Go to content

7 kroków, by stać się efektywną. To bardzo proste!

Fot. iStock/gradyreese

E–fek–tywna. To piękne słowo o ważnym znaczeniu. Co robić, aby móc powiedzieć: „Tak, jestem taka efektywna, przez co zawsze produktywna“?

Albo inaczej, nie powiedzieć, sprawić, żeby było to prawdą. Natłok obowiązków, codzienne zmagania z rzeczywistością, ciągły pośpiech i wszechobecny stres zdecydowanie nie wpływają dobrze na naszą efektywność.

Na  wszystko jest jednak sposób. Kluczem do naszej efektywności jest przede wszystkim dobra organizacja czasu. Pozwoli ona lepiej poukładać obowiązki, przez co zyskamy na wydajności, a w konsekwencji osiągniemy nasze małe codzienne sukcesy. Podstawa więc to dobry plan działania na każdy dzień. Bez niego na nic zda nam się nawet pozytywne myślenie.

Z dobrym planem łatwiej pracować nad swoją motywacją i czymś, co często jest pomijane, a w moim przekonaniu jest wyjątkowo ważne, czyli nad wytrwałością! Radzenie sobie z porażkami jest prawdziwym wyzwaniem dla nas wszystkich. Kto nie miewa złych dni, chwil zwątpienia? Nieprawdą jest, że są ludzie, którym spełnianie marzeń przychodzi łatwo i bezboleśnie. Każdy miewa blokady, musi pokonywać przeszkody na drodze do celu. Musi starać się każdego dnia i mobilizować samego siebie do działania i często także do walki. Czy się da? Oczywiście!

Oto kilka rad, jak zwiększać swoją efektywność:

  1. Trzymaj porządek w swoim miejscu pracy. Bałagan rozprasza, niepotrzebne przedmioty tylko odciągają uwagę od istotnych spraw i zadań.
  2. Rób sobie przerwy od pracy. Mózg pracujący na najwyższych obrotach potrzebuje odświeżenia i odpoczynku co jakiś czas. Więc, na przykład co dwie godziny, zafunduj sobie 15 minut przerwy i najlepiej wykorzystuj je na odrobinę ruchu, przewietrz głowę. Nie myśl przez chwilę o sprawach zawodowych!
  3. Zrezygnuj na chwilę ze świata wirtualnego. Koleżanka prezentuje z dumą nowe dziecko, znajomi pytają, czy pójdziecie wieczorem do kina, a może były chłopak znowu jest w podróży do Barcelony? Sprawdzaj to po pracy. Kiedy zajmujesz się czymś naprawdę ważnym, odłącz się od wirtualnego świata. Nowinki ze świata, podglądanie życia znajomych, czy luźne pogawędki z koleżankami rozpraszają. Dlatego wyłącz powiadomienia w telefonie i unikaj zaglądania na portale społecznościowe, plotkarskie czy polityczne.
  4. Ustal priorytety. Określ, co danego dnia jest najważniejsze do wykonania i jak wykonanie jednego wpłynie na inne obowiązki. Być może zrobienie jednej rzeczy spowoduje, że pozostałe inne pójdą znacznie sprawniej.
  5. Zacznij robić w pierwszej kolejności rzeczy, które wydają ci się najprostsze. Nie zmęczysz się od razu i będziesz mieć więcej energii do dalszej pracy.
  6. Spotkania towarzyskie umawiaj po pracy. Nie spotykaj się w ciągu dnia z kimś, kto zabierze ci czas i cię zdekoncentruje. Ploteczki, mniej istotne sprawy i rzeczy niezwiązane z pracą mogą poczekać.
  7. Pamiętaj o posiłkach w trakcie pracy. Kiedy jesteśmy głodni, nasz mózg pracuje wolniej i często pojawiają się kłopoty z koncentracją. Regularne lekkie posiłki będą miały dobry wpływ na umysł i ciało.

Te kilka prostych rad wprowadzonych w życie może widocznie wpłynąć na efektywność. Pamiętaj o nich, a sukces i satysfakcja z pracy będzie w zasięgu