Go to content

Dlaczego on po waszej kłótni smacznie śpi, a ty nie możesz zasnąć i analizujesz sytuację? Neurochirurdzy znają przyczynę

Fot. iStock / vgajic

Zastanawiałaś się kiedyś, dlaczego po kłótni on spokojnie i smacznie śpi? A ty nie możesz zasnąć, przewracasz się z boku na bok i analizujesz sytuację. Wyjaśnienie tej sytuacji znaleźli neurochirurdzy z Loughborough University. Potwierdzili oni, że mózg kobiety po prostu… za dużo pracuje. I jest to jedna z różnic pomiędzy nami, a mężczyznami. W związku z tym faktem, naukowcy apelują, aby kobiety się porządnie wysypiały i przestrzegały kilku zasad, aby mogły sprawnie funkcjonować. Jesteście ciekawe, ile snu potrzebujemy?

Stojący na czele grupy badawczej profesor Horne twierdzi, że mózg kobiety w odróżnieniu od mózgu mężczyzny jest nastawiony na wielozadaniowość. Dlatego jesteśmy w stanie pracować zawodowo, zajmować się domem i wykonywać jednocześnie kilka innych czynności naraz. Przez to, że musimy działaś na trzy ręce, pamiętać o wszystkim i ogarnąć rodzinę, musimy się porządnie wysypiać. Bez tego stracimy zapał i staniemy się sfrustrowane.

Ile musimy spać? Według naukowców osiem godzin snu to absolutna konieczność. Przez długi czas nasz mózg działa w tzw. systemie awaryjnym, przez co potrafi przejść do działania pod wpływem bodźca i nie może się przestawić na tryb odpoczynku. Dlatego musi minąć jakiś czas, aby mógł się on zupełnie wyłączyć, czyli po prostu wpaść w zdrowy sen. Dlatego panie powinny kłaść się przed północą i przesypiać minimum osiem godzin. Ciężko to sobie wyobrazić, prawda?

Fot. Istock/Geber86

Fot. Istock/Geber86

Jednak uświadommy sobie, drogie panie, że nam się to po prostu należy! Musimy łączyć wiele ról, pamiętać o badaniach, być dobrymi pracownicami i partnerkami, dlatego śpijmy bez wyrzutów sumienia. Nie robimy tego z lenistwa, tylko dla dobra. Swojego, swoich bliskich i naszego otoczenia.

A panowie, jeśli chcą mieć szczęśliwą partnerkę, która za nich pamięta o wszystkim, powinni to uszanować i zadbać o odpowiednie warunki, w których będziemy smacznie spały. Kubek ciepłej herbaty i buziak na dobranoc na pewno wyjdą nam na zdrowie:)


 

Źródło: metro.co.uk