Go to content

10 lekcji życiowych Ani z Zielonego Wzgórza. Jutro jest wolne od błędów

5 ścieżek, które prowadzą do wewnętrznego spokoju
Fot. iStock/stock_colors

Rudowłosą Anię Shirley zna chyba większość z nas. Jako nastolatki pochłaniałyśmy z wypiekami na twarzy kolejne karty powieści Lucy Maud Montgomery – autorki mądrej, świetnej obserwatorki życia. Ciepła, kojąca opowieść o dziewczynie, która znalazła miłość w domu nieco dziwacznej dwójki samotników – Maryli i Mateusza – to także piękny manifest dobrego życia, wypełnionego prostymi przyjemnościami i przekonaniu, że zawsze jest gdzieś ktoś, komu na nas zależy.

10 lekcji życiowych Ani z Zielonego Wzgórza

1. Marzenia sprawiają, że ​​życie jest o wiele bardziej interesujące …

Nawet w najgorszych momentach wyobraźnia pozwala nam „podratować” emocje, spojrzeć w optymizmem w przyszłość. Marzenia sprawiają, że świat staje się barwny, a ktoś, kto wydawał nam się nudny i nieciekawy może zyskać na atrakcyjności 🙂 Obyśmy tylko nie żyli jedynie marzeniami i nie zatracili granicy między nimi a rzeczywistością.

2. Zawsze możesz liczyć na swojego przyjaciela, który dzieli z tobą najlepsze i najgorsze momenty życiu

Potrzebujemy jej – drugiej, ważnej osoby w naszym życiu. Kogoś, kto będzie przy tobie, gdy będziesz przeżywać rozczarowanie, smutek, trudne emocje. I kogoś, kto jest gotów świętować każdy, nawet najmniejszy twój sukces życiowy i zawodowy.

‍3. Czasem miłość przychodzi jak stary przyjaciel

Znasz go latami, wiecie o sobie wszystko. Uczucie pojawia się powoli, po cichu. Nie wiesz jak i kiedy, ale w pewnym momencie zaczynasz rozumieć, że tylko z nim możesz być szczęśliwa.

‍4. Jeśli dasz ludziom szansę, mogą cię zaskoczyć

Dlatego nie zniechęcaj się, nie dawaj zwieść pozorom. Pamiętaj, że każdy z nas ma słabszy dzień, osobiste problemy. Żeby naprawdę kogoś poznać, trzeba go zobaczyć w różnych sytuacjach. A miłość od pierwszego wejrzenia najczęściej zdarza się… w bajkach.

5. Z‍awsze jest jakiś zakręt na drodze

A za tym zakrętem to, czego się nie spodziewamy. Coś nowego, pięknego, dobrego. Zmiana. Nie można bać się zmian, to dzięki nim stajemy się „jacyś”, nie tkwimy w swoich błędnych przekonaniach.

6. Częścią dorastania jest popełnianie błędów

Dzięki nim się rozwijamy, dojrzewamy, dostrzegamy to, co jest w życiu naprawdę ważne. I uczymy się podejmować lepsze decyzje.

7. Twoja wyobraźnia jest twoją najcenniejszą własnością

Nikt nie może ci jej odebrać, nikt nie może zabronić ci marzyć, robić plany. Wierzyć i wyobrażać sobie dobrą przyszłość. Tworzyć, pisać.

8.Nie jest wcale tak trudno znaleźć pokrewną duszę, jeśli tylko uważnie patrzysz

Przyjaźń i miłość wymagają przecież głównie tego, by wykazać odrobinę dobrej woli, by się o kogoś postarać. Nie musimy być podobni, by być pokrewnymi duszami. To pokrewieństwo jest między nami właśnie mimo tych różnic…

9. Nie bój się stanąć w obronie samej siebie

Nikt nie zrobi tego lepiej niż ty. Nikt nie zna ciebie lepiej niż ty sama. Nikt tak dobrze nie wie czego chcesz i dlatego to jest takie ważne. Jeśli tylko wierzysz, walcz o siebie.

10. Jutro jest wolne od błędów

Więc nie zadręczaj się. Każdy z nas się myli – nowy dzień to nowa szansa na coś dobrego, lepszego. Na to, by zrozumieć nasze błędy, na wybaczenie – sobie i innym. Najważniejsze jest to, co przed nami.

 

 

 

 


Na podstawie: www.anneofgreengables.com