Go to content

Dieta oczyszczająca – jak wesprzeć jelita, wątrobę i nerki naturalnymi sposobami?

Dieta oczyszczająca jelita, wątrobę i nerki
Fot. iStock

Dieta oczyszczająca zalecana jest przez wielu, jako naturalne wsparcie i odciążenie organizmu. Toksyny mogą kumulować się i szkodzić, na co duży wpływ ma wpływ styl życia i dieta, jaką stosujemy na co dzień. Detoks może być potraktowany jako dobry impuls do trwałej zmiany dotychczasowych nawyków. Na czym polega dieta oczyszczająca jelita, wątrobę i nerki?

Dieta oczyszczająca organizm — dlaczego ma znaczenie?

Organizm sam potrafi się oczyszczać ze zbędnych i szkodzących mu substancji, takich jak powstające w nim produkty uboczne przemiany materii. Toksyny dostają się także z pokarmem, wodą i powietrzem, a ich nadmiar zaburza równowagę organizmu. Czujemy się gorzej, pogarsza się wygląd skóry, pojawiają się niepokojące sygnały, wskazujące, że coś może być nie tak, jak powinno. W usuwaniu szkodliwych substancji pomaga wątroba i jelita, oraz nerki, które pracują bez ustanku. Jeśli na co dzień nie zwracamy większej uwagi na to, co jemy i jaki styl życia prowadzimy, może dojść do sytuacji, w której zmniejszy się zdolność organizmu do samooczyszczania. W takim przypadku warto zastosować specjalną dietę detoksykującą.

Dieta oczyszczająca organizm pomoże odzyskać zaburzoną równowagę, poprawi funkcjonowanie całego organizmu, doda energii i poprawi samopoczucie. Zalecenia pomagające oczyścić wątrobę, jelita i nerki są nieco inne, ale nietrudne do wprowadzenia.

Dieta oczyszczająca jelita

Jelita to organ niezwykle ważny, choć poświęcamy im niezwykle mało uwagi. Zazwyczaj zastanawiamy się nad nimi wtedy, gdy pojawia się ból lub kłopoty z wypróżnieniem. Jelita pełnią w organizmie ważne funkcje. W jelicie cienkim dochodzi do rozłożenia i wchłonięcia do krwi makroskładników z jedzenia, które następnie odżywiają komórki w organizmie. W jelicie grubym dochodzi do syntezy witamin K i B12, oraz do wchłonięcia wody obecnej w treści pokarmowej. Na koniec wydalone zostają resztki pokarmowe wraz z niebezpiecznymi dla zdrowia toksynami. Dla sprawnego funkcjonowania jelit warto przeprowadzić ich detoks.

Dieta oczyszczająca jelita, wątrobę i nerki

Fot. iStock/Dieta oczyszczająca jelita

Dieta oczyszczająca jelita — na czym polega?

Dieta oczyszczająca jelita powinna trwać przez dwa dni, i warto ją przeprowadzić minimum raz na kwartał. Najlepiej  poświęcić na to sobotę i niedzielę, gdy nie ma do załatwienia pilnych spraw. Dieta oczyszczająca jelita opiera się przede wszystkim na odpowiedniej ilości płynów. Wypijaj w tym czasie od 6 do 8 szklanek wody, która przyspiesza wypłukiwanie toksyn. Rano, na czczo, sięgnij po szklankę ciepłej wody z sokiem z cytryny. Ważna w diecie dla zdrowych jelit jest rezygnacja z wysoko przetworzonej żywności, szkodliwych tłuszczów, cukru i białej mąki.

Podstawę posiłków powinny stanowić produkty z pełnego przemiału zbóż, owoce i warzywa, które zawierają błonnik usprawniający pracę jelit. Sięgaj po lekkie, jak najmniej przetworzone produkty. Gotuj je na parze lub przyrządzaj soki, które przyspieszają detoks i dostarczają wielu cennych składników dla organizmu. Nie zapomnij o kiszonkach, które dostarczają bakterie mlekowe, bezcenne dla zdrowych jelit. Bakterie probiotyczne wspierają procesy trawienia, wzmacniają układ odpornościowy, oraz oczyszczają organizm ze szkodliwych substancji.

Dieta oczyszczająca wątrobę

Wątroba jest narządem wyjątkowo często przeciążonym w swojej pracy. Przechowuje materiał energetyczny, gromadzi zapasy żelaza i witamin A, D oraz B12, neutralizuje toksyny, wpływa na przemiany leków i hormony. Wytwarza niezbędną do trawienia tłuszczów żółć. Wątroba jest w stanie sama się zregenerować, ale warto wspomóc ten proces poprzez jej oczyszczanie z niepotrzebnych i szkodliwych substancji.

Dieta oczyszczająca jelita, wątrobę i nerki

Fot. iStock/Dieta oczyszczająca wątrobę

Dieta oczyszczająca wątrobę — na czym polega?

Wątroba potrzebuje działań oczyszczających i to nie tyle jednodniowych, po których następuje powrót do dawnej diety, ile długotrwałego procesu. Warto na stałe wprowadzić zmiany do jadłospisu. Szczególnie ważne jest unikanie lub wręcz wyeliminowanie mocnej kawy i alkoholu, ograniczenie spożywania czerwonego mięso i nabiału, oraz słodyczy. Zrezygnuj także z dań ciężkostrawnych – smażonych, z dużą ilością cukru, tłustych, wzdymających i ostrych. W diecie dla zdrowej wątroby powinno się znaleźć więcej  nasion, warzyw i owoców, ciemnego pieczywa. Dobre dla niej są również ryby i oleje tłoczone na zimno. Dieta oczyszczająca wątrobę powinna zawierać buraki, które są bogate w betainę przyspieszającą usuwanie toksyn z komórek wątroby.

Sięgaj po zioła usprawniające pracę wątroby. Szczególnie polecany jest ostropest plamisty, pokrzywa zwyczajna, glistnik jaskółcze ziele, korzeń karczocha oraz mniszek lekarski. Napary z tych ziół wesprą oczyszczanie, funkcjonowanie oraz procesy regeneracyjne wątroby. Pij również odpowiednią ilość wody, która jest potrzebna do regeneracji komórek i usprawnia filtrowanie większej ilości toksyn.

Dieta dla zdrowych nerek

Nerki to kolejny ciężko pracujący narząd, który nigdy nie odpoczywa. Nieustannie filtrują krew, pozyskując z niej wodę i różne związki chemiczne. To, co szkodliwe i niepotrzebne (mocznik, kwas moczowy, kreatynina), przekształcane jest w mocz, a substancje potrzebne organizmowi wchłaniane. W ciągu doby nerki są w stanie przefiltrować nawet 1500 litrów krwi, i wyprodukować około 150 litrów moczu pierwotnego, a ostatecznie poprzez przesączanie kłębuszkowe wydalamy około 1,5-2 litry moczu w ciągu doby. Poza tym nerki regulują ciśnienie osmotyczne, ilość i skład płynów ustrojowych, wydzielają enzymy i hormony, oraz kalcytriol (aktywna forma witaminy D). A ponieważ nerki chorują długi czas bez wyraźnych sygnałów, orientujemy się w problemie zazwyczaj, gdy sprawa jest już poważna. Aby ułatwić pracę nerkom i odciążyć je, warto zmienić pewne rzeczy w codziennej diecie.

Fot. iStock/dieta oczyszczająca nerki

Dieta dla zdrowych nerek 

Najważniejsze w diecie dla zdrowych nerek jest wypijanie przynajmniej 1,5-2 litrów wody dziennie. To będzie dla nich najlepsze działanie oczyszczające, ponieważ odpowiednia ilość moczu naturalnie wypłukuje szkodliwe substancje z dróg moczowych. Warto także pamiętać o tym, że w diecie nie powinno być zbyt dużo białka i soli, które obciążają funkcjonowanie nerek. Warto także wspomnieć, że nadciśnienie i cukrzyca bardzo obciążają pracę nerek, więc w tych przypadkach odpowiednia dieta jest bardzo ważna.

FB/ohmepl