Go to content

Dieta OXY – zdrowsza wersja wysokobiałkowej diety Dukana. Na czym polega, jakie ma zalety i wady?

Dieta OXY - zasady, zalety, wady, przeciwwskazania
Fot. iStock

Dieta OXY to jedna z diet wysokobiałkowych, dzięki którym można zrzucić nadliczbowe kilogramy. Pomysł na tę dietę można określić mianem zmodyfikowanej i zdrowszej wersji diety Dukana, ale choć założenie i sposób osiągnięcia celu są podobne, to istnieją różnice przemawiające na korzyść diety OXY. Czym dokładnie jest dieta OXY, jak wyglądają jej zasady i jakie efekty można dzięki niej osiągnąć?

Dieta OXY — na czym polega?

Dieta Oxy to dieta opracowana przez dietetyczkę, Patrycję Mazur, dla osób, które chcą dość szybko pozbyć się zbędnych kilogramów. Aby rozpocząć dietę, należy skorzystać z oferty dostępnej przez internet. Jako że dieta należy do nowocześniejszych pomysłów na odchudzanie, dopasowuje się ją do osobowości osoby odchudzającej. Przed przystąpieniem do diety należy wykonać badanie/test psychologiczny dostępny na stronie poświęconej diecie. Dieta OXY została podzielona na 4 etapy, z których każdy trwa 7 dni.

Dieta OXY - zasady, zalety, wady, przeciwwskazania

Fot. iStock/dieta OXY

Etapy diety OXY

  • Etap 1: Detox — to okres potrzebny do wprowadzenia do diety, ma na celu oczyścić organizm z zalegających w nim toksyn. W tym okresie spożywa się zwiększoną ilość owoców, warzyw i koktajli.
  • Etap 2: Fat burning — jest czasem faktycznego spalania tkanki tłuszczowej. Drugi etap oparty jest na jadłospisie, w którym podstawą jest białko pochodzenia zwierzęcego: mięso, drób, ryby, krewetki, nabiał, oraz specjalny shake żurawinowy, który należy pić codziennie.
  • Etap 3: Step — polega na utrwaleniu spadku masy ciała. W tym czasie dietę z drugiego etapu wzbogaca się o białko pochodzenia roślinnego (nasiona roślin strączkowych).
  • Etap 4: Balance —  białko powinno stanowić 15-20% dziennego zapotrzebowania kalorycznego, resztę węglowodany i tłuszcze. Wracają wcześniej wykluczone z diety owoce i produkty zbożowe.

Po upływie 4 tygodni trwania diety następuje faza wyprowadzająca, która ma na celu utrwalenie nawyków żywieniowych, co pozwala zmniejszyć ryzyko pojawienia się efektu jo-jo. Później, w przeciwieństwie do diety Dukana, nie trzeba wprowadzać jednego dnia w tygodniu poświęconego wyłącznie produktom bogatobiałkowym. Niemniej konieczne jest utrzymanie zdrowych nawyków żywieniowych, dla uniknięcia efektu jojo. Dieta OXY zaleca także aktywność fizyczną, która ma dobry wpływ na przyspieszenie odchudzania.

Dieta OXY — jadłospis

Podstawą diety Oxy są produkty wysokobiałkowe, w tym shake żurawinowy, przygotowany z kefiru, żurawiny i otrąb pszennych. Jego wprowadzenie do diety ma zmniejszyć przykre dolegliwości pojawiające się na diecie wysokobiałkowej, np.: zmęczenie, bóle głowy, zaparcia. Ma on również wesprzeć detoksykację organizmu, dostarczyć antyoksydanty i błonnik. Aby otrzymać dostęp do jadłospisu diety OXY, trzeba zakupić dostęp do diety. Posiłki opierają się na białkowych produktach zwierzęcych i ograniczonych ilości pokarmów węglowodanowych. Jadłospis OXY opiera się na 4 lub 5 posiłkach dziennie, co zależy od wersji pakietu.

Dieta OXY - zasady, zalety, wady, przeciwwskazania

Fot. iStock/dieta OXY

Dieta OXY — zalety i wady 

Dieta OXY ma kilka zalet, które sprawiają, że cieszy się coraz większą popularnością. Stosując ją można oczekiwać w krótkim czasie szybkiej utraty nadmiernych kilogramów. Mimo że porównuje się ją do diety Dukana, dieta OXY jest bezpieczniejsza, ponieważ okres spożywania  dużych ilość białka w diecie wynosi 2 tygodnie, a nie kilka miesięcy. Poza tym nie ma to konieczności po zakończeniu diety wprowadzania menu jednego dnia w oparciu wyłącznie o produkty białkowe.

Poza tym większa ilość białka nie tylko wspiera proces odchudzania, ale może zmniejszyć ubytki maty mięśniowej. Pożywienie bogate w białko sprawia, że łatwiej jest kontrolować apetyt i tłumić chęć podjadania. Na plus tej diety przemawia także fakt, że po jej wykupieniu dostępne są jadłospisy, które zwalniają z konieczności samodzielnego komponowania posiłków.

Dieta OXY to jednak nie same zalety. Można tu także wypunktować kilka wad, których trzeba mieć świadomość przed przystąpieniem do diety. Szybki ubytek masy ciała w krótkim czasie rzadko daje trwałe efekty, i trzeba wziąć pod uwagę ryzyko pojawienia się efektu jojo. Najlepiej jest schudnąć mniej i w dłuższym czasie. Dieta OXY powoduje, że traci się przede wszystkim wodę i zapasy glikogenu z organizmu, a dopiero później sam tłuszcz. Powrót do dawnych nawyków po zakończeniu diety może oznaczać powrót do dawnej masy ciała. Do minusów diety bogatobiałkowej należy również początkowo pogorszone samopoczucie, uczucie suchości w ustach, przykry zapach ciała, bóle mięśni, bóle głowy, osłabienie, problemy z koncentracją, problemy trawienne, a także pogorszenie stanu skóry i paznokci.

Dieta OXY - zasady, zalety, wady, przeciwwskazania

Fot. iStock

Nadmiar białka może obciążać wątrobę, a także nerki. Oczywiście zagrożenie przy dwutygodniowym stosowaniu diety opartej wyłącznie na białku nie jest duże, ale przedłużenie białkowych etapów tej diety na własną rękę może negatywnie wpływać na zdrowie. Ostatnim minusem jest konieczność wykupienia dla siebie odpowiedniej diety. To wiąże się z pewnym wydatkiem, podobnie jak przy chęci zakupu produktów dedykowanych wsparciu kuracji odchudzającej.

Przeciwwskazania dla diety OXY

Dieta OXY nie jest dietą, którą można polecić każdemu. Ze względu na specyficzny jadłospis, z diety OXY powinny zrezygnować osoby cierpiące na:

  • choroby nerek i wątroby,
  • choroby układu trawienia,
  • niedobory pokarmowe,
  • nietolerancja i alergia na białko,
  • choroby serca i układu krążenia,
  • cukrzycę,
  • nowotwory,
  • dnę moczanową,
  • choroby autoimmunologiczne,
  • zaburzenia hormonalne,
  • kobiety w ciąży i karmiące piersią

źródło: www.mp.pl ,stronazdrowia.pl