Go to content

Friends with benefits – jak działa taki układ?

Jak zrobić mu dobrze ręką
fot. Adene Sanchez/iStock

Friends with benefits cieszy się coraz większą popularnością, szczególnie wśród młodych ludzi. Przyjaźń z dodatkowymi benefitami to idealne rozwiązanie dla osób, które nie poszukują stałego partnera, ale też nie szukają przygód na jedną noc. Fwb –  jakie są zalety, a jakie wady takiej relacji?

Friends with benefits – o co tak naprawdę chodzi?

Friends with benefits czyli w dokładnym tłumaczeniu przyjaźń z benefitami lub związek bez zobowiązań opiera się głównie na zaspokojeniu potrzeb seksualnych z bliską osobą – przyjacielem. Fwb nie wyklucza wspólnego spędzania czasu na stopie przyjacielskiej, wyłącznie w charakterze towarzyskim. Między przyjaciółmi, którzy mają wspólne zainteresowania, hobby i dobrze się dogadują, co jakiś czas dochodzi do zbliżenia. Jednak na tym koniec, nie łączy ich nic więcej.

Zasady relacji friends with benefits

Swoboda i niezależność to wartości, które w dzisiejszym świecie dla wielu osób są bardzo ważne. Dają własną przestrzeń, nie ograniczają, zapewniają poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Friends with benefits to doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie szukają miłości, stałości i związku. Jednak by nie wprowadzić nikogo w zakłopotanie i by uniknąć niezręcznej sytuacji, już na początku warto ustalić zasady i granice, którzy nie można przekroczyć. Przyjaciele, którzy spotykają się by uprawiać seks, nie mają wobec siebie żadnych oczekiwań i zobowiązań. Nie tworzy się między nimi żadna emocjonalna więź. Zasady są jasne i klarowne. To relacja oparta wyłącznie na seksie, bez żadnych uczuć. Partnerzy, którzy pozostają w związku friends with benefits niczego od siebie nie oczekują, a druga osoba może spotykać się z kim tylko ma ochotę. Nie musi się z niczego tłumaczyć, nic wyjaśniać. Choć często taką relację określa się mianem związku, to każdy może zakończyć ją w dowolnym momencie, bez jakichkolwiek wyjaśnień, czy wysłuchiwania pretensji drugiej strony. Tutaj nie trzymamy się za ręce, nie umawiamy na romantyczną kolację w restauracji czy nie wysyłamy sobie miłosnych wiadomości. Główną podstawą jest brak jakichkolwiek głębszych uczuć – nie zakochujemy się i nie przywiązujemy! Często zdarza się tak, że gdy tylko zaczynają wkradać się uczucia, fwb kończy się.

Zobacz również: Zespół Kehrera (wdowia choroba) – objawy i leczenie niezaspokojenia seksualnego

Przyjaźń z benefitami – zalety

Relacja friends with benefits jest świetną propozycją dla osób, które nie są gotowe na związek, nie chcą się angażować uczuciowo, nie szukają przygód na jedną noc, a chcą realizować swoje fantazje seksualne z bliską osobą. Ważne, by żadna ze stron nie miała żadnych poważniejszych planów względem siebie. Tutaj nie ma miejsca na uczucia, tęsknotę czy pretensje. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy cenią sobie wolność, swobodę i przestrzeń życiową. Skupiają się na karierze zawodowej, rozwijaniu zainteresowań i nie chcą wchodzić w głębsze relacje.

Zobacz również: „Wybieram seks bez zobowiązań. Nie pytajcie dlaczego, spójrzcie na swoich mężów”

Przyjaźń z benefitami – wady

Friends with benefits nie jest tradycyjnym modelem związku. Często budzi wiele kontrowersji i skrajnych emocji. Ma zalety, ale także i wady. Relacja budowana na zbliżeniu i seksie może przerodzić się w głębszego. Problem pojawia się wtedy, gdy jedna ze stron oczekuje czegoś więcej, a druga nie ma takiej potrzeby. W takiej relacji nie możemy liczyć na drugą osobę, nie możemy być o nią zazdrośni i ze spokojem musimy patrzeć jak spotyka się z kimś innym.