Go to content

Czy pora roku naprawdę wpływa na nasz nastrój? Sprawdź, czy nie dopada cię SAD

Fot. iStock / Filograph

Nikt nie lubi tego momentu, ale trzeba przyznać, że w powietrzu – zwłaszcza rano, czuć już schyłek lata i wakacji. Powoli zaczynamy myśleć o rutynie dnia codziennego, o tym, że ani się obejrzymy i przyjdzie jesień. I na samą myśl mamy nieprzyjemne dreszcze, a wakacyjny nastrój zaczyna nas opuszczać.

Ktoś powie – taka kolej rzeczy. Niby tak, ale trudno się z nią pogodzić i nie złapać… doła. Jesienna chandra dopada nas szybciej niż się nam wydaje. Czy to tylko kwestia naszego nastawienia, czy może o tej porze roku jest coś, co wywołuj w nas spadek naszej formy – zwłaszcza psychicznej?

Naukowcy dowodzą, że istnieje sezonowe zaburzenie afektywne (SAD), kiedy to nasz nastrój zmienia się w zależności od pory roku, to rodzaj depresji, która przychodzi i odchodzi. Okazuje się, że jedna na trzy osoby cierpi na SAD, a kobiety odczuwają przygnębienie i smutek o 50% częściej niż mężczyźni.

Dlaczego tak się dzieje? Za jedną z głównych przyczyn uważa się krótszy dzień (co już czujemy) oraz zmniejszona ilość promieni słonecznych. Kiedy tylko słońce zaczyna zachodzić wcześniej my stajemy się drażliwi, zmęczeni, mamy poczucie beznadziejności i bezsilności oraz zwiększoną ochotę na słodycze. Poza tym mniej w nas entuzjazmu, trudno o optymizm, miewamy problemy z koncentracją.

Ale uwaga, nie musimy przejść nad takim stanem rzeczy do porządku dziennego. Możemy objawy SAD złagodzić. W jaki sposób? Zadbajmy o aktywność fizyczną – spacer, jogging, może jakiś fitness, zumba, kurs tańca? Nie musi to być aktywność, które wyciśnie z nas siódme poty, czasami wystarczy właśnie spacer, tyle, że regularny. W tym czasie nie powinniśmy się także izolować – wręcz przeciwnie, dążyć do spotkania się ze znajomymi, przyjaciółmi, rodziną.

Pozytywne rezultaty może przynieść także zmiana diety. Jesienią zwiększa się pokusa na ciasteczka i makarony, a warto byłoby postawić na warzywa i owoce, produkty bogate w omega3.

Dzień staje się coraz krótszy, słońca powoli będzie coraz mniej, a ty nie daj się SAD. Jeśli zauważysz, że twój nastrój się zmienia – pilnuj diety, idź na spacer, umów się w weekend ze znajomymi. Jesień może wpłynąć na twoje samopoczucie, ale ty możesz złagodzić jej oddziaływanie na ciebie. Zadbaj o to, by robić rzeczy, które sprawiają ci radość.


źródło: Bustle