Choroby Zdrowie

Zapalenie trzustki wymaga szybkiego działania. Jak leczy się tę chorobę?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
19 lutego 2020
Zapalenie trzustki - objawy, dieta, leczenie
Fot. Zapalenie trzustki / iStock
 

Zapalenie trzustki to jedna z przypadłości, które może dotknąć ten niepozorny narząd. Choroba może przybrać postać przewleką i ostrą, powodując nieco inne dolegliwości. Jakie objawy powoduje zapalenie trzustki, jak wygląda leczenie i dieta w tym przypadku?

Trzustka pełni ważną rolę w organizmie, biorąc udział w procesie trawienia tłuszczów, białek i węglowodanów. Wytwarza ona sok trzustkowy, zawierający wiele ważnych enzymów, który transportowany jest do dwunastnicy, będącej częścią jelita. Dopiero tam enzymy są aktywowane i zaczynają trawić składniki odżywcze. Dopóki wszystko działa bez zarzutu, rzadko kiedy pamiętamy w ogóle o tym, że posiadamy trzustkę. Jednak gdy jej praca ulega zaburzeniu, pojawiają się objawy, które trudno zignorować.

Zapalenie trzustki – przyczyny

Zapalenie trzustki, w zależności od jej rodzaju, może mieć różne przyczyny, które prowadzą do jednego – uszkodzenia narządu i poważnych komplikacji. Istnieje podział na trzy rodzaje zapalenia trzustki:

Ostre zapalenie trzustki OZS. Rozwija się na skutek zaburzenia równowagi mechanizmów stabilizujących lub hamujących aktywność enzymów w komórkach pęcherzykowych trzustki. Taka sytuacja prowadzi do aktywacji enzymów już w trzustce, co powoduje niszczenie trzustki i okolicznych tkanek. Ostry typ zapalenia trzustki pojawia się coraz częściej, jako skutek kamicy żółciowej, będącej często następstwem epidemii otyłości. Innymi przyczynami  stanu zapalnego w trzustce są: nadużywanie alkoholu, hiperlipidemia, stosowanie niektórych leków, wrodzone wady rozwojowe trzustki, urazy jamy brzusznej i dziedziczne mutacje genów, które wpływają na aktywację enzymów już w trzustce. Także zakażenia wirusowe i obecność pasożytów może mieć wpływ na wystąpienie ostrego stanu zapalnego.

Przewlekle zapalenie trzustki PZS. Charakteryzuje się częstymi stanami zapalnymi trzustki, które prowadzą do pojawienia się tkanki łącznej włóknistą, co prowadzi do niewydolności narządu. Do przyczyn wystąpienia PZS zaliczamy nadużywanie alkoholu i narkotyków, zatkanie przewodu żółciowego wspólnego przez kamień żółciowy, niezdrowa dieta, otyłość, przyjmowanie niektórych leków. Przyczyną mogą być również zaburzenia genetyczne i autoimmunologiczne.

Autoimmunologiczne zapalenie trzustki AZT. Ten typ zapalenia wynika z autoagresji, czyli ataku układu odpornościowego na własne tkanki – w tym przypadku trzustki.  AZT  typu 1. charakteryzuje się podwyższonym stężeniem immunoglobulin G4 (IgG4) w surowicy, a proces zapalny może się rozprzestrzeniać na inne narządy.  AZT typu 2 ogranicza się jedynie do trzustki, a poziom IgG4 jest w normie.

Zapalenie trzustki – objawy

Zazwyczaj pierwszym i bardzo dotkliwym objawem zapalenia trzustki wszystkich typów jest ostry ból w górnej części brzucha. Ten objaw pojawia się na początku choroby. Ból może promieniować i trwać kilka dni. W przypadku ostrego zapalenia ból brzucha utrzymuje się ciągle i często zmusza do skorzystania z porady lekarskiej. Gdy trzustka przestaje produkować enzymy, które ją uszkadzały, bywa, że ból zanika. Zapalenie trzustki może powodować także brak łaknienia, nudności i wymioty, wzdęcia brzucha, a nawet upośledzenie czynności jelit i zażółcenie skóry.

Zapalenie trzustki może dawać także inne objawy, dotyczące funkcjonowania całego organizmu:

 • problemy z oddychaniem – duszności, przyspieszenie oddechu, sinica,
 • kłopoty z wydalaniem moczu – brak lub niewielka ilość moczu,
 • przyspieszone tętno, spadek ciśnienia tętniczego krwi,
 • gorączka,
 • zaburzenia świadomości,
 • zaburzenia krzepnięcia,
 • cukrzyca.

Pojawiające się objawy, szczególnie charakterystyczny ból należy skonsultować z lekarzem. W wielu wypadkach konieczna bywa hospitalizacja.

"<yoastmark

Zapalenie trzustki – leczenie 

Jednym z podstawowych badań, które diagnozują chorobę, jest oznaczenie enzymów trzustki (amylazy) w surowicy krwi i w moczu. Wykonuje się również RTG klatki piersiowej, USG i tomografię komputerową. Jeżeli zdiagnozowane zostanie zapalenie trzustki, konieczne jest leczenie, by uniknąć niebezpiecznych powikłań. Leczenie zazwyczaj jest zależne od typu zapalenia.

Ostre zapalenie trzustki – leczenie łagodnej formy OZT polega na 3-4 dniowej głodówce, podczas której chory jest nawadniany dożylnie i podawane są mu leki przeciwbólowe. Po wyleczeniu, przez co najmniej miesiąc, zalecana jest restrykcyjna dieta. Jeśli przyczyną problemu była kamica żółciowa, przeprowadza się usunięcie pęcherzyka żółciowego. Gdy u chorego rozwinie się cukrzyca, na skutek niewłaściwej pracy trzustki, konieczne jest podawanie insuliny. W formie ostrej leczenie wymaga intensywnej opieki medycznej, polegającej na zapobieganiu wystąpienia groźnych powikłań (zakażenia, ropnie, krwawienia, perforacja jelita grubego, niewydolność wielonarządowa, a nawet śmierć)

Przewlekłe zapalenie trzustki – leczenie farmakologiczne oparte jest na stosowaniu odpowiednich leków przeciwbólowych. Jeśli chory cierpi na wzdęcia i biegunki, traci na wadze, wprowadza się terapię enzymami trzustkowymi. Niezwykle ważne jest odstawienie alkoholu oraz rezygnacja z palenia papierosów.  Zaleca się stosowanie odpowiednio skomponowanej diety.

Autoimmunologiczne zapalenie trzustki – leczenie opiera się na zastosowaniu syntetycznych hormonów kory nadnerczy.

Zapalenie trzustki – dieta

Dieta, jeśli zdiagnozowane zostało zapalenie trzustki, jest konieczna, by wrócić do dobrej formy. Przed wprowadzeniem zmian warto zasięgnąć fachowej porady dietetyka, ponieważ często dieta jest kwestią indywidualną. Istotne są nie tylko spożywa produkty, ale także sposób przygotowywania potraw.

Zapalenie trzustki dieta – ogólne zasady zdrowego żywienia:

 • wprowadzenie 5 posiłków dziennie, o małej objętości,
 • zaleca się wprowadzenia do diety produktów o obniżonej zawartości tłuszczu – mleko, mięso czy wędliny,
 • poleca się produkty lekkostrawne np. jasne pieczywo, drobne kasze i ziemniaki. Produkty pełnoziarniste mogą powodować problemy trawienne, dlatego lepiej z nich zrezygnować,
 • pożywienie powinno niskotłuszczowe, przyrządzone w wodzie/na parze, lub pieczone w folii aluminiowej bez dodatku tłuszczu,
 • smażenie i duszenie potraw z dodatkiem tłuszczu jest zakazane,
 • należy unikać zasmażek i wywarów mięsnych,
 • należy wykluczyć z diety jaja, tłuste sery, wędzone ryby, śmietanę, smalec,
 • niewskazane są wzdymające warzywa takiej jak np. kapusta, groch, fasola, szczypior, rzodkiewka,
 • nie należy stosować ostrych przypraw i dużej ilości soli.

Zapalenie trzustki a cukrzyca trzustkowa

Cukrzyca trzustkowa (cukrzyca typu 3c, wtórna) może pojawić się na skutek przewlekłego zapalenia trzustki. Cukrzyca rozwija się jako choroba towarzysząca, na skutek włóknienia i wapnienia miąższu trzustki oraz niedokrwienia, które są efektem procesu zapalnego. Cukrzycę trzustkową leczy się stosując insulinę. Cukrzyca typu 3c może mieć przebieg  chwiejny i niesie ze sobą zwiększone ryzyko rozwoju ostrych powikłań jak hipoglikemia i kwasica ketonowa. U osób z przewlekłym zapaleniem trzustki, badania w kierunku cukrzycy należy profilaktycznie wykonywać co roku.


źródło:  www.mp.pl ,diabetologiaonline.pl 

Choroby Zdrowie

10 nawyków szczęśliwych par

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
20 lutego 2020
Fot. iStock / jacoblund
 

Wreszcie. Mamy przepis na udany związek, wieczną miłość i szczęście aboslutne. Uwaga, na pierwszy rzut oka przepis jest bardzo prosty. Każdy z nas potrafi „zrobić” sobie każdą z jego części, jednak gdy do mikstury dodamy drugą osobę, życie i wszystkie składniki na raz, to co najprostsze staje się cholernie trudne.

A jednak warto. Trzymajcie się przepisu. Dodawajcie do niego to, co dla was ważne. Ale przenigdy nie róbcie z niego wersji fit. No chyba, że świadomie chcecie budować relację 0%.

10 nawyków szczęśliwych par

1. Zaczynają wspólnie dzień

2. Często mówią sobie dobre i miłe rzeczy

3.  Są w kontakcie w ciągu dnia

4. Zaskakują się nawzajem

5. Przytulają się (też „bez powodu”)

6. Mówią dziękuję

7. Chodzą na randki (bez względu na staż)

8. Rozmawiają ze sobą twarzą w twarz, bez telefonów

9. Dzielą wspólne rytuały

10. Nigdy nie wychodzą bez powiedzenia „do widzenia” i „kocham Cię”


Na podstawie filmu 11 Habits of Happy Couples


Choroby Zdrowie

Nie kocham Cię. A jednak wychodzę za Ciebie za mąż. Dlaczego? Akcja #Niewysłany List

Listy do redakcji
Listy do redakcji
18 lutego 2020
Akcja #Niewysłany List

Do Ciebie,

nie kocham Cię. A jednak wychodzę za Ciebie za mąż. Dlaczego? Wstydzę się ludzi, nie mam nikogo innego, zazdroszczę zamężnym koleżankom. A może żal mi Ciebie? Tak, właśnie to najlepsze wytłumaczenie. Żal. Tak pięknie potrafisz kochać, mówić komplementy, sprawiać miłe niespodzianki, adorować i wreszcie przepraszać.

Żal mi to wszystko stracić. Bo czy ktoś jeszcze będzie umiał mnie tak kochać? Wiesz, wszystkie koleżanki mi Ciebie zazdroszczą. Jesteś przystojny, zabawny, potrafisz rozmawiać na każdy temat, nie wstydzisz się okazywać czułości. Trzymasz mnie wciąż za rękę kiedy idziemy, uśmiechasz się do mnie, przytulasz nie zważając na ludzi. Opiekujesz się mną kiedy tego potrzebuję.

To co jest ze mną nie tak, pomyślisz? To nie we mnie tkwi problem, lecz w Tobie. Wiem, że mnie kochasz, ale zapomniałeś o jeszcze jednej swojej miłości. To alkohol. Niby nie dużo, nie często, ale jest w Twoim życiu. I za chwilę będzie również w moim.

Boję się tego, bo wiem jaki jesteś pod wpływem alkoholu. Jesteś obcy i zły. Przestajesz nad sobą panować, przestajesz mnie dostrzegać. Ranisz mnie, ale powtarzasz, że wciąż mnie kochasz. Przepraszasz. Pięknie przepraszasz i mówisz, że już nigdy więcej. Kiedyś wierzyłam, teraz już nie. Ale Ty wierzysz i znów zapewniasz mnie o miłości.

Wiesz, wierzę w Twoją miłość, ale nie wierzę już sobie, że dam radę tak żyć. Ranisz mnie, ale Ty tego nie widzisz. Nie mam siły tak żyć, nie mam siły kochać. Lepiej dla nas by było gdybyśmy odłożyli ślub.

Co ja mówię! Byśmy się rozstali.

Tak ciężko mi to mówić, bo znów żal mi Ciebie. Ten przeklęty żal miesza mi wszystko w głowie. Nie mogę się od tego uwolnić. Ale wiem, że chcę uwolnić się od Ciebie. Przepraszam, że w ten sposób to przekazuję. Ale tak będzie lepiej. Nie będę widziała Twoich łez, bo na pewno będą. Zawsze były gdy prosiłeś o przebaczenie i zawsze się na to nabierałam. Na pewno znajdziesz inną miłość. Tak pięknie przecież potrafisz kochać.

Jutro nasz ślub. Już nie zdążę wysłać listu, ale mogę Ci go dać. Czy wystarczy mi odwagi, czy przestanę się bać, wstydzić? Czy nie sprawię Ci bólu? Znów mi Ciebie żal…

Zapomniana

O akcji „Niewysłany list”

Każdy ma swój niewysłany list. Czasem zapisany tylko w sercu. Czekający w szufladzie niezałatwionych spraw. Na wysłanie niektórych jest już za późno, na inne brak odwagi, brak aktualnego adresu…  A może wszystko byłoby inne, gdyby się tylko od nich uwolnić?

Piszcie do nas, anonimowo jeśli chcecie. Wyślijcie wreszcie swoje listy i poczujcie ulgę. Wybrane listy opublikujemy, a kilka z nich nagrodzimy.

Prace przesyłajcie na adres [email protected] wpisując w temacie wiadomości „Niewysłany list” oraz z informacją, jak chcecie zostać podpisane (w przypadku braku informacji, list podpiszemy pierwszą literą imienia lub nicku).

Prosimy o dołączenie w treści wiadomości poniższego oświadczenia:
Oświadczam, że jestem autorem nadesłanej pracy konkursowej oraz wyrażam zgodę na jej publikację przez portal Oh!me.
Wyrażam zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie przez Organizatora oraz Sponsorów konkursu, swoich danych osobowych, uzyskanych w związku z organizacją Konkursu, wyłącznie na potrzeby organizowanego Konkursu, zgodnie z przepisami o ochronie danych osobowych i RODO.

NAGRODY:

10 x zestaw nagród, składający się z:

 • 2 części zbiory opowiadań Opowiem ci o zbrodni

 • ekologiczna torba na zakupy

 • zawieszka na torebkę z grafiką Porysunki

www.lifetimetv.pl

LifetimePolska

lifetimepolska5 x zestaw nagród, składający się z:

1 x zestaw nagród, składający się z:

www.floradix.pl

www.naszazielarnia.pl

Floradixpolska

naszazielarnia


 

5 x komplet bielizny Alles (biustonosz i majtki, do wyboru na stronie www.alles.pl – w dostępnych rozmiarach i modelach))

Rozważna czy romantyczna? Spokojna czy energiczna? Niezależnie od tego, jaka jesteś, zakochaj się w bieliźnie Alles! Weź udział w walentynkowym konkursie Oh!Me i wygraj dowolny komplet niezwykle kobiecej bielizny, która doskonale podkreśli twój styl i temperament!

www.alles.pl

BieliznaAlles

alles.bielizna


1 x  EMILIA KIPPER – Bransoletka z serduszkiem

1 x EMILIA KIPPER – Sztywna bransoletka z turkusową emalią

1 x MIŁOŚĆ TO OGIEŃ – Łańcuszek z sercem

1 x ANNE HULTQUIST – Krótki pozłacany wisiorek z napisem

1 x MYA BAY – Sztywna bransoletka z napisem

 

www.kateandkate.pl

kateandkate.bizuteria

kate_and_kate

Wszystkie „Niewysłane listy” możecie przeczytać tutaj.

Akcja trwa 03.02.2020 od 29.02.2020 do roku. Wyniki zostaną opublikowane do 15.03.2020 roku. Regulamin akcji dostępny jest tutaj.


Zobacz także

Im częstszy masz kontakt ze swoją mamą czy babcią – tym dłuższe będzie ich życie

Światowy Dzień Cukrzycy 2016

Anna Oberc straciła pracę, bo zainfekowano jej twarz gronkowcem i ma problemy z trądzikiem