Psychologia

Przemoc werbalna doświadczona w dzieciństwie odbija się mocnym piętnem na twoim dorosłym życiu

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
27 stycznia 2020
Przemoc werbalna doświadczona w dzieciństwie
Fot. iStock/AleksandarNakic – Przemoc werbalna doświadczona w dzieciństwie
 

To tylko słowa – możesz pomyśleć. Jaką krzywdę może wyrządzić słowo, zdanie? Mylisz się, jeśli myślisz, że żadną. Te toksyczne, okrutne, powtarzane systematycznie lub wypowiedziane jedynie raz potrafią dosłownie zaważyć na całym naszym życiu. Zwłaszcza, jeśli usłyszysz je z ust ważnej dla ciebie, bliskiej osoby, gdy jesteś jeszcze dzieckiem. Przemoc werbalna doświadczona w dzieciństwie odbija się mocnym piętnem na twoim dorosłym życiu.

Traumą z dzieciństwa nie zawsze jest ból fizyczny. Czasem to niewytłumaczalne cierpienie ma swoje źródło słowach. Kiedy jesteśmy dziećmi wierzymy w nie przecież z taką łatwością i naiwnością. Tak mocno je do siebie przyjmujemy. Przemoc werbalna zostaje z nami na długo, czasem do końca życia. I mocno wpływa na to, kim stajemy się jako dorośli ludzie.

Przemoc werbalna doświadczona w dzieciństwie

5 zachowań dorosłej osoby, która doznała przemocy werbalnej w dzieciństwie.

1. Niska samoocena

Często ukryta pod płaszczykiem arogancji i fałszywej dumy. Patrzysz na kogoś i wydaje ci się, że ta osoba jest emocjonalnie niedostępna, zadufana w sobie, że uważa się za kogoś lepszego. Dopiero z czasem odkrywasz smutną prawdę: to tylko taki mur obronny. Za tą skorupą kryje się kruchość i wrażliwość oraz kompletny brak wiary we własną wartość i w swoje umiejętności.

2. Nieumiejętność radzenia sobie z emocjami

Może zbyt mocno odczuwasz empatię wobec innych, za dużo negatywnych emocji na siebie „bierzesz”. Miewasz częste wahania nastroju i nie umiesz przyjąć dowodów sympatii ze strony innych. Albo biegniesz ku jakiemuś uczuciu na oślep, lekceważąc wszelkie znaki ostrzegawcze, albo wycofujesz się rakiem do swojej skorupy. Nie radzisz sobie z emocjami i nie chcesz się do tego przyznać.

3. Rozpaczliwa próba zwrócenia na siebie uwagi

By wyrównać deficyt z dzieciństwa. By zasłużyć na „bycie zauważonym”, niekoniecznie w pozytywny sposób. Szukasz uwagi, rozpaczliwie pragniesz zaistnieć. Pragniesz aprobaty lub potępienia, ale nie zniesiesz obojętności, bycia „przezroczystym”.

4. Lęk przed popełnieniem błędu, perfekcjonizm

Być może w dzieciństwie stale słyszałeś słowa krytyki, jeśli tylko popełniłeś najdrobniejszy błąd. Teraz, jako dorosła osoba, obiecałeś sobie, że to się już nigdy nie powtórzy. Starasz się więc jeszcze mocniej, narzucasz sobie nierealne cele. Nie potrafisz przyjąć konstruktywnej krytyki, wydaje ci się, że jeśli bliska osoba mówi ci o twoich błędach, to znaczy, że cię nie kocha, że chce odejść. Że to „koniec świata”.

5. Tendencja do wchodzenia w „toksyczne” związki

Brak ci instynktu samozachowawczego, a nierzadko również intuicji w stosunku do innych. Łatwo wiążesz się więc z ludźmi, którzy cię wykorzystują. Masz trudności w nawiązywaniu pozytywnych relacji, bo ich po prostu nie znasz, nie wiesz jak w nich funkcjonować.

Zwracajmy uwagę na to, w jaki sposób zwracamy się do naszych dzieci, jak do nich mówimy, jakich słów używamy. Czasem krzywdę wyrządzamy nieświadomie, a jedno, na pozór „niewinne” zdanie niszczy młodego człowieka, którego powinniśmy wspierać i o którego psychikę musimy zadbać w sposób szczególny.

FB/ohmepl


Psychologia

Sposoby na kaca. Te uratują cię przed skutkami zakrapianej imprezy

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
27 stycznia 2020
Domowe sposoby na kaca. Te uratują cię przed skutkami zakrapianej imprezy
Fot. iStock – Domowe sposoby na kaca. Te uratują cię przed skutkami zakrapianej imprezy
 

Domowe sposoby na kaca nie są tematem poruszanym dla przyjemności na co dzień. Nie da się jednak przecenić ich znajomości, gdy po imprezie suto zakrapianej alkoholem, nie można oczu otworzyć. Wiedza, jak załagodzić ból głowy, nudności i innych następstw wypicia jednego kieliszka za dużo, w tym momencie są na wagę złota.

Kac gigant, kac zabójca czy morderca – to ciekawe określenia obrazujące stan, którego doświadczamy po wypiciu nadmiernej ilości alkoholu. Można sądzić, że chyba każdy, choć raz doświadczył wpływu kaca mordercy na organizm. Nic miłego, nawet lepiej nie wracać pamięcią do poranka obfitującego w nieprzyjemne odkrycia. Wiedząc o tym, jakie są najlepsze sposoby na kaca, łatwiej uniknąć przykrych niespodzianek rano.

Skąd się bierze kac „morderca”, i dlaczego nie zna litości? 

Kac to efekt wypicia zbyt dużej ilości alkoholu, który szkodzi – wiadomo. Za głównego winowajcę koszmarnego samopoczucia po przepiciu uważa się metanol. Wg obserwacji osób pijących różne alkohole wywnioskowano, że ci, którzy rozsmakowali się w czystych alkoholach na bazie etanolu (np.wódka) cierpią na kacu lżej, niż ci, którzy sięgają po whisky, brandy i czerwone wino. Organizm, chcąc się pozbyć trucizny, produkuje w wątrobie enzymy, które przekształcają go w aldehyd octowy i kwas octowy. To one odpowiadają za fatalne samopoczucie, które pojawia się jeszcze, zanim dobrze otworzysz oczy i spróbujesz wstać z łóżka. Dlatego warto wiedzieć, jakie domowe sposoby na kaca zahamują przykre dolegliwości.

Na kacu nie jest przyjemnie – rośnie ciśnienie krwi, tętno przyspiesza, jest  gorąco i niedobrze. To nie koniec – twarz robi się czerwona, żołądek i jelita się wywracają, a głowa boli tak, że zrobienie kilku kroków w stronę kuchni zdaje się wysiłkiem ponad siły. Natężenie kaca zależy od tego, jak dużo i jak szybko spożywany był poprzedniego dnia alkohol. Ci, którzy pili alkohol na pusty żołądek i w szybkim tempie, kończyli zabawę szybciej niż inni, i cierpieli bardziej z powodu kaca.

Domowe sposoby na kaca – ratunek w ciężkich chwilach po imprezie

Domowe sposoby na kaca są sprawdzone przez wiele osób. Nie na każdego wszystko podziała w ten sam sposób, ale z racji kryzysowej sytuacji warto je wypróbować i stwierdzić, który akurat dla ciebie okaże się najlepszy.

Pij wodę i soki warzywne – woda to prawdziwy eliksir życia.

Niezastąpiona podczas odchudzania, dbałości o zdrowie i urodę, bywa także cudownym orężem na kaca. Picie wody uzupełni utracone płyny, ukoi ból głowy, nieprzyjemny objaw suchości w ustach (tzw. kapeć). Usunie także uczucie senności, które podczas kaca jest dominujące. Soki warzywne, ze wskazaniem na sok pomidorowy, to doskonały sposób na uzupełnienie mikroelementów i uspokojenie żołądka.

Miej pod ręką izotonik – alkohol wypłukuje mikro i makroelementy z organizmu, co możemy odczuć przez kołatanie serca i drżenie rąk.

Aby uzupełnić elektrolity, można sięgnąć po napój izotoniczny, który z z tym zadaniem poradzi sobie błyskawicznie.

Sięgnij po kiszonki – to stare, tradycyjne wręcz sposoby na kaca, po które warto sięgać.

Kiszone warzywa i sok z nich, zawiera duże ilości witaminy C, która pomaga zneutralizować toksyny w organizmie. Do dyspozycji masz kiszone ogórki, kapustę lub buraki.

Miód – co prawda wątpliwe jest, by ktoś na kacu miał ochotę wyjadać miód łyżeczkami, ale osłodzenie nim ciepłej herbaty to dobry sposób na ratunek.

Miód bogaty jest we fruktozę, która przyspiesza rozkład alkoholu.

Ciepły posiłek – choć wydaje się to karkołomne, ciepły posiłek na ściągnięty i obolały żołądek to bardzo dobry pomysł.

Zjedzenie lekkiej jajecznicy i wypicie ciepłej herbaty skutecznie rozrusza go i złagodzi mdłości. Wiele osób zachwala sobie, jako najlepsze domowe sposoby na kaca, ugotowanie chudego rosołu lub czerwonego barszczu. Najlepiej ugotować je dzień wcześniej, bo trudno sobie wyobrazić na kacu wystanie godziny przy kuchence.

Prześpij się – sen na kaca bywa wybawieniem.

Sen, czyli wyłączenie świadomości pozwala przetrwać najgorsze. Między drzemkami pamiętaj, by uzupełniać wodę i elektrolity.

Sięgnij po klin – choć na kacu mało kto myśli, by sięgnąć znów po alkohol.

Tak zwany klin bywa w sytuacji kryzysowej dobrym rozwiązaniem. Znawcy tematu twierdzą, że niewielka dawka alkoholu łagodzi przykre objawy, tylko trzeba stosować go z rozsądkiem.

Unikaj kawy – choć w innych okolicznościach kawa znakomicie stawia do pionu, nie jest wskazana jako sposoby na kaca.

Kawa jest moczopędna, odwadnia organizm, który podczas kaca i tak ma pod górkę ze względu na wypitą ilość alkoholu.

Sposoby na kaca, to także profilaktyka przed i w trakcie imprezy

Dokładnie tak. Najlepsze sposoby na kaca to nie tylko to, co można zrobić, gdy już pojawi się problem. To także wskazówki, do których warto się zastosować, by kac gigant wcale się nie pojawił:

Zjedz coś konkretnego – jedzenie powinno być dość obfite i raczej z tych tłustawych. Nie polecamy zajadać się od razu golonką, ale lepiej inie pić na pusty żołądek. W trakcie imprez także warto mieć coś do przegryzienia na talerzu. To sprawdzone sposoby na kaca w trakcie imprezy – wysokokaloryczny pokarm dłużej pozostaje w żołądku, dzięki czemu alkohol wolnej przenika do krwi.

Nie mieszaj alkoholi – to powinno stać się pierwszym przykazaniem bezpiecznego imprezowicza. Jeśli zdecydowałeś się na konkretny rodzaj trunku, bądź mu wierny. Najbardziej łaskawa jest dobrze schłodzona czysta wódka – drinki z dodatkiem soków mogą przyczynić się do kaca. Inna zasada głosi, że alkohole musujące działają szybciej, a picie szampana po wcześniejszym kieliszku wódki lub lampki wina, to gwarant kłopotów.

Nie pij przez słomkę – nie licząc tego, że słomki są passe, przyczyniają się do kaca. Aż 20% alkoholu wchłania się do krwiobiegu już w jamie ustnej, więc picie ich przez słomkę powoduje, że szybciej uderzają do głowy.

Nie pal papierosów – są osoby, które sięgają po papierosy tylko podczas imprez. Taki luz nie jest jednak wskazany, ponieważ nikotyna i alkohol metabolizowane są w wątrobie. Wątroba może sobie nie poradzić z pozbywaniem się obu trucizn jednocześnie.

Drinki pij z sokami – okazuje się, że napoje gazowane zmieszane z alkoholem bywają zdradliwe. Dwutlenek węgla obecny w napojach gazowanych przyspiesza wchłanianie etanolu do organizmu.

Sięgnij po odpowiednią tabletkę – w aptece, drogeriach, czy na stacjach benzynowych dostępne są tzw. tabletki na kaca. Przyjmuje się je na określony czas przez piciem, by zniwelować przykre skutki planowanego spożywania alkoholu. Można też stosować je dzień po, gdy kac już się rozszalał.


źródło: www.medicalnewstoday.com 

Psychologia

Spirala antykoncepcyjna. Co należy o niej wiedzieć przed założeniem?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
27 stycznia 2020
Spirala antykoncepcyjna. Co należy o niej wiedzieć przed założeniem?
Fot. iStock – Spirala antykoncepcyjna. Co należy o niej wiedzieć przed założeniem?

Spirala antykoncepcyjna to jedna z nowocześniejszych metod antykoncepcji, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród kobiet. Te, które już się zdecydowały na jej założenie, zazwyczaj sobie chwalą spiralę, ale można usłyszeć głosy o jej wadach. Co więc należy wiedzieć o spirali antykoncepcyjnej przed podjęciem ostatecznej decyzji?

Spirala antykoncepcyjna (wkładka domaciczna, wewnątrzmaciczna) ma za zadanie zapobiegać nieplanowanemu poczęciu. Tę metodę antykoncepcji często pacjentkom polecają lekarze ginekolodzy.

Wkładka zazwyczaj przypomina wyglądem literę T, S lub spiralę, wykonana jest polichlorku winylu, z dodatkiem srebra, miedzi, lub progesteronu (wkładki hormonalne). Jej działanie polega na powodowaniu zmian w konsystencji śluzu, co przeszkadza plemnikom w przemieszczaniu się. Spirala antykoncepcyjna z jonami miedzi dodatkowo działa  plemnikobójczo oraz wywołuje stan zapalny, który w razie ewentualnego zapłodnienia utrudni zagnieżdżenie się w macicy zarodka. Spirala antykoncepcyjna zakładana jest przez lekarza ginekologa w trakcie miesiączki. W ciągu 12 tygodni od jej założenia należy przeprowadzić badanie kontrolne.

Komu polecana jest spirala antykoncepcyjna i jaka jest jej cena?  

Spirala antykoncepcyjna najczęściej polecana jest kobietom, które mają już za sobą porody i nie planują potomstwa w najbliższym czasie, lub nawet wcale. Także panie, które np. karmią piersią i nie mogą lub nie chcą sięgać po tabletki hormonalne, mogą skorzystać z wkładki. Część ginekologów nie proponuje stosowania tej metody kobietom, które nie rodziły, ze względu na lekki stan zapalny w macicy, wywoływany przez spiralę. Mimo wysokiej skuteczności (99%) ta metoda nie jest jeszcze powszechna. Wpływ na to ma m.in. cena – spirala antykoncepcyjna wraz z założeniem może kosztować od kilkudziesięciu, do nawet ponad tysiąca złotych. Ostateczna cena zależy od rodzaju samej wkładki (hormonalna jest droższa), ceny wykonania USG w danym gabinecie, oraz wizyt kontrolnych. Ten koszt jednak w perspektywie wielu lat stosowania jest dobrą inwestycją w antykoncepcję, o której można na co dzień zapomnieć.

Spirala antykoncepcyjna. Co należy o niej wiedzieć przed założeniem?

Fot. iStock

Spirala antykoncepcyjna – kiedy jej założenie nie jest zalecane?

Okazuje się, że przeciwwskazań do założenia spirali jest kilka. O tym, czy kobieta może nosić wkładkę wewnątrzmaciczną, decyduje ginekolog podczas wywiadu z pacjentką i badania. Spirala antykoncepcyjna nie jest polecana w przypadku, gdy kobieta cierpi na:

 • częste stany zapalne narządów rodnych, lub w obrębie miednicy mniejszej,
 • nieprawidłowości w budowie macicy,
 • krwawienia z dróg rodnych o nieznanej przyczynie,
 • mięśniaki macicy,
 • nadżerki szyjki macicy,
 • niedokrwistość
 • podejrzenie ciąży lub ciąża pozamaciczna zaistniała w przeszłości,
 • wielokrotne poronienia,
 • macica nie mniejsza niż 6 cm i nie większa niż 9 cm,
 • zmniejszona odporność, leczenie immunosupresyjne,
 • uczulenie na substancje obecne w spirali.

Spirala antykoncepcyjna – wady i zalety, które trzeba wziąć pod uwagę przed jej założeniem

Zanim zapadnie decyzja o założeniu wkładki wewnątrzmacicznej, należy uświadomić sobie wady i zalety takiego rozwiązania.

Zalety spirali antykoncepcyjnej

Bez wątpienia jest to wygoda jej użytkowania oraz fakt, że po jej prawidłowym założeniu, nie trzeba się już martwić o zabezpieczenie przed każdym stosunkiem. To likwiduje stres związany z nieplanowanym zajściem w ciążę. Wkładki zazwyczaj skracają i łagodzą krwawienia menstruacyjne (nawet do 1-2 dni), co jest ogromnym komfortem w porównaniu do kilkudniowej miesiączki. Sam zabieg założenia spirali jest dla pacjentki prosty i bezpieczny, a ewentualny dyskomfort i krwawienie ustępuje w drugim dniu po jej umieszczeniu w macicy. Hormonalne wkładki zmniejszają ryzyko rozwoju polipów i mięśniaków macicy. I wracając do ceny – mimo jednorazowego wydatku, w perspektywie lat działania, spirala to ekonomiczny sposób zapobiegania ciąży.

Spirala antykoncepcyjna – wady

Spirala antykoncepcyjna ma także wady, których nie można przemilczeć. Po założeniu wkładki należy wziąć pod uwagę zwiększone ryzyko wystąpienia infekcji w pierwszych tygodniach. W ciągu pierwszych 3 miesięcy po założeniu spirali mogą pojawiać się plamienia i krwawienia pomiędzy miesiączkami. W pierwszym miesiącu noszenia wkładki jej skuteczność antykoncepcyjna jest nieco obniżona, więc w tym czasie należy stosować inne sposoby zabezpieczenia, np. prezerwatywy. Niekiedy może się wydarzyć, że wkładka może się przesunąć lub wypaść, co może wynikać z nieprawidłowego doboru wkładki lub założenia, a także anatomii kobiety.

Spirala antykoncepcyjna i jej skuteczność – o czym trzeba pamiętać?

Spirala antykoncepcyjna ma wysoką skuteczność określaną na 99%. Wg wskaźnika Pearla, wynosi około 0,2, co określa liczbę 2 ciąż w ciągu roku na 100 badanych kobiet. Samo poprawne założenie wkładki to nie wszystko. Wkładka musi być regularnie kontrolowana przez lekarza ginekologa, który ocenia jej umiejscowienie wewnątrz jamy macicy. Spirale mają także określoną datę wymiany, określaną przez producenta – od 2 do 6 lat. Po upływie określonego czasu należy albo założyć nową, albo wybrać inny rodzaj antykoncepcji.

Spirala antykoncepcyjna. Co należy o niej wiedzieć przed założeniem?

Fot. iStock


źródło: dimedic.eu 

Zobacz także

Uczucie pustki w życiu. Jak sobie z nim poradzić?

Uczucie pustki w życiu. Jak sobie z nim poradzić?

10 rzeczy, które powinni wiedzieć ojcowie córek. Nauczyć się robić koński ogon, to nie wstyd

Nadal nie rozumiemy czym właściwie jest depresja. Nie mówcie proszę więcej, że ten kto z nią przegrał, to tchórz