Psychologia

Nie umiesz odmawiać? Naucz się w końcu mówić NIE

Klaudia Kierzkowska
Klaudia Kierzkowska
17 listopada 2021
fot. Tharakorn/iStock
 

NIE to jedno z krótszych, ale zarazem jedno z trudniejszych do wypowiedzenia słów. W szczególności do osoby bliskiej, cenionej, kochanej. Odmawiając czujemy się winni. Mamy wyrzuty sumienia. Boimy się, że narazimy się innym i wpadniemy w konflikt. Jak odmawiać bez poczucia winy?

Odmawianie nie jest złe

Mówiąc TAK, cieszymy się, że możemy pomóc. Czujemy się potrzebni, niekiedy docenieni i dowartościowani. Jednak nie da się żyć, nie odmawiając. Nie możemy godzić się na wszystko. Nie możemy żyć wbrew naszej woli, wbrew temu co czujemy i czego potrzebujemy. Odmawianie nie jest niczym złym, trzeba tylko nauczyć się, jak sobie z nim radzić.

Dlaczego nie powinniśmy czuć się winni mówiąc NIE? Poczucie winy jest emocją, która pojawia się gdy robimy coś złego. Krzywdząc i raniąc powinniśmy czuć się winni, jednak nie odmawiając, zwłaszcza w przemyślany, niebolesny i niekrzywdzący sposób.
Często czujemy się winni, ponieważ w naszym mniemaniu nie tylko krzywdzimy drugą osobę, ale oczekujemy odwetu. Myślimy „Ona mnie znienawidzi”, „On się wścieknie”. Jednak to tak nie działa. Ludzie inteligentni, mądrzy i dobrzy – a takimi powinniśmy się otaczać – nie szukają zemsty. Nie chcą wyrządzić nam krzywdy. Zareagują rozsądnie, tak jak ty.

Jak odmawiać bez poczucia winy?

Zaproponuj alternatywę

To najłatwiejszy sposób, by powiedzieć „nie”. Odrzuć prośbę, ale zaproponuj inne rozwiązanie. Jednak upewnij się, że nie oferujesz alternatywy tylko i wyłącznie z powodu poczucia winy, a wyłącznie z dobrych chęci.

Okaż współczucie

Odmawiając, okaż współczucie. Spraw, by druga osoba poczuła, że ją rozumiesz i wspierasz, jednak w obecnej sytuacji nie możesz jej pomóc. Zainteresuj się problemem, nie lekceważ, ale kulturalnie odmów.

Powiedz dlaczego odmawiasz

Nie chodzi o to, by dokładnie tłumaczyć całą sytuację. Wystarczy kilka słów wyjaśnienia, tak by druga osoba nie poczuła się odtrącona i zlekceważona. Czasami jedno zdanie wyjaśni całą sytuację.

Nie kłam

Odmawiając drugiej osobie nie kłam i nie wymyślaj niestworzonych historii. Prawda prędzej czy później wyjdzie na jaw. Poza tym kłamiąc możesz mieć wyrzuty sumienia. Nie oszukuj, że masz wizytę u lekarza, a szczerze powiedz, że jesteś zmęczona po pracy i chcesz wrócić do domu.

Zmień w komplement

Postaraj się by słowo NIE, nie skrzywdziło. Odmawiając nie zapomnij o komplemencie ”Niestety nie mogę. Dziękuję bardzo, że o mnie pomyślałaś. To bardzo miłe z twojej strony.”

Nie przepraszaj

Jedną z gorszych rzeczy jest przepraszanie, które dodatkowo wpędzi cię w poczucie winy. Przeprosiny powinny się pojawić wówczas, gdy zrobimy coś złego. Choć w niektórych sytuacjach nawet słowo przepraszam i bukiet czerwonych róż nie pomogą. Jednak odmawianie nie jest niczym złym. Pamiętaj, że między brakiem przeprosin, a byciem nieuprzejmym granica jest naprawdę cienka.

Bądź stanowcza

Niektórzy od razu zrozumieją, że nie jesteś w stanie pomóc. Jednak duża grupa osób będzie prosić, naciskać, a niekiedy i szantażować. Bądź konsekwentna, stanowcza i nieuległa. Jeśli choć raz, pod wpływem nacisków zmienisz zdanie – będziesz stracona. Zawsze ktoś będzie próbował tobą manipulować i wpływać na zmianę decyzji. Nie musisz być bezduszna, oschła i niemiła. Przytul, wesprzyj, wysłuchaj, ale nie pozwól sobą manipulować.

Odmawiaj szybko

NIE powinno być szybkie, wyraźne i stanowcze. Choć odmawianie może wydawać ci się niewłaściwe, nie ma w nim nic złego. Nie zwódź, nie dawaj nadziei i nie pozostawiaj wątpliwości, jeśli wiesz, że nie jesteś w stanie pomóc.

Uświadom sobie, jakimi intencjami kierujesz się odmawiając. Jeśli nie chcesz nikogo zranić, skrzywdzić czy ośmieszyć, daj sobie prawo do odmowy. Zmierz się z tym faktem. Zrozum i zaakceptuj, że nie zawsze i nie każdemu będziesz w stanie pomóc. Mimo najszczerszych chęci, nie możesz rezygnować z siebie na rzecz innych.

Inspiracja: Quick and Dirty Tips https://www.quickanddirtytips.com/


Psychologia

Co się dzieje z twoim ciałem, kiedy przestajesz palić? Pierwsze zmiany już po 20 minutach

Redakcja
Redakcja
17 listopada 2021
fot. Dudits
 

Palenie uwalnia do organizmu tysiące substancji chemicznych. Rezultatem jest nie tylko uszkodzenie płuc, ale także serca i wielu innych struktur ciała. Ale nawet jeśli paliłaś przez wiele lat, możesz odwrócić tego skutki i odczuć korzyści już od pierwszych godzin po wypaleniu ostatniego papierosa. Po roku będziesz innym człowiekiem, a po 15… sama zobacz. Poniżej przedstawiamy niektóre z wielu korzyści zdrowotnych, których możesz doświadczyć, rzucając palenie już dziś.

20 minut po ostatnim papierosie

Pozytywne skutki zdrowotne rzucenia palenia zaczynają się już 20 minut po ostatnim papierosie. Twoje ciśnienie krwi i puls zaczną wracać do normalnego poziomu. Ponadto włókna w oskrzelach, które wcześniej nie poruszały się dobrze z powodu ciągłego narażenia na dym, ponownie zaczną się poruszać. Jest to korzystne dla płuc: włókna te pomagają usuwać czynniki drażniące i bakterie z płuc, pomagając zmniejszyć ryzyko infekcji.

8 godzin po ostatnim papierosie

Po ośmiu godzinach poziom tlenku węgla powróci do bardziej normalnego poziomu. Tlenek węgla to substancja chemiczna obecna w dymie papierosowym, która zastępuje cząsteczki tlenu we krwi, zmniejszając ilość tlenu dostarczanego do tkanek. Kiedy tlenek węgla znika, poziom tlenu w organizmie zaczyna wzrastać do bardziej normalnego poziomu. Ten zwiększony poziom tlenu pomaga odżywiać tkanki i naczynia krwionośne, które otrzymywały go mniej podczas palenia.

24 godziny po ostatnim papierosie

W ciągu jednego dnia zmniejszyłaś już ryzyko zawału serca. Dzieje się tak z powodu zmniejszonego zwężenia żył i tętnic, a także zwiększonego poziomu tlenu, który trafia do serca, aby poprawić jego funkcjonowanie. W tym czasie poziom nikotyny w krwioobiegu również spadł do znikomych ilości.

48 godzin po ostatnim papierosie

Po 48 godzinach uszkodzone wcześniej zakończenia nerwowe zaczynają się odbudowywać! Możesz również zacząć zauważać, że zmysły, które wcześniej były przytępione z powodu palenia, poprawiają się. Możesz zdać sobie sprawę, że pachniesz i smakujesz lepiej niż przedtem.

72 godziny po ostatnim papierosie

Fot. iStock / yulkapopkova

W ciągu trzech dni po rzuceniu palenia zauważysz, że łatwiej ci oddychać. Dzieje się tak, ponieważ oskrzela zaczęły się rozluźniać i bardziej otwierać. Ułatwia to wymianę powietrza między dwutlenkiem węgla a tlenem. Ponadto pojemność płuc lub zdolność płuc do wypełniania się powietrzem wzrasta już około trzech dni po rzuceniu palenia.

Tydzień po ostatnim papierosie

Pierwszy tydzień jest ważny nie tylko dla twojego zdrowia, ale także dla twojego wskaźnika powodzenia w rzuceniu palenia na dłuższą metę. Palacze, którym udaje się przetrwać tydzień bez palenia, mają dziewięć razy większe szanse na rzucenie palenia. Szanse na rzucenie palenia na dobre wzrastają z każdą próbą. Jeśli zdołasz dotrwać do jednego tygodnia, możesz wytrzymać to przez całe życie.

Dwa tygodnie po ostatnim papierosie

W ciągu dwóch tygodni od rzucenia palenia możesz zacząć zauważać, że nie tylko łatwiej oddychasz. Łatwiej ci się też chodzi. Dzieje się tak dzięki lepszemu krążeniu i dotlenieniu. Funkcja płuc zwiększa się nawet o 30 proc. po około dwóch tygodniach od rzucenia palenia, zauważają w badaniach uczeni z University of Michigan.

Miesiąc po ostatnim papierosie

W ciągu zaledwie jednego krótkiego miesiąca możesz doświadczyć wielu zmian zdrowotnych związanych z rzuceniem palenia. Odczujesz podwyższenie ogólnej energii życiowej. Możesz również zauważyć, że wiele objawów związanych z paleniem zmniejszyło się, np. przekrwienie zatok i duszność podczas ćwiczeń. Oprócz tych korzyści, włókna w płucach, które pomagają utrzymać zdrowe płuca, odbudowują się. Włókna te mogą pomóc zmniejszyć nadmierne gromadzenie się śluzu i chronić przed infekcjami bakteryjnymi.

Trzy miesiące po ostatnim papierosie

Fot. iStock/Sezeryadigar

W ciągu trzech miesięcy po rzuceniu palenia kobieta może poprawić swoją płodność, a także zmniejszyć ryzyko przedwczesnego narodzin dziecka.

Sześć miesięcy po ostatnim papierosie

Po sześciu miesiącach od rzucenia palenia wiele osób często zauważa, że ​​lepiej radzi sobie ze stresującymi wydarzeniami, które pojawiają się na ich drodze już bez poczucia, że ​​muszą zapalić. Mogą również zauważyć, że odkrztuszają znacznie mniej śluzu i flegmy. Dzieje się tak, ponieważ drogi oddechowe są znacznie mniej zapalne bez stałego narażenia na dym papierosowy i chemikalia zawarte w papierosach.

Rok po ostatnim papierosie

Po roku od rzucenia palenia twoje płuca znacznie poprawią swoją pojemność i funkcjonowanie. Zauważysz, o ile łatwiej oddychasz podczas wysiłku i o ile mniej kaszlesz w porównaniu do czasów, kiedy paliłaś. Oprócz tych korzyści zdrowotnych zaoszczędzisz ogromną ilość pieniędzy. Palenie papierosów jest drogie. Po roku zaoszczędzisz ok. 5,5 tys. złotych!

Trzy lata po twoim ostatnim papierosie

W ciągu trzech lat po rzuceniu palenia ryzyko zawału serca zmniejszy się do poziomu u osoby niepalącej. Palenie nie tylko ogranicza dopływ tlenu do serca. Niszczy również wyściółkę tętnic. Tkanka tłuszczowa zaczyna się gromadzić, co zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia zawału serca lub udaru mózgu. Rzucenie palenia może pomóc odwrócić te skutki.

Pięć lat po twoim ostatnim papierosie

Fot. iStock/Terroa

Według Uniwersytetu Karoliny Północnej, pięć lat po rzuceniu palenia ryzyko zgonu z powodu raka płuc spada o połowę w porównaniu z okresem palenia.

10 lat po twoim ostatnim papierosie

Po upływie dekady ryzyko zgonu z powodu raka płuc spada do poziomu osoby niepalącej. Komórki, które wcześniej były przedrakowe, są teraz zastępowane zdrowymi komórkami. Oprócz zmniejszenia ryzyka raka płuc zmniejsza się również ryzyko zachorowania na choroby związane z paleniem. Obejmuje to zmniejszone ryzyko zachorowania na raka:

  • usta
  • przełyk
  • pęcherz moczowy
  • nerki
  • trzustka

15 lat po ostatnim papierosie

Po 15 latach ryzyko zawału serca i udaru zmniejszyło się do poziomu u osoby, która nigdy wcześniej nie paliła. Chociaż cofnięcie czasu na skutki palenia może zająć trochę czasu, 15 lat bez palenia stanowi kamień milowy dla Twojego zdrowia i ogólnego samopoczucia.

 


Psychologia

Światowy Dzień Rzucenia Palenia okazją do rozwodu z nałogiem

Redakcja
Redakcja
17 listopada 2021
fot. ljubaphoto/iStock

18 listopada będziemy obchodzić Światowy Dzień Rzucenia Palenia – to ten moment, w którym po raz kolejny powinniśmy pomyśleć o porzuceniu szkodliwego nałogu. Co jednak, jeżeli mimo usilnych prób nie jesteśmy w stanie zerwać z paleniem?

Nauka podpowiada nam, że istnieją potencjalnie mniej szkodliwe alternatywy dla papierosów, takie jak choćby papierosy elektroniczne, czyli e-papierosy oraz podgrzewacze tytoniu. Według większości międzynarodowych badań naukowych są one o około 90-95 proc. mniej szkodliwe od tradycyjnych papierosów, bo nie zawierają najbardziej szkodliwych dla zdrowia substancji smolistych. Naukowcy podkreślają, że nie chodzi tu o przerzucenie się z papierosów na mniej szkodliwe zamienniki, ale o ich pomocną rolę w bardzo trudnej „fazie przejściowej”. Cel jest bowiem jasno określony – całkowite porzucenie wszelkich używek.

Bardzo ważne jest, by sięgać wyłącznie po sprawdzone, przebadane produkty i chociaż na rynku oczywiście można wybierać spośród wielu, to jednym z najbardziej istotnych elementów, na które powinno się zwracać uwagę, jest bezpieczeństwo użytkowania oraz jakość gwarantowana systemem testów. I tak, np. podgrzewacze glo hyper + poddano w ostatnim czasie wnikliwym badaniom
w czterech brytyjskich klinikach, w których przebadano 500 woluntariuszy w wieku od 23 do 55 lat. Uzyskane wyniki zaprezentowane w naukowej publikacji wykazały, że całkowite przejście na glo spowodowało statystycznie istotne zmiany w zakresie tzw. biomarkerów narażenia oraz biomarkerów potencjalnej szkody w porównaniu z kontynuacją palenia. W przypadku większości mierzonych wskaźników, redukcje szkód zaobserwowane u osób korzystających z tego urządzenia były podobne do tych obecnych u osób, które całkowicie przestały palić [1].

Są jednak i inne alternatywy. Naukowcy badający ekspozycję organizmu na szkodliwe czynniki stworzyli tzw. skalą obniżania ryzyka (risk continuum), wg której najmniej szkodliwa jest tzw. nikotynowa terapia zastępcza (NRT), potem produkty doustne, w tym saszetki nikotynowe, następnie e-papierosy dostępne w systemach otwartych oraz zamkniętych, jak np. Vuse ePen, sproszkowany tytoń i wspomniane podgrzewacze tytoniu, a na szarym końcu tradycyjne papierosy i cygara.

Wielka Brytania najprawdopodobniej stanie się pierwszym krajem na świecie, w którym e-papierosy będą przepisywane przez lekarzy publicznej służby zdrowia jako produkt medyczny dla osób chcących rzucić palenie. Pod koniec października brytyjska Agencja ds. Regulacji Leków i Produktów Zdrowotnych (MHRA) zaktualizowała wytyczne dla osób chcących rzucić palenie i poinformowała, że producenci e-papierosów mogą zgłaszać swoje produkty do takiego samego procesu zatwierdzania, jaki obowiązuje w przypadku innych leków.

Na temat ograniczania ryzyk zdrowotnych związanych z paleniem wypowiadał się też m.in. prof. Andrzej Sobczak ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach:

Faktycznie można stwierdzić, że e-papieros może być drogą do zmniejszenia szkód wyrządzonych przez tradycyjne papierosy. Programy z użyciem e-papierosów wdraża się w Nowej Zelandii, Wielkiej Brytanii i USA, gdzie programy redukcji szkód za pomocą e-papierosów są już realizowane na poziomie rządowym. (…) Ja osobiście widzę bardzo duży potencjał w e-papierosach jako narzędziu wspomagającym rzucenie palenia, o ile ten proces będzie wspomagany przez inne metody zwalczania nałogu – mówi naukowiec.


Zobacz także

Słaba płeć… Kobieto, jak to dobrze, że chociaż na ciebie zawsze można liczyć

Co sprawia, że źle o sobie myślimy?

Zaproś mnie na kawę, pogłaszcz po głowie i pozwól mi na mój smutek

Pierwszą osobą, która się dowie, że zostałaś ofiarą przemocy, jesteś ty sama. Zobacz to, czego nikt inny nie widzi