Lifestyle Zdrowie

Jak przygotować się do wizyty u dietetyka?

Centrum Zdrowej Skóry
Centrum Zdrowej Skóry
29 stycznia 2018
Fot. iStock / nortonrsx
 

Dietetyk to specjalista, do którego warto wybrać się m.in. w przypadku zaburzeń odżywiania lub łaknienia, chęci zredukowania nadmiaru kilogramów czy ułożenia indywidualnego planu żywieniowego dla matki karmiącej dziecko, u którego występują objawy nietolerancji pokarmowej, itp..

Pierwsza wizyta u specjalisty do spraw żywienia polega przede wszystkim na wywiadzie lekarskim. Przydatny okaże się więc prowadzony wcześniej dzienniczek – spis potraw spożywanych każdego dnia, np. w okresie ostatniego tygodnia.

Warto także zabrać ze sobą wszelką dokumentację medyczną, jeśli wizyta u dietetyka ściśle powiązana jest z chorobami somatycznymi lub problemami o podłożu psychologicznym.

Dietetyka jest dziedziną ukierunkowaną na prowadzenie zdrowego trybu życia ze szczególnym uwzględnieniem prawidłowego odżywiania.

 • Chcesz pozbyć się nadmiernych kilogramów?
 • Zmagasz się z problemami żywieniowymi związanymi z chorobami somatycznymi, np. cukrzycą czy chorobą tarczycy?
 • Chcesz zadbać o swoją sylwetkę, zapobiegając nadwadze lub otyłości?

W każdym z tych przypadków (oraz wielu innych) dietetyka realizowana w Centrum Zdrowej Skóry jest w stanie zapewnić Ci kompleksową pomoc.

Skorzystaj z szerokiego zakresu usług

Poradnia dietetyczna działa w szerokim zakresie usług, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom pacjentów.

 • Prowadzimy konsultacje u dietetyka – specjalista pomoże w rozpoznaniu problemu oraz podejmie odpowiednie działania mające na celu poprawę jakości żywienia.
 • Zajmujemy się ustalaniem indywidualnego planu odżywiania – pozwalającego na wprowadzenie dobrych nawyków i wyeliminowanie problemów żywieniowych.
 • Przeprowadzamy odchudzanie – dobieramy metody leczenia, z uwzględnieniem stanu zdrowia, aktywności fizycznej oraz upodobań dietetycznych.

Konsultacja opiera się na wielopłaszczyznowym podejściu do każdej osoby indywidualnie.

Szczegółowy wywiad przeprowadzany w trakcie konsultacji a także badanie składu ciała pozwala na zdiagnozowanie problemu, ustalenie odpowiednich celów i priorytetów, biorąc pod uwagę stan fizjologiczny organizmu, predyspozycje oraz możliwości pacjenta, oraz co najważniejsze zbilansowanie odpowiedniej diety zgodne z aktualnym zapotrzebowaniem organizmu.

Ponadto cała konsultacja prowadzona jest w formie szkolenia mającego na celu zmianę nawyków żywieniowych oraz nauczenie podstawowych zasad zdrowego odżywiania oraz stylu życia z uwzględnieniem aktywności fizycznej.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Dietę odchudzającą należy prowadzić tak, aby utrata wagi nastąpiła w wyniku spalania tłuszczów, a nie odwodnienia organizmu, utraty masy mięśniowej lub spalania innych substancji zapasowych ważnych dla organizmu.

W dążeniu do idealnej sylwetki niezbędne jest przestrzeganie podstawowych zasad racjonalnego odżywiania.

Są to:

 • Właściwy procentowy rozkład białek, tłuszczów
  i węglowodanów,
 • Procentowe rozłożenie kaloryczności posiłków w ciągu dnia
 • Ilość dostarczanej energii nie może przekraczać ilości energii wydatkowanej w ciągu doby,
 • Zachowanie rozmaitości produktów, aby dostarczyć dostateczną ilość witamin, składników mineralnych i substancji błonnikowych
 • Odpowiednia ilość płynów.

Ustalanie indywidualnej diety powinno przebiegać pod okiem specjalisty, gdyż odchudzanie „na własną rękę” może wywołać niepożądane skutki, np. anemia, anoreksja, efekt „jo-jo”.

W Centrum Zdrowej Skóry nasi specjaliści zaproponują każdemu Pacjentowi indywidualną dietę dobraną do stanu zdrowia i zgłaszanych dolegliwości.

Poza dietami odchudzającymi proponujemy również ustalanie zdrowego stylu żywienia.

Prowadzimy proces odchudzania w oparciu o aktualny stan zdrowia, upodobania dietetyczne i aktywność fizyczną oraz wykonywany zawód.

Ustalenie indywidualnego planu terapeutycznego jest naszym priorytetem.


Lifestyle Zdrowie

Czym kierować się poprawiając wygląd?

Centrum Zdrowej Skóry
Centrum Zdrowej Skóry
2 lutego 2018
Fot. iStock / leszekglasner
 

Szybciej, mocniej, ładniej! Pacjenci lubią widzieć szybkie efekty, a rynek medycyny estetycznej stara się spełniać ich marzenia. Czy jest to jednak właściwa droga?

Proces starzenia jest nieuchronny i dotyczy każdego z nas. Jego pierwsze objawy kształtują się indywidualnie, jednak pewne symptomy są charakterystyczne dla określonych grup wiekowych. Początkowo nie przeszkadzają w życiu codziennym, z biegiem czasu są widoczne również dla otoczenia. Skóra staje się sucha, wiotka, naczyniowa, pojawiają się zmarszczki, podwójny podbródek, zaczynają opadać policzki i powieki. To wszystko pokrywają przebarwienia o różnym nasileniu oraz coraz więcej brodawek starczych. Nie ma chyba człowieka, któremu by się to podobało. Niestety, nie pozostaje to bez wpływu na stan naszej psychiki. Wszak każdy chciałby wyglądać młodziej, niż wynikałoby to z wieku metrykalnego.

Szybkie efekty

Rozwój współczesnej wiedzy medycznej i zapotrzebowanie na tego rodzaju terapie przyczyniły się do ekspansji medycyny estetycznej na całym świecie. Dostępne stały się nowoczesne terapie przeciwstarzeniowe oraz metody poprawy kondycji skóry.

Szeroki wachlarz procedur, może zadowolić nawet bardzo wymagających pacjentów. W ciągu jednego zabiegu jesteśmy w stanie wygładzić zmarszczki i bruzdy lub podciągnąć opadające policzki. Bez większego trudu, w dość szybkim czasie, medycyna jest w stanie poprawić wygląd i zatrzeć ślady ,,zębu czasu” na starzejącej się skórze.

Pacjenci lubią widzieć szybkie efekty, więc rynek medyczny stara się spełniać te marzenia. Czy jednak jest to właściwa i jedyna droga?

Indywidualny plan rewitalizacji

W medycynie estetycznej możemy leczyć objawowo i przyczynowo- profilaktycznie. Pierwsze daje szybkie, zazwyczaj spektakularne efekty, drugie jest początkowo mniej efektowne, wymaga czasu i samodyscypliny.

Osobiście rekomenduję przygotowanie indywidualnego, logicznie ustalonego planu rewitalizacji, którego poszczególne elementy wzajemnie się uzupełniają, a nie eliminują. Priorytetem powinno być leczenie profilaktyczno- przyczynowe, z uzupełniającą terapią objawową. Wykonywanie tych samych zabiegów niwelujących objawy (np. podanie toksyny botulinowej, kwasu hialuronowego, implantacja nici) jest procesem bardziej biznesowym niż medycznym.

O ile początkowo pacjent korzystający wyłącznie z zabiegów usuwających objawy starzenia się wygląda lepiej, z biegiem lat może mieć problemy. Nie możemy w nieskończoność podawać dużych ilości kwasu hialuronowego, czy oczekiwać bezwarunkowej skuteczności toksyny botulinowej. Tworzą się zrosty, zwłóknienia, nadkorekcje, zniekształcenia, zanikają lub słabną mięśnie, maleje odnowa kolagenu. Efekty takiego działania widzimy dosyć często na ulicach, w mediach, czy w naszych gabinetach. Raz zdeformowana przez nieodpowiednio dobrany zabieg twarz, nigdy nie wróci do swojej naturalności.

Powrót do naturalności

Na szczęście w ostatnich latach w medycynie estetycznej nastąpił powrót do naturalności i większość pacjentów dąży bardziej do rewitalizacji niż zmiany kształtów.

Poprawa wyglądu sprawia, że nabieramy ochoty na kolejne zabiegi. Jest to czas, w którym zarówno lekarz jak i pacjent powinni ustalić konkretny plan przeciwstarzeniowy na kolejne miesiące czy nawet lata. Brak planu grozi zagrożenie wykonywaniem tylko terapii objawowych lub uzależnionych od aktualnie zakupionego przez gabinet sprzętu.

Terapia przeciwstarzeniowa powinna obejmować leczenie objawowe i przyczynowe oraz ogólną terapię przeciwstarzeniową. Tylko takie połączenie daje spektakularne i długotrwałe efekty z zachowaniem maksymalnego bezpieczeństwa.

Terapie winny być dostosowane do stanu skóry, ogólnego stanu zdrowia, trybu życia, pogody oraz możliwości finansowych pacjenta. W każdym przypadku pacjent powinien uzyskać informację, które leczenie jest nastawione na niwelowanie objawów, a które jest leczenie skoncentrowanym na przyczynach problemu. Należy przeznaczyć na to odpowiednio długi czas podczas pierwszej konsultacji.

Ze względu na tak szeroki wpływ różnych czynników na stan skóry, jedynie odpowiednio wyszkolony lekarz jest w stanie przygotować prawidłowy proces przeciwstarzeniowy. W tym miejscu przestrzegam przed wykonywaniem zabiegów z zastosowaniem igieł i laserów przez osoby niemedyczne. O ile część z nich jest w stanie sprawnie wykonać niektóre zabiegi, to w przypadku powikłań pacjent najczęściej zostaje pozostawiony sam sobie.

Problemy estetyczne pacjenta

Rozpoczynając przygodę z medycyną estetyczną należy odpowiednio się do tego przygotować. Zdecydowanie zalecam poświęcenie kilkunastu minut na ocenę swojej twarzy i spisanie tego, co przeszkadza najbardziej a co najmniej. Pomoże to lekarzowi poznać problemy estetyczne pacjenta. Podczas wizyty należy oczekiwać od lekarza zajęcia się zgłaszanymi problemami, naciskając jednak na przedstawienie możliwości terapii objawowych i przyczynowo- profilaktycznych. Zawsze finalnie powinno się jednak urealnić oczekiwania terapii do aktualnego stanu skóry.

Osobiście uważam, że nagannym jest proponowanie implantacji nici liftingujących pacjentom przed 35.rokiem życia lub nieco starszym, kiedy nie wykorzystano innych dostępnych metod rewitalizacji. Trzeba zdawać sobie sprawę, że przyczyną opadającej skóry policzków jest wiotka skóra, a nie brak nici w twarzy. Pracując na skórze peelingami, mikronakłuwaniem, terapią HIFU, osoczem bogatopłytkowym i kwasem hialuronowym jesteśmy w stanie zadziałać dosyć dobrze na przyczynę problemu, czyli wiotkość skóry. Dodatkowe wzmocnienie efektu daje indywidualnie dobrana suplementacja, czy leczenie chorób współistniejących. Nici nie są terapią pierwszego rzutu lecz kolejnego. Podobnie rzecz ma się z problemami okolicy oczu. Bez ogólnej diagnostyki stanu organizmu nie powinny być wykonywane żadne zabiegi w tej okolicy. Ten tok postępowania cechuje dobrych lekarzy. Należy pamiętać, że większość zmian skórnych wynika z ogólnego stanu zdrowia, a nie tylko z procesu starzenia się organizmu.

Kilkanaście lat doświadczenia w medycynie estetycznej przekonało mnie, że zdecydowanie lepsze, długoterminowe efekty można osiągnąć łącząc małoinwazyjne zabiegi estetyczne z odpowiednio dobraną terapią przeciwstarzeniową. Dzięki temu można spełnić się jako lekarz i esteta, a pacjenci wyglądają świeżo, naturalnie i cieszą się dobrym zdrowiem.


Lifestyle Zdrowie

OxyGeneo – poprawa struktury skóry

Centrum Zdrowej Skóry
Centrum Zdrowej Skóry
24 stycznia 2018
Fot. iStock / Peopleimages

Błyskawiczny efekt kosmetyczny, który zainspirowany jest naturą. Wykorzystujący naturalne czynniki biologiczne, które dają natychmiastowy efekt dotlenienia, rozjaśnienia i odmłodzenia skóry.

Ta innowacyjna technologia firmy Pollogen służy do optymalnego złuszczenia i oczyszczenia zewnętrznej warstwy skóry, zwiększenia naturalnego dotlenienia komórek skóry od wewnątrz oraz zapewnienia infuzji cennych składników rewitalizujących skórę.

Efekt powstaje po połączeniu na powierzchni skóry opatentowanej przez Pollogen kapsułki Capsugen i żelu bogatego w składniki odżywcze.

Środowisko bogate w dwutlenek węgla wywołuje fizjologiczną reakcję organizmu, zwaną „efektem Bohr`a”, który polega na:

 • zwiększeniu przepływu krwi w naczyniach włosowatych
 • wysyłaniu krwi bogatej w O2 do obszaru zabiegowego
 • podwyższeniu metabolizmu komórek naskórka.

Zabieg OxyGeneo jest przeprowadzany w prosty sposób. Zaczynamy od oczyszczenia twarzy i nałożenia na nią żelu, a następnie kapsułą masującą złuszczamy naskórek, dzięki czemu żel może się aktywnie wchłonąć w głąb komórek, a w rezultacie otrzymujemy natychmiastowy efekt dotlenienia skóry. OxyGeneo składa się z dwóch kapsuł: Neo Bright, która rozjaśnia skórę oraz Neo Revive, która skórę odmładza. W każdym żelu znajdują się składniki aktywne takie jak retinol, kwas hialuronowy, który napina, kwas azalainowy, który jest skutecznym inhibitorem melaniny.

Maksymalne dotlenienie skóry otrzymujemy na skutek kapsuły masującej, która jest zbudowana z wodorowęglanu sodu i kwasu cytrynowego. W połączeniu z aktywnym żelem, który powoduje reakcję chemiczną na skórze, na powierzchni skóry tworzą się mikropęcherzyki powietrza, które są wzbogacone w dwutlenek węgla, dzięki czemu zmniejsza się powinowactwo hemoglobiny względem tlenu. Skóra wtedy jest bardziej napięta, ponieważ te czynniki wchodzą bardzo głęboko. Masując tą kapsułą zmuszamy skórę do wyrzucenia jak najwięcej tlenu na powierzchnię.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Zalety zabiegów OxyGeneo:

 • metoda 3 w 1: złuszczanie, wchłanianie składników odżywczych oraz dotlenienie skóry;
 • naturalne dotlenienie skóry (efekt Bohr`a);
 • maksymalne wchłanianie substancji aktywnych;
 • odpowiednie dla każdego rodzaju cery (nawet wrażliwej);
 • OxyGeneo może być wykonywany jako kompleksowy zabieg na twarz, lub jako zabieg lunchowy z natychmiastowym efektem;
 • zestawy dostępne dla każdego problemu skóry;
 • krótki czas trwania zabiegu.

Do wykonania zabiegu nie ma żadnych przeciwwskazań, nawet jeżeli pacjent ma skórę trądzikową, to zabieg OxyGeneo również jest wskazany ze względu na złuszczanie się naskórka, co powoduje, że skóra jest czysta, pozbywamy się warstwy rogowej. Skóra jest przygotowana do dalszego wchłaniania aktywnych czynników. Jeżeli pacjent ma problem z trądzikiem może wykonywać zabieg raz w tygodniu żeby pozbyć się warstwy rogowej i częściej oczyszczać skórę, jeżeli nie ma problemu z trądzikiem zabieg można wykonywać raz w miesiącu, wszystko to zależy od potrzeb pacjenta. Zawsze najpierw oceniany jest stan skóry, a później indywidualnie dobierany poziom i intensywność zabiegów.