Go to content

Introwertycy mówią mniej, ale mądrze. Poznaj cechy, które sprawiają, że są znakomitymi mówcami

Fot. iStock / uschools

Introwertycy kojarzą się przede wszystkim z osobami nieśmiałymi i wycofanymi, które mają nie tylko problem z nawiązywaniem nowych kontaktów, ale przede wszystkim z publicznymi wypowiedziami. Jednak jest to obraz bardzo uproszczony, w wielu przypadkach niesprawiedliwy dla osób, które przejawiają cechy introwertyka.

Owszem, oni sami, określają się mianem ludzi spokojnych, lubiących własne towarzystwo, niewychodzących przez szereg, ale nie oznacza to, że nie potrafią się one odnaleźć na forum publicznym.

Introwertyk więcej myśli nad sensem wypowiedzi

Wbrew pozorom takie osoby mogą być doskonałymi mówcami, mimo że częściej przyjmują rolę obserwatorów i występują w rolach słuchaczy. Historia zna wiele przykładów mówców będących z natury introwertykami, którzy znakomicie radzili sobie w wystąpieniach publicznych, tak jak np. Barack Obama, Gandhi czy Nelson Mandela.

Cechy, które sprawiają, że introwertycy są znakomitymi mówcami

♦ Introwertyk swoje opinie i poglądy kształtuje dłużej, i dłużej też się nad nimi zastanawia, niż przeciętny ekstrawertyk, wyrzucający z siebie słowa z prędkością karabinu maszynowego.

♦ Wypowiedzi introwertyka są bardziej przemyślane, konkretne, cechujące się brakiem zbędnych ozdobników i pobocznych dygresji.

♦ To prawda, że introwertycy są świetnymi słuchaczami, ale nie skupiają się jedynie na słuchaniu, są po prostu bardziej wybredni i wolą wydatkować swoją energię w bardziej przemyślany sposób.

♦ Przemówienie publiczne to nie konkurs odwagi, ale swoisty pokaz umiejętności, do których kontrolowania introwertyk ma wyjątkową zdolność.

♦ Introwertycy stosują lepszą retorykę i zachowują spokój pod presją, kontrolują swój głos, oddech.

♦ Myślą głęboko i są bardziej wrażliwi na ludzi wokół nich, szybko wyłapując reakcje słuchaczy i szybko dostosowują do nich jakość swojego przekazu, dzięki czemu mogą poczuć się przed publicznością swobodnie.

Warto pamiętać, że dobrym mówcą może być każdy, kto odpowiednio długo pracuje nad swoimi umiejętnościami w tej dziedzinie.


 

źródło: www.lifehack.org, www.kroliczekdoswiadczalny.pl