Introwertyk to osoba, która przez otoczenie postrzegana jest jako ktoś nieśmiały, wycofany i kochający nade wszystko samotność. Nie jest to do końca właściwy obraz introwertyka, który do zaprezentowania światu ma o wiele więcej, niż wyłącznie skryty charakter. Introwertycy maja wiele pozytywnych cech, które są niewątpliwie ich wielką zaletą.
Na pytanie, kto to jest introwertyk, trudno jest podać jedną definicję, która będzie pasowała do każdego przypadku. Można jednak określić główne cechy, które uznać można za charakteryzujące osobę introwertyczną.
Kim jest introwertyk? Kto to jest introwertyk?
Introwertyk postrzegany jest jako osoba wycofana, skryta w kontaktach z otoczeniem. Nie każdy introwertyk ucieka od towarzystwa innych ludzi, ale zazwyczaj dla osoby bardziej skrytej, nadmierny kontakt będzie powodował dyskomfort i zmęczenie. Z tego powodu introwertycy najlepiej funkcjonują w niewielkich grupach znanych im osób, wśród których czują się bezpiecznie. Podobnie jest w pracy – pęd i konieczność funkcjonowania w dużym zespole będzie dla introwertyka stresujące. Takie osoby nie są urodzonymi mówcami, nie lubią skupiać na sobie uwagi. Bardziej odpowiada im rola słuchacza, niż wzięcie aktywnego udziału w publicznym wystąpieniu lub w dynamicznej dyskusji w większym gronie. Introwertyk ma rozbudzoną wyobraźnię, w której lubi się zanurzać. Woli swój dom i spokój, od wielkich wyjść, czy mocnych wrażeń. Poszukiwanie adrenaliny to nie jest jego świat.
Introwertyk – na czym polega jego siła?
Choć obraz introwertyka nie przedstawia osoby specjalnie przebojowej, która błyszczy w blasku fleszy, nie sposób mu omówić wielu zalet. Można przytoczyć tu choćby uważność, bo to właśnie introwertycy skupiają się mocniej na swoim otoczeniu, obserwując je. Nic istotnego im nie umknie, potrafią słuchać, dlatego też są świetnymi przyjaciółmi, spoglądającymi z troską na drugiego człowieka. Introwertyk może mieć tylko jednego przyjaciela, ale ta relacja jest na dobre i złe, głęboka i szczera. Osoby introwertyczne są rozważne – przy podejmowaniu decyzji analizują jej plusy i minusy, decydując się na najlepszą opcję. Pomyślą dwa razy, zanim coś powiedzą, i można mieć pewność, że to nie będzie uwaga czy pomysł rzucone byle jak, na odczepnego. Są świetnymi pracownikami, a także (tak, tak!) liderami. Słuchają współpracowników, wysuwają odpowiednie wnioski, są otwarci na nowe pomysły. Nie wychodzą przed szereg, dzięki czemu dają możliwość także innym na pokazanie swojego pomysłu czy umiejętności. Potrafią docenić cudzy wkład w pracę, a i sami lubią pracować efektywnie, skupiając się na zadaniu.
Introwertyk a ekstrawertyk – relacje
W przyjaźni czy z związku taki układ to jak połączenie wody i ognia. To dwie odmienne osobowości, które jednak przy staraniach potrafią ze sobą doskonale się ułożyć. W przeciwieństwie do introwertyka, ekstrawertyk to król pierwszego planu, osoba, którą słychać z daleka. Ma silną potrzebę bycia zauważonym i docenionym, chętnie poznaje nowych ludzi i chętnie mówi osobie. Jest żywiołowy i kocha, gdy wokół stale coś się dzieje. Relacja między introwertykiem a ekstrawertykiem jest możliwa i przynosi pozytywy zarówno jednej, jak i drugiej stronie. Ekstrawertyk może zaczerpnąć trochę z tego spokoju, który cechuje introwertyka. To działa także w drugą stronę – introwertyk ma szansę częściej wyjść do ludzi, dostać zastrzyk pozytywnej energii. Oczywiście należy pamiętać, że co za dużo, to nie zdrowo, więc w relacji introwertyk – ekstrawertyk, obie strony muszą mieć możliwość realizowania się w sposób najbardziej dla nich komfortowy. Nie ma szans na to, by próbować siłą nagiąć jedną osobę, próbując dopasować do drugiej. Introwertyk nie stanie się nagle lwem salonowym, a ekstrawertyk cichym wielbicielem wieczorów z książką pod kocem, który unika towarzystwa. Taka przyjaźń lub związek może się udać, o ile osoby o odmiennych wrażliwościach będą umiały wzajemnie się zrozumieć i zaakceptować istniejące między nimi różnice.
Introwertyk – test osobowości
Nie zawsze trzeba zgadywać w ciemno, jaki typ osobowości do każdego z nas pasuje, czy ktoś jest introwertykiem, czy nie. Można wykonać odpowiedni test dostępny w sieci, który może wskazać, czy introwertyk to określenie pasujące do danej osoby. Należy jednak pamiętać, że testy osobowości przeprowadzane na własną rękę, niezweryfikowane przez specjalistów, mogą nie dać prawdziwej informacji. Inną sprawą jest, że niektóre udzielone odpowiedzi mogą nie wskazywać jednoznacznie na introwertyka czy ekstrawertyka. Nie zapominajmy, że większość z nas ma mieszankę obu typu osobowości, a takich „czystych” intro – czy ekstrawertyków wcale nie jest dużo. Jeśli chcecie w sposób właściwy określić typ osobowości (introwertyk, ambiwertyk, ekstrawertyk), warto skorzystać z pomocy psychologa, który dysponuje odpowiednimi metodami.