Go to content

6 szkód, które sama sobie wyrządzasz, jeśli ciągle tłumisz emocje

Tłumienie emocji negatywnie wpływa na samopoczucie
Fot. iStock

Tłumienie emocji dla wielu osób jest rzeczą, którą robią, by chronić siebie lub dostosować się do oczekiwań innych. Takie zachowanie być może pozwala zachować pozorny spokój w życiu, jednak w dłuższej perspektywie mści się na zdrowiu, związku i ogólnym funkcjonowaniu w codzienności. W jaki sposób szkodzimy sobie przez ciągłe tłumienie emocji?

Jakie przyczyny może mieć tłumienie emocji?

Jest wiele osób, które w dzieciństwie słyszały, że powinny być bardziej opanowane, grzeczne, powinny słuchać innych, nie mazgaić się, czy nie mówić głośno o problemach. Taka lekcja odebrana w dzieciństwie może wywrzeć negatywny wpływ na radzenie sobie z emocjami w dorosłym życiu. Być może w rodzinie, nie było dobrych wzorców, lub w najbliższym otoczeniu okazywanie emocji wciąż uważane jest za słabość. Wpływ na tłumienie emocji mogły mieć również traumatyczne przeżycia, które spowodowały pewną blokadę. Tłumienie emocji mogło też stać się ochroną przed okazaniem słabości, czy obawą przed utratą kontroli nad życiem.

Chowanie emocji w głąb siebie nie jest czymś dobrym, bo blokowanie ich nie sprawia, że one znikają. Wręcz przeciwnie.

Zobacz również: Jak emocje „zawieszają się” w ciele człowieka. Rozpoznaj napięcia, które rządzą twoim ciałem

Fot. iStock/Tłumienie emocji

6 szkód, które sama sobie wyrządzasz, jeśli ciągle tłumisz emocje

Konsekwencji takiego działania jest wiele, niektóre mogą zaskakiwać, bo przy pierwszym skojarzeniu trudne je powiązać z blokowanymi emocjami.

1. Gorzej śpisz i masz problemy z koncentracją

Być może, zamiast odpoczywać myślisz o problemach, z którymi się borykasz. Tłumienie emocji prowadzi również do obniżenia jakości snu, a w dniu następnym problemów z koncentracją, zapamiętywaniem i pogorszeniem samopoczucia. Dzieje się tak, ponieważ w ciągu dnia emocje są tłumione, ignorowane, natomiast do głosu dochodzą w nocy, gdy podświadomość próbuje „ogarnąć” to zawieszenie.

2. Przez tłumienie emocji czujesz się wyczerpana psychicznie

Nic dziwnego, że prędzej czy później dochodzi do tego, że uśmiechając się do wszystkich, w głębi siebie czujesz, że wewnętrzna walka z emocjami pochłania coraz więcej energii i powoduje wyczerpanie. Być może też łatwiej się denerwujesz, lub nie panujesz nad łzami, które pojawiają się w najmniej oczekiwanym momencie. Wzrasta ryzyko pojawienia się depresji lub nerwicy. Każdy z nas ma swoją granicę wytrzymałości i nie warto sprawdzać, gdzie ona się znajduje. Bez zdrowego ujścia dla emocji trudno jest odzyskać wewnętrzny spokój i równowagę.

3. Nieświadomie przenosisz je na bliskich

Upychanie w sobie negatywnych emocji może skutkować przenoszeniem problemów na bliskie osoby. To jest wyjątkowo szkodliwe, bo nikt nie chce być workiem treningowym dla kogoś, kto zbyt długo udawał, że wszystko jest w porządku. Napięta atmosfera zdecydowanie nie pomaga w znalezieniu rozwiązania problemów.

4. Pozwalasz sobie wchodzić na głowę 

Tak się dzieje, gdy ktoś traktuje cię niewłaściwie, ale milczysz, bo tak należy, bo tak będzie lepiej, lub po prostu boisz się reagować. Przyjmowanie bez słowa protestu wszystkiego, co cię spotyka, jest bardzo złe. Co więcej, taka postawa może przyciągać toksycznych ludzi, którzy bez mrugnięcia okiem mogą cię wykorzystywać.

Zobacz również: 10 kroków do wyjścia z toksycznego związku. Zacznij wszystko od początku

5. Tłumienie emocji sprawia, że chorujesz

Obciążona psychika negatywnie wpływa na zdrowie. Badanie Uniwersytetu Stanforda wykazało, że ukryte negatywne emocje mogą prowadzić do chorób. W tej sytuacji dochodzi do wzrostu tętna, ciśnienia krwi, ponieważ podnosi się poziom kortyzolu, zwanego hormonem stresu. Tłumienie emocji sprawia, że ciało absorbuje wynikający z tego stres i cierpi. W związku z tym rośnie ryzyko nie tylko pojawienia się problemów sercowo-naczyniowych, ale także bólów głowy, problemów trawiennych, wrzodów żołądka i dwunastnicy, bólów mięśni, obniżenia odporności i rozwoju stanów zapalnych.

6. Zajadasz problemy

Wiele osób, które tłumią w sobie emocje, szuka pocieszenia w jedzeniu. Zajadanie emocji prowadzi nie tylko do przybierania na wadze i obniżenia samopoczucia, ale także może powodować problemy ze zdrowiem, takie jak np. wysokie ciśnienie krwi czy cukrzyca.

Jak widać, tłumienie emocji na dłuższą metę staje się realnym zagrożeniem nie tylko dla zdrowia psychicznego, ale i fizycznego. Jeśli zauważysz, że masz problem z właściwym radzeniem sobie z emocjami, porozmawiaj z terapeutą lub psychologiem, który może pomóc ci wyjść z impasu.


źródło:  www.powerofpositivity.com