Go to content

Depresja – objawy fizyczne, psychiczne i neurologiczne. Co powinno wzbudzić twoją czujność?

Depresja objawy fizyczne, neurologiczne, psychiczne
Fot. iStock

Depresja i jej objawy są tematem często poruszanym, gdyż stale wzrasta świadomość tego poważnego problemu. Depresja może mieć wiele twarzy i manifestować się na wiele sposobów. Przeświadczenie, że depresja to leżenie całymi dniami i patrzenie w sufit, nie jest całą prawdą o tej chorobie. Jakie fizyczne i neurologiczne objawy może dawać depresja?

Objawy depresji

Statystyki pokazują, że depresja na całym świecie jest najczęściej spotykanym zaburzeniem psychicznym, które szczególnie często dotyka kobiety. Według statystyk w ciągu całego życia na depresję choruje ok. 17% populacji ogólnej świata. Prawdopodobnie u połowy chorych zaburzenie to nie zostanie zdiagnozowane. Niełatwo jest rozpoznać depresję, gdyż na pierwszy rzut oka wygląda ona zwyczajnie, jak po prostu gorszy czas, czy przemęczenie. W rzeczywistości sytuacja jest o wiele bardziej poważna i złożona, wymagająca realnego wsparcia osoby cierpiącej na nią.

Najważniejsze jest rozpoznanie problemu, gdyż od tego można zacząć wędrówkę w stronę powrotu do zdrowia. Zazwyczaj osoby cierpiące na depresję odczuwa kilka objawów jednocześnie, choć nie zawsze występują one w jednym czasie. Aby mówić w tym przypadku o depresji, objawy muszą utrzymać się co najmniej dwa tygodnie. Jakie objawy może dawać depresja?

Depresja objawy fizyczne, neurologiczne, psychiczne

Fot. iStock/Depresja objawy

Depresja — objawy fizyczne/somatyczne

Objawy, jakie powoduje depresja mają charakter nawracający i przewlekły. To nie tylko objawy psychiczne, ale także fizyczne. Choroba odciska swoje piętno także na funkcjonowaniu organizmu, negatywnie wpływając na zdrowie. Obciążona psychika, brak leczenia i kontroli depresji nie tylko obniża jakość życia osób chorych, ale także prowadzi do zmian w organizmie, które bez odpowiedniej reakcji stale się pogłębiają. Depresja może powodować objawy fizyczne/somatyczne, do których zaliczane są m.in.:

Przewlekły ból ciała

Bardzo często depresja i ból idą ze sobą w parze. Osoby cierpiące na depresję wykazują się obniżoną tolerancją na ból, co wykazały przeprowadzone badania. W wielu przypadkach chorym trudno jest wyjaśnić, co jest u nich przyczyną fizycznego bólu — po prostu go odczuwają.

Przewlekłe zmęczenie

Brak energii oraz towarzyszące mu chroniczne zmęczenie to także objawy, jakie depresja może wywoływać. Dominujące uczucie wyczerpania wpływa na codzienne funkcjonowanie, gdy proste czynności przerastają możliwości chorego do ich wykonania. Przewlekłe zmęczenie i brak sił do działania często zmuszają do pozostania w łóżku.

Problemy trawienne

Depresja może wpływać na jakość pracy układu pokarmowego, który jest wyjątkowo czuły na stres i wielkie podobne jemu stany. Zakłócenia pracy układu trawiennego mogą manifestować się przez zaparcia i biegunki, wzdęcia, nudności, skurcze, dyskomfort odczuwany w jamie brzusznej. Nie bez przyczyny jelita określane są mianem drugiego mózgu lub mózgu brzusznego (splot trzewny), w którym liczba neuronów jest wyższa niż  w rdzeniu kręgowym. Komunikacja na linii mózg — jelita, przebiega obustronnie. Zaburzenia pracy jelit częste w depresji, również wpływają na impulsy wysyłane do mózgu.

Zmniejszony apetyt

U osób zmagających się z depresją można zauważyć pogorszenie apetytu. Przygotowanie posiłków bywa zadaniem wymagającym zbyt wielkiego nakładu sił, a samo jedzenie może nie dawać przyjemności. Ze spadkiem apetytu wiąże się często niezamierzona utrata masy ciała.

Przewlekłe choroby

Depresja wpływa na tzw. stres oksydacyjny, który zaburza usuwanie toksyn z ciała. Nagromadzone toksyny trują organizm i wpływają na pogorszenie pracy różnych narządów. Ponadto obniżone samopoczucie towarzyszące depresji powoduje, że organizm staje się osłabiony i o wiele bardziej podatny na rozwój różnych chorób, takich jak: choroby układu krążenia oraz choroby sercacukrzyca, niedoczynność i nadczynność tarczycy, choroby neurologiczne.

Depresja objawy fizyczne, neurologiczne, psychiczne

Fot. iStock/Depresja objawy

Depresja objawy psychiczne i neurologiczne

Przede wszystkim depresja kojarzona jest z zaburzeniami psychicznymi, choć nie każdy zdaje sobie sprawę, że tak naprawdę depresja to coś więcej, niż smutek i brak chęci do działania. Depresja może być także „uśmiechnięta”, sprawiająca pozory szczęścia. Jakie objawy psychiczne i neurologiczne daje depresja?

Chroniczna bezsenność

Bezsenność może być nie tylko objawem depresji, ale także zwiększa ryzyko jej rozwoju aż czterokrotnie. Mogą pojawiać się problemy z wyciszeniem i zaśnięciem, lub wybudzenia w środku nocy, najczęściej w godzinach porannych (3.00–5.00 rano). W przypadku cięższego przebiegu depresji ponowne zaśnięcie wtedy nie jest możliwe.

Problemy z koncentracją 

Częste objawy, jakie daje depresja, wiążą się z zaburzeniami koncentracji uwagi oraz poczucie pogorszenia pamięci i funkcji poznawczych.

Zaburzenie libido

Może nastąpić zmniejszenie zainteresowania seksem, wręcz zupełny brak chęci. Może to przekładać się na zmniejszenie poczucia własnej wartości, atrakcyjności. Depresja może być przyczyną zaburzeń libido, które z kolei mogą ją pogłębiać.

Dominujący smutek

Depresja to cos więcej, niż tylko pogorszenie nastroju i chwilowe odczuwanie smutku. W przypadku depresji przytłaczające odczucie smutku, straty, żalu trwa długi czas i negatywnie wpływa na funkcjonowanie chorych. Dominujące negatywne myśli towarzyszą przez większość czasu, i kawałek czekolady lub kieliszek czerwonego wina nie są w stanie tego zmienić.

Odczuwanie lęku

W depresji często pojawiają się zaburzenia lękowe, które są odpowiedzią na towarzyszący jej stres. Lęk może być na tyle silny, że powoduje niechęć przed działaniem, a także wpływa na zdrowie, wywołując problemy trawienne, bezsenność, czy ból brzucha lub ból w klatce piersiowej, co jeszcze pogarsza sytuację.

Poczucie bezsensu

Depresja może dawać objawy bardzo niepokojące — poczucie zniechęcenia, rezygnacja, pojawiające się myśli o śmierci, a nawet pragnienie śmierci. Zdarza się, że osoba cierpiąca na depresję mówi o tym wprost, ale nie jest to reguła.

Fot. iStock/Depresja objawy

Depresja objawy — kiedy sięgnąć po pomoc?

Gdy depresja i jej objawy o niewielkim lub umiarkowanym nasileniu utrzymują się przez 2–4 tygodnie, należy zdecydować o konsultacji psychiatrycznej. W przypadku znacznego nasilenia objawów konsultacja wskazana jest jak najszybciej. W przypadku gdy pojawia się depresja i objawy jej przez kilka dni, ale powtarzają się one często lub cyklicznie, również należy skorzystać z pomocy specjalisty.


źródło:  www.psychiatria.pl , www.mp.pl