Dieta Zdrowie

Dieta OXY – zdrowsza wersja wysokobiałkowej diety Dukana. Na czym polega, jakie ma zalety i wady?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
20 stycznia 2021
Dieta OXY - zasady, zalety, wady, przeciwwskazania
Fot. iStock
 

Dieta OXY to jedna z diet wysokobiałkowych, dzięki którym można zrzucić nadliczbowe kilogramy. Pomysł na tę dietę można określić mianem zmodyfikowanej i zdrowszej wersji diety Dukana, ale choć założenie i sposób osiągnięcia celu są podobne, to istnieją różnice przemawiające na korzyść diety OXY. Czym dokładnie jest dieta OXY, jak wyglądają jej zasady i jakie efekty można dzięki niej osiągnąć?

Dieta OXY — na czym polega?

Dieta Oxy to dieta opracowana przez dietetyczkę, Patrycję Mazur, dla osób, które chcą dość szybko pozbyć się zbędnych kilogramów. Aby rozpocząć dietę, należy skorzystać z oferty dostępnej przez internet. Jako że dieta należy do nowocześniejszych pomysłów na odchudzanie, dopasowuje się ją do osobowości osoby odchudzającej. Przed przystąpieniem do diety należy wykonać badanie/test psychologiczny dostępny na stronie poświęconej diecie. Dieta OXY została podzielona na 4 etapy, z których każdy trwa 7 dni.

Dieta OXY - zasady, zalety, wady, przeciwwskazania

Fot. iStock/dieta OXY

Etapy diety OXY

 • Etap 1: Detox — to okres potrzebny do wprowadzenia do diety, ma na celu oczyścić organizm z zalegających w nim toksyn. W tym okresie spożywa się zwiększoną ilość owoców, warzyw i koktajli.
 • Etap 2: Fat burning — jest czasem faktycznego spalania tkanki tłuszczowej. Drugi etap oparty jest na jadłospisie, w którym podstawą jest białko pochodzenia zwierzęcego: mięso, drób, ryby, krewetki, nabiał, oraz specjalny shake żurawinowy, który należy pić codziennie.
 • Etap 3: Step — polega na utrwaleniu spadku masy ciała. W tym czasie dietę z drugiego etapu wzbogaca się o białko pochodzenia roślinnego (nasiona roślin strączkowych).
 • Etap 4: Balance —  białko powinno stanowić 15-20% dziennego zapotrzebowania kalorycznego, resztę węglowodany i tłuszcze. Wracają wcześniej wykluczone z diety owoce i produkty zbożowe.

Po upływie 4 tygodni trwania diety następuje faza wyprowadzająca, która ma na celu utrwalenie nawyków żywieniowych, co pozwala zmniejszyć ryzyko pojawienia się efektu jo-jo. Później, w przeciwieństwie do diety Dukana, nie trzeba wprowadzać jednego dnia w tygodniu poświęconego wyłącznie produktom bogatobiałkowym. Niemniej konieczne jest utrzymanie zdrowych nawyków żywieniowych, dla uniknięcia efektu jojo. Dieta OXY zaleca także aktywność fizyczną, która ma dobry wpływ na przyspieszenie odchudzania.

Dieta OXY — jadłospis

Podstawą diety Oxy są produkty wysokobiałkowe, w tym shake żurawinowy, przygotowany z kefiru, żurawiny i otrąb pszennych. Jego wprowadzenie do diety ma zmniejszyć przykre dolegliwości pojawiające się na diecie wysokobiałkowej, np.: zmęczenie, bóle głowy, zaparcia. Ma on również wesprzeć detoksykację organizmu, dostarczyć antyoksydanty i błonnik. Aby otrzymać dostęp do jadłospisu diety OXY, trzeba zakupić dostęp do diety. Posiłki opierają się na białkowych produktach zwierzęcych i ograniczonych ilości pokarmów węglowodanowych. Jadłospis OXY opiera się na 4 lub 5 posiłkach dziennie, co zależy od wersji pakietu.

Dieta OXY - zasady, zalety, wady, przeciwwskazania

Fot. iStock/dieta OXY

Dieta OXY — zalety i wady 

Dieta OXY ma kilka zalet, które sprawiają, że cieszy się coraz większą popularnością. Stosując ją można oczekiwać w krótkim czasie szybkiej utraty nadmiernych kilogramów. Mimo że porównuje się ją do diety Dukana, dieta OXY jest bezpieczniejsza, ponieważ okres spożywania  dużych ilość białka w diecie wynosi 2 tygodnie, a nie kilka miesięcy. Poza tym nie ma to konieczności po zakończeniu diety wprowadzania menu jednego dnia w oparciu wyłącznie o produkty białkowe.

Poza tym większa ilość białka nie tylko wspiera proces odchudzania, ale może zmniejszyć ubytki maty mięśniowej. Pożywienie bogate w białko sprawia, że łatwiej jest kontrolować apetyt i tłumić chęć podjadania. Na plus tej diety przemawia także fakt, że po jej wykupieniu dostępne są jadłospisy, które zwalniają z konieczności samodzielnego komponowania posiłków.

Dieta OXY to jednak nie same zalety. Można tu także wypunktować kilka wad, których trzeba mieć świadomość przed przystąpieniem do diety. Szybki ubytek masy ciała w krótkim czasie rzadko daje trwałe efekty, i trzeba wziąć pod uwagę ryzyko pojawienia się efektu jojo. Najlepiej jest schudnąć mniej i w dłuższym czasie. Dieta OXY powoduje, że traci się przede wszystkim wodę i zapasy glikogenu z organizmu, a dopiero później sam tłuszcz. Powrót do dawnych nawyków po zakończeniu diety może oznaczać powrót do dawnej masy ciała. Do minusów diety bogatobiałkowej należy również początkowo pogorszone samopoczucie, uczucie suchości w ustach, przykry zapach ciała, bóle mięśni, bóle głowy, osłabienie, problemy z koncentracją, problemy trawienne, a także pogorszenie stanu skóry i paznokci.

Dieta OXY - zasady, zalety, wady, przeciwwskazania

Fot. iStock

Nadmiar białka może obciążać wątrobę, a także nerki. Oczywiście zagrożenie przy dwutygodniowym stosowaniu diety opartej wyłącznie na białku nie jest duże, ale przedłużenie białkowych etapów tej diety na własną rękę może negatywnie wpływać na zdrowie. Ostatnim minusem jest konieczność wykupienia dla siebie odpowiedniej diety. To wiąże się z pewnym wydatkiem, podobnie jak przy chęci zakupu produktów dedykowanych wsparciu kuracji odchudzającej.

Przeciwwskazania dla diety OXY

Dieta OXY nie jest dietą, którą można polecić każdemu. Ze względu na specyficzny jadłospis, z diety OXY powinny zrezygnować osoby cierpiące na:

 • choroby nerek i wątroby,
 • choroby układu trawienia,
 • niedobory pokarmowe,
 • nietolerancja i alergia na białko,
 • choroby serca i układu krążenia,
 • cukrzycę,
 • nowotwory,
 • dnę moczanową,
 • choroby autoimmunologiczne,
 • zaburzenia hormonalne,
 • kobiety w ciąży i karmiące piersią

źródło: www.mp.pl ,stronazdrowia.pl 

Dieta Zdrowie

List do mojej babci. Każda moja myśl o Tobie jest bagażem na dobre życie

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
20 stycznia 2021
A cropped shot of a happy grandmother and granddaughter having tea
 

Nie liczę czasu, który minął odkąd Cię nie ma. Nie chcę tego robić. Mierzę naszą więz wspólnymi wspomnieniami – śmiechem, radością, czułością, którą mi dałaś. Tym, jak uczyłaś mnie tego, co jest naprawdę ważne. Tym nawet, jak odchodziłaś, cicho gasnąc, oddalając się krok po kroku, coraz mniej obecna. Nie, nie mam wrażenia, że nie zdążyłam Ci czegoś powiedzieć, że czegoś w naszej relacji zabrakło. Jestem Ci wdzięczna za każdą myśl, którą do Ciebie wracam. Bo to są same dobre myśli, mój bagaż na dobre życie.

Twoje własne życie składało się z miłości. A było ich wiele, nie tylko tej do Roberta Redforda, w którym kochałaś się skrycie, od samego początku, bo był blondynem o niebieskich oczach (zupełnie jak dziadek!).  Kochałaś też życie, po prostu. Doświadczenie wojny, pobyt w obozie koncentracyjnym, wczesna utrata rodziców nie złamały w tobie miłości do banalnych przyjemności: do spotkań z przyjaciółmi, spaceru w słońcu, książki przeczytanej na ławce w parku, śniadania podanego do łóżka…

Kochałaś podróże. Nawet te palcem po mapie, kiedy byłam mała i przyjeżdżałam do Ciebie na wakacje. Rozkładałaś na podłodze atlasy i godzinami błądziłyśmy wzdłuż Nilu. Albo śladami bohaterów powieści w Pustyni i w Puszczy. Albo dokładnie tam, gdzie Tony Halik i Elżbieta Dzikowska w niedzielnym odcinku programu Pieprz i Wanilia. Ale czasem podróżowałaś naprawdę – pociągiem, samolotem. Kochałaś samoloty!

Pamiętam, że każdą nową nazwę regionu lub miasta, wyszukiwałaś w atlasie. Musiałaś wiedzieć, gdzie dokładnie się znajduje, co oznacza, jak można się tam dostać. Ja też tak robię, wiesz? Mam to po Tobie…

Kochałaś swojego męża, który tylko pozornie był twoim przeciwieństwem. Jasne, był spokojniejszy, mówił mniej od Ciebie, ale przecież tę miłość do życia, do podróży, do dobrego jedzenia dzieliliście razem. Pamiętam, jak farbował Ci włosy. Albo jak podawał Ci śniadanie do łóżka, choć sam lubił jeść inaczej, przy stole i to dużo wcześniej. Jak uciszał nas, kiedy odpoczywałaś.  Nauczyliście się tych swoich różnic i choć często się spieraliście, nigdy nie okazaliście sobie braku szacunku.

Kochałaś swoją córkę, choć nie zawsze miałyście łatwe relacje. Jej spokój kolidował z twoją żywiołową naturą. Ale przecież, w tych najważniejszych sprawach rozumiałyście się bez słów…

Kochałaś nas – twoje wnuki. I byłaś najlepszą babcią jaką można sobie wyobrazić. Nieco szaloną, absolutnie nie taką, jak w książkach dla dzieci. Siwe włosy, zgarbione plecy – to nie ty. Ty miałaś zawsze starannie ułożone, zafarbowane na kasztanowo pukle i szeroki uśmiech na twarzy. W lecie modne okulary przeciwsłoneczne, w zimie ciekawy kapelusz.

Kochałaś ludzi, spotkania z nimi, wspólne wyjścia do kina, spacery.  Gdybyś mogła, całe dnie spędzałabyś poza domem… Tak bardzo cierpiałaś, gdy nie mogłaś już samodzielnie wyjść z domu, pokonać dwóch pięter, wsiąść do tramwaju…

Czuję Cię blisko, obok. Pamiętam dokładnie dźwięk Twojego głosu, zapach Twoich ukochanych perfum. I to, jak mówiłaś mi, że mogę osiągnąć wszystko. Dziękuję.


Dieta Zdrowie

List otwarty do moich wnuków: 10 rzeczy, które chcę, aby wiedzieli

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
20 stycznia 2021
Fot. iStock

Nachodzi taki moment w każdej relacji, kiedy uświadamiamy sobie, że nie będziemy z kimś na zawsze, że kiedyś nas zabraknie. Pewna babcia postanowiła napisać list do swoim wnuków, aby to, co chciała im podarować, nie zginęło, gdy jej zabraknie. Przeczytajcie koniecznie.  „Dzieci są żywymi wiadomościamiktóre wysyłamy w przyszłość, w przyszłość, której my już nie zobaczymy”- Neil Postman.

Żyj na własnych warunkach

Każdy z nas ma wyjątkowe dary i talenty, więc chwyć mocno wszystko to, co jest w Tobie wyjątkowe. W miarę dorastania poznasz te talenty i rozwiniesz pasje – cel życiowy i cele, które chcesz osiągnąć.

Jeśli chcesz być malarzem, maluj.

Jeśli chcesz być nauczycielem, nauczaj.

A jeśli chcesz być przedsiębiorcą, bądź.

Zdecyduj, co jest dla ciebie ważne i zrób to!

Cokolwiek robisz – włóż w to swoje serce

Cokolwiek zdecydujesz się zrobić w swoim życiu, ważne jest, abyś robił to całym serce, szczerze i włożył w to całego siebie. Nie powstrzymuj się od miłości, związków, wymarzonej pracy i zaangażowania w swoją społeczność lub hobby. Daj z siebie wszystko.

Puść hamulce i ciesz się swoim życiem i wszystkim, co robisz. Przekonasz się szybko, że to właśnie dzięki temu, życie jest o wiele przyjemniejsze i możesz z niego wyciągnąć o wiele, wiele więcej.

Bez względu na to, co się z tobą dzieje – weź za to odpowiedzialność

Nawet, jeśli to nie była twoja wina. Zwłaszcza, jeśli to nie była twoja wina, weź odpowiedzialność za naprawienie tego, co się wydarzyło. Życie przynosi nam wszystkim dużo szczęścia, ale też nieustannie nas rani.

Bez względu na to, co się stało, rozwiązanie tego problemu należy do ciebie. To do ciebie należy wyobrażenie sobie, jak powinno być i działanie, by to osiągnąć. Nikt nie zrobi tego za ciebie, a na pewno nie po to, byś ty osiągnął swoje cele.

Tylko tak wydostaniesz się z przeszłości i przeniesiesz się w lepsze miejsce. Ta odpowiedzialność będzie oznaczała głęboką zmianę w twoim życiu. Będziesz bardziej zadowolony ze swoich możliwości, tego, co już masz i gdzie już jesteś.

Ucz się przez całe życie

Zawsze bądź otwarty na uczenie się nowych rzeczy. Bądź ciekawy ludzi, doświadczeń, wydarzeń i odkryć. Bądź ciekawy także przeszłości,  tego, czego możesz się z niej nauczyć. Podejmij tę decyzję – świat zmienia się każdego dnia, zaakceptuj to i zawsze poszerzaj swoje horyzonty.

Chodź na zajęcia, chodź na wykłady, czytaj książki, spędzaj czas z innymi, którzy są zainteresowani tym, kim jesteś. Nie wykluczaj.

Wszędzie są piękni ludzie

Wiele razy w życiu przeprowadzałam się w różne miejsca. Zawsze było we mnie poczucie smutku, kiedy zostawiałam to, co znane i zastępowałam je nieznanym. Trudno było pożegnać się z przyjaciółmi, znajomymi i tym wszystkim, co latami budowałam. Trudno było zacząć od nowa i poznawać nowych ludzi.

Ale dowiedziałam się, że wszędzie są wspaniali ludzie. Ludzi, którzy cię zainspirują i z którymi nawiążesz bliską przyjaźń. Znajdziesz ludzi, których pokochasz i którzy będą cię kochać. Bez względu na to, gdzie się wybierasz, oni już tam są. A kiedy się z nimi zaprzyjaźnisz, poczujesz się, jakbyś ich zawsze znał.

Będą ludzie, których poznanie zajmie ci trochę czasu, i inni, z którymi będziecie dobrymi przyjaciółmi od samego początku.

Zawsze bądź otwarty na to, co może się wydarzyć, a znajdziesz ich wszędzie.

Uczucia są wzajemne, czy ci się to podoba, czy nie

Ktoś zaczyna cię lubić dokładnie w tym samym momencie, w którym ty zaczynasz lubić jego.

To niesamowite. Coś się dzieje, gdy kogoś lubisz. Nie da się tego przecenić. Wzajemne wsparcie i dbanie o siebie. To, że wkładasz w te relację energię i ducha.

Uważam, że to moment, w którym wyślesz do kogoś ciepło i dobro, wraca. Relacja może przekształcić się w silną przyjaźń lub pozostać luźną znajomością, ale będzie niej uczucie wzajemności i szacunku.

I odwrotnie. Ktoś przestaje darzyć cię sympatią w momencie, gdy zaczynasz tracić do niego cierpliwość lub się nim nie interesujesz. Cała wibracja związku zmienia się i napina.

Nie czekaj więc, aż ktoś inny wykona pierwszy ruch. Jeśli kogoś lubisz, bądź zaangażowany, pokaż, że jesteś zainteresowany jego towarzystwem i bądź otwarty na to, dokąd zaprowadzi cię to zaprowadzi.

Spodziewaj się najlepszego

Powiedz TAK życiu i bądź otwarty na nowe doświadczenia. Nie zawsze możesz dostać to, czego chcesz, ale generalnie otrzymasz to, czego oczekujesz.

Śmiej się często

Miej silne poczucie humoru. Śmiech działa leczniczo na ciebie zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Stwarzamy sami tak wiele naszych problemów, traktując je zbyt poważnie. Idź lekko przez życie, dbaj o siebie. Stwórz sobie życie, które cenisz – i śmiej się.

Nie zapomnij o połączeniu z całą naturą

Istnieje siła, energia, którą wszyscy dzielimy, i jest to siła, która łączy nas wszystkich. Jest to źródło, z którego wszyscy pochodzimy i jest to energia, do której wszyscy wrócimy. Nigdy nie zapominaj, że jesteś częścią czegoś duchowego i wiecznego.

Uczyń świat lepszym miejscem

Na tym świecie jest tak wiele uprzedzeń, krytyki i osądów. Nigdy nie rób nic, aby dodać choć kropelkę do tej negatywności. Wykorzystaj swoje naturalne dary i talenty, aby uczynić świat lepszym miejscem.

To naprawdę piękne życie – żyj nim!


Na podstawie: sixtyandme.com

Zobacz także

Miód akacjowy

Miód akacjowy to naturalny specyfik na odporność. Istnieje wiele powodów, by sięgać po niego codziennie

Leczenie nadpotliwości. Skutecznie pomoże tylko lekarz

Migrena objawy - bez aury, z aurą, neurologiczne

Migrena z aurą i bez aury – jak rozpoznać jej objawy?