Psychologia

Inteligentni emocjonalnie ludzie te 9 rzeczy robią inaczej. Kilka nawyków, które pomagają zmienić życie

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
3 marca 2017
Fot. iStock / martin-dm
 

Odkąd zaczęto mówić o inteligencji emocjonalnej, możliwość rozwoju i osiągnięcia sukcesu w życiu lub pracy przestały wyglądać tak groźnie. Zdemaskowano inteligencję, uważaną za jedyny klucz do zwycięstwa. Bo przecież nie raz zaprzątaliśmy sobie głowy pytaniem, dlaczego osoby bardzo inteligentne nie zostają liderami czy przywódcami, dlaczego niektórzy z nich nie potrafią zrobić następnego kroku na swojej zawodowej drabinie?

Inteligencja emocjonalna (EQ) okazuje się zdolnością, która otwiera wiele drzwi. Ułatwia nie tylko porywanie tłumów i zdobywanie przychylności szefów, ale przede wszystkim zwykłe i szczęśliwe życie, bo czy tak naprawdę właśnie nie o to chodzi?

Jak odnaleźć u siebie cechy inteligencji emocjonalnej? Aby najlepiej opisać EQ wystarczy zadać sobie dwa pytania „co widzę” i „co robię” – u siebie i u innych. Umiejętność odczytywania swoich i cudzych emocji i zachowań, pozwala raz na zawsze odciąć się od świata pełnego nieprawdziwych wyobrażeń, nierealnych oczekiwań, pomyłek i konfliktów. Oczywiście, gdyby to było takie łatwe…

Właśnie dlatego przeprowadzono badania, które na celu miały zbadanie nawyków i cech osób o wysokiej inteligencji emocjonalnej. Co takiego ich wyróżnia?

Inteligentni emocjonalnie ludzie te 9 rzeczy robią inaczej

1. Zarażają się optymizmem

Gdy tylko maja ku temu okazję czerpią z dobrych wiadomości – nie tylko tych w prasie czy telewizji. Potrafią się uśmiechnąć i naładować baterie wiadomością, że coś dobrego spotkało przyjaciela. Nigdy nie skupiają się na negatywnych wiadomościach i komunikatach, na które nie mają żądnego wpływu.

2. Barwnie opisują swoje emocje

Wynika to z umiejętności rozpoznania uczuć, które nimi targają. Nie mówią „jestem zła”, powiedzą „złoszczę się, bo jestem sfrustrowana.zraniona/zmęczona/czuję się wykorzystana/zirytowana”.

3. Dbają o swoją asertywność

Bo doskonale wiedzą, że aby być szczęśliwym i dobrym wobec innych – nie można pozwolić się krzywdzić czy wykorzystywać. Zawsze dbają o właściwe pielęgnowanie swoich granic.

4. Mają nawyk ciągłego poznawania nowych ludzi i ich światów

Nie zamykają się na to, co nowe i odmienne. Łakną i chłoną wszystko, co dają im nowe znajomości. Możliwość poznawania odmiennych zwyczajów, to dla inteligentnych emocjonalnie najlepsza nagroda. Dzięki teu wciąż rozwijają swoją inteligencję.

5. Nie pozwalają odbierać sobie radości

Wiedzą, że nie muszą nikomu udowadniać, że warto się z czegoś cieszyć. Na pewno spotkaliście na swojej drodze osoby, które potrafią zgasić każdy zapał i radość – ludzie inteligentni emocjonalnie zupełnie się nimi nie przejmują.

6. Sami szukają powodu do śmiechu

Wiedzą, co sprawia im radość i nie zamierzają sobie tego odmawiać. Nie zamierzają również czekać aż szczęście i radość się im przytrafi. Sami sięgają po rzeczy, które dają im przyjemność.

7. Wybaczają lecz nie wymazują

Wiedzą, że chowanie urazy na nic się nie zda, że to największy ciężar emocjonalny zazwyczaj spoczywa na „ofierze” konfliktu. Wiedzą również, że wybaczenie nie  musi zawsze oznaczać wymazanie wszystkiego z pamięci. Potrafią pogodzić przebaczenie z wiedzą, jaką zyskali w konflikcie. Dwa razy nie popełnią tego same błędu.

8. Nie obrażają się

Nie mają tego w zwyczaju. Obrażanie w żaden sposób nie rozwiąże ich problemów. Zdają sobie z tego sprawę doskonale.

9. Nigdy nie pozwalają, by negatywne myśli nimi zawładnęły

Doskonale znają swoje emocje i wiedzą, że czarno-widzenie to pułapka. Ponieważ potrafią celnie rozpoznawać emocje, które zawszą ciągną nas w dół jak kamień, nigdy nie pozwalają by przejęły nad nimi kontrolę. Negatywne myślenie – na to zawsze szkoda czasu.


Źródło: huffingtonpost.com

🐈 Weź udział w krótkiej sondzie🐶


Psychologia

Mężczyzno, chcesz mieć udane małżeństwo, powinieneś słuchać swojej żony. To udowodnione naukowo

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
3 marca 2017
Fot. iStock/courtneyk
 

Cóż, drodzy panowie, może niełatwo będzie wam to zaakceptować, ale wyniki badań nie pozostawiają wątpliwości. Jeśli chcecie, żeby wasze małżeństwo było zgodne i szczęśliwe, powinniście w każdej sprawie liczyć się przede wszystkim, ze zdaniem waszych żon.

W badaniach przeprowadzonych przez amerykański Intytut Gottmana, wzięło udział 130 par. Szybko okazało się, że w tych związkach, w których mężczyźni zasięgali opinii swoich żon, a także podporządkowywali się (!) ich decyzjom, panowała zgoda i harmonia. Kiedy zaś jedna (męska) strona nie chciała dzielić się „władzą”, a w relacji panował „monopol” na decyzyjność i jedną, słuszną i męską rację, prawdopodobieństwo rozpadu małżeństwa sięgnęło aż 81 %.

Dlaczego nie apelujemy tu do pań ? Bo one z reguły biorą pod uwagę opinię swojego partnera. W trakcie badań okazało się, że żony o wiele częściej traktowały swoich partnerów z szacunkiem, nawet jeśli były w relacji z nimi nieszczęśliwe. Nie znaczy to, że panie nie złościły sie na swoich partnerów, ani nie czuły dla nich pogardy. Chodzi o to, że liczyły się ze zdaniem swoich mężów i brały pod uwagę ich uczucia. Mężczyźni zaś postępowali w taki sposób o wiele rzadziej.

Panowie, słuchajcie waszych żon, a zwiększycie swoje szanse na trwałą i szczęśliwą relację małżeńską.


Na podstawie: newsok.com

 


Psychologia

Czary mary, piękne dłonie! Akcja „14 dni dla mojego ciała” – wyzwanie #2

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
2 marca 2017
Fot. iStock / Brasil2

Znasz magiczne zaklęcie, dzięki któremu twoje dłonie zawsze będą piękne? My tak. Brzmi ono: „Krem, krem, krem” – koniecznie powtórzone trzy razy 😉 . Ale po kolei. Jak wyczarować sobie piękne i dopieszczone dłonie nawet zimą? 

Zacznijmy od najważniejszego – dłonie, to jedna z części naszego ciała, której nieustannie używamy. Są narażone na szkodliwe substancje i warunki atmosferyczne. Nie oszczędzamy ich – i zazwyczaj nie możemy dać im wolnego. Pora więc pomyśleć o nich z czułością!

Wprowadzając do swojego życia kilka drobnych rytuałów oraz korzystając z paru trików, szybko można odczarować wszystko to, czym im szkodzimy. Podejmujecie wyzwanie?

Wyzwanie #2 – Dłonie

evree-ikona-dlonieWprowadź do swojego życia kilka zasad przyjaznych twoim dłoniom. Czas START!

1. Piękna skóra musi pracować

Nieustannie pracuje nad wytwarzaniem nowych komórek, nad regeneracją. Aby skóra była gładka, świeża, dobrze absorbowała składniki odżywcze z kosmetyków, warto nieco pobudzić ją do takiej pracy.

Najlepszy sposób to prosty peeling.

Prosty domowy peeling wykonasz z soli lub cukru oraz oliwy. Zmieszaj i wymasuj nim swoje dłonie, następnie spłucz. Jeśli dłonie są popękane lub twój kot lubi zabawy zostawić po sobie ślad 😉 – zdecydowanie zrezygnuj z opcji z solą (będzie szczypało).

PS: Nie musisz robić peelingu samodzielnie ani kupować specjalnego produktu do rąk – użyj swojego peelingu do ciała! Świetnie nada się  SUPER SLIM WYGŁADZAJĄCY CUKROWO-SOLNY PEELING DO CIAŁA.

2. Suche, nie wysuszone

Błahostka i najczęściej popełniany błąd. Pamiętaj, by dokładnie osuszyć dłonie po ich umyciu. Również między palcami.

3. Zaklęcie trzech kremów

Zaklęcie składa się z trzech kremów. Dlaczego akurat trzech? Hmm, przypomnij teraz sobie te sytuacje (3 klątwy suchych dłoni):

Leżysz sobie w łóżku okryta miękką kołdrą, oczy ci się kleją i nagle: „wrrr, a miałam jeszcze posmarować ręce…”. Wstajesz, czy obiecujesz sobie, że zrobisz to z samego rana?

Jedziesz autobusem, a dłonie aż pieką, bo nagle i niespodziewanie chwycił mróz…

Siedzisz w biurze, twoje dłonie są suche jak papier – nie pomaga ci mydło w płynie w biurowej toalecie, ciągły bark ręczników, żeby dokładnie je osuszyć… a krem w domu.

Kupujemy trzy kremy – i już nigdy nie musimy żałować, biegać, pamiętać… proste, prawda?

Czary mary: krem, krem krem!

  1. do torebki
  2. na biurko
  3. przy łóżku

To w zupełności wystarczy na dobry wspólny początek. Gdy przypomnicie sobie o pielęgnacji dłoni, te proste nawyki szybko się u was zadomowią. Powodzenia!

PS: Dobre kremy do rąk są dostępne w każdej drogerii i wcale nie muszą być drogie. Wybierajcie!

max-repair-regenerujace-serum-do-rak-skoncentrowana-formula-do-bardzo-suchej-i-zniszczonej-skory instant-help-krem-ratunek-dla-rak-natychmiastowa-ulga-dla-mocno-przesuszonej-i-popekanej-skory

MAX REPAIR
INTENSYWNIE REGENERUJĄCE SERUM DO RĄK

do bardzo suchej i zniszczonej skóry

Silnie skoncentrowana formuła serum przynosi natychmiastowe ukojenie i regenerację. Efekt nawilżenia utrzymuje się przez długi czas.

OCHRONA DO 24H

INSTANT HELP
KREM RATUNEK DLA RĄK

dla mocno przesuszonej i popękanej skóry

Oparty na łagodzących i naprawczych składnikach, działa na skórę niczym kojący opatrunek. Idealny na cały rok zarówno w trakcie mroźnej zimy, jak i upalnego lata.

deep-moisture-gleboko-nawilzajacy-krem-do-rak-do-bardzo-suchej-i-szorstkiej-skory total-nutrition-odzywczy-krem-do-rak-do-bardzo-suchej-i-wrazliwej-skory

DEEP MOISTURE
GŁĘBOKO NAWILŻAJĄCY KREM DO RĄK

do bardzo suchej i szorstkiej skóry

Emolienty roślinne zawarte w kremie przyspieszają wnikanie składników aktywnych w głębokie warstwy skóry dłoni, tworząc na ich powierzchni ochronny film.

Nie pozostawia nieprzyjemnego uczucia lepkości!

TOTAL NUTRITION
ODŻYWCZY KREM DO RĄK

do bardzo suchej i wrażliwej skóry

Emolienty roślinne zawarte w kremie przyspieszają wnikanie składników aktywnych w głębokie warstwy skóry dłoni, tworząc na ich powierzchni ochronny filtr.

Nie pozostawia nieprzyjemnego uczucia lepkości!

max-repair-regenerujace-serum-do-rak-skoncentrowana-formula-do-bardzo-suchej-i-zniszczonej-skory

MAX REPAIR
INTENSYWNIE REGENERUJĄCE SERUM DO RĄK

do bardzo suchej i zniszczonej skóry

Silnie skoncentrowana formuła serum przynosi natychmiastowe ukojenie i regenerację. Efekt nawilżenia utrzymuje się przez długi czas.

OCHRONA DO 24H

Co trzeba zrobić?

Akcja „14 dni dla mojego ciała”

ZADANIE KONKURSOWE: 

Specjalnie dla was przygotujemy cztery wyzwania dla waszego ciała. Dziś drugie z nich – regularna pielęgnacja dłoni. W kolejnych dniach zajmiemy się naszym ciałem i stopami. 14 dni – to niewiele, ale wystarczająco długo, by zobaczyć i poczuć różnicę.

twarz-h.fw_ evree-ikona-dlonie-roz evree-cialo-roz stopy-h.fw_

W komentarzach do artykułów – piszcie, co wam udało się dobrego zrobić dla ciała. Jak przez te 14 dni dbacie o siebie – bez pośpiechu, bez wyrzutów sumienia, z troską i miłością. Zadbajcie o siebie w nowym roku, wszystko w waszych rękach!!!

PS: Liczy się jak zawsze wasza kreatywność i sumienność, dodawajcie komentarze regularnie.

Najciekawsze komentarze nagrodzimy fantastycznymi kosmetykami marki evrēe–  partnera naszej akcji.

Evree grey Logo+claim

Nagrody:

10 x zestaw Super Slim, w którego skład wchodzi:

  • SUPER SLIM WYGŁADZAJĄCY CUKROWO-SOLNY PEELING DO CIAŁA
  • SUPER SLIM NAWILŻAJĄCY OLEJEK DO MYCIA CIAŁA
  • SUPER SLIM MODELUJĄCY OLEJEK DO CIAŁA
Olejek-do-ciała-SS Super Slim Peeling Super Slim Olejek Prysznic

Super Slim

Czas trwania akcji: 17.02.2017 – 12.03.2017. Ogłoszenie wyników nastąpi do 21.03.2017 roku.

Regulamin akcji dostępny jest tutaj.


[aktualizacja] Czas trwania Akcji zostaje przedłużony do 12.03.2017 r.

Zobacz także

Po czym poznasz fałszywego przyjaciela? Mity o przyjaźni, w które ciągle wierzymy

Żyłam złudzeniami, dziś potykam się o rzeczywistość. Miałam wszystko, nie mam nic

Czasami miłość wymaga poświęcenia. Ale zapamiętaj, że nigdy nie możesz stracić siebie. Ty jesteś zawsze najważniejsza