Go to content

Pierwszy odcinek bajki Atopowi Bohaterowie

Fot. Materiały prasowe / autor ilustracji Jona Jung

Warszawa, 17 grudnia  2015 – Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest jednym z najczęstszych schorzeń wieku dziecięcego, w Polsce choruje na nie już co piąte dziecko[1]. Kampania Atopowi Bohaterowie zwraca uwagę na psychologiczne skutki AZS u dzieci. Jednym z nich jest obniżone poczucie własnej wartości. Aby pomóc małym atopikom zaakceptować siebie i zrozumieć chorobę, powstaje 5 odcinków bajki terapeutycznej. Każdy z nich opowiada o wybranym aspekcie AZS i emocjach jakie temu towarzyszą. Pierwsza część, Swędzący potwór, pojawiła się właśnie na stronie kampanii.

Często zapominamy, że troska o stan emocjonalny małego atopika jest tak samo ważna, jak dbałość o kondycję jego skóry. Celem bajki jest zwrócenie uwagi na dziecięce emocje, a także uświadomienie dzieciom, że nie są osamotnione w swojej chorobie, a obok jest wiele innych osób, borykających się z takimi samymi ograniczeniami.

Jak mówi Marta Żysko-Pałuba psycholog i psychoterapeutka, ekspert kampanii „Bajki terapeutyczne mają doskonały wpływ na kształtowanie emocji dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Uczą rozpoznawania i akceptacji własnych oraz cudzych emocji, pokazują, że każda emocja jest ważna i że wszyscy ludzie przeżywają te same uczucia, choć każdy na swój sposób. Pomagają uporać się z dziecięcymi lękami, trudnościami i wątpliwościami. Poprzez bajkę, dziecko doświadcza rozwiązania trudnej sytuacji, dzięki czemu jest przekonane o swojej niezależności, wewnętrznej sile, buduje poczucie własnej wartości i sprawczości”.

Bajka Atopowi Bohaterowie jest efektem współpracy autorki Roksany Jędrzejewskiej Wróbelpsycholog dziecięcej Marty Żysko – Pałuby oraz rodziców atopików, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami związanymi z chorobą dzieci.

Głównymi bohaterami bajki są Emil i Emilka, dzieci chore na AZS. Emil ma 5 lat i uczęszcza do przedszkolnej zerówki. Jest nieśmiałym, zamkniętym w sobie chłopcem. AZS sprawia, że jest niepewny siebie, wycofany. Emilka ma 7 lat i chodzi do drugiej klasy, jest przeciwieństwem swojego kolegi. Lubi aktywnie spędzać czas, miewa trochę szalone pomysły. Choroba to jej wróg, z którym musi walczyć.

W pierwszym odcinku bohaterka próbuje poradzić sobie ze złością, którą stale odczuwa ze względu na nie dający jej spokoju uporczywy świąd, zawsze obecny w atopowym zapaleniu skóry.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe / autor ilustracji Jona Jung

Czy Emilce uda się oswoić swędzącego potwora? Czy znajdzie sposób na opanowanie negatywnych emocji?  Odpowiedź jest dostępna już teraz na http://atopowibohaterowie.pl/ebook/

Organizatorem kampanii „Atopowi Bohaterowie” jest markaEmolium®, dla której ważna jest poprawa komfortu życia osób z przykrymi dolegliwościami skórnymi, w tym m.in. AZS. Partnerami akcji są: Instytut Matki i Dziecka,Polskie Towarzystwo Dermatologiczne oraz Komitet Ochrony Praw Dziecka.


[1] W. Zagórska, Forum Pediatrii Praktycznej, luty 2015; 51 – 57

Artykuł powstał w ramach kampanii Atopowi Bohaterowie