Go to content

Zbyt często sekrety są ukrywane. Jak wypowiedzieć je na głos?

Fot. iStock

Niebezpieczne sekrety… świat tak dobrze je zna. Palące i rozbijające duszę na kawałeczki, ale nigdy nie wypowiedziane na głos. Gdy dzieje się nam krzywda, za wszelką cenę usiłujemy ją głęboko ukryć. Ta nazwana, obnażona i zdemaskowana zdaje się boleć jeszcze mocniej. Jednak by poradzić sobie z lękiem lub traumą, trzeba przede wszystkim przyznać przed samym sobą, że istnieją. To pierwszy krok do emocjonalnego uzdrowienia.

Nakładem Wydawnictwa Czarna Owca ukazały się kolejne już tytuły z cyklu „Terapia Traumy”:

  • TRAUMA. Od przemocy domowej do terroru politycznego,
  • OBLICZA LĘKU. Skąd się bierze i jak sobie z nim radzić.

Serdecznie polecamy Wam lekturę. To znacznie więcej niż poradnik. Książki ukazują zjawisko, przyczyny oraz metody leczenia, prowadzą czytelnika za rękę tam, gdzie nie zawsze sami zajrzymy. Lektura obowiązkowa, jeśli sami jesteśmy trakcie przepracowywania swoje traumy  i jeśli chcemy zrozumieć, jak zło potrafi ukryć się w czyjejś duszy.

TRAUMA. Od przemocy domowej do terroru politycznego

TRAUMA. Od przemocy domowej do terroru politycznego  Judith Herman

Fot. Materiały prasowe

 Judith Herman

Gatunek: praca naukowa, poradnik psychologiczny

Wydawnictwo: Czarna Owca

Przełomowa praca na temat traumy i jej terapii. To bez wątpienia najważniejsza książka Judith Herman, która zrewolucjonizowała podejście do traumy oraz leczenia ofiar przemocy.

Judith L. Herman –  amerykańska psychiatra, badaczka i wykładowczyni, autorka prac skupiających się na zrozumieniu i leczeniu przyczyn traumy.

W Traumie ukazany jest konflikt pomiędzy chęcią wyparcia tragicznych wydarzeń a wykrzyczenia ich głośno. Zbyt często sekrety są ukrywane; dopiero ich ujawnienie może rozpocząć proces leczenia, zarówno dla pokrzywdzonych, jak i ich bliskich. To jednak niełatwy proces. Obraz wydarzeń bywa fragmentaryczny i skomplikowany do poskładania, trudno nawet znaleźć słowa, by zacząć o tym mówić.

Autorka, sięgając zarówno do własnych badań, jak i literatury, pokazuje zaskakujące paralele między tragediami prywatnymi i publicznymi. Indywidualne doświadczenia stają się w ten sposób częścią szerszego, politycznego kontekstu. W takim podejściu trauma może być zrozumiana jedynie w odniesieniu do społeczeństwa – proces jej leczenia przebiega więc również podobnymi ścieżkami.

Judith Herman prezentuje główne etapy leczenia, na które składają się zapewnienie bezpieczeństwa, rekonstrukcja traumatycznej historii oraz odbudowa więzi między zdrowiejącą osobą, a wspólnotą, do której należy. Ilustruje je powieściami osób dotkniętych traumatycznymi zdarzeniami i studiami przypadków zaczerpniętymi ze zróżnicowanej literatury. W swojej pracy łączy perspektywę kliniczną i społeczną, nie gubiąc przy tym ani złożoności indywidualnego  doświadczenia, ani skali politycznego kontekstu.

Trauma to precyzyjnie udokumentowana, wstrząsająca praca, wykorzystująca zeznania ofiar, dzienniki więzienne i literaturę. To owoc dwudziestu lat doświadczeń i pracy badawczej, który odmienia nasze myślenie.

OBLICZA LĘKU. Skąd się bierze i jak sobie z nim radzić

OBLICZA LĘKU. Skąd się bierze i jak sobie z nim radzić Fritz Riemann

Fot. Materiały prasowe

Fritz Riemann

Gatunek: praca naukowa, poradnik psychologiczny

Wydawnictwo: Czarna Owca

Jedno z najbardziej dogłębnych studiów psychologicznych dotyczących lęku. Riemann  próbuje oswoić nas z lękiem, wskazać konstruktywne sposoby wykorzystania go. Pokazuje, że lęku nie wolno się bać, że trzeba się z nim zmierzyć.

Lęk w sposób nierozerwalny wiąże się z naszym życiem. Towarzyszy nam w różnych formach od narodzin, aż do śmierci. Ludzkość w swej historii nieustannie podejmowała nowe próby ujarzmienia go, osłabienia i przezwyciężenia.

Magia, religia i nauka – wszystkie te dziedziny próbowały to czynić. Poczucie bezpieczeństwa odnajdywane w Bogu, miłość pełna poświęcenia, badanie praw natury lub asceza wyrzekająca się uroków życia, czy mądrość filozofów nie usuwają wprawdzie lęku, jednak pomagają go znosić, a nawet czynić owocnym dla naszego rozwoju. Ciągle jeszcze istnieje iluzja, którą po cichu pielęgnują w sobie wszyscy ludzie: wiara w to, że można przeżyć życie bez lęku. Lęk stanowi jednak część naszej egzystencji, jest odbiciem naszych zależności i przekonania o tym, że kiedyś umrzemy. Możemy tylko próbować używać sił jemu przeciwnych: odwagi, ufności, wiedzy, siły, pokory, nadziei, wiary i miłości, co pomaga zaakceptować lęk, rozpocząć zmaganie się z nim, pokonywać go ciągle miarowo.

~Fragment Wprowadzenia

Cenna pozycja zarówno dla osób zawodowo zajmujących się psychologią, jak i dla wszystkich zainteresowanych zagadnieniem lęku w życiu człowieka.

Fritz Riemann – niemiecki psycholog i psychoanalityk, żył w latach 1902-1979. W latach trzydziestych kształcił się pod kierunkiem Therese Benedek, Felixa Boehma, oraz Haralda Schulta-Henckego. Był współzałożycielem powstałego w 1946 roku Instytutu Badań Psychologicznych i Psychoterapii w Monachium. W latach 1956-1967 piastował stanowisko dyrektora Instytutu. Oblicza lęku to jedna z najważniejszych książek autorstwa Riemanna.

Książki należy do serii wydawniczej TERAPIA TRAUMY w której do tej pory ukazały się:

 Strach ucieleśniony Bessel van der Kolk   

Kompendium współczesnej wiedzy na temat traumy, będąc jednocześnie głęboko osobistą, pełną pasji opowieścią o szukaniu dróg pomocy ludziom cierpiącym z powodu traumatycznych przeżyć. Autor – wybitny psychiatra, badacz i klinicysta – zaprasza do zrozumienia traumy i odkrywania kolejnych metod wyzwalania z jej uścisku. Książka pozostawia głęboko humanistyczne, pełne optymizmu przesłanie: niezależnie od tego, w jak okrutne okoliczności rzuci nas życie, możemy zmobilizować w sobie siły nie tylko do przetrwania, ale także do uleczenia ze skutków przytłaczających doświadczeń.

Obudźcie tygrysa Peter A. Levine

Proponuje nową i pełną nadziei wizję traumy. Postrzega człowiecze zwierzę jako unikalną istotę, wyposażoną zarówno w instynktowną zdolność do uzdrawiania siebie, jak i intelektualnego ducha, który potrafi ten wewnętrzny potencjał wykorzystać. Zadaje intrygujące pytanie: „dlaczego zwierzęta żyjące w naturze, na wolności, chociaż wciąż doświadczają rozmaitych zagrożeń, nie cierpią na skutki traumy?”, oraz na nie odpowiada. Zrozumienie dynamiki, która sprawia, iż dzikie zwierzęta nie mają praktycznie objawów traumy prowadzi do odsłonięcia tajemnicy, dlaczego podlega im człowiek.

Trauma i pamięć Peter A. Levine

Dr Peter A. Levine mierzy się w tej książce z jedną z najbardziej kontrowersyjnych kwestii związanych z terapią traumy – czy możemy ufać własnym wspomnieniom? Według niektórych wspomnienia traumatycznych wydarzeń nie są wiarygodne i nie ma z nich żadnego pożytku, inni zaś podkreślają ich kluczowe znaczenie w zrozumieniu tego, co nas spotkało. Dr Levine przekonuje, że każda ze stron ma trochę racji. Choć wspomnieniom można zaufać, najbardziej wartościowe w terapii są te, które początkowo uznajemy za najmniej wiarygodne – pamięć ciała, przeważnie niedostępną dla naszej świadomości.

Uleczyć traumę Peter A. Levine

Trauma jest zranieniem. Nasza psychika i dusza, może odnieść ranę tak samo jako ciało. Trauma jest naruszeniem ochronnej bariery zabezpieczającej przed nadmiernymi bodźcami. Dlatego trauma jest w układzie nerwowym, a nie w wydarzeniu. Prowadzi do poczucia obezwładniającego strachu, przytłaczającej bezsilności i przerażenia. Negatywnie wpływa na nasze postawy i zachowania, prowadzi do uzależnień i utrudnia podejmowanie decyzji. Odbija się na życiu rodzinnym i relacjach międzyludzkich, może też wywołać fizyczny ból oraz poważne choroby. Ale trauma nie musi być wyrokiem na całe życie! Można się z niej wyzwolić. Książka wyjaśnia, co się dzieje w naszym ciele i w naszej psychice, gdy doznajemy traumy. Pokazuje też, jak mądrość ciała pomaga traumę przezwyciężyć, i jak znów można się cieszyć pełnią życia.

Głos wnętrza Peter A. Levine

Trauma najczęściej kojarzy się z zaburzeniem psychicznym. Peter Levine po raz kolejny wyprowadza nas z błędu. Udowadnia, że ciało jest główną ofiarą traumy i uczy, jak odzyskać naturalną odporność organizmu. Autor w obrazowy sposób wyjaśnia wrodzone reakcje systemu nerwowego na głębokie psychiczne zranienia i przebieg procesów terapeutycznych. W swojej książce opiera się na najnowszych osiągnięciach w dziedzinie biologii, neurobiologii i psychoterapii zorientowanej na ciele.


Artykuł powstał we współpracy z Wydawnictwem Czarna Owca