Choroby Koronawirus Zdrowie

Koronawirus – czy powinienem nosić maskę? Jak robić to poprawnie

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
3 marca 2020
Fot. iStock
 

Maseczki i środki odkażające do rąk stały się w ostatnich dniach towarem deficytowym. Ale czy noszenie maski to skuteczna ochrona przed koronawirusem? Okazuję się, że wcale nie ma potrzeby masowego noszenia masek, a aby rzeczywiście były skuteczne trzeba nauczyć się z nich korzystać. Nic trudnego, wystarczy przestrzegać kilku czysto higienicznych i zasad i… nie zakładać maseczki do góry nogami czy na lewą stronę. Żeby rozwiać wasze wątpliwości, zajrzałyśmy do aktualnych zaleceń WHO na ten temat i przekazujemy wam TYLKO oficjalne informacje i zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia. Sprawdźcie, czy powinniście korzystać z masek i jak zrobić to poprawnie. Koronawirus – czy powinienem nosić maskę?

Koronawirus – czy powinienem nosić maskę, aby się ochronić?

Osoby bez objawów choroby ze strony układu oddechowego takich, jak kaszel, nie muszą nosić maski medycznej. WHO zaleca stosowanie masek dla osób z objawami COVID-19 oraz dla osób opiekujących się chorymi lub osobami z podejrzeniem choroby u których występują objawy takie, jak kaszel czy kichanie.

Używanie masek ma kluczowe znaczenie dla pracowników służby ochrony zdrowia i osób, które opiekują się kimś chorym (w domu lub w zakładzie opieki zdrowotnej).

WHO zaleca racjonalne stosowanie masek medycznych, aby uniknąć niepotrzebnego marnowania cennych zasobów i niewłaściwego użycia masek.

Używaj maski tylko wtedy, gdy:

 • masz objawy oddechowe (kaszel lub kichanie),
 • podejrzewasz zakażenie COVID-19 z łagodnymi objawami,
 • opiekujesz się osobą z podejrzeniem zakażenia COVID-19.

Podejrzenie zakażenia COVID-19 jest związane z podróżowaniem w obszarach, w których zgłoszono przypadki zachorowań lub bliskim kontaktem z osobą, która podróżowała w tych obszarach i zachorowała.

Najskuteczniejszym sposobem ochrony siebie i innych przed COVID-19 jest częste mycie rąk, zakrywanie twarzy podczas kaszlu czy kichania zgięciem łokcia (nigdy dłonią!) lub jednorazową chustką oraz zachowanie odległości co najmniej 1 metra od ludzi, którzy kaszlą lub kichają.

Jak założyć, używać i zdejmować maskę? Zalecenia WHO

Pamiętaj, że maska ​​powinna być używana wyłącznie przez pracowników służby zdrowia, opiekunów chorych i osoby z  oddechowymi objawami choroby takimi, jak gorączka i kaszel/kichanie.

 1. Przed dotknięciem maski oczyść ręce alkoholową chusteczką dezynfekującą do rąk lub mydłem i wodą
 2. Weź maskę i sprawdź, czy nie ma dziur
 3. Zorientuj,  gdzie znajduje się góra maseczki (gdzie znajduje się metalowy pasek, który powinien zostać dopasowany do nosa).
 4. Upewnij się, że właściwa strona maski jest skierowana na zewnątrz (strona kolorowa).
 5. Umieść maskę na twarzy. Ściśnij metalowy pasek lub sztywną krawędź maski, aby dopasowała się do kształtu nosa.
 6. Pociągnij dół maski, aby zakryła usta i podbródek.
 7. Po użyciu zdejmij maskę; usuń elastyczne pętle z tyłu uszu lub rozwiąż, jednocześnie trzymając maskę z dala od twarzy i ubrania, aby uniknąć dotykania potencjalnie skażonych powierzchni maski.
 8. Wyrzuć maskę do zamkniętego pojemnika natychmiast po użyciu.
 9. Zachowaj higienę rąk po dotknięciu lub zdejmowaniu maski – użyj ściereczki do rąk na bazie alkoholu lub umyj ręce mydłem i wodą.

Zobacz film instruktażowy przygotowany przez Światową Organizację Zdrowia

Na podstawie:  https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019


Choroby Koronawirus Zdrowie

Dziewięć rzeczy o koronawirusie, które każdy powinien wiedzieć [FAQ]

Redakcja
Redakcja
2 marca 2020
fot. iStock

W ostatnich tygodniach rozmowy zdominował jeden temat: koronawirus. Pojawiła się panika, wiele wątpliwości i obaw, które wynikały przede wszystkim z niewiedzy. Wiadomo, że boimy się tego, czego nie znamy. 

Dziś o nowym wirusie sporo już wiadomo, a że my nie jesteśmy fankami wywoływania paniki i nastroju grozy, chciałyśmy przekazać dziewięć rzeczy, które każdy na temat koronawirusa wiedzieć powinien.

Dziewięć rzeczy o koronawirusie, które każdy powinien wiedzieć [FAQ]

Co to za wirus?

Koronawirus, a właściwie SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawy choroby są bardzo podobne do grypy. Pojawia się gorączka, kaszel, kłopoty z oddychaniem, bóle mięśni i zmęczenie, nieleczony prowadzi do zapalenia płuc i ostrej niewydolności oddechowej.

Jak może dojść do zakażenia?

Koronawirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową – przez kichanie i kaszlenie osoby zakażonej, a także przez dotykanie powierzchni, na których wirus może się znajdować.

Kto narażony jest na cięższą postać choroby?

Eksperci ustalili w ostatnich dniach, że średnia wieku zakażonych wirusem wynosi 59 lat. Ofiarami wirusa są osoby starsze, które cierpią na przewlekłe choroby, np. cukrzycę lub nadciśnienie.

Nie chorują dzieci

Dotychczas nie odnotowano przypadku zakażenia koronawirusem wśród dzieci poniżej 15 roku życia. Być może dzieje się tak, ponieważ dzieci przechodzą infekcję bardzo łagodnie, przez co w ich przypadku koronawirus nie został zdiagnozowany.

Jak chronić się przed koronawirusem?

Choć wirus może znajdować się na różnego rodzaju powierzchniach, żyje na nich kilka godzin. Skutecznie zabija go… mycie rąk. Stąd też powtarzane informacje o tym, by dbać o czystość rąk, wyposażać dzieci w żel antybakteryjny, gdy są w szkole i uczulić, by myć ręce przed jedzeniem, po wyjściu z toalety, po kichaniu i kaszleniu.

Czy maseczki chronią przed wirusem?

Nie, jeśli nie myjemy rąk – to podstawa. Specjaliści nie zalecają używania maseczek, jeśli nie mamy infekcji dróg oddechowych.

Koronawirus – czy powinienem nosić maskę? Jak robić to poprawnie

Śmiertelność wśród zakażonych koronawirusem

Obecnie szacuje się, że umieralność na koronawirusa wynosi około 1,4 procenta, jednak eksperci zakładają, że wiele przypadków zakażenia, zwłaszcza, gdy chodzi o dzieci, nie została wykryta, także są zdania, że śmiertelność kształtuje się poniżej jednego procenta. Tym samym koronawirus podobny jest do grypy sezonowej, albo do pandemii grypy, która miała miejsce w latach 50-tych i 60-tych ubiegłego wieku.

Leczenie koronawirusa

Trwają badania nad szczepionką, która w pierwszą fazę testowania prawdopodobnie wejdą wczesną wiosną. Obecnie do leczenia koronawirusa używa się m.in. leków podawanych zakażonym wirusem HIV. Leczenie polega głównie na leczeniu objawowym, jak przypadku większości chorób wirusowych.

Gdzie się zgłosić?

Jeśli przebywaliśmy w miejscu, w którym zlokalizowano koronawirusa i po powrocie mamy wysoką gorączkę, kaszel, duszności, powinniśmy zgłosić się do szpitala zakaźnego lub na oddział zakaźny, by przejść badania pod kątem obecności koronawirusa.

W Polsce została  uruchomiona specjalna infolinia NFZ w zakresie informacji dla Polaków o postępowaniu w sytuacji wątpliwości podejrzenia koronawirusa. Infolinia działa całodobowo, siedem dni w tygodniu pod numerem telefonu 800-190-590.


Na podstawie:  
https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMe2002387
https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019

Zobacz także

Papryka – bogactwo witamin. Który kolor tego warzywa ma najwięcej właściwości dla zdrowia?

Białaczka objawy

Białaczka – objawy, których nie wolno ignorować

Przewodnik po 4 rodzajach detoksu. Wybierz detoks idealny dla siebie