Go to content

10 objawów białaczki, które są często ignorowane

Białaczka, czyli nowotwór układu krwiotwórczego, jest chorobą, która nie ma jednej postaci. Proces nowotworowy dotyczy krwi i szpiku kostnego i może rozszerzać się na węzły chłonne, wątrobę i śledzionę. To poważna choroba, w której powstające nowe białe krwinki są wadliwe i  zaburzają pracę wszystkich narządów wewnętrznych. Dochodzi także do zaburzeń w produkcji czerwonych krwinek oraz płytek krwi.
Częściej chorują na nią mężczyźni, niż kobiety, ale to może się zmienić, ponieważ coraz więcej osób zapada na jeden z 4 głównych typów: ostrą białaczkę szpikową (AML), przewlekłą białaczkę szpikową (CML), ostrą białaczkę limfoblastyczną (ALL), przewlekłą białaczkę limfocytową (CLL). Posiadają one różny przebieg i mogą dawać inne objawy. Trudno także określić jeden powód rozwoju białaczki, ale są pewne czynniki ryzyka, które mogą go przyspieszyć:

  • predyspozycja genetyczna,
  • czynniki natury zakaźnej – onkogenne retrowirusy HTLV-1, HTLV-2,
  • czynniki fizyczne, chemiczne lub biologiczne, które wyzwalają proces rozrostowy — m.in. palenie tytoniu, narażenie na pestycydy, herbicydy, insektycydy, rozpuszczalniki,
  • upośledzenie układu odpornościowego.

10 objawów białaczki, które często są ignorowane

Objawy białaczek nie są charakterystyczne i to powoduje trudność w wykryciu rozwoju choroby we wczesnym jej stadium. Bardzo często pojawiające się sygnały ze strony organizmu są przez chorych ignorowane.

1. Skupiska plam na skórze

Czerwone lub fioletowo-czerwone wybroczyny o kształcie kiści winogron są efektem zaburzenia w krzepliwości krwi. To wpływa na powstawanie niekontrolowanych krwotoków lub tworzeniem się zagrażających życiu zakrzepów krwi. Liczne siniaki również powinny niepokoić, podobnie jak krwawienia z naturalnych otworów ciała, które są najczęściej wynikiem małopłytkowości i zaburzeń czynności płytek krwi.

2. Bóle gardła i anginy

Białaczka może skutkować częstymi infekcjami, takimi jak nawracające bóle gardła, anginy, a także zapalenia płuc. Zmiany w jamie ustnej i w gardle mogą powracać w wyniku zakażeń wirusowych, grzybiczych. Może również nastąpić przerost dziąseł.

3. Świąd skóry

„Zwykły” świąd skóry mogą powodować różnego rodzaju alergie, grzybica czy świerzb, więc ten objaw zazwyczaj nie wzbudza większych podejrzeń. Natomiast w białaczce, komórki nowotworowe naciekają na skórę, wywołując plamisto-grudkową wysypkę, uporczywie swędzącą. Czasem dyskomfort jest tak silny, że chorzy rozdrapują skórę do krwi.

4. Osłabienie i zmęczenie

Objawy podobne do zespołu chronicznego zmęczenia, czyli ospałość, brak energii do działania, niechęć do podejmowania codziennych czynności, brak sił na nie mog być objawem wielu chorób, w tym białaczki. Dzieje się tak, ponieważ  następuje spadek produkcji czerwonych krwinek, które transportują w zdrowym organizmie tlen i substancje odżywcze. Na skutek tego pojawia się anemia i chorzy skarżą się na ogromne znużenie i zmęczenie.

5. Ból kości i stawów

Ból stawów i kości, który zazwyczaj jest bagatelizowany,  pojawia się w przypadku białaczki, gdy gromadzą się w nich uszkodzone komórki krwi. Ból kości bywa delikatny i tępy lub przybiera postać intensywnych ukłuć. Im poważniejszy stan chorego, tym wyraźniejsze objawy bólowe.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Fot. iStock/marvinh

1/1 10 objawów białaczki, które są często ignorowane

6. Bóle głowy i migreny

Ostry ból głowy w przypadku białaczki jest silny i utrzymuje się przez kilka dni z rzędu. Wynika on z ograniczenia swobodnego przepływu krwi z serca do mózgu — gwałtowne obkurczenie naczyń krwionośnych powoduje atak silnego bólu głowy oraz migren.

7. Gorączka

Występowanie nieuzasadnionej gorączki, która jest odpowiedzią organizmu na toczący się stan zapalny, zawsze powinno niepokoić. Białaczka upośledza aktywność układu immunologicznego organizmu, który nie jest w stanie odpowiednio zareagować na zagrożenie.

8. Chudnięcie

Niekontrolowana utrata masy ciała jest skutkiem niedostatecznego odżywienia komórek organizmu podczas choroby. Towarzysząca temu niechęć do spożywania nawet ulubionych pokarmów jeszcze bardziej pogarsza sytuację.

9. Zadyszka

Problem ze złapaniem tchu, czy wręcz duszności, mogą być objawami rozwijającego się nowotworu krwi — krążące w krwiobiegu komórki rakowe nie transportują tlenu oraz substancji odżywczych. Problemy z oddychaniem wynikają z ograniczonej ilości tlenu docierającego wraz z krwią do wszystkich komórek organizmu.

10. Ból i obrzęk brzucha

To jeden z późno obserwowanych objawów białaczki. Naciekanie komórek nowotworowych na inne organy może powodować powiększenie wątroby i śledziony, uszkodzenie innych organów, silny ból brzucha lub uczucie ciężkości pod żebrami.

W przypadku niepokojących objawów należy dla pewności wykonać proste badania krwi, które pozwoli postawić odpowiednią diagnozę.

źródło: www.zwrotnikraka.plkrokdozdrowia.com, szpikkostny.pl