Dieta Zdrowie

Słodkie, soczyste, zdrowe. Dlaczego warto jeść winogrona?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
19 marca 2020
Winogrona - kalorie, witaminy dla zdrowia -
Fot. iStock
 

Winogrona to owoce, za którymi większość z nas przepada. Słodkie, soczyste, zawierają wiele cennych dla zdrowia substancji, więc warto jadać je wraz ze skórką i pestkami. Co dokładnie zawierają winogrona i w jakiej postaci je jeść, by pozyskać z nich to, co najlepsze?

Winogrona, rodzynki i wino – to produkty, które warto spożywać dla smaku i zdrowia. Mają one długą historię sięgającą czasów starożytnych, a nawet i wcześniejszych, bowiem pierwsze ślady świadczące o wytwarzaniu wina sięgają 7000 lat p.n.e. Wiele już powiedziano i napisano o zaletach samych winogron, ale warto je przypomnieć, by świadomie cieszyć się nie tylko ich smakiem, ale także wpływem na zdrowie.

Winogrona - kalorie, witaminy dla zdrowia

Fot. iStock/flyparade

Winogrona – witaminy i minerały

Winogrona mogą przyjmować barwę od żółtej, przez zieloną, czerwoną, po niebieskofioletową. Najzdrowsze są owoce ciemne, które w porównaniu z białymi są o wiele bogatsze w przeciwutleniacze. Obfitują one w białko, błonnik, węglowodany. Winogrona zawierają witaminy takie jak: witaminy C i A, witaminy z grupy B (B1 , B2, B3, B6, B9), witaminy K, oraz składników mineralnych jak: wapń, potas, fosfor, magnez, cynk, miedź, żelazo, a nawet jod. Zawierają również cenne dla zdrowia i profilaktyki antynowotworowej resweratrol, oraz polifenole takie jak: kwasy fenolowe, barwniki antocyjanowe, związki flawonoidowe.

Winogrona – wpływ na zdrowie

Zdrowe serce

Czerwone winogrona wpływają na zmniejszenie lepkości krwi, co jest ważne dla profilaktyki chorób układu krążenia. Resweratrol, którego nie brakuje w czerwonych winogronach oraz w czerwonym winie, chroni przed formowaniem się blaszki miażdżycowej w tętnicach, co chroni układ krążenia.

Winogrona - kalorie, witaminy dla zdrowia -

Fot. iStock/igorr1

Działanie antynowotworowe

Resweratrol posiada właściwości zmniejszające stany zapalne oraz działanie przeciwnowotworowe. Podobnie antocyjany, flawonoidy wpływające na kolor winogron – im ciemniejsze, tym więcej antocyjanów –  również są silnymi przeciwutleniaczami, zmniejszającymi ryzyko rozwoju nowotworów.

Winogrona regulują poziom cukru we krwi

Udowodniono, że resweratrol u zdrowych osób poprawia insulinowrażliwość komórek, co wpływa na regulację poziomu glukozy i insuliny – cukrzykom te owoce jednak nie są polecane. Przy zdrowym trybie życia może to wpływać na szybsze obniżenie wagi i ilości tkanki tłuszczowej w organizmie.

Winogrono białe

Fot. iStock/eclipse_images

Winogrona odmładzają

Obecne w ciemnych winogronach i czerwonym winie flawonoidy (substancje przeciwutleniające i przeciwzapalne) to naturalna oręż w walce ze starzeniem się komórek organizmu. Badacze z University of Exeter w Anglii udowodnili, że pomagają one zwalczać zmarszczki, przyczyniając się do odmładzania starych komórek. Flawonoidy znajdziemy nie tylko w czerwonym winie i ciemnych winogronach, ale także w ciemnych jagodach i czekoladzie.

Poprawiają procesy trawienne 

Winogrona pomagają w procesie trawienia i zapobiegają uciążliwym zaparciom dzięki obecności błonnika. Błonnik pokarmowy przyspiesza pracę układu pokarmowego i wspiera prawidłowe wypróżnianie. Ale żeby winogrona posłużyły w tym celu jak najlepiej, należy zjadać je razem ze skórką i nasionami.

Winogrona – kalorie 

Często pojawiają się wątpliwości dotyczące kaloryczności winogron i ich spożycia podczas diety. Mimo pozytywnego wpływu na zdrowie, winogrona i kalorie w nich obecne nie są wskazane na diecie. Winogrona zielone to 69 kcal w 100 g, a czerwone w 100 g mają 67 kcal. Owoce te zawierają dużo łatwo przyswajalnej glukozy i fruktozy. Szacuje się, że kiść winogron może nam dostarczyć ok. 5 kostek cukru, więc osoby cierpiące na cukrzycę nie powinni po nie często sięgać. Warto jeszcze dodać, że indeks glikemiczny tych owoców nie jest wysoki, wynosi 45.

Winogrona suszone – rodzynki

Winogrona - kalorie, witaminy dla zdrowia

Fot. iStock/AlekZotoff

Winogrona nawet pod postacią suszoną mają sporo zalet. W rodzynkach znajdziemy witaminy m.in. C, B6, E, K, kwas foliowy. Nie brakuje także składników mineralnych takich jak: wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód i cynk. W 100 g rodzynek znajdziemy 3,7 g błonnika, który dobrze wpływa na procesy trawienne. Rodzynki są bardziej kaloryczne niż świeże winogrona, ponieważ ich wartość odżywcza to niecałe 300 kcal/100 g, ale to nadal doskonała alternatywa dla niezdrowych słodyczy.

Winogrona – olej z pestek

olej z pestek winogron

Fot. iStock/olgakr

Olej z pestek winogron obfituje w witaminę E, zwaną witaminą młodości, a także antyoksydanty zabezpieczające przed przedwczesnym starzeniem. Kwas linolowy obniża poziom cholesterolu, więc pozytywnie wpływa na układ krążenia. Olej z pestek winogron zalecany jest w ramach profilaktyki miażdżycy tętnic, nadciśnienia tętniczego, w chorobach naczyniowych. Jest on praktycznie bezzapachowy, a spożywany na zimno nie traci swoich właściwości. Stosowany jest chętnie w domowych kosmetykach, ponieważ nawilża skórę, nie obciąża jej i nie wywołuje reakcji alergicznych. Kosmetyki na z dodatkiem oleju wspierają regenerację komórek oraz chroni przed uszkodzeniami spowodowanymi promieniowaniem UVB.


źródło: dietetycy.org.pl , www.ekologia.pl

Dieta Zdrowie

Zdalne przedszkole w domu – czy jest możliwe?

Redakcja
Redakcja
19 marca 2020
Fot. iStock
 

Zamknięcie szkół i przedszkoli to trudne wyzwanie, które wymaga od rodziców zorganizowania rodzinnego dnia na nowo. Rodzice wymieniają się opieką nad maluchem, wymyślając coraz to nowe gry i zabawy dla przedszkolaka, aby się nie nudził. Z pomocą przychodzi inicjatywa w postaci przedszkola zdalnego, które dostępne jest dla wszystkich chętnych. Już pierwszego dnia z zajęć skorzystało ponad 7,5 tysiąca osób.

Jak działa przedszkole w Twoim własnym domu? Nauczyciele przedszkolni każdego dnia prowadzą zajęcia – rano i po południu, w języku polskim i angielskim. Dzieci przygotowują proste prace plastyczne z rzeczy dostępnych w każdym domu, nauczycielki prowadzą dialog z maluchami, śpiewają piosenki, czytają bajki, a także pokazują proste układy taneczne. Wszystko jest jak… w przedszkolu. Maluch bawi się i uczy, a każde spotkanie odbywa się zdalnie, za pośrednictwem komputera.

Nowa sytuacja dla placówek edukacyjnych i… rodziców

Zamknięcie placówek edukacyjnych to zupełnie nowa sytuacja, w której próbują się odnaleźć przede wszystkim rodzice. Łączenie opieki nad dzieckiem z pracą zdalną, na którą większość osób została obecnie skierowana, już w teorii może przysporzyć wielu problemów. Konieczne jest więc takie wsparcie, które zagwarantuje rodzicom choć chwilę czasu na odnalezienie się także w roli pracownika.

Najważniejszym celem jest wsparcie rodziców w tej trudniej sytuacji oraz zapewnienie ciągłości zajęć edukacyjnych dla najmłodszych. Często rodzice opiekę nad dzieckiem łączą z pracą zdalną – maluch wymaga dodatkowej uwagi, zaangażowania go w zajęcia, które będą nie tylko dla niego interesujące, ale również pozwolą rozwinąć jego wiedzę i umiejętności – tak, jak na co dzień dzieje się to w przedszkolach i szkole. Chcąc wspomóc rodziców w tym czasie, postanowiliśmy otworzyć online Dwujęzyczne Domowe Przedszkole KIDS&Co. – mówi Karina Trafna, prezes sieci KIDS&Co. – Inicjatywę skierowaliśmy do wszystkich rodziców – nie tylko tych, których dzieci uczęszczają do naszych placówek. Już widzimy, że zajęcia online cieszą się ogromnym zainteresowaniem – zdalne przedszkole działa od poniedziałku, a z każdym dniem z zajęć korzysta coraz więcej chętnych. Nasi pedagodzy w całej Polsce wspierają rodziców w pomysłach na aktywne zabawy stymulujące rozwój ich dzieci – tłumaczy Karina Trafna.

Zajęcia prowadzone są dwa razy dziennie w języku polskim i angielskim, a dostęp do nich jest wolny – każdy może dołączyć w dowolnym momencie. Takie rozwiązanie cieszy się coraz większą popularnością. Przedszkole online działa od wczoraj i już pierwszego dnia w zajęciach wzięło udział ponad 7,5 tys. chętnych.

 Domowa edukacja – jak powinna wyglądać?

Jak się okazuje, kluczem do sukcesu jest prowadzenie zajęć podobnych do tych, do których dziecko jest przyzwyczajone na co dzień. Nie możemy zakłócać rutyny malucha, którą do tej pory znał.

Musimy pamiętać, aby czas spędzony w domu nie był czasem przed telewizorem, czy tabletem z puszczoną bajką. Maluch dalej powinien sprzątać swoje zabawki, codziennie sam się ubierać, a także rozwijać swoje umiejętności  i zainteresowania – radzi Anna Osiecka Dyrektor Regionalny przedszkoli KIDS&Co.

Tutaj z pomocą przychodzą wirtualne zajęcia dla najmłodszych. Dzięki nim dzieci są angażowane w gry i zabawy edukacyjne przez ok. 2 godziny dziennie. Takie rozwiązanie pozwala maluchom spędzić czas w towarzystwie pani z przedszkola, nawet jeśli widzą ją jedynie na ekranie monitora, a rodzicom daje chwilę na poświęcenie się innym zajęciom.

Kadra nauczycielska doskonale angażuje dzieci w gry i zabawy, także za pośrednictwem łącza internetowego. Maluchy bardzo szybko adaptują się do nowych warunków. Nawet jeśli nie zobaczą na ekranie swojej ulubionej cioci z przedszkola, to w bezpiecznym, domowym otoczeniu chętnie biorą udział w ćwiczeniach czy pracach plastycznych. Nasze nauczycielki opowiadają maluchom bajki, prowadzą zajęcia w języku angielskim, zadają pytania, czy prowadzą „dialog” z dziećmi po drugiej stornie ekranu – mówi Anna Osiecka Dyrektor Regionalny przedszkoli KIDS&Co.

Jak spędzić czas z dzieckiem w domu?

Pamiętajmy, że nie musimy animować całego czasu dziecka – na co dzień też tego nie robimy. Dajmy mu przestrzeń do własnych działań – pytajmy, co ma ochotę zrobić. Malowanie, układanie wieży z klocków, czy ustawianie maskotek według wielkości, czy koloru to zajęcia, w które nie musimy się angażować. Musimy natomiast dać odczuć dziecku, że cały czas jesteśmy przy nim i nawet jeśli samodzielnie maluje, zainteresujmy się tym, co przedstawia rysunek czy jakich kolorów chce używać. To jest też doskonały moment na edukację dziecka poprzez najprostsze gry i zabawy, które doskonale znamy z naszych dziecięcych lat. „1,2,3 Baba Jaga patrzy” poćwiczy motorykę malucha, gra z piłką w „Kolory” pozwoli nauczyć dziecko kolejnych nazw barw (można wzbogacić grę nie tylko o kolory, ale także np. zwierzątka), a lepienie z masy solnej rozwinie zdolności plastyczne i pozwoli usprawnić pracę małych rączek – komentuje Anna Osiecka Dyrektor Regionalny przedszkoli KIDS&Co.

Najważniejsza jest organizacja pierwszych dni z dzieckiem w domu. Jeśli od samego początku dołożymy wszelkich starań i utrzymamy codzienne rytuały oraz obowiązki, to przejdziemy przez tę wyjątkową sytuację bez nadmiernego stresu dla malucha i dla nas samych.


KIDS&Co. od 15 lat wyznacza najwyższe standardy w edukacji przedszkolnej, tworząc nowoczesne, dwujęzyczne przedszkola i żłobki firmowe oraz przybiurowcowe. KIDS&Co. odpowiada za kompleksową obsługę procesu związanego z założeniem i prowadzeniem placówek: od przygotowania biznesplanu, projektu i koordynacji budowy, przez rekrutację kadry i prowadzenie zapisów do przedszkoli, po zarządzanie placówką i wdrożenie autorskiego programu nauczania i żywienia.

Misją marki jest pomoc rodzicom w pogodzeniu dwóch niezwykle ważnych ról życiowych – roli rodzica i pracownika. Placówki otwierane są w najdogodniejszych lokalizacjach, w bezpośrednim sąsiedztwie dużych miejsc pracy. Unikalność placówek KIDS&Co. opiera się na trzech filarach: dwujęzyczności, diecie makrobiotycznej oraz autorskim programie rozwoju umiejętności społecznych i inteligencji emocjonalnej.

W Polsce pod marką KIDS&Co. działa 15 placówek: żłobków i przedszkoli przybiurowcowych oraz firmowych, m.in. w Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Wrocławiu czy Warszawie.

Więcej informacji: www.kids-co.pl

 


Dieta Zdrowie

11 drobiazgów, które sprawią, że poczujesz się wyjątkowo, bo… #Jesteś Kobietą – jesteś wyjątkowa!

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
18 marca 2020
Fot. iStock

Hej, jesteś fajną babką – powiedz do lustra, gdy będziesz szczotkować zęby, gdy będziesz w piżamie i jeszcze bez makijażu. A potem obiecaj sobie z głębi serca, że nigdy o swojej wyjątkowości nie zapomnisz i że to będzie naprawdę udany dzień!

A jak odczarować poranek, kiedy nie czujesz się, jak królowa świata?  Mamy na to całkiem sporo sposobów. Korzystajcie! I nie zapomnijcie napisać nam o swojej wyjątkowości!

11 drobiazgów, które sprawią, że poczujesz się wyjątkowo, bo… jesteś wyjątkowa – jesteś kobietą!

Kiedy czujesz się wspaniale, promieniejesz i rozpiera cię pozytywna energia,  nic ani nikt nie może cię zatrzymać. Bo wszystko, co wspaniałe masz już w sobie. Pielęgnuj w sobie wszystkie dobre chwile, każda ciepłą myśli i miłość do siebie samej.  Jesteś kobietą, jesteś wspaniała – nie boję się takiej generalizacji, bo choć każda z nas jest zupełnie inna i niepowtarzalna, wciąż uczymy się odkrywać w kobiecości coraz to nowe skarby.

Dlatego dziś, uśmiechnij się jeszcze szerzej i zrób wszystko, by cieszyć się tym jeszcze mocniej! I nigdy, ale to przenigdy nie pozwól sobie wmówić, że by czuć się wyjątkową, musisz na to zasłużyć!

Bo wspaniała możesz czuć się, gdy…

1. Gdy uśmiechniesz się do lustra

Cieszyć się kolejnym dniem, sobą, swoimi marzeniami. Nie potrzebujesz niczego więcej, nie musisz nikomu udowadniać, że jesteś wyjątkowa – jesteś jedyną osobą,  która musi to wreszcie zobaczyć!

2. Gdy pomalujesz usta obłędną pomadką

Jest cały ogrom drobiazgów, które poprawiają nam humor, a gdyby tak umalować usta? Niech będą piękne, seksowne lub zabawne. Tak, możesz umazać się od ucha do ucha i odbić na kartce milion buziaków! I pamiętaj, że czerwona szminka pasuje nawet do piżamy w pandy! 😀

3. Gdy puścisz sobie „oczko”

Gwarantujemy, że się uśmiechniesz! A w uśmiechu tkwi największa magia – czar udanego dnia i wracającej od innych życzliwości. Przecież wiesz, jak to działa. Gdy uśmiechniesz się do kogoś, zauważysz go – ta osoba odwzajemni gest. Dlaczego nie miałabyś wreszcie zauważyć siebie?

4. Gdy zatańczysz

Bo tak! W windzie, na ulicy, w kuchni. Sama lub z przyjaciółką. Przy ulubionej piosence. Wiruj, skacz, kołysz się – ale przede wszystkim naładuj się endorfinami. Z takim wsparciem twoja pewność siebie urośnie jak na drożdżach!

5. Gdy kupisz sobie boskie rajstopy

Umiesz cieszyć się z drobiazgów? Ja to uwielbiam. Właśnie dlatego pomyślałam o boskich rajstopach! Pamiętam, gdy byłam w liceum, dostałam od mamy niesamowite wzorzyste rajstopy. O rany, to było coś niesamowitego. Antracytowe, w delikatną, transparentną kratę. To było już jakiś czas temu (żeby nie powiedzieć „bardzo, dawno temu, za górami…”), wzorzyste rajstopy były towarem bardzo luksusowym. Uwierzcie te jedne rajstopy potrafiły zdziałać cuda, tylko dlatego, że były ulubione!

Macie jeszcze takie rzeczy? Ulubione kolczyki, chustkę przynoszącą szczęście, tę sukienkę w kolorze czystej energii? Małe, codzienne talizmany, które sprawiają, że unosicie się lekko ponad chodnikami?

Fajne rajstopy (a przypominam, że genialne wzory możecie wygrać w naszej akcji – zobacz poniżej nagrody!) są idealne, by cieszyć się z drobiazgów. Elegancko, seksownie albo kolorowo z nieumiarkowanym szaleństwem. Pozwólcie sobie i na taką wyjątkowość – przynajmniej od czasu do czasu!

6. Gdy zadzwonisz do przyjaciółki

Bo wspaniała możesz czuć się za każdym razem, gdy zdasz sobie sprawę, że jest ktoś, kto bezwarunkowo cię kocha i wspiera. Pomyśl, czy miałabyś do kogo dzwonić, gdybyś nie była wyjątkowa?

7. Gdy założysz ulubioną sukienkę

Wcale nie musisz w niej biegać po mieście, jeśli nie masz ochoty, ale… załóż ją choć na chwilę dla siebie! Dlaczego sukienka? Sukienki mogą sprawiać radość na mnóstwo sposobów. Moje ulubione to: sukienki, które:

 • są piękne
 • mają kolory, od których nie możesz oderwać oczu
 • i te, które się kręcą 🙂 – nooo, kiedy ostatni raz kręciłaś się jak szalona, żeby sukienka utworzyła wokół ciebie wir?

Ekspresja soczystej i energetycznej pomarańczy / Fot. Gatta

8. Gdy kupisz sobie sama kwiaty

Bo to niesamowity symbol doceniania kogoś! Spróbuj choć raz w życiu. I nie pytaj siebie, czy nie szkoda pieniędzy. Nie mów sobie” „ale to nie to samo, co dostać…”. Oczywiście, że nie to samo – i właśnie o to chodzi! Podarowałaś innym dziesiątki bukietów, a sobie?

9. Gdy komuś pomożesz

Jest tylko jeden warunek – nie umniejszaj tego, co zrobiłaś! Nie mów: to nic takiego, nie można inaczej, każdy by to zrobił. Bo to coś ważnego, owszem, można postąpić inaczej i nie każdy by to zrobił…

10. Gdy kupisz sobie ekstrawaganckie ciacho! 

Och, takie, przez które wzdycha się do szyby wystawowej w cukierni. A potem zjedz je i ciesz się tym! Nagródź się wreszcie za bycie fajną babką!

11. Gdy głośno powiesz: jeny, ale jestem fajna… i zrozumiesz, że nie musisz wciąż zadowalać innych!

A gdy to się uda, już żadnych podpowiedzi nie będziesz potrzebowała! Jesteś wspaniała! Napisz nam o tym!

O AKCJI

Napisz swoją historię. Napisz o sobie, o swojej kobiecości, o tym, co bycie kobietą dla ciebie oznacza lub czego byś sobie życzyła. O jakim świecie marzysz – dla siebie, dla nas, dla naszych córek.
Dzisiejszy świat na pozór nowoczesny i równy jest światem wyjątkowo trudnym, pełnym wybojów. Jedno jest pewne, my kobiety powinnyśmy się teraz trzymać razem. Bo nikt nie da ci tyle, co druga kobieta. Właśnie dlatego, i w tym roku nie będziemy czekać na goździka z okazji Dnia Kobiet.

Piszcie do nas, anonimowo, jeśli chcecie. Wybrane listy opublikujemy, a niektóre z nich nagrodzimy. Pokażmy światu, jak pięknie się różnimy, jak wiele barw ma kobiecość. I jak bardzo swoją kobiecość kochamy. Bądźmy razem!

Prace przesyłajcie na adres [email protected] wpisując w temacie wiadomości „Jestem kobietą” oraz z informacją, jak chcecie zostać podpisane (w przypadku braku informacji, list podpiszemy pierwszą literą imienia lub nicku).

Prosimy o dołączenie w treści wiadomości poniższego oświadczenia:
Oświadczam, że jestem autorem nadesłanej pracy konkursowej oraz wyrażam zgodę na jej publikację przez portal Oh!me.
Wyrażam zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie przez Organizatora oraz Sponsorów konkursu, swoich danych osobowych, uzyskanych w związku z organizacją Konkursu, wyłącznie na potrzeby organizowanego Konkursu, zgodnie z przepisami o ochronie danych osobowych i RODO.

NAGRODY:

5 x zestaw rajstop z najnowszej wiosennej kolekcji Gatta

Rajstopy ozdobione subtelnymi nowoczesnymi wzorami podkreślą piękno twoich nóg.
Zdobienia na rajstopach niech będą dla Ciebie inspiracją do skomponowania całej stylizacji zarówno do pracy jak i na czas po pracy. Tej wiosny baw się moda z Gattą.

W skład zestawu wchodzi 6 par rajstop prezentowanych poniżej modeli, w wybranym przez Laureata rozmiarze.

 

www.gatta.pl

GattaOfficial

gattaofficial

 


1 x Puf Barrel (Kod tkaniny: 142-43)

1 x Obraz na płótnie Expression Pink II1 x Komplet 2 zasłon na taśmie marszczącej  (Kolekcja: Velvet, Kod tkaniny: 704-18)

1 x Komplet 2 poszewek welwetowych pikowanych Kinga, (kolor 704-30)

1 x Pufa- fotel (Kod tkaniny: 705-04)

www.dekoria.pl

Dekoriapl

dekoriapl


5 x zestaw książek autorstwa Agnieszki Janiszewskiej, składający się z:

 • “Kuzynka Marie” I i II tom

Zimą 1914 roku Marie Boratyńska postanawia odwiedzić po raz pierwszy Korbielowo – posiadłość, w której urodził się i wychował jej nieżyjący już ojciec. Rodzinne animozje sprawiły, że krewni z jego strony byli do tej pory obcymi dla niej ludźmi. Teraz jednak nadarza się okazja, by to zmienić: Marie odpowiada na zaproszenie Emilii, swojej kuzynki i nowej właścicielki Korbielowa, chcąc zburzyć narosły przez lata mur rodzinnych nieporozumień i pretensji. Czy kobietom uda się zbliżyć do siebie i zaprzyjaźnić? Czy będą w stanie zaakceptować zaskakującą prawdę o swoich bliskich, którą niebawem odkryją?Tom I 

Nawiązanie szczerej relacji może okazać się trudniejsze, niż z początku przewidywały, a dynamiczne wydarzenia polityczne pierwszej połowy XX wieku sprawią, że wiele ważnych spraw trzeba będzie odłożyć na później…

Tom II 

Wielka Wojna w Europie spowodowała, że to, co wcześniej spędzało sen z powiek Marie Boratyńskiej, nagle straciło na znaczeniu. Wszystkie rodzinne nieporozumienia, tęsknoty, uczucia zostały przyćmione przez dramatyczne wydarzenia związane z wojenną zawieruchą. Młoda kobieta rzuca się w wir pracy w szpitalu, gdzie dniem i nocą dogląda rannych, próbuje ulżyć w bólu konającym żołnierzom oraz pokonać własne, narastające z każdym dniem, zmęczenie. Wkrótce nadchodzi wiadomość z frontu, która przewartościuje całe jej dotychczasowe życie…

 • “Podróż do Carcassonne” I i II tom – autorstwa

„Podróż do Carcassonne” to poruszająca historia jednej rodziny, której członkowie będą musieli zmierzyć się z bolesnymi konsekwencjami swoich decyzji, zawalczyć o marzenia i nauczyć się przebaczać. A w tle – odmalowane z pietyzmem i czułością Warszawa i Kraków z okresu międzywojnia, okupacji i pierwszych lat powojennych.

www.novaeres.pl
www.zaczytani.pl

NovaeRes

wydawnictwo_novaeres


5 x filmowy zestaw nagród, składający się z:

1 x podwójne zaproszenie na film „Pojedynek na głosy”, do zrealizowania w sieci kin Cinema City

Cudowna, pełna humoru i wzruszeń opowieść inspirowana prawdziwą przyjaźnią. Film pełen dobrej energii i muzycznych przebojów, w reżyserii twórcy komediowego hitu „Goło i wesoło” – Petera Cattaneo. Dystrybutor filmu „Pojedynek na głosy” zaprasza do udziału w akcji oraz do kin.

 Zestaw płyt DVD z filmami:

 • Ikony XX wieku
 • Powrót Bena
 • Loveling
 • Młynarski
 • Pavarotti
 • Cudowny świat kociąt
 • Cudowny świat szczeniąt

5 x filmowy zestaw nagród, składający się z:

1 x podwójne zaproszenie na film „Pojedynek na głosy”, do zrealizowania w sieci kin Cinema City

Zestaw płyt DVD z filmami:

 • Pavarotti
 • Cudowny świat kociąt
 • Cudowny świat szczeniąt

Akcja trwa 02.03.2020 od 31.03.2020 do roku. Wyniki zostaną opublikowane do 14.04.2020 roku. Regulamin akcji dostępny jest tutaj.

 


Zobacz także

Mleko roślinne

Mleko roślinne. 4 przepisy na domowe mleko: sojowe, ryżowe, owsiane i migdałowe

toksyny

5 oznak, że w twoim organizmie nagromadziły się toksyny

9 przedziwnych rzeczy, które robi twoje ciało i o których nie masz pojęcia, że są… mechanizmem obronnym