Borówki amerykańskie to owoce, które mają wielu miłośników. Cieszą nie tylko smakiem, ale także doceniane są ze względu na właściwości dla zdrowia. Gwarantują sokoli wzrok, zdrową wątrobę, i nie tylko. Jakie inne korzyści dla zdrowia daje jedzenie borówek?
Borówki to owoce jagodowe, które kojarzą się głównie z borówkami wysokimi (amerykańskimi), choć w polskich lasach można spotkać także czarną borówkę, zwaną popularnie jagodą, oraz borówkę brusznicę, o charakterystycznych, czerwonych owocach. Najczęściej i najchętniej kupowane są właśnie borówki amerykańskie, ze względu na ich słodki smak.
Borówka amerykańska
Borówka wysoka, znana również jako amerykańska, to roślina z rodziny wrzosowatych, pochodząca z Ameryki Północnej. Owoce mają charakterystyczny wygląd i smak — ciemnoniebieskie, czasem wręcz fioletowe jagody osiągają wielkość do 1,5 cm. Są jędrne i słodkie, doskonale smakują w formie surowej, jako samodzielna przekąska, jak i dodatek do musli, deserów, czy ciast. Można z nich przyrządzać smaczne sosy do naleśników czy gofrów, oraz dżemy. Ze względu na jędrny, dość mięsisty miąższ, można je z powodzeniem mrozić, i następnie wykorzystać do wypieków lub jako dodatek do tortu. Borówki amerykańskie dostępne są w sprzedaży przez cały rok. W sezonie, od lipca, można kupić borówki zebrane w Polsce, natomiast po lecie najczęściej sprowadza się je z Chile lub Hiszpanii.
Borówki amerykańskie — wartości odżywcze, kalorie, indeks glikemiczny
Borówki w składzie zawierają ok. 14% węglowodanów (głównie glukoza i fruktoza) oraz 84% wody, reszta to niewielkie ilości białka i tłuszczu. Jedna filiżanka borówek (ok. 150 g) dostarcza 3,6 g błonnika. Borówki amerykańskie mają niski indeks glikemiczny równy 53, co sprawia, że nie przyczyniają się do gwałtownych wahań cukru we krwi. Dzięki temu mogą po nie sięgać osoby cierpiące na cukrzycę. Borówki amerykańskie są również niskokaloryczne – w 100 g dostarczają 57 kcal.
Ponadto są źródłem witamin takich jak witamina K, niezbędna dla prawidłowego procesu krzepnięcia krwi, witamina C, ważna dla zdrowej skóry i wzmacniająca odporność. Zawierają również witaminy E oraz witaminę B6. Warto wiedzieć, że szklanka borówek dziennie pokrywa 30% dziennego zapotrzebowania witaminy C. Borówki dostarczają również minerały takie jak: żelazo, wapń, potas, mangan oraz niewielkie ilości miedzi. Są również źródłem kwasu elagowego, fitoestrogenów, antocyjanów. To właśnie antocyjany nadają borówkom ich intensywny kolor, i w dużej mierze wpływają na lecznicze właściwości borówek.
Borówki amerykańskie — właściwości dla zdrowia
Chronią układ krążenia
Borówki to doskonałe źródło antocyjanów zwalczających wolne rodniki, które przyczyniają się do uszkadzania komórek w organizmie. Kwercetyna wpływa na obniżenie poziomu „złego” cholesterolu, reguluje ciśnienie krwi i chroni cały układ sercowo-naczyniowy. Badanie przeprowadzone wśród 93 600 pielęgniarek wykazało, że u kobiet z najwyższym spożyciem antocyjanów w diecie, ryzyko zawału serca było niższe o 32%, niż u osób, w których diecie antocyjanów brakowało.
Wspierają profilaktykę przeciwnowotworową
Antyoksydanty w borówkach zwalczają wolne rodniki i chronią komórki przed uszkodzeniami, w tym struktur komórkowych nici DNA. Wolne rodniki są przyczyną przedwczesnego starzenia się i inicjują procesy nowotworowe. Według wniosków z przeprowadzonych dotychczas badań to właśnie borówki mają jeden z najwyższych poziomów antyoksydantów, w porównaniu do innych owoców i warzyw.
Borówki odkażają drogi moczowe
Borówki mogą być pomocne w diecie kobiet cierpiących na infekcje dróg moczowych. Ponieważ są one blisko spokrewnione z żurawiną, i w podobny sposób działają ochronnie na drogi moczowe. Jedzenie surowych owoców i picie soku z borówek przyczynia się do hamowania przyczepiania się szkodliwych drobnoustrojów do ścian pęcherza oraz cewki moczowej. Są również moczopędne, dzięki czemu przyspieszają wydalanie szkodliwych mikrobów z dróg moczowych.
Chronią wzrok
Borówka amerykańska powinna się stać pozycją obowiązkową w jadłospisie osób nadwyrężających wzrok, np. przy ekranie komputera. Jako znakomite źródło antocyjanów i witaminy A korzystanie wpływa na fotoreceptory oka i poprawia zdolność widzenia o zmierzchu. Borówki wspierają także mikrokrążenie w gałce ocznej i poprawiają ukrwienie w obrębie tęczówki oka.
Borówki wspierają pamięć
Borówka amerykańska jest wartościowym elementem diety wspierającej funkcjonowanie mózgu. W badaniach przeprowadzonych na zwierzętach wykazano, że regularne zjadanie borówek wspiera funkcje obszarów płata czołowego mózgu, który odpowiada za inteligencję i zdolność abstrakcyjnego myślenia. Z kolei badania przeprowadzone na ludziach wykazały, że regularna podaż borówek sprzyja poprawie sygnalizacji komórkowej. Dzieje się tak za sprawą antyutleniaczy i ich działania spowalniającego starzenie się neuronów.
Poprawiają stan skóry
Dzięki wysokiej zawartości antocyjanów oraz witaminy C borówki znakomicie wpływają na stan skóry. Antyoksydanty spowalniają uszkadzanie komórek i starzenie się. Obecność witaminy A wzmacniają skórę, a witamina E wspiera jej regenerację.
Borówki chronią wątrobę
Badania przeprowadzone przez japońskich naukowców sugerują, że owoce jednej z odmian borówki amerykańskiej, a dokładnie borówki rózgowatej, dzięki zawartości proantocyjanidyny hamują replikację wirusa zapalenia wątroby typu C. To sprawia, że zapobiegają rozwojowi marskości wątroby oraz działają chronią przed uszkodzeniami hepatocyty (komórki wątroby).
Borówka amerykańska zasługuje na miano superfood, jako owoc niskoenergetyczny, odżywczy i bogaty w cenne dla zdrowia związki roślinne.