O potasie nie mówi się tak dużo, jak o magnezie, czy żelazie, a pełni on niezwykle ważną rolę. Jest najważniejszym mikroelementem w organizmie człowieka i reguluje procesy fizjologiczne. Jego niedobór mocno daje się we znaki, choć nie zdajemy sobie sprawy z przyczyny problemów.
Niedobór potasu może wynikać ze stosowania restrykcyjnej diety lub głodówki, środków przeczyszczających, sytuacji przewlekłych biegunek lub wymiotów. Po czym poznać, że w organizmie jest zbyt niski poziom potasu?
6 oznak niedoboru potasu w organizmie
1. Skurcze mięśni
To jeden z najlepiej kojarzonych objawów niedoboru potasu. Skurcze mięśni lub ich drętwienie mogą wynikać z wahań poziomu potasu, który odpowiada m.in. za na przekaźnictwo między komórkami nerwowymi i mięśniowymi. Jego niedobór zaburza funkcjonowanie neuronów oraz przesyłanie impulsów nerwowych.
2. Niepokój
Nieuzasadnione odczuwanie niepokoju może wynikać z niedoboru potasu. Jony potasu pomagają transportować serotoninę, która wpływa na dobre samopoczucie i zdrowie psychiczne. Zbyt niski poziom potasu (a także magnezu i sodu) może być związany z zaburzeniami depresyjnymi.
3. Zmęczenie
Potas jest obecny we wszystkich komórkach organizmu. Gdy jego poziom spada, organizm nie funkcjonuje na pełnych obrotach. Wtedy pojawia się zmęczenie i brak energii do codziennego działania.
4. Zaparcia
Również zaparcia mogą wynikać z niedoboru potasu. Z racji tego, że ten mikroelement wpływa na pracę mięśni, a jelita zbudowane są z mięśniówki gładkiej, jego niedobór powoduje spowolnienie ruchów przesuwających pokarm. Skutkiem tego są zaparcia oraz bóle brzucha.
5. Przyspieszone tętno i kołatanie serca
Potas reguluje pracę układu sercowo-naczyniowego. Jego niedobór zaburza przesyłanie impulsów elektrycznych między komórkami odpowiedzialnymi za pobudzenie mięśnia sercowego do skurczu. Z tego powodu mogą pojawić się objawy takie jak kołatanie serca, zaburzenia rytmu i przyspieszone tętno.
6. Bezsenność
Bezsenność związana z niedoborem potasu wynika z dyskomfortu spowodowanego kołataniem serca i przyspieszonym tętnem. Dodatkowo odczuwany niepokój nie ułatwia wieczornego relaksu i zapadnięcia w głęboki, regenerujący sen.
Gdzie szukać potasu?
Najwięcej potasu znajdziemy w produktach takich jak: fasola biała, otręby pszenne, ziemniaki, kasza gryczana, cielęcina, groszek, banan, pomidor, sok pomidorowy, pomarańcza, jabłko, jajko. Produkty bogate w potas lubią obecność witaminy B6, która ułatwia jego przyswajanie. Uważać powinny jednak osoby chore na cukrzycę lub niewydolność serca, które są szczególnie narażone na działania niepożądane związane z przedawkowaniem potasu.