Dieta Zdrowie

Dieta oczyszczająca – jak wesprzeć jelita, wątrobę i nerki naturalnymi sposobami?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
17 stycznia 2021
Dieta oczyszczająca jelita, wątrobę i nerki
Fot. iStock
 

Dieta oczyszczająca zalecana jest przez wielu, jako naturalne wsparcie i odciążenie organizmu. Toksyny mogą kumulować się i szkodzić, na co duży wpływ ma wpływ styl życia i dieta, jaką stosujemy na co dzień. Detoks może być potraktowany jako dobry impuls do trwałej zmiany dotychczasowych nawyków. Na czym polega dieta oczyszczająca jelita, wątrobę i nerki?

Dieta oczyszczająca organizm — dlaczego ma znaczenie?

Organizm sam potrafi się oczyszczać ze zbędnych i szkodzących mu substancji, takich jak powstające w nim produkty uboczne przemiany materii. Toksyny dostają się także z pokarmem, wodą i powietrzem, a ich nadmiar zaburza równowagę organizmu. Czujemy się gorzej, pogarsza się wygląd skóry, pojawiają się niepokojące sygnały, wskazujące, że coś może być nie tak, jak powinno. W usuwaniu szkodliwych substancji pomaga wątroba i jelita, oraz nerki, które pracują bez ustanku. Jeśli na co dzień nie zwracamy większej uwagi na to, co jemy i jaki styl życia prowadzimy, może dojść do sytuacji, w której zmniejszy się zdolność organizmu do samooczyszczania. W takim przypadku warto zastosować specjalną dietę detoksykującą.

Dieta oczyszczająca organizm pomoże odzyskać zaburzoną równowagę, poprawi funkcjonowanie całego organizmu, doda energii i poprawi samopoczucie. Zalecenia pomagające oczyścić wątrobę, jelita i nerki są nieco inne, ale nietrudne do wprowadzenia.

Dieta oczyszczająca jelita

Jelita to organ niezwykle ważny, choć poświęcamy im niezwykle mało uwagi. Zazwyczaj zastanawiamy się nad nimi wtedy, gdy pojawia się ból lub kłopoty z wypróżnieniem. Jelita pełnią w organizmie ważne funkcje. W jelicie cienkim dochodzi do rozłożenia i wchłonięcia do krwi makroskładników z jedzenia, które następnie odżywiają komórki w organizmie. W jelicie grubym dochodzi do syntezy witamin K i B12, oraz do wchłonięcia wody obecnej w treści pokarmowej. Na koniec wydalone zostają resztki pokarmowe wraz z niebezpiecznymi dla zdrowia toksynami. Dla sprawnego funkcjonowania jelit warto przeprowadzić ich detoks.

Dieta oczyszczająca jelita, wątrobę i nerki

Fot. iStock/Dieta oczyszczająca jelita

Dieta oczyszczająca jelita — na czym polega?

Dieta oczyszczająca jelita powinna trwać przez dwa dni, i warto ją przeprowadzić minimum raz na kwartał. Najlepiej  poświęcić na to sobotę i niedzielę, gdy nie ma do załatwienia pilnych spraw. Dieta oczyszczająca jelita opiera się przede wszystkim na odpowiedniej ilości płynów. Wypijaj w tym czasie od 6 do 8 szklanek wody, która przyspiesza wypłukiwanie toksyn. Rano, na czczo, sięgnij po szklankę ciepłej wody z sokiem z cytryny. Ważna w diecie dla zdrowych jelit jest rezygnacja z wysoko przetworzonej żywności, szkodliwych tłuszczów, cukru i białej mąki.

Podstawę posiłków powinny stanowić produkty z pełnego przemiału zbóż, owoce i warzywa, które zawierają błonnik usprawniający pracę jelit. Sięgaj po lekkie, jak najmniej przetworzone produkty. Gotuj je na parze lub przyrządzaj soki, które przyspieszają detoks i dostarczają wielu cennych składników dla organizmu. Nie zapomnij o kiszonkach, które dostarczają bakterie mlekowe, bezcenne dla zdrowych jelit. Bakterie probiotyczne wspierają procesy trawienia, wzmacniają układ odpornościowy, oraz oczyszczają organizm ze szkodliwych substancji.

Dieta oczyszczająca wątrobę

Wątroba jest narządem wyjątkowo często przeciążonym w swojej pracy. Przechowuje materiał energetyczny, gromadzi zapasy żelaza i witamin A, D oraz B12, neutralizuje toksyny, wpływa na przemiany leków i hormony. Wytwarza niezbędną do trawienia tłuszczów żółć. Wątroba jest w stanie sama się zregenerować, ale warto wspomóc ten proces poprzez jej oczyszczanie z niepotrzebnych i szkodliwych substancji.

Dieta oczyszczająca jelita, wątrobę i nerki

Fot. iStock/Dieta oczyszczająca wątrobę

Dieta oczyszczająca wątrobę — na czym polega?

Wątroba potrzebuje działań oczyszczających i to nie tyle jednodniowych, po których następuje powrót do dawnej diety, ile długotrwałego procesu. Warto na stałe wprowadzić zmiany do jadłospisu. Szczególnie ważne jest unikanie lub wręcz wyeliminowanie mocnej kawy i alkoholu, ograniczenie spożywania czerwonego mięso i nabiału, oraz słodyczy. Zrezygnuj także z dań ciężkostrawnych – smażonych, z dużą ilością cukru, tłustych, wzdymających i ostrych. W diecie dla zdrowej wątroby powinno się znaleźć więcej  nasion, warzyw i owoców, ciemnego pieczywa. Dobre dla niej są również ryby i oleje tłoczone na zimno. Dieta oczyszczająca wątrobę powinna zawierać buraki, które są bogate w betainę przyspieszającą usuwanie toksyn z komórek wątroby.

Sięgaj po zioła usprawniające pracę wątroby. Szczególnie polecany jest ostropest plamisty, pokrzywa zwyczajna, glistnik jaskółcze ziele, korzeń karczocha oraz mniszek lekarski. Napary z tych ziół wesprą oczyszczanie, funkcjonowanie oraz procesy regeneracyjne wątroby. Pij również odpowiednią ilość wody, która jest potrzebna do regeneracji komórek i usprawnia filtrowanie większej ilości toksyn.

Dieta dla zdrowych nerek

Nerki to kolejny ciężko pracujący narząd, który nigdy nie odpoczywa. Nieustannie filtrują krew, pozyskując z niej wodę i różne związki chemiczne. To, co szkodliwe i niepotrzebne (mocznik, kwas moczowy, kreatynina), przekształcane jest w mocz, a substancje potrzebne organizmowi wchłaniane. W ciągu doby nerki są w stanie przefiltrować nawet 1500 litrów krwi, i wyprodukować około 150 litrów moczu pierwotnego, a ostatecznie poprzez przesączanie kłębuszkowe wydalamy około 1,5-2 litry moczu w ciągu doby. Poza tym nerki regulują ciśnienie osmotyczne, ilość i skład płynów ustrojowych, wydzielają enzymy i hormony, oraz kalcytriol (aktywna forma witaminy D). A ponieważ nerki chorują długi czas bez wyraźnych sygnałów, orientujemy się w problemie zazwyczaj, gdy sprawa jest już poważna. Aby ułatwić pracę nerkom i odciążyć je, warto zmienić pewne rzeczy w codziennej diecie.

Fot. iStock/dieta oczyszczająca nerki

Dieta dla zdrowych nerek 

Najważniejsze w diecie dla zdrowych nerek jest wypijanie przynajmniej 1,5-2 litrów wody dziennie. To będzie dla nich najlepsze działanie oczyszczające, ponieważ odpowiednia ilość moczu naturalnie wypłukuje szkodliwe substancje z dróg moczowych. Warto także pamiętać o tym, że w diecie nie powinno być zbyt dużo białka i soli, które obciążają funkcjonowanie nerek. Warto także wspomnieć, że nadciśnienie i cukrzyca bardzo obciążają pracę nerek, więc w tych przypadkach odpowiednia dieta jest bardzo ważna.

FB/ohmepl

 


Dieta Zdrowie

Życzenia na Dzień Babci i Dziadka – wierszyki i cytaty, które sprawią przyjemność dziadkom

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
18 stycznia 2021
Życzenia na Dzień Babci i Dziadka - wierszyki i cytaty
Fot. iStock
 

Życzenia na Dzień Babci i Dziadka są ważną częścią tych wyjątkowych świąt. Niosą ze sobą wiele dobrych emocji, będąc pięknym sposobem na wyrażenie wdzięczności za obecność ukochanych dziadków w naszym życiu. Czasem trudno znaleźć słowa, które są odpowiednie, by  podziękować, dlatego warto wesprzeć się niewielką pomocą. Zadanie ułatwią wierszyki, cytaty i życzenia na Dzień Babci i Dziadka, które sprawdzą się na tę wyjątkową okazję.

Życzenia na Dzień Babci i Dziadka — jak je przekazać?

Najmilej jest zrobić to osobiście, bo dziadkowie z pewnością docenią obecność wnuka w dniu ich święta. Wtedy można po prostu złożyć życzenia i ofiarować miły upominek, lub przekazać je w formie wykonanej ręcznie laurki, lub kartki ze specjalną dedykacją. Jeśli z powodu odległości lub innych życiowych zawirowań nie jesteśmy w stanie pojawić się osobiście, można się wspomóc innymi formami obecności. Jeśli dziadkowie idą z duchem czasu i mają dostęp do internetu, rozmowa na wideo czacie będzie miłą okazją do przekazania życzeń. Podobnie jak w przypadku zwykłej rozmowy telefonicznej, lub, co zdarza się nieco rzadziej — nadania listu lub kartki pocztowej specjalnie z tej okazji. Jakąkolwiek formę wybierzemy, życzenia na Dzień Babci i Dziadka powinny popłynąć prosto z serca.

Życzenia na Dzień Babci — wierszyki

Babcie uwielbiają spędzać czas z wnukami, podobnie jak przyjmować życzenia. Do dyspozycji jest wiele różnych wierszyków, które sprawią ukochanej babci niekłamaną przyjemność.

Życzenia na Dzień Babci i Dziadka - wierszyki i cytaty

Fot. iStock/Życzenia na Dzień Babci

Życzenia na Dzień Babci od przedszkolaka

Moja Babcia ma dziś święto,
chodź powinno być codzienną już tradycją, że wnuczęta babci życzą:
najlepszego, najzdrowszego, spokojnego życia. Od ciastek nie tycia!
Ton całych radości i jak najczęstszych gości.
Najsłodszej słodyczy, wnuk/wnuczka życzy

Życzenia na Dzień Babci od starszaka

Kochana Babciu…..
W dniu Twojego Święta sięgam po wspomnienia….
Dziękuję Ci za troskę i za wszystkie zmartwienia…
Za uśmiech Twój codzienny i bajki opowiadane…
Za każdą chwilę z Tobą i najlepsze śniadanie….
I za Życie Mojej Mamy, które w Tobie się poczęło…
I za Twoje dobre serce, które wszystkich nas garnęło…
Za wszystko, co dobre Kochana Babciu z serca Ci dziękuję…
A za to co złe przepraszam i życzenia Ci podaruję..
Abyś w zdrowiu nam żyła przez długie, długie lata i nigdy nie zaznała goryczy tego świata…

Życzenia na Dzień Dziadka — wierszyki 

Dziadek, podobnie jak babcia, także doceni złożone mu życzenia.

Życzenia na Dzień Babci i Dziadka - wierszyki i cytaty

Fot. iStock/Życzenia na Dzień Dziadka

Życzenia na Dzień Dziadka od przedszkolaka

Dziadziusiu, na Ciebie zawsze można liczyć,
dlatego w Dniu Dziadka chcę Ci życzyć
zdrowia, radości i siły do życia,
bo jest jeszcze tyle do odkrycia i tyle do zrobienia!
Niech spełnią się Twoje wszystkie marzenia!

Życzenia na Dzień Dziadka od starszaka

Złożyć życzenia na Dzień Dziadka, to nie taka wcale gratka.
W końcu to mój ekstra Dziadek, jest najlepszy – to nie przypadek!
Chciałbym być oryginalny, pomysłowy no i fajny.
Żaden ze mnie jest artysta, niech więc wybrzmi miłość czysta!
Bądź najzdrowszy mój Dziaduniu, życzę Ci motyli w brzuniu,
spełniaj wszystkie swe marzenia jakbyś nie miał nic do stracenia!
Wiecznej życzę Ci uciechy i z Twych wnucząt też pociechy!

Łączone życzenia na Dzień Babci i Dziadka

Przy okazji planowania wspólnego prezentu lub laurki dla babci i dziadka, można pomyśleć o wspólnych życzeniach. Dziadkowie docenią taki gest i będą mogli razem nacieszyć się swoim świętem.

Życzenia na Dzień Babci i Dziadka - wierszyki i cytaty

Fot. iStock/Życzenia na Dzień Babci i Dziadka

Dziadziuś – Superbohater. Najlepszy przyjaciel. Złota rączka.
Zawsze zrozumie. Zawsze przytuli. I zawsze pomoże.
Babcia – Mimo robienia dziesięciu rzeczy jednocześnie i tak pamięta o Tobie.
Gotuje najlepsze obiady. Piecze najlepsze ciastka. Kocha Cię.
Jest w stanie dla Ciebie wiele poświecić.
To dlatego Babciu, to dlatego Dziadku – chcę podziękować dziś Wam i życzyć,
Żebyście zawsze byli zdrowi, zawsze szczęśliwi i zawsze blisko mnie.
Jesteście moim skarbem. A o skarb trzeba dbać.

Cytaty na Dzień Babci i Dzień Dziadka

Życzenia na Dzień Babci od starszej wnuczki lub wnuka nie muszą mieć formy rymowanej. Można także wykorzystać piękne cytaty, które idealnie sprawdzą się jako wstęp lub podsumowanie życzeń, które chcielibyśmy złożyć.

cytaty życzenia dzień babci i dziadka

Fot. Grafika własna / istock

cytatyTo, czego dzieci potrzebują w obfitości dostarczają dziadkowie. Dają bezwarunkową miłość, dobroć, cierpliwość, poczucie humoru, komfort, lekcje życia. Oraz, co najważniejsze, ciasteczka.

Rudolph Giuliani

cytaty życzenia dzień babci i dziadka

Fot. Grafika własna / istock

cytatyBóg nie mógł być wszędzie, więc stworzył babcię.

Autor nieznany

Fot. Grafika własna / istock

cytatySą ojcowie, którzy nie kochają swoich dzieci, ale nie ma dziadka, który nie uwielbiałby swojego wnuka. 

Victor Hugo

Każdy, na Dzień Babci i Dzień Dziadka, może pięknie podziękować za miłość i ciepło płynące od ukochanych dziadków. Pomogą w tym wyżej wspomniane wierszyki, cytaty, a także własne, nawet proste słowa. Najważniejsze, by płynęły prosto z serca.


źródło:  katalogmarzen.pl ,www.jestpozytywnie.pl 

Dieta Zdrowie

Dieta kapuściana – na czym polega i jakich efektów można się po niej spodziewać?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
17 stycznia 2021
Dieta kapuściana - zasady, przepis, jadłospis, efekty
Fot. iStock

Dieta kapuściana, zwana również dietą prezydencką lub błyskawiczną, to jeden z wielu pomysłów na szybką redukcję masy ciała. Znalazła ona wielu zwolenników, ponieważ rzeczywiście pozwala na schudnięcie nawet kilku kilogramów w niedługim czasie. Na czym polega dieta kapuściana, czy jest bezpieczna dla zdrowia i na jakie efekty można liczyć podczas jej stosowania?

Dieta kapuściana — na czym polega?

Dietę kapuścianą rozsławił były prezydent Aleksander Kwaśniewski, któremu udało się dzięki niej zgubić nadmiar kilogramów. Dieta kapuściana to monodieta, która zakłada spożywanie przede wszystkim dużej ilości warzyw (najlepiej liściastych) w postaci zupy. Jej głównym składnikiem jest kapusta — biała, włoska lub kiszona. Zupę można jeść do syta.

W diecie niewskazane są warzywa takie jak fasola, kukurydza i groch. Przy tym należy zrezygnować ze słodyczy, soli, wysokokalorycznej żywności, a produkty mięsne oraz zbożowe mocno ograniczyć. Dieta kapuściana trwa 7 dni i pozwala na redukcję masy ciała o 3–6 kg w ciągu miesiąca.

Dieta kapuściana - zasady, przepis, jadłospis, efekty

Fot. iStock/Dieta kapuściana

Dieta kapuściana — przepis 

Składniki na zupę: 

 • główka kapusty włoskiej lub białej, ewentualnie kiszona kapusta
 • 6 cebul,
 • 2 zielone papryki
 • pęczek selera naciowego,
 • 6 świeżych pomidorów
 • pieprz
 • czosnek
 • chilli
 • oliwa do smażenia

Zupa kapuściana — przygotowanie:

 1. Pomidory sparz i obierz ze skórki, pokrój warzywa umyj, pokrój w kostkę.
 2. Na głęboką patelnię wlej łyżkę oliwy i wszystkie warzywa (poza cebulą) smaż, aż zauważalnie zmiękną. Dodaj pokrojoną w kostkę cebulę.
 3. Miękkie warzywa przełóż do garnka, zalej wodą i gotuj do miękkości. Dopraw czosnkiem, chili i pieprzem.

Dieta kapuściana — jadłospis tygodniowy 

Dieta kapuściana jest dość monotonnym sposobem odchudzania, co utrudnia wytrwanie w postanowieniu. Na szczęście trwa one tylko 7 dni, więc jest to zadanie wykonalne. Jadłospis prezentuje się następująco:

 Dzień 1

 • I śniadanie: zupa kapuściana, po niej czarna kawa;
 • II śniadanie: dowolne warzywa gotowane lub surowe;
 • Obiad:  zupa kapuściana, a po niej czarna herbata.
 • Podwieczorek: dowolny owoc (poza bananem).
 • Kolacja: woda mineralna lub sok wyciskany ze świeżych warzyw i owoców.

 Dzień 2

 • I śniadanie: warzywa gotowane lub surowe;
 • II śniadanie: brak;
 • Obiad: zupa kapuściana;
 • Podwieczorek: brak;
 • Kolacja: dwa ziemniaki pieczone w mundurkach, polane masłem, bez dodatku soli.

 Dzień 3

 • I śniadanie: zupa kapuściana:
 • II śniadanie dowolny owoc (z wyjątkiem banana) oraz szklanka gorzkiej herbaty;
 • Obiad dowolne warzywa (z wyjątkiem ziemniaków);
 • Podwieczorek: owoce;
 • Kolacja: brak.
Dieta kapuściana - zasady, przepis, jadłospis, efekty

Fot. iStock/Dieta kapuściana

 Dzień 4:

 • I śniadanie: zupa kapuściana:
 • II śniadanie: 2 banany;
 • Obiad: 2 banany;
 • Podwieczorek: brak;
 • Na kolację 2 litry odtłuszczonego mleka i duże ilości wody mineralnej niegazowanej.

 Dzień 5:

 • Śniadanie: zupa kapuściana;
 • II śniadanie: brak;
 • Obiad: 200 g mięsa (pierś z kurczaka lub wołowina);
 • Podwieczorek: brak;
 • Kolacja 6 pomidorów i około 2 litrów wody mineralnej niegazowanej.

 Dzień 6:

 • Śniadanie: zupa kapuściana;
 • II śniadanie: brak;
 • Obiad: porcja piersi z kurczaka lub indyka, ew. wołowina lub chuda ryba;
 • Podwieczorek: brak;
 • Kolacja: zielone warzywa i duża ilość wody mineralnej niegazowanej.

 Dzień 7:

 • Śniadanie: zupa kapuściana;
 • II śniadanie: brak;
 • Obiad: brązowy niełuskany ryż i warzywa.
 • Podwieczorek: brak;
 • Kolacja: dużo soków owocowych i wody mineralnej.

Dieta kapuściana — zalety, wady, efekty

Dieta kapuściana - zasady, przepis, jadłospis, efekty

Fot. iStock/Dieta kapuściana

Przed zastosowaniem diety kapuścianej warto znać jej wady i zalety. Do zalet należy łatwy dostęp do składników oraz ich niewielka cena i proste przepisy. Dieta kapuściana pozwala schudnąć nawet 6 kg w ciągu miesiąca. Należy przy tym zaznaczyć, że wynika to głównie z utraty wody, a nie redukcji tkanki tłuszczowej. Poza tym ma ona również kilka minusów, które należy wypunktować. Przede wszystkim dieta jest monotonna i nie dostarcza wszystkich niezbędnych dla zdrowia składników, w tym białka, tłuszczu i węglowodanów. Wyeliminowanie tłuszczu rodzi problem przyswajalności witamin w nich rozpuszczalnych, czyli: A, D, E i K. Dłuższe stosowanie tej diety najpewniej spowoduje niedobory różnych substancji — witamin, a także żelaza, wapnia i magnezu, z powodu wykluczania z diety ich źródeł. Niedobory i odczuwalny głód może powodować bóle głowy, rozdrażnienie, pogorszenie samopoczucia.

Dieta kapuściana zdecydowanie nie uczy zdrowego modelu żywienia. Co więcej, proponowany jadłospis wywołuje wątpliwości, ponieważ z niejasnych powodów w jednym dniu dany składnik jest zabroniony, a w innym dozwolony. Podobną wątpliwość budzi różna ilość posiłków w ciągu dnia — jest ich od 3 do 5.

Inną kwestią jest możliwy po zakończeniu diety efekt jojo. Aby uniknąć go, po tygodniu stosowania diety kapuścianej należy stopniowo wracać do zwykłej diety, powoli zwiększając kaloryczność potraw i zdrowo się odżywiając. Powrót do starych nawyków żywieniowych przyczyni się do ponownego tycia. Dietę należy potraktować jako wstęp do odchudzania. Osoby zdrowe, które walczą z niewielką nadwagą, mogą stosować maksymalnie 7 dni, najlepiej po konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.


źródło:  www.mp.pl , stronazdrowia.pl 

Zobacz także

7 produktów spożywczych, bogatych w odmładzający koenzym Q10

Jabłko Adama - do czego służy, zmniejszenie

Mają je nie tylko mężczyźni – po co nam jabłko Adama?

Owoc kaki (persymona)

Owoc kaki (persymona) dla smaku i zdrowia. Jak jeść ten egzotyczny owoc?