Aplikacje miesiączkowe, które cieszą się nieustannie rosnącą popularnością, działają na zasadzie kalendarzyka. Kontrolują cykl menstruacyjny, obliczają dni płodne, a nawet „pomagają” zajść w ciążę lub jej uniknąć. Przedstawiamy godne uwagi, ułatwiające życie każdej kobiecie, aplikacje miesiączkowe.
Czym są aplikacje miesiączkowe?
Aplikacje miesiączkowe ułatwiają życie każdej kobiecie. Bo choć mogłoby się wydawać, że kontrolowanie cyklu miesiączkowego nie jest niczym trudnym – to w zabieganym i pełnym obowiązków świecie – pojawiająca się nagle miesiączka nierzadko okazuje się zaskoczeniem. Dzięki aplikacjom menstruacyjnym kobieta lepiej poznaje i zagłębia się w swoje ciało. Po wprowadzeniu odpowiednich danych, program wylicza nie tylko czas pojawienia się krwawienia, ale także informuje o dniach płodnych, co doceniane jest zarówno przez kobiety starające się o dziecko, jak i te, które ciąży chcą uniknąć. Większość aplikacji, na podstawie pierwszego dnia okresu i przewidywalnej długości cyklu, wylicza orientacyjny czas krwawienia i owulacji. Jedna z nich, dzięki specjalnie opracowanemu algorytmowi może pomóc w diagnozie zaburzeń krzepnięcia krwi.
Co ważne, zainstalowane na urządzeniach mobilnych aplikacje menstruacyjne nie zawsze gwarantują, że wprowadzone dane nie zostaną nigdzie wykorzystane.
Małgorzata Ohme: czekałam na ten okres, jak na największe zło! Kampania #niemocobfitości
Najlepsze aplikacje miesiączkowe
Aplikacja MyFlow Score
To aplikacja, z której powinna korzystać każda kobieta, zwłaszcza, jeśli zmaga się z długimi i obfitymi miesiączkami. Opracowana przy wsparciu lekarzy aplikacja w prosty i łatwy sposób pozwala na monitorowanie liczby zużytych podczas miesiączki artykułów higienicznych. Na tej podstawie oblicza, czy krwawienie menstruacyjne mieści się w normie. W przeciwieństwie do innych aplikacji, MyFlow Score może zatem pomóc w rozpoznaniu zaburzeń krzepnięcia krwi np. choroby von Willebranda, której objawem są m.in. krwotoczne miesiączki. W przypadku zbyt obfitego okresu zalecana jest wizyta u ginekologa, który dla potwierdzenia rozpoznania może skierować następnie do lekarza hematologa.
Aplikacja Flo
To bardzo prosta, intuicyjna, bezpłatna i dostępna w języku polskim aplikacja, która pozwala śledzić miesiączkę oraz dni płodne. Dzięki wbudowanemu kalkulatorowi cyklu i owulacji, dokładnie wylicza datę menstruacji i dni płodne, co zwiększa szansę zajścia w ciążę. W kalendarzu cyklu, do każdego dnia możemy przypisać objawy dotyczące dolegliwości menstruacyjnych, nastroju czy popędu seksualnego. Aplikacja umożliwia generowanie różnego rodzaju wykresów np. tych dotyczących owulacji, czasu snu lub jego deficytu czy ilości spożytej wody. Ponadto aplikacja Flo zawiera kalkulator ciążowy, dzięki któremu możemy śledzić tygodnie ciąży i monitorować rozwój płodu.
Aplikacja Clue
Aplikacja Clue jest niezwykle wysoko oceniana przez Amerykańskie Kolegium Położników i Ginekologów. W 2019 roku, przez Healthline, została uznana za najlepszą aplikację do śledzenia płodności. Kalendarz dostępny w aplikacji pozwala monitorować miesiączkę, dni płodne, a także objawy pojawiające się podczas trwania całego cyklu np. libido, ból brzucha, jajeczkowanie, skurcze macicy. Aplikacja, w przeciwieństwie do wielu innych, nie jest przepełniona kolorowymi rysunkami, a zawiera informacje i liczby zgodne z wiedzą medyczną. Clue na iOS i na Androidzie jest bezpłatna i dostępna w języku polskim.
Aplikacja Glow
Polecana szczególnie kobietom planującym zajść w ciążę. W aplikacji znajduje się precyzyjnie przygotowany dzienniczek, który umożliwia zapisywanie wszystkich parametrów stosowanych przy naturalnych metodach antykoncepcji np. stan szyjki macicy, temperatura ciała, konsystencja i kolor śluzu, libido czy masa ciała. Aplikacja Glow ułatwia przygotowywanie się do inseminacji domacicznej i zapłodnienia in vitro.
Kalendarz Miesięczny
Jest prostą aplikacją, dzięki której możemy śledzić cykl menstruacyjny, dni płodne i czas owulacji. Tak jak większość aplikacji, umożliwia zapisywanie różnych symptomów i notowanie dat odbytych stosunków seksualnych. Jednak nie jest to zbytnio zaawanasowana aplikacja, dlatego nie powinna być stosowana, jako naturalna metoda antykoncepcji.
Aplikacja Lilly
Korzystanie z aplikacji jest niezwykle proste – wystarczy zaznaczyć pierwszy dzień miesiączki i gotowe. Podstawowe informacje – długość cyklu czy temperatura ciała – prezentowane są na wykresach. Aplikacja Lilly została stworzona z myślą o kobietach potrzebujących dziennika i stosujących różne metody antykoncepcji. Można w niej ustawić przypomnienie o zażyciu pigułki antykoncepcyjnej lub zmianie plastra.
- Zobacz również: Seks podczas miesiączki może być bezpieczny i dać nieziemską przyjemność. Trzeba tylko wiedzieć, jak TO robić
Aplikacja OvuFriend
Wyróżnia się wyjątkową precyzją i w przeciwieństwie do wielu innych aplikacji, doskonale radzi sobie z trudnymi do interpretacji cyklami nieregularnymi. Dopasowuje się do każdej kobiety i „podpowiada” jak szybciej zajść w ciążę. Wylicza dni płodne i czas menstruacji. Aplikacja OvuFriend, na podstawie wpisywanych objawów, potrafi wykryć różne nieprawidłowości np. endometriozę czy ryzyko zespołu policystycznychjajników (PCOS). Warto zwrócić uwagę na tryb dla kobiet chcących zajść w ciążę, który analizuje objawy ciąży już nawet 10 dni po wystąpieniu owulacji. Aplikacja posiada mechanizmy łączące ze sobą wszystkie użytkowniczki, co daje ogromne wsparcie.
Aplikacje miesiączkowe – skuteczność
Aplikacje pomagają kobietom poznawać ciało i odnotowywać objawy występujące podczas całego cyklu. Wyliczają dni płodne, owulację, menstruację czy liczbę zużytych podpasek i tamponów. Pomagają wychwycić zaburzenia, o których warto porozmawiać z lekarzem. Trzeba jednak podkreślić, że nie są jednym i w 100 proc. wiarygodnym sposobem antykoncepcyjnym ani nie zastąpią wiedzy medycznej, Nie zabezpieczają przed zajściem w ciążę, jak i nie gwarantują poczęcia. Zanim zaufamy aplikacjom, wszelkie plany i objawy najlepiej omówić najpierw z lekarzem ginekologiem, a w przypadku rozpoznania skazy krowtocznej, również z hematologiem.