Go to content

7 przyczyn kłucia i bólu w klatce piersiowej, które warto skontrolować

Fot. iStock/PeopleImages

Uczucie kłucia, ucisku czy wręcz bólu w klatce piersiowej kojarzy się z najgorszą możliwością — zawałem serca. Kłucie w mostku raz na jakiś czas może się pojawić u ludzi w różnym wieku i w większości przypadków nie oznacza stanu zagrażającego życiu. Przyczyny takich sygnałów ze strony organizmu mogą być różne, ale zawsze warto sprawdzić, co je powoduje.

7 przyczyn kłucia i bólu w klatce piersiowej, które warto skontrolować 

1. Refluks

Refluks żołądkowo-przełykowy objawia się piekącym i gniotącym bólem w mostku, który może promieniować aż do pleców. Pozycja leżąca nasila dolegliwości.

2. Choroba wrzodowa

Wrzody żołądka lub dwunastnicy mogą skutkować odczuwaniem tępego kłucia w mostku, które może promieniować do nadbrzusza i nasilać się tuż po zjedzeniu lub na czczo.

3. Kamica żółciowa

Ból w okolicach mostka, promieniujący do prawego podżebrza, może wynikać z rozwoju kamicy żółciowej. Ból pojawia się najczęściej po bardzo tłustym posiłku i towarzyszą mu nudności i wymioty.

4. Choroba wieńcowa

Choroba wieńcowa wynika ze zwężenia światła naczyń wieńcowych, przez co serce otrzymuje mniejszą ilość tlenu. Ból i kłucie w okolicach mostka oraz serca pojawia się najczęściej podczas wysiłku, kiedy organizm zużywa więcej tlenu.

5. Zapalenie osierdzia

Zapalenie osierdzia, czyli błony okalającej serce, objawia się kłującym bólem lub uciskiem w klatce piersiowej. Ból zlokalizowany po lewej stronie, w okolicy serca, może promieniować do pleców, do łopatki lub barku. Nasila się w pozycji leżącej i zmniejsza się, gdy osoba chora usiądzie i pochyli się do przodu. Jednocześnie mogą towarzyszyć temu suchy kaszel i duszność.

6. Zawał serca

Kłucie lub ból w mostku, promieniujący do innych części ciała (żuchwa, barki i szyja), który trwa dłużej niż 20 min, może świadczyć o zawale serca. Mogą pojawić się duszności, zawroty głowy, zimny pot, blada skóra, zmiana ciśnienia tętniczego, kaszel, ból brzucha, strach o własne życie, pobudzenie lub osłabienie psychoruchowe. Objawy mogą być różne, ale podejrzenia zawału nie wolno ignorować.

7. Nerwica 

Kłucie w mostku i towarzyszące temu duszność, niepokój i obniżony nastrój mogą wynikać z nerwicy spowodowanej przykrymi sytuacjami życiowymi. Dolegliwości mogą mieć zmienny charakter i ustępują, gdy dotknięta nimi osoba odzyskuje równowagę psychiczną.

Ból i kłucie w mostku mogą wynikać z wielu innych powodów, takich jak nerwobóle czy problemy z kręgosłupem. Dla pewności dobrze jest skontrolować ten objaw u specjalisty, który w razie potrzeby pokieruje odpowiednim leczeniem.


 

źródło: zdrowie.tvn.pl