Go to content

Koronawirus – czy powinienem nosić maskę? Jak robić to poprawnie

Fot. iStock

Maseczki i środki odkażające do rąk stały się w ostatnich dniach towarem deficytowym. Ale czy noszenie maski to skuteczna ochrona przed koronawirusem? Okazuję się, że wcale nie ma potrzeby masowego noszenia masek, a aby rzeczywiście były skuteczne trzeba nauczyć się z nich korzystać. Nic trudnego, wystarczy przestrzegać kilku czysto higienicznych i zasad i… nie zakładać maseczki do góry nogami czy na lewą stronę. Żeby rozwiać wasze wątpliwości, zajrzałyśmy do aktualnych zaleceń WHO na ten temat i przekazujemy wam TYLKO oficjalne informacje i zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia. Sprawdźcie, czy powinniście korzystać z masek i jak zrobić to poprawnie. Koronawirus – czy powinienem nosić maskę?

Koronawirus – czy powinienem nosić maskę, aby się ochronić?

Osoby bez objawów choroby ze strony układu oddechowego takich, jak kaszel, nie muszą nosić maski medycznej. WHO zaleca stosowanie masek dla osób z objawami COVID-19 oraz dla osób opiekujących się chorymi lub osobami z podejrzeniem choroby u których występują objawy takie, jak kaszel czy kichanie.

Używanie masek ma kluczowe znaczenie dla pracowników służby ochrony zdrowia i osób, które opiekują się kimś chorym (w domu lub w zakładzie opieki zdrowotnej).

WHO zaleca racjonalne stosowanie masek medycznych, aby uniknąć niepotrzebnego marnowania cennych zasobów i niewłaściwego użycia masek.

Używaj maski tylko wtedy, gdy:

 • masz objawy oddechowe (kaszel lub kichanie),
 • podejrzewasz zakażenie COVID-19 z łagodnymi objawami,
 • opiekujesz się osobą z podejrzeniem zakażenia COVID-19.

Podejrzenie zakażenia COVID-19 jest związane z podróżowaniem w obszarach, w których zgłoszono przypadki zachorowań lub bliskim kontaktem z osobą, która podróżowała w tych obszarach i zachorowała.

Najskuteczniejszym sposobem ochrony siebie i innych przed COVID-19 jest częste mycie rąk, zakrywanie twarzy podczas kaszlu czy kichania zgięciem łokcia (nigdy dłonią!) lub jednorazową chustką oraz zachowanie odległości co najmniej 1 metra od ludzi, którzy kaszlą lub kichają.

Jak założyć, używać i zdejmować maskę? Zalecenia WHO

Pamiętaj, że maska ​​powinna być używana wyłącznie przez pracowników służby zdrowia, opiekunów chorych i osoby z  oddechowymi objawami choroby takimi, jak gorączka i kaszel/kichanie.

 1. Przed dotknięciem maski oczyść ręce alkoholową chusteczką dezynfekującą do rąk lub mydłem i wodą
 2. Weź maskę i sprawdź, czy nie ma dziur
 3. Zorientuj,  gdzie znajduje się góra maseczki (gdzie znajduje się metalowy pasek, który powinien zostać dopasowany do nosa).
 4. Upewnij się, że właściwa strona maski jest skierowana na zewnątrz (strona kolorowa).
 5. Umieść maskę na twarzy. Ściśnij metalowy pasek lub sztywną krawędź maski, aby dopasowała się do kształtu nosa.
 6. Pociągnij dół maski, aby zakryła usta i podbródek.
 7. Po użyciu zdejmij maskę; usuń elastyczne pętle z tyłu uszu lub rozwiąż, jednocześnie trzymając maskę z dala od twarzy i ubrania, aby uniknąć dotykania potencjalnie skażonych powierzchni maski.
 8. Wyrzuć maskę do zamkniętego pojemnika natychmiast po użyciu.
 9. Zachowaj higienę rąk po dotknięciu lub zdejmowaniu maski – użyj ściereczki do rąk na bazie alkoholu lub umyj ręce mydłem i wodą.

Zobacz film instruktażowy przygotowany przez Światową Organizację Zdrowia

https://youtu.be/lrvFrH_npQI

Na podstawie:  https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019