Dieta Zdrowie

Kluczowe wnioski z badania UNICEF „Prawa dziecka z perspektywy dzieci, rodziców i nauczycieli”

Redakcja
Redakcja
26 listopada 2019
Fot. iStock / yulkapopkova
 

Co do tej pory udało się osiągnąć? – pozytywne aspekty i efekty edukacji o prawach dziecka

 1. Troje na czworo dzieci czuje się szczęśliwe. Spędzanie czasu z przyjaciółmi, bycie kochanym przez rodzinę oraz realizacja hobby to główne powody dające szczęście dzieciom.
 2. 95% badanych dzieci słyszało o prawach dziecka. Najczęściej słyszały o nich w szkole lub od rówieśników.
 3. Zdecydowana większość dzieci i młodzieży uważa, że ich prawa są przestrzegane przez rodziców lub opiekunów, pozostałych członków rodziny oraz nauczycieli.
 4. Rodzice najczęściej kojarzą prawa dziecka pozytywnie, np. z prawem do rozwoju i nauki, szacunkiem czy bezpieczeństwem.
 5. Zdecydowana większość rodziców twierdzi, że respektuje prawa dziecka – większość z nich twierdzi także, że rozmawiała ze swoimi dziećmi o ich prawach.
 6. Chwalenie dziecka oraz okazywanie radości to najczęściej praktykowane przez rodziców reakcje na pozytywne zachowania ich dzieci.
 7. Niemal dwóch na trzech uczniów w wieku 12-14 lat chętnie chodzi do szkoły.
 8. Większość dzieci i młodzieży uczestniczy w zajęciach pozaszkolnych – najczęściej są to aktywności sportowe oraz nauka języków obcych.
 9. Połowa rodziców posiadających dzieci jest zdania, że prawa dziecka są przestrzegane w szkołach. Takie samo zdanie ma dziewięciu na dziesięciu nauczycieli.
 10. Zdecydowana większość rodziców uważa, że informacje o prawach dziecka przekazywane w szkołach są wystarczające.
 11. Zdecydowana większość nauczycieli miała styczność z treściami o prawach dziecka podczas studiów.
 12. Zdaniem nauczycieli, znajomość praw dziecka jest niezbędna do rzetelnego wykonywania zawodu.
 13. Zdaniem nauczycieli najczęstsze efekty edukacji o prawach dziecka to zwiększenie świadomości dzieci w zakresie ich praw oraz umiejętność korzystania przez dzieci z ich praw.

Co jeszcze jest do zrobienia? – wyzwania w zakresie praw dziecka

 1. Co dziesiąty nastolatek w wieku 15-17 lat deklaruje, że jest nieszczęśliwy. Dzieci najczęściej są nieszczęśliwe z powodów związanych ze szkołą, czyli wymagających nauczycieli, złych ocen i nadmiaru nauki oraz z powodu złych relacji z najbliższymi i rówieśnikami.
 2. Dzieci i młodzież mają lepsze relacje z mamą (87%) niż z tatą (70%).
 3. Dzieci chciałyby mieć większy wpływ na decyzje podejmowane w domu, szczególnie na to, jakie kto ma obowiązki w domu i w jaki sposób rodzina spędza czas wolny.
 4. Jedno na troje dzieci w wieku 12-17 lat deklaruje, że ich prawa zostały kiedykolwiek złamane.
 5. Co piąty uczeń w wieku 15-17 lat nie chodzi chętnie do szkoły.
 6. Dzieci chciałyby mieć większy wpływ na to, co się dzieje w szkole – chciałyby decydować o zasadach obowiązujących w szkołach, jakie jest menu na stołówce oraz jak wyglądają wycieczki czy imprezy szkolne.
 7. Jedynie połowa nauczycieli deklaruje, że w ich szkołach są realizowane działania mające na celu identyfikację sytuacji, w których dochodzi do łamania praw dziecka przez rodziców.
 8. Tylko połowa rodziców deklaruje znajomość praw dziecka, a co piąty uważa, że prawa dziecka utrudniają wychowanie.
 9. Co dziesiąte dziecko doświadczyło przemocy fizycznej – najczęściej ze strony rówieśników i rodziców.
 10. Tylko czterech na dziesięciu rodziców pozytywnie postrzega dostęp dzieci do służby zdrowia. Wśród problemów w zakresie ochrony zdrowia dzieci rodzice wymieniają najczęściej konieczność korzystania z płatnych wizyt lekarskich oraz ograniczony bezpłatny dostęp do lekarzy specjalistów.
 11. Zdaniem jedynie 45% nauczycieli wiedza o prawach dziecka przekazana podczas studiów była wystarczająca.
 12. Co trzeci nauczyciel twierdzi, że prowadzony przez niego przedmiot nie daje możliwości edukacji o prawach dziecka.
 13. Co dziesiąty nauczyciel uważa, że efektem edukacji o prawach dziecka jest okazywanie aroganckich postaw przez dzieci oraz kwestionowanie autorytetu rodziców.

O Konwencji o prawach dziecka

 1. Konwencja o prawach dziecka to najważniejszy dokument dotyczący praw dzieci na świecie.
 2. Konwencja o prawach dziecka została uchwalona 20.11.1989 roku przez Organizację Narodów Zjednoczonych z inicjatywy Polski. Nasz kraj zaproponował pierwszy projekt tego dokumentu.
 3. Konwencja o prawach dziecka to dokument, który został ratyfikowany do dnia dzisiejszego przez 196 krajów na świecie. Jest to najszerzej ratyfikowany na świecie dokument z zakresu praw człowieka.
 4. Konwencja o prawach dziecka reguluje kwestie prawne wszystkich obywateli poniżej 18. roku życia.
 5. Dokument składa się z 54 artykułów, które zawierają w sobie wszystkie prawa przysługujące dzieciom wraz z opisanymi mechanizmami ich implementacji i monitoringu.
 6. Dokument ten reguluje relację pomiędzy państwem a dzieckiem, nie ingerując w życie rodziny. Zapisy Konwencji nie podważają autorytetu opiekunów dzieci i ich swobody do wychowywania według własnego uznania, chronią tylko najmłodszych przed niebezpiecznymi sytuacjami i dają im gwarancję, że właściwe organy państwa udzielą im pomocy w potrzebie.
 7. Konwencja o prawach dziecka to szczególna umowa międzynarodowa, która charakteryzuje się dużą uniwersalnością i zawiera szereg praw i wolności przysługujących niedojrzałym jeszcze obywatelom. Właśnie ten fakt – niedojrzałości fizycznej i emocjonalnej – jest jednym z najważniejszych, dla których w ogóle taki dokument powstał. Dziecko jako istota, która dopiero się uczy, rozwija i nabiera doświadczenia, potrzebuje szczególnej ochrony, którą powinni zapewnić dorośli.

Artykuł powstał we współpracy z UNICEF


Dieta Zdrowie

Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej i kosmetologii w okresie jesienno-zimowym

Redakcja
Redakcja
22 listopada 2019
Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej i kosmetologii w okresie jesienno-zimowym
Fot. iStock – Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej i kosmetologii w okresie jesienno-zimowym

Jesień i zima to najlepszy czas, żeby pomyśleć o specjalistycznej pielęgnacji twarzy i ciała. Twoja skóra jest wówczas najmniej narażona na szkodliwe działanie promieniowania słonecznego oraz skuteczniej się regeneruje. Z jakimi niedoskonałościami szczególnie warto walczyć na przełomie jesieni i zimy? Zobacz o jakich zabiegach z zakresu kosmetologii i medycyny estetycznej warto pomyśleć!

Depilacja laserowa

Jeśli chcemy się przygotować do ,,sezonu bikini”, powinniśmy zacząć nie miesiąc przed wakacjami, lecz właśnie na jesieni – szczególnie w przypadku, gdy zastanawiamy się nad depilacją laserową. Promienie słoneczne i mocna opalenizna –  to najważniejsze przeciwskazania do wykonania epilacji. Wybrana partia ciała, która będzie poddana zabiegowi, nie może być wystawiana na promienie słoneczne co najmniej na 3 tygodnie przed depilacją oraz 2-3 tygodnie po depilacji. W innym przypadku skóra może być podrażniona i mieć przebarwienia po zabiegowe.

Laserowa depilacja prowadzi do trwałego pozbycia się niechcianego owłosienia.  Aby uzyskać zadowalający rezultat należy wykonać serię 4-6 zabiegów w określonych odstępach czasu średnio co 8-10 tygodni. Widzimy zatem, że cała sesja wymaga czasu a zadowalające efekty uzyskamy dopiero po kilku miesiącach. Specjaliści z placówki Lange Medical Clinic pracują na najnowocześniejszym urządzeniu laserowym – Palomar Vectus, który jest skuteczny i praktycznie bezbolesny. O depilacji laserowej warto pomyśleć właśnie zimą, nie tylko z powodu trwającego dość długo cyklu zabiegów, lecz także z powodu konieczności unikania promieniowania słonecznego przed i po depilacji.

Peelingi chemiczne

Okres jesienno- zimowy to również doskonały moment na zastosowanie zabiegów z użyciem peelingów chemicznych, np.: w postaci kuracji złuszczających, wybielających i regenerujących – szczególnie po ciężkim dla naszej skóry czasie intensywnej ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Niższa temperatura przyspiesza procesy regeneracji i samoodnowy skóry. Złuszczanie naskórka w tym okresie, powoduje szybszą rewitalizację oraz idealnie przygotowuje pacjenta do kolejnych zabiegów pielęgnacyjnych lub medycznych. Możemy w tym przypadku zdecydować się na peeling medyczny na bazie kwasów, np. migdałowego, glikolowego, salicylowego lub na równie popularny zabiegach oczyszczania wodorowego. Specjaliści z Lange Medical Clinic szczególnie polecają wykonanie jesienią i zimą zabiegu mikrodermabrazji wodnej AQUASURE, który doskonale oczyszcza, nawilża i rozświetla skórę.

Fot. iStock

Osocze bogatopłytkowe

Osocze bogatopłytkowe otrzymywane jest z własnej krwi pacjenta. Zawarte w nim trombocyty aktywnie poprawiają kondycję skóry, stymulując fibroblasty do produkcji kolagenu. Ponieważ preparat pochodzi z własnego organizmu, nie występuje ryzyko alergii. W rezultacie skóra odzyskuje blask, napięcie, młody wygląd i poprawę struktury.

Zabieg wykonuje się w celu odmładzania i profilaktyki przeciwstarzeniowej w okolicy twarzy, szyi, dekoltu, dłoni. W okolicy skóry owłosionej głowy z kolei dla poprawy gęstości i jakości włosów, zatrzymania łysienia i stymulacji odrostu włosów. W tym przypadku również w okresie jesienno-zimowym skóra będzie regenerowała się znacznie szybciej. Osocze bogatopłytkowe, może być także stosowane dla poprawy regeneracji skóry po peelingach chemicznych i laseroterapii, a te zabiegi wykonujemy głównie zimą.

Kluczem do sukcesu jest indywidualne i umiejętne podejście do problemów skórnych i potrzeb pacjenta. Na ostateczny, zadowalający efekt mają wpływ rodzaj zabiegu, pora roku oraz odpowiednia współpraca lekarza z kosmetologiem ( od niej zależy to jak kompleksowo podejdziemy do pacjenta ).

Lange Medical Clinic to miejsce, w którym wykonywane są wszystkie powyżej wymienione zabiegi a więcej informacji można znaleźć na stronie www.langemedicalclinic.


Artykuł powstał we współpracy z Lange Medical Clinic


Zobacz także

Dieta z paluszkami surimi VICI? Możesz schudnąć w kilka dni nawet pięć kilogramów

Drunkoreksja dotyczy coraz większej liczby młodych kobiet. Sprawdź jej objawy

Cierpi przez nie nawet 3 mln Polaków. Choroby rzadkie wcale nie są takie rzadkie