Go to content

12 zasad szczęśliwego małżeństwa, o których nie powinniśmy zapominać

Fot. iStock/Ridofranz

Gdyby to było takie proste, prawda? Wbić sobie do głowy ileś tam zasad i twardo się ich trzymać przez całe życie… Ale wszyscy wiemy, że tak się nie da, że nie zawsze jest szczęśliwie i dobrze, że zdarzają się w naszych związkach kryzysy, a czasami to prawdziwy rollercoaster emocji, żalów i pretensji.

Co zrobić, by tych negatywnych momentów w naszym związków uniknąć? Czy są jakieś niepodważalne zasady, o których warto pamiętać, które można wypisać i powiesić na ścianie sypialni, by od czasu do czasu sobie o nich przypominać, by nie zaprzepaścić tego, co już zdążyliśmy wspólnie zbudować?

Szukaj tego, co dobre

Szczęśliwe małżeństwo nie oznacza, że spotkało się ze sobą dwoje doskonałych ludzi, którzy tworzą idealny związek. Szczęśliwe małżeństwo to akceptacja niedoskonałości obu stron. Skupiaj się na tym, co jest dobre w twoim partnerze, a unikniesz wielu drobnych kłopotów.

Wybaczaj niedoskonałości

Nikt z nas nie jest idealny, każdy z nas ma swoje wady, słabości. W szczęśliwym związku jedną z najważniejszych wartości jest wybaczanie. Jeśli będziemy trzymać się tych złych rzeczy, nigdy nie pójdziemy do przodu, będziemy tworzyć negatywną przestrzeń wokół naszego związku.

Zaczynaj od siebie

Jeśli chcesz, by twój partner się zmienił, zacznij najpierw od siebie. Gdy ty zaczniesz się zmieniać, uwierz – twój partner do zauważy i doceni, i sam też zacznie się zmieniać. To zawsze działa w obie strony.

Małżeństwo nie jest rzeczą nabytą

Związek to nie jest coś, co dostajemy, a przypieczętowanie go małżeństwem nic nie zmienia. Małżeństwo to coś, co trzeba zrobić, stwarzać każdego dnia. Warto zacząć myśleć o małżeństwie jak o części nas samych, by o nie dbać, pielęgnować i pozwolić mu rosnąć.

Wyrażaj swoją miłość

Podobno jedną z największych słabości ludzi jest wahanie się, by powiedzieć innym, jak bardzo ich kochamy. W związku powinniśmy sobie nawzajem mówić o naszej miłości.

Ciesz się swoim małżeństwem

Jeśli będziemy doceniać i cieszyć się naszą relacją, będziemy czuć się dobrze w naszym związku, to tym samym on sam stanie się lepszy i mocniejszy.

Dbaj o siebie

Nie można wnieść do związku wiele dobrego, gdy nie jesteśmy dobrzy dla nas samych. Dlatego należy pamiętać, że pomimo tego, że jesteśmy razem, nie możemy też zapominać o nas samych i o dbaniu o siebie.

Niech ważne będzie dziś

Miłość nie będzie czekać na kolejny dzień, czy tydzień. Ona jest tu i teraz, dlatego musimy o nią dbać każdego dnia. Nie planuj wspólnej kolacji za trzy tygodnie. Zrób ją dzisiaj, bo tylko to, co dziś jest ważne.

Dbaj o drobnostki

Warto pamiętać, by w związku być hojnym, dawać sobie nawzajem najmniejsze rzeczy, gesty, dzielić się swoimi emocjami. Naprawdę wystarczy filiżanka kawy, SMS, telefon – to tak niewiele, a tak ważne w związku.

Pokazuj swoją miłość

Nie od dziś wiadomo, że czyny są ważniejsze od słów. Nie musimy na każdym kroku mówić „kocham cię”, ale okazując sobie szacunek, czułość, zrozumienie upewniać drugą połowę w tym, że jest kochana.

Akceptuj wady

Zrób listę 10 rzeczy, które irytują cię w swoim partnerze. Spisz je i… puść. One są, ich nie zmienisz, więc po co tracić energię skupiając się na nich? To coś, na co nie masz wpływu. Wróć do wcześniejszego punktu, skupiaj się na tym, co dobre w twoim partnerze.

Wspieraj

Jedną z najważniejszych rzeczy w związku jest pewność, że ta druga osoba zawsze będzie dla ciebie wsparciem. Dawaj to wsparcie – z jednej strony, a z drugiej – sama nie obawiaj się prosić o pomoc. W szczęśliwym związku nie powinno się mieć wątpliwości, że się ją otrzyma.