Go to content

Rak pęcherza moczowego. 4 objawy, które powinny skłonić do wizyty u specjalisty

Fot. iStock/Voyagerix

Pęcherz moczowy nie jest organem, na który często zwracamy uwagę. Zazwyczaj skupiamy się na nim dopiero wtedy, gdy dopada nas bolesna infekcja, a o innych zagrożeniach nie myślimy. Tak jest też z nowotworami pęcherza moczowego, które występują zazwyczaj u osób po 50. roku życia. Jednak nie oznacza to, że młodsze osoby nie są zagrożone zachorowaniem. 

Najczęściej chorują mężczyźni, szczególnie nałogowi palacze — co czwarty mężczyzna i co ósma kobieta z chorobą nowotworową, cierpi na raka pęcherz mczowego.  Na zwiększenie ryzyka zachorowania wpływa kontakt z chemikaliami np. w pracy chemika, fryzjera czy pracownika pralni chemicznej, a także częste przechodzenie infekcji pęcherza moczowego, czy długotrwałe cewnikowanie.

Najczęściej diagnozowane są następujące postacie raka pęcherza:

  • rak z nabłonka przejściowego — około 90% wszystkich nowotworów złośliwych pęcherza moczowego;
  • rak gruczołowy (inaczej gruczolakorak) — efekt przebytej przed wieloma laty radioterapii lub wskutek długotrwałych, nawracających infekcji;
  • rak płaskonabłonkowy — przebiega bardziej bardziej agresywnie.

Nawet, jeśli ryzyko zachorowania wydaje się niewielkie, warto wiedzieć, co powinno niepokoić.

4 objawy raka pęcherza moczowego

Rak pęcherza moczowego może rozwijać się podstępnie, bez konkretnych symptomów. Najczęściej pojawiają się poniższe objawy:

1. Krew w moczu

Krwiomocz, czyli obecność krwi w moczu zawsze świadczy o nieprawidłowościach i nie należy tego bagatelizować. Zaróżowienie, a rzadziej zaczerwienienie moczu powinno skłonić do przeprowadzenia badań jego próbki. Jeśli  krwi jest niedużo i mocz nie zmienia barwy, występuje krwinkomocz, czyli sytuacja, w której krwinki czerwone można zobaczyć w moczu jedynie pod mikroskopem. Objawy mogą być jednorazowe lub długotrwałe i mogą świadczyć również o innych chorobach.

2. Problemy z oddawaniem moczu

Alarmujące są również zmiany w ilości oddawanego moczu, towarzyszące temu pieczenie lub ból, parcie na pęcherz i konieczność częstego oddawania moczu w nocy. Może to wynikać i ze zwykłej infekcji jak i istnieniu nowotworu.

3. Ból pleców i miednicy

Przyczyn bólu pleców może być wiele, w tym także nowotwór pęcherza. Jeśli bólowi w dole pleców towarzyszy ból brzucha, miednicy oraz problemy z oddawaniem moczu lub krew w moczu, należy skonsultować się z lekarzem.

4. Uczucie ciężkości na pęcherzu — wyczuwalny guz

Dyskomfort może być wyraźnie odczuwany, z powodu rozwoju masy nowotworowej. W zaawansowanych przypadkach guz staje się wyczuwalny w okolicy nadłonowej.

Obecność jednego lub kilku objawów nie oznacza od razu zachorowania na nowotwór. Jednak należy wykonać badania, aby znaleźć źródło problemów i rozpocząć leczenie.


 

źródło:  www.zwrotnikraka.plonkologia.mp.pl