Owulacja, inaczej jajeczkowanie, to najważniejszy etap cyklu menstruacyjnego. Starają się „wyczuć” ją kobiety, które pragną być matkami, jak również te, które za wszelką cenę chcą uniknąć nieplanowanego macierzyństwa. Zazwyczaj zakładamy, że do jajeczkowania dochodzi zawsze w połowie cyklu. Jednak bliższe prawdzie jest stwierdzenie, że przypada ona na 14. dzień przed wystąpieniem krwawienia.
Termin owulacji, czyli dni płodnych zależy nie tylko od kobiecego organizmu, ale również uwarunkowań zewnętrznych. Stres, choroby, przyjmowane leki czy alkohol mogą mieć wpływ na przesunięcie terminu jej wystąpienia. Z tego powodu kobiety powinny pamiętać, że nigdy nie ma 100% pewności kiedy występuje jajeczkowanie. Owulację mogą poprzedzać sygnały, które kobiety obserwujace swoje ciała potrafią bezbłędnie odczytać. Zazwyczaj jest to zmiana gęstości i wyglądu śluzu szyjkowego w pochwie, ale jajeczkowanie może dawać zupełnie inne objawy, niektóre rzeczywiście nietypowe i rzadko łączone z owulacją.
10 objawów owulacji, które mogą cię zaskoczyć
1. Bolesne stawy
Bolesne stawy jeden z rzadszych objawów owulacji i dość zaskakujący, jednak naukowcy ustalili przyczynę problemu. Podczas dni płodnych uwalniany jest w organizmie hormon prostaglandin, który może wpływać na powstawanie stanu zapalnego w stawach i odczuwania dolegliwości bólowych.
2. Wyższa temperatura ciała
Zazwyczaj tego nie dostrzegamy tego, ale temperatura ciała zmienia się wraz ze zmianami cyklu miesięcznego. Organizm reaguje na te zmiany także poprzez nieznaczne podwyższenie temperatury w trakcie owulacji.
3. Większy pociąg seksualny
Podczas owulacji kobiety są niezwykle pociągające dla swoich partnerów. Taki objaw dni płodnych jest zjawiskiem szczególnie nasilonym, ponieważ duża ilość estrogenu sprawia, że uroda kobiety rozkwita. Skóra zazwyczaj wygląda lepiej, jest napięta, gładka, oczy błyszczące, co nie uchodzi uwadze mężczyzn.
4. Dyskomfort podczas siadania
Czas owulacji może negatywnie wpływać na komfort podczas siadania. Okazuje się, że w trakcie dni płodnych okolica szyjki macicy może być podrażniona, co przekłada się na odczuwanie bólu podczas siadania. Te z kobiet, które są bardziej wrażliwe na podwyższony poziom progesteronu szczególnie mogą odczuwać taki dyskomfort.