Go to content

10 rzeczy, które sprawią, że twoje dziecko będzie szczęśliwe

Fot. istock/Martinan

Szczęście dziecka powinno być naszym priorytetem. Zdrowe, szczęśliwe dzieciństwo to coś, co po prostu jesteśmy mu winni. To najlepszy sposób na okazanie naszej troski. Psycholodzy opracowali listę dziesięciu niezbędnych rzeczy, których potrzeba najmłodszym, by czuły się naprawdę  spełnione i kochane. Zobaczcie, czy wiecie, co powinno się na niej znaleźć. 

10 rzeczy, które sprawią, że twoje dziecko będzie szczęśliwe

1. Zabawa

Pośród wielu innych dziecięcych praw, to jest prawem podstawowym. Tak, każde dziecko w końcu będzie miało zadaną pracę domową, zajęcia pozalekcyjne i inne obowiązki, ale od małego do okresu dorastania, powinno mieć czas na zabawę. To ich sposób poznawania świata i nauki.

2. Spokój

Mózg dziecka rozwija się w niezwykłym tempie we wczesnym dzieciństwie. Kiedy dzieci widzą i słyszą o problemach związanych z dorosłością, o „dorosłych lękach” może to negatywnie wpłynąć na delikatny stan psychiczny.

3. Poczucie wyjątkowości

Presja, by odnieść sukces może sprawić, że dziecko zbyt wcześnie wkroczy w poczucie konkurencyjności. Niektórzy dorośli wyrządzają dzieciom ogromną krzywdę porównując je do innych. Naukowcy zgodnie twierdzą, że takie tendencje porównawcze mogą negatywnie wpłynąć na pewność siebie dziecka i jego poczucie własnej wartości.

4. Akceptacja emocji

Dziecko nie jest dojrzałą osobą. Prawie każdemu zdarzą się spontaniczne wybuchy gniewu, zazdrości, smutku itp. Nie karzmy dzieci za „niewłaściwe zachowanie” – za ich negatywne emocje. Lepszym sposobem jest uczenie dziecka, że ​​wszyscy doświadczają negatywnych emocji, oraz że są sposoby by sobie z nimi konstruktywnie poradzić.

5. Uznanie dla jego wysiłku

Dziecko osiągnie w końcu wiek, w którym zrozumie, że ciężka praca jest potrzebna, aby iść do przodu. Ważne jest zatem, aby je w tym wpierać i cieszyć się razem z nim z jego sukcesów.

6. Wartość rodzinnych tradycji

Stabilność jest ważnym aspektem rozwoju w dzieciństwie. Regularne spędzanie czasu w rodzinie przynosi pięć głównych korzyści: dziecko czuje się ważne i kochane; dziecko obserwuje pozytywne cechy dorosłych; dorośli mogą obserwować dziecko i lepiej je poznać, dziecko może zwerbalizować swoje myśli i uczucia, rodzic i dziecko rozwijają silniejszą więź.

7. Odrobina wolności

Dzieci wymagają pewnego nadzoru; jednak dorośli mogą przesadzić, monitorując każdy ich ruch. Taka „nadopiekuńczość” nie przynosi efektów rozwojowych.

8. Odpowiedzialność

Ważne jest, aby umożliwić dzieciom wypełnienie obowiązków (na przykład obowiązków domowych, zadań domowych) i wspierać je w samodzielnym rozwiązywaniu problemów. Wszystko po to, by wykluczyć postawę „Nie mogę tego zrobić sam”.

9. Szczęśliwe wspomnienia

W badaniu przeprowadzonym przez dwóch profesorów Harvarda, dorośli, którzy mogli bez trudu przytoczyć dobre wspomnienia z dzieciństwa” wykazywali się lepszym poczuciem moralności i sprawiedliwości.

Tak więc, tworząc szczęśliwe wspomnienia, możesz przygotowywać dziecko do bycia szczęśliwym i życzliwym dorosłym.

10. Szczęśliwy rodzic

Dzieci uczą się przez to, co widzą i słyszą. Jeśli dorosły wykazuje pozytywne zachowania i wzorce, jeśli dba o siebie i swój związek, daje dziecku ważny przykład.


Na podstawie: www.powerofpositivity.com