Psychologia Związek

Jaką rolę grasz w związku – dziecka czy rodzica? Dominujesz, czy jesteś pasywny?

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
2 listopada 2017
Fot. iStock/nd3000
 

Konflikt między dwojgiem ludzi w związku ma swoją dynamikę. Kłopoty zaczynają się często wtedy, kiedy jedna osoba staje w roli „rodzica”, druga w roli „dziecka”. Odgrywamy wówczas scenariusze, w których jedna za stron „przewyższa” drugą, nieustannie daje jej dobre rady, kieruje nią, odbiera jako osobę nieodpowiedzialną lub niezdolną do samodzielności.   

Partner „rodzic” może mieć skłonność do poprawiania, pouczania, mówienia drugiej osobie, co powinna zrobić. Partner „dziecko” często jest sfrustrowany, obrażony lub wściekły. Może płakać, mieć poczucie, że tkwi w pułapce lub używać pasywno-agresywnych strategii, aby sobie poradzić. Często czuje się poszkodowany przez swojego partnera, bezradny lub uzależniony od niego. Może również zachowywać się w sposób nieodpowiedzialny, prowokując i zachęcając do „zaopiekowania się” nim.  W razie konfrontacji, „dziecko” bardzo łatwo zranić, co jeszcze częściej prowadzi do „rodzicielskiej” reakcji partnera.

By przerwać ten cykl zachowań, warto przyjrzeć im się bliżej. Rozróżniamy kilka głównych typów relacji w takich związkach:

Postawa dziecinna lub uległa wobec dominującego partnera

„rodzic”– poczucie potrzeby kontrolowania drugiej strony

„dziecko” – chęć bycia zdominowanym

Oczywiście celem powinno być dążenie do równego traktowania, oboje partnerzy powinni z szacunkiem odnosić się do swojej indywidualności i niezależności.

Postawa pasywna i zależna od „napędzającego związek” i kompulsywnego

„rodzic” – popycha siebie i partnera do osiągnięcia tego, co jego zdaniem powinni osiągnąć, często używając negatywnej krytyki, w  sposób dający mu poczucie kontroli

„dziecko” – biernie kierowane przez partnera

Celem obu stron powinno być dążenie do aktywnego udziału w związku, realizowanie własnych celów i samostanowienie o swoim życiu.

Postawa „defensywna i zła” vs „sztywna i sprawiedliwa”

„rodzic” – jest zamknięty na inne punkty widzenia, potrafi „karać” swojego partnera, jest wyrocznią, nigdy nie zmienia raz powziętej decyzji

 „dziecko” – ma poczucie niesprawiedliwości, ucieka, odczuwa wewnętrzny gniew

Celem obu stron powinno być dążenie do jak najlepszego poznania partnera, docenienie konstruktywnej krytyki, która może pomóc im rozwijać się indywidualnie w tej relacji.

Postawa racjonalna i moralizatorska

„rodzic” – koncentruje się na tym, co realne, kosztem uczucia do partnera, może stać się nadmiernie krytycznym bądź cynicznym, często moralizuje

„dziecko” – zbyt często kieruje się emocjami, co przeszkadza mu racjonalnie ocenić swój związek i swoje w nim położenie, czuje się stale „kimś gorszym”

Celem obu stron powinno być pilnowanie by ich własne zachowanie było jak najbardziej „w porządku” w stosunku do siebie.

Postawa agresywnie dominująca

“rodzic” – przejmuje funkcję szefa, może nadużywać swojej władzy, zastrasza złością lub agresją

„dziecko” – może spróbować manipulować innymi grając ofiarę, kontrolować poprzez słabość i w ten sposób starać się zyskać to, czego chce

Oba te wzorce są niszczące. Zamiast dążyć do przejęcia kontroli nad drugą osobą, celem obu stron powinno być pracowanie nad własnymi, negatywnymi cechami.

Kiedy pary zaczynają zdawać sobie sprawę, że angażują się w owe wzorce, mają skłonność do obwiniania swojego partnera lub myślą, że najlepszym rozwiązaniem jest zakończenie relacji . To błąd, który sprawi, że kolejnych relacjach będziemy mieli tendencję do jeszcze szybszego odtworzenia tej samej dynamiki. Aby złamać ten cykl w obecnym związku lub uniemożliwić jego powtarzanie się w przyszłej relacji, należy zacząć od samego siebie. Zrozumieć, skąd biorą się w nas owe wzorce i dążyć do zmian wewnątrz siebie.


Na podstawie: psychologytoday.com


Psychologia Związek

Nikt nie przyszedł na jej urodziny, Chajzer po raz kolejny pokazał, jak się robi dobro! Ty też możesz – wyślij kartkę lub wpadnij na imprezę w sobotę

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
2 listopada 2017
Fot. Screen z Facebooka /Filip Chajzer
 

Uwielbiam Filipa Chajzera, za to, jak potrafi korzystać ze wszystkich swoich cech i popularności, by robić dobro. Choć co krok dostaje mu się po uszach, a hejt płynie strumieniami, bo to się „szmaci w reklamie”, a to coś tam – on robi swoje. To jeden z niewielu ludzi tak zwanego szołbizu, któremu zależy! A na czym? Na tym, żeby robić dobro, żeby pomóc, żeby komuś odsłonić kawałek słońca. I wychodzi mu to doskonale.

Tym razem Chajzer trafił na informację o bardzo smutnych urodzinach… i postanowił je odczarować.

„JEST AKCJA! Zawsze pomagaliście mi w szalonych pomysłach, a ten jest dla mnie bardzo ważny. Zauważyłem na fb wpis właścicielki sali zabaw z warszawskiego Muranowa. To co pisze jest cholernie przykre. 12 letnia Oliwia, która ma problemy ze zdrowiem marzyła o urodzinach, na które mogłaby zaprosić swoich kolegów. Mama dziewczynki z wyprzedzeniem zaprosiła gości. Były balony i tablice żeby koledzy i koleżanki z rodzicami nie zabłądzili… Niestety… Nikt nie przyszedł 😒 Rozmawiałem z Panią Marysią. Powiedziała mi, że takiego smutku w oczach dziecka nie widziała jeszcze nigdy… I teraz akcja. Co powiecie na to żeby wpaść z dziećmi w najbliższą sobotę i zaśpiewać sto lat…? Ja piekę tort, nie wiem czy starczy dla wszystkich, ale ktoś się załapie. Niech zapamięta te urodziny do końca życia!!!”.

Post momentalnie z prędkością błyskawicy zaczął obiegać fejsbookowe tablice i tak szykują się urodziny wszech czasów. Jeżeli chcecie dołączyć do akcji w tę sobotę, wpadajcie!

PS: Możecie też wysłać kartkę urodzinową na ten adres:

Klubokawiarnia Smocza Fajne Miejsce
Ul. Smocza 18 01-034 Warszawa

PS: Dziękujemy Filip, że jesteś. Serio!


Psychologia Związek

4 powody, by bez wyrzutów sumienia sięgać po masło orzechowe

Redakcja
Redakcja
2 listopada 2017
Fot. iStock/martinedoucet

Masło orzechowe kojarzy się przede wszystkim z bombą kaloryczną, która wyjątkowo niszczycielsko działa na kobiecą sylwetkę. Mało kto nie lubi tego smarowidła, choć najczęściej sięgamy po nie rzadko i w dodatku z wyrzutami sumienia. Jak się okazuje, nie taki diabeł straszny, jak go malują i nawet rzeczona kaloryczna pułapka ma kilka zalet dla zdrowia.

Jak wiadomo, masło orzechowe powstaje z prażonych w wysokiej temperaturze orzechów, najczęściej ziemnych. Owszem, orzechy są bardzo kaloryczne, ale zawierają wiele cennych dla zdrowia substancji, takich jak kwasy oleinowe, roślinne białko, potas, magnez, witamina E i błonnik. By masło orzechowe było najzdrowsze, powinno być pozbawione cukru oraz soli i składać się wyłącznie z przetartych orzechów z minimalnym dodatkiem oleju roślinnego.

Fot. iStock/AlexPro9500

Fot. iStock/AlexPro9500

4 powody, które sprawią, że bez wyrzutów sumienia zaczniesz sięgać po masło orzechowe

1. Ochrona dla serca

Kwasy oleinowe obniżają poziom cholesterolu we krwi, przez co zapobiegają miażdżycy i chorobom układu krwionośnego. Naukowcy z Harvard Medical School w USA udowodnili, że spożywanie masła orzechowego pięć razy w tygodniu może prawie o 50% obniżyć ryzyko wystąpienia zawału serca.

2. Więcej dobrej energii

Orzechy dostarczają organizmowi kalorycznej, ale zdrowej energii z witaminami. Kanapka z dobrym masłem orzechowym jest znacznie lepszym źródłem energii od przegryzionego w naprędce batonika.

3. Lepsza koncentracja

Orzechy należą do najbogatszych źródeł roślinnych omega-3, które wspierają ogólny stan zdrowia mózgu. Obecność witaminy B niweluje problemy z pamięcią i koncentracją, wahania nastroju, zawroty głowy, problemy ze snem, uczucie zmęczenia.

4. Uzupełnia niedobory białka

Białko jest podstawowym budulcem organizmu, a szczególnie osoby na diecie wegetariańskiej mogą mieć problemy z niedoborem tego składnika. Duża zawartość roślinnego białka w maśle orzechowym pozwala uzupełnić braki.

źródło: www.fit.pl


Zobacz także

15 skutecznych porad, jak pomóc młodzieży w powrocie do równowagi psychicznej

Seksoholizm twojego partnera odbija się na waszym związku i systematycznie niszczy twoje życie

Jakie kobiety najczęściej maja orgazm? Wyniki badań uderzają w facetów