Manipulant? Każdy manipuluje. Jeden lepiej i częściej, inny rzadziej i mniej udolnie. Robimy to świadomie albo nie. Kłopot zaczyna się, jeśli sami jesteśmy bardziej podatni na sugestie i naciski. Robimy różne rzeczy, które tak naprawdę są w interesie innych, a nie nas samych. Jak rozpoznać i uchronić się przed manipulacją?
1. Rozpoznaj, jak się czujesz
W momencie, gdy poczujesz, że ktoś próbuje tobą manipulować, posłuchaj swojej intuicji. Dziś coraz częściej jej nie doceniamy, jednocześnie przeceniając wiedzę i intelekt. A intuicja to nic innego jak podszepty serca, coś nieuchwytnego, ale jednak opartego na naszych dotychczasowych doświadczeniach. To jest taki przebłysk, że coś tu nie gra, że pachnie fałszem, że czujemy się niekomfortowo. Warto za tym podążać i dać sobie czas, by poobserwować chwilę sytuację, w której się znaleźliśmy, by ją lepiej zrozumieć. Dlatego pozwól sobie na rozpoznanie dyskomfortu i zwróć na niego uwagę.
- POLECAMY RÓWNIEŻ: 14 małych rzeczy, które wyglądają jak miłość, ale w rzeczywistości mogą być manipulacją
2. Wysłuchaj manipulanta
Zanim wyciągniesz pochopne wnioski, wysłuchaj osoby, która manipuluje. Jeśli prawi ci niezasłużone komplementy – daj się jej wygadać. Jeśli opowiada, że w firmie najbardziej cenieni są pracownicy, którzy pracują także w weekendy, bo to pokazuje ich zaangażowanie – niech mówi. Ty i tak wiesz swoje. Ty wiesz, że praca w weekend bez dodatkowego wynagrodzenia – to naruszenie twoich granic i prawa do odpoczynku. Mimo to pozwól szefowi wyjaśnić jego perspektywę, bez okazywania nerwów, napięcia, strachu. Nie przerywaj. Osoby narcystyczne, manipulujące i takie, które za wszelką cenę chcą postawić na swoim po prostu tego potrzebują. Dzięki temu czują się ważne i szanowane.
3. Zadawaj pytania
Najczęściej ludzie manipulujący wymagają uwagi i muszą czuć, że mają kontrolę nad sytuacją. Wtedy myślą, że zyskali przewagę. Gdy zadajesz pytania, piłka wraca na twój kort, bo oni czują, że jesteś tym żywo zainteresowana. A ty zyskujesz czas, by zastanowić się, jak odpowiedzieć zgodnie ze swoim interesem. Czasem przytaknij, że rozumiesz perspektywę manipulanta, że wiesz jak ta sprawa wygląda z jego punktu widzenia. Uważaj, bo jeśli on dojdzie do wniosku, że nie rozumiesz lub że masz złe intencje, może to wywołać zachowanie obronne. A wtedy będzie się jeszcze bardziej upierać przy swoim i kłócić o wyegzekwowanie własnego stanowiska.
- Zobacz także: 6 zwrotów gaslightingowych, których prawdopodobnie używasz. Powinny zniknąć z twojego słownika!
4. Niech manipulant usłyszy twoje „nie”
Druga strona może nawet nie wiedzieć, jaki jest twój punkt widzenia. Przedstawiając go, unikaj krytyki i obwiniania. Jeśli manipulant nie jest w stanie zaakceptować twojego zdania, sprawdź, czy jesteś w stanie powiedzieć mu: „nie!” Jeśli zazwyczaj przytakujesz, na początku może być to dla ciebie trudne. Pamiętaj więc, by zrobić to grzecznie, ale jednoznacznie postawi kropkę na końcu zdania: „Nie, dziękuję! Nie czuję się obecnie na siłach, by podjąć to wyzwanie”, „Nie dziękuję, ale w weekendy mam ważne wyzwania i obiecałam już, że słowa dotrzymam”. Szefowi nie musisz tłumaczyć się. Nie musisz opowiadać detali. Jeśli to jest człowiek bez serca, to przecież i tak nie zrozumie. A jeśli ma mniej informacji o tobie, trudniej mu manipulować.
5. Nie spiesz się, by odpowiedzieć
Jeśli nie wiesz, co odpowiedzieć w danym momencie, nie musisz podejmować decyzji pod presją. Nawet jeśli twój rozmówca popycha cię do tego. Powiedz: „Słuchaj, potrzebuję czasu, by się zastanowić. Jutro przyjdę z racjonalnie przemyślaną decyzją”. Większość nawet bardzo ważnych spraw może trochę poczekać. Pamiętaj, by trzymać się swoich granic. Bądź blisko przy sobie. Nie odchodź od tego, co jest twoim interesem. Strzeż swoich uczuć i dobrego samopoczucia. Nie zgadzaj się na nic ze strachu lub dla świętego spokoju. Ale nie pień się, nie bądź uszczypliwa i zapalczywa. Nie podsycaj awantur. Wszystko rób bez pośpiechu i na spokojnie. Po prostu musisz być sprytniejsza niż manipulator, a to nie zawsze jest łatwe.
Co ciekawe, kiedy ludzie wiedzą, że nie można tobą manipulować, zyskujesz ich szacunek. Ale co ważniejsze, zyskujesz szacunek do samego siebie. Manipulant nie jest już dla ciebie zagrożeniem.
- Zobacz także: 15 rzeczy, które robią faceci, kiedy tobą manipulują