Go to content

Zapalenie spojówek – jak je rozpoznać? Przyczyny, objawy i leczenie

Zapalenie spojówek - rodzaje, objawy, leczenie
Fot. iStock

Zapalenie spojówek to problem, który zna większość ludzi, jeśli nie wszyscy. Według statystyk każdy z nas choć raz  w życiu miał, lub będzie miał do czynienia z tym problemem. A jest to stan wyjątkowo dokuczliwy i bolesny, który wymaga odpowiedniego leczenia. Czym jest zapalenie spojówek, jakie daje objawy i w jaki sposób można je wyleczyć, wspierając się domowymi sposobami?

Zapalenie spojówek — na czym polega?

Zapalenie spojówek, czyli stan zapalny błony pokrywającej powierzchnię gałki ocznej oraz wewnętrzną powierzchnię powiek. Rozróżnia się zapalenie niezakaźne, zakaźne oraz autoimmunologiczne. Biorąc pod uwagę czas trwania, może mieć ono przebieg ostry, podostry, przewlekły. Często pojawia się przy infekcjach górnych dróg oddechowych.

Zapalenie spojówek - rodzaje, objawy, leczenie

Fot. iStock

Stan zapalny spojówek może być może być spowodowany różnymi czynnikami, i w zależności od tego może mieć inne objawy, przebieg, oraz wymagać innego leczenia. Najczęściej spotyka się:

Zapalenie spojówek alergiczne

Alergiczne zapalenie spojówek spowodowane jest różnego typu alergenami, może pojawiać się przez cały rok, ale największe nasilenie dolegliwości obserwuje się wiosną, gdy w powietrzu znajduje się mnóstwo pyłków roślin kwitnących. Problemy mogą wywoływać także roztocza, różnego rodzaju kosmetyki czy substancje chemiczne;

Zespół suchego oka

Stan zapalny wynika w tej sytuacji z niedostatecznego wydzielania łez lub zaburzeń w składzie filmu łzowego. Często cierpią na nie osoby z chorobami autoimmunologicznymi, a także kobiety w czasie menopauzy. Pojawia się także po zabiegach korekcji wad wzroku;

Bakteryjne zapalenie spojówek

Zazwyczaj powodowane jest przez zakażenie paciorkowcami i gronkowcami. Zazwyczaj trwa ok. 7 dni;

Wirusowe zapalenie spojówek 

Wywoływane jest zazwyczaj przez adenowirusy, rzadziej wirus opryszczki pospolitej lub półpaśca. Może trwać ok. 2-3 tygodni;

Chlamydiowe zapalenie spojówki

Przyczyną zapalenia spojówek w tym przypadku jest zakażenie Chlamydia trachomatis. Stan zapalny może trwać dłużej niż 3 tygodnie, podczas których następują okresy zaostrzenia i remisji. Może być ono skutkiem przeniesienia chlamydii z narządów płciowych lub być powikłaniem po długotrwałej kuracji antybiotykowej.

Zapalenie spojówek - rodzaje, objawy, leczenie

Fot. iStock

Zapalenie spojówek — objawy

Objawy, jakie powoduje zapalenia spojówek mogą różnić się od siebie, w zależności od typu zakażenia.

  • Zapalenie alergiczne — towarzyszy mu wydzielina surowicza i umiarkowane przekrwienie. Pojawia się także w większości przypadków zapalenie alergiczne błony śluzowej nosa, zmiany skórne. W rzadkich przypadkach może objawiać się astma oskrzelowa.
  • Zespół suchego oka — pojawia się wydzielina surowicza, pieczenie i umiarkowane przekrwienie. Zmianom w trakcie zespołu suchego oka może towarzyszyć suchość w ustach.
  • Bakteryjne zapalenie spojówek — powoduje objawy takie jak wydzielanie lepkiej, obfitej wydzieliny ropnej, pojawia się także umiarkowane przekrwienie spojówek. Może nastąpić reakcja brodawkowa w przebiegu zakażenia bakteryjnego spojówek.
  • Wirusowe zapalenie — w jego przebiegu pojawia się wydzielina surowicza, znaczne przekrwienie, odczyn grudkowy w powiece, krwawienia podspojówkowe.
  • Chlamydiowe zapalenie — objawy manifestują się przez wydzielinę śluzowo-ropną, odczyn grudkowy w spojówce, oraz umiarkowane przekrwienie.

Zapalenie spojówek — leczenie

Leczenie zapalenie spojówek zależy od rodzaju choroby. Jeśli do czynienia mamy z zakażeniem bakteryjnym, lekarz zaleci antybiotyk o szerokim działaniu w kroplach. W przypadku zakażenia wirusowego stosuje się odpowiednie maści, krople i leki przeciwwirusowe. Leczenie stanu zapalnego w przypadku zespołu suchego oka polega na zakraplaniu do oczu tzw. sztucznych łez oraz utrzymaniu odpowiedniego nawilżenia powietrza. Z kolei alergiczne zapalenie wiąże się z koniecznością podania leków przeciwhistaminowych – doustnie lub miejscowo. W tym przypadku najlepiej unikać kontaktu z alergenem, aby zapobiec problemom. Zapalenie spowodowane grzybami leczy się kroplami lub maściami przeciwgrzybiczymi. Leczenie stanu zapalnego spojówek jest ważne, aby zapobiec powikłaniom takim jak np. pogorszenie wzroku.

Zapalenie spojówek - rodzaje, objawy, leczenie

Fot. iStock

Zapalenie spojówek — domowe sposoby

Zanim lekarz zaleci odpowiednie leczenie, można samodzielnie łagodzić przykre objawy zapalenia. Jednym ze sposobów łagodzenia dokuczliwych obrzęków są okłady z kostek lodu lub specjalnych nakładek silikonowych chłodzonych w lodówce. Domowe sposoby na zapalenie spojówek to również znane z medycyny ludowej przemywanie oczu naparem z ziela świetlika, a także rumianku, który jednak nie jest polecany ze względu na zawartość garbników podrażniających spojówkę.

Dobrą praktyką jest zachowanie wysokiego poziomu higieny i niepocieranie swędzących powiek dłońmi. Gromadzącą się wydzielinę na powiekach można usuwać jedynie chusteczkami higienicznymi lub wacikami kosmetycznymi, które następnie od razu należy wyrzucić. Na czas choroby należy unikać drażniących kosmetyków, szkieł kontaktowych, oraz korzystania z basenu. Warto natomiast zakładać okulary przeciwsłoneczne, co może przynieść pewną ulgę podrażnionym i zmęczonym oczom.


źródło:  www.mp.pl,www.czytelniamedyczna.pl,cefarm24.pl