Go to content

Endometrioza – objawy, które powinny niepokoić

endometrioza objawy
Fot. iStock

Endometrioza jest schorzeniem, którego objawy nie zawsze są oczywiste. W zależności od miejsca, w którym rozwija się endometrioza, objawy mogą wskazywać na zupełnie inną przypadłość. Jedynie odpowiednia diagnostyka pozwala ustalić, z czym tak naprawdę pacjenta ma do czynienia.

Endometrioza to schorzenie, które dotyka ogromną rzeszę kobiet – szacuje się, że problem może dotyczyć co 10. z nas. Nie ma większego znaczenia wiek czy masa ciała, bo endometrioza nie jest wybredna. Może pojawić się już u nastolatki, podobnie jak w przypadku kobiet po menopauzie. Wg. statystyk, to podstępne schorzenie jest jedną z najczęstszych przyczyn niepłodności. Aż połowa kobiet borykających się z bezpłodnością, ma stwierdzone ogniska endometriozy. Co więcej, sytuacja jest o tyle trudna, że czasem mija kilka lat, zanim endometrioza zostanie zdiagnozowania przez specjalistę i kobieta dostanie szansę na poprawę komfortu swojego życia.

Endometrioza – objawy związane są z lokalizacją 

Ogniska endometriozy mogą pojawiać się na różnych organach i narządach. Lokalizacja może być różna, co dodatkowo utrudnia rozpoznanie prawdziwych przyczyn różnych dolegliwości, które mogą się pojawić.  Endometrioza, poza jamą macicy, może pojawić się na jajnikach, pęcherzu moczowym, moczowodach, otrzewnej,  jelicie, czy w większym oddaleniu – w płucach. Ponieważ ta tkanka, podobnie jak endometrium w macicy, reaguje na zmiany hormonalne, może się rozrastać i naciekać dalej. Endometrioza wywołuje reakcję zapalną, na skutek której pojawiają się różne objawy, uzależnione w głównej mierze od tego, gdzie w sposób niepożądany pojawiło się endometrium.

Endometrioza – objawy psychiczne 

Funkcjonowanie z endometriozą jest dla kobiet bardzo trudne. Nie tylko negatywnie wpływa na funkcjonowanie organizmu, ale także pozostawia ślad w psychice. Endometrioza powoduje objawy psychiczne, które źle wpływają na samopoczucie. U kobiet z jeszcze nierozpoznanym schorzeniem często pojawia się poważny lęk o swoje zdrowie i życie. Niejasne sygnały, jakie wysyła ciało, czasem i problem z uzyskaniem prawidłowej diagnozy, wprowadzają w życie pacjentki strach przed najgorszym. Objawy endometrioza może mieć tak różne, że niekiedy pojawia się obawa przed chorobą nowotworową. To schorzenie może przyczyniać się do rozwoju stanów lękowych, a nawet depresji, ponieważ towarzyszący mu ból jest trudny do zaakceptowania. Pojawia się smutek, strach, niepokój, gniew, a nawet wściekłość, co jeszcze bardziej pogarsza samopoczucie kobiet. Równie trudnym tematem jest bezpłodność, która związana jest z wpływem endometriozy na organizm. Często dopiero po kilku latach kobiety bezskutecznie starające się o dziecko dowiadują się, co jest przyczyną ich problemów. Nie każdej z nich, po postawieniu poprawnej diagnozy, udaje się pomóc.

Endometrioza – objawy jelitowe

Po dokuczliwych i obniżających standard życia pacjentek cierpiących z powodu endometriozy, obawy ze strony jelit to kolejny sygnał, że dzieje się coś niedobrego. Objawy jelitowe i endometrioza mogą być ze sobą ściśle powiązane, choć do ustalenia tego potrzebna jest konsultacja lekarska. Istnieją jednak objawy, które wskazują, że jedno może mieć związek z drugim. Niepokoić powinien przede wszystkim ból umiejscowiony w jelitach, który przybiera na sile podczas miesiączki. Ponieważ endometrioza powoduje krwawienia z powodu złuszczania tkanki, w kale może pojawić się także krew. Objawy jelitowe i endometrioza mogą manifestować się również wzdęciami, zaparciami, biegunkami, bolesnymi wypróżnieniami. Endometrioza i objawy jelitowe nie są oczywiste i pierwsze podejrzenia lekarzy kierują się w stronę np. zespołu jelita drażliwego czy owrzodzeń, co opóźnia szybki proces prawidłowego rozpoznania naciekającej endometriozy.

Endometrioza – objawy bólowe

Schorzenie takie jak endometrioza charakteryzuje się dużą różnorodnością objawów klinicznych. Do jednych z nich, wcale nie takich oczywistych, należy ból. Powoduje go m.in. proces tworzenia się zrostów, które są efektem stanu zapalnego, naciekanie ognisk endometriozy na włókna nerwowe, odkładanie się składników morfotycznych krwi w ogniskach endometriozy. Endometrioza, szczególnie objawy bólowe bywają bardzo dokuczliwe. Najczęściej dyskomfort i ból pojawiają się z czasie miesiączek oraz owulacji, ale nie jest to reguła. Objawy bólowe mogą pojawić się w każdej fazie cyklu menstruacyjnego i objąć podbrzusze, jajniki. Ból może promieniować do pachwin, odbytu, sromu. Dolegliwości odczuwalne są w miejscu, w którym pojawiły się komórki endometrium. Nie ma również reguły nasilenia bólu – wszystko zależy od stopnia zaawansowania choroby. Endometrioza może powodować dolegliwości również w trakcie wypróżniania czy podczas stosunku.

Endometrioza – inne objawy

Poza wspomnianymi powyżej, endometrioza może dawać inne, nie mniej poważne objawy swojej obecności. Jedną z najbardziej brzemiennych skutkach dla kobiety, jest problem z zajściem w ciążę. Rozprzestrzeniające się endometrium powoduje zrosty w jajnikach i utrudnia zagnieżdżenie się komórki jajowej w jamie macicy. Innym objawem endometriozy mogą być obfite i bolesne miesiączki, krwawienia oraz krwiste upławy pomiędzy miesiączkami. Pojawić mogą się także nietypowe krwawienia wewnątrz organizmu, związane z pojawieniem się endometrium w układzie pokarmowym czy w płucach.

Endometrioza to bardzo poważne schorzenie, które silnie wpływa na samopoczucie i kondycję cierpiącej z jej powodu kobiety. Ponieważ objawy jakie daje endometrioza nie są specyficzne, należy po stwierdzeniu dolegliwości zgłosić się do lekarza, by uzyskać odpowiednią diagnozę oraz leczenie.


Źródło:  www.mp.pl , www.termedia.pl