Go to content

Jak zachować równowagę w swoim życiu. 10 prostych kroków

Fot. iStock/kieferpix

Nic nie wyprowadza nas z równowagi, jak huśtawki nastrojów, jak emocjonalne reakcje na rzeczy, które tak naprawdę nie powinny aż tak mocno nas dotykać. Pojawia się stres, żal, poczucie kompletnej bezradności. Brak równowagi odbiera nam przede wszystkim masę energii, bo każe się skupiać na rzeczach, na które często zupełnie nie mamy wpływu, które dzieją się niezależnie od nas.

Czasami chcielibyśmy zostać mistrzami zen, kiedy to wewnętrzna równowaga trzyma nas w pionie i trudno wytrącić nas ze znalezionego spokoju. Kto by tak nie chciał. A jednak, wiele rzeczy każdego dnia nas wytrąca ze strefy zen, sprawia, że reagujemy w sposób nieadekwatny do sytuacji nie rozumiejąc, co tak naprawdę się z nami dzieje.

Jak zachować równowagę i spokój? Można się tego nauczyć. Zacznij od 10 kroków

Co jest dla mnie ważne?

Każdego dnia odpowiadaj sobie na to pytanie. Co dzisiaj dla mnie ważne? Niech odpowiedź nie będzie powierzchowną, naprawdę skup się na tym, co ma dla ciebie największe znaczenie.

Bądź tu i teraz

Nie wracaj do tego, co było, nie analizuj tego, co będzie, bo tak naprawdę nie wiesz, co się wydarzy. Bądź tu i teraz w tym momencie. Reszta już się wydarzyła, możesz jedynie wyciągnąć wnioski, odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego tak a nie inaczej zareagowałam i iść dalej.

Odpuszczaj

Jeśli wiesz, co dla ciebie jest ważne, nie angażuj się całej swojej energii w rzeczy, które nie mają dla ciebie priorytetowego znaczenia. Są rzeczy, na które nie mamy wpływu, bo są zależne od innych ludzi, sytuacji, odpuść je, nie szarp się, poczekaj na bieg wydarzeń i podążaj z tym, co się dzieje.

Nie obwiniaj się

Przestań szukać w sobie winy w sytuacjach, których nie rozumiesz, w odpowiedzi na pytania o zachowania innych ludzi. To jest poza tobą, nigdy nie będziesz w głowie drugiego człowieka, w jego emocjach. Skup się na sobie.

Zachowaj dystans

Warto czasami usiąść na krześle z boku i przyjrzeć się całej sytuacji z boku. Przeanalizować ją na spokojnie, zobaczyć każdy jej aspekt, żeby móc na trzeźwo wszystko ocenić ze swojej perspektywy.

Nie reaguj pod wpływem emocji

Poczekaj. Weź trzy głębokie oddechy, nie reaguj w złości czy też w euforii. Daj sobie czas na ochłonięcie i spokojne przyjrzenie się temu, co się dzieje. Często pod wpływem chwili robimy coś, czego później żałujemy, dlatego lepiej dać sobie trochę czasu.

Słuchaj siebie

Wsłuchaj się w swoje ciało, ono zawsze da ci sygnał, czy dobrze robisz, czy dobrą drogę wybierasz. Postępuj w zgodzie ze sobą, ze swoimi wartościami, a twoja równowaga nigdy nie zostanie zachwiana.

Pozwól sobie na błędy

Bardzo często brak równowagi wywołują w nas popełnione błędy – gdy powiemy coś lub zrobimy, czego później żałujemy. Każdy z nas jest człowiekiem, każdemu błędy się zdarzają. Zaakceptowanie tego pozwoli nam szybciej wrócić na drogę równowagi, a nie rozpamiętywać, co by było gdyby…

O co mi naprawdę chodzi?

Kiedy znajdujesz się w sytuacji, która zachwiała podstawą twojej równowagi, spytaj siebie, o co ci naprawdę chodzi? Co tak naprawdę dotknęło cię w całej sytuacji. Odpowiedź na to pytanie często bywa zaskakująca, trzeba jej tylko w sobie poszukać i zmierzyć się ze swoimi emocjami i przekonaniami.

Znajdź sposób na rozładowanie emocji

Dla zachowania równowagi bardzo ważne jest radzenie sobie z emocjami, rozładowanie stresu, napięcia, niepokoju. Każdy ma swój sposób do wypracowania – to może być sen, medytacja, fizyczna aktywność, prace w ogrodzie, cokolwiek, co pozwoli ci wrócić do równowagi.