Doświadczenia z dzieciństwa odgrywają istotną rolę i mają duży wpływ na to, jak wygląda nasze dorosłe życie i związki partnerskie. Kobiety często powielają schematy i popełniają podobne błędy jak ich rodzice. Niekochane córki, źle lokują uczucia i wpadają w sidła toksycznych relacji. Co za tym stoi? Powodów jest co najmniej kilka.
Czemu zakochujemy się w nieodpowiednich mężczyznach? Często takich, którzy traktują nas przedmiotowo, z góry. Pozbawionych empatii, perwersyjnych, mających pretensjonalne poczucie własnej wartości. Powodów, dla których dziewczynki, które nie czuły się kochane w dzieciństwie, mogą przyciągać partnerów z tendencjami narcystycznymi w wieku dorosłym jest wiele.
Są przyzwyczajone do manipulowania i kontrolowania
Kobiety, które w dzieciństwie doświadczyły różnych rodzajów przemocy emocjonalnej, nieustannej kontroli i manipulacji wierzą, a wręcz są przekonane, że takie zachowania są normalne. Nie widzą w nich nic złego i niepokojącego. Kobiety te bardzo często nie mają poczucia własnej wartości, nie doceniają siebie, niekiedy nawet nie mają do siebie szacunku. Koniec końców, jako osoby dorosłe szukają partnera, który zachowaniem przypomina ich ojca. Wyniosłego, zapatrzonego w siebie, a niekiedy i zadufanego.
Są empatyczne i nadopiekuńcze
Empatyczne i bardzo wrażliwe kobiety – a takie często są kobiety, które nie czuły się kochane w dzieciństwie – są bardziej podatne na urok narcystycznych mężczyzn. Ich dobre serce, szczerość i delikatność bywają wykorzystane przez wyróżniających się „imponującym” poczuciem własnej wartości facetów. Przepełnione emocjami kobiety muszą pamiętać, że empatia nie czyni ich słabszymi!
Minimalizują swoje potrzeby
Dziewczynki, które nie czuły się ważne dla swoich rodziców w dzieciństwie, w życiu dorosłym często zmagają się z brakiem poczucia własnej wartości. Potrzeby innych stawiają na pierwszym miejscu, one są gdzieś na szarym końcu. Minimalizują swoje pragnienia. Ignorują marzenia, co wykorzystuje narcystyczny facet, który bez żadnych przeszkód może postawić siebie na pierwszym miejscu. Choć zarówno dla kobiety, jak i mężczyzny taki związek może wydawać się idealnym, to tak naprawdę jest toksyczny. Niszczy, rani i rujnuje.
Przykre słowa są dla nich „normalne”
Kobiety, które w dzieciństwie wciąż były krytykowane, zawstydzane, a niekiedy nawet i poniżane, „przyzwyczaiły” się do takiego traktowania. Obelgi i krzywdzące słowa uznają za normalne. Przyzwyczaiły się do gorszej pozycji, dlatego też często niewłaściwie lokują swoje uczucia. Zakochują się w narcystycznych i zapatrzonych w siebie facetach.
Narcystyczny facet kojarzy im się z domem
Relacja jaka rodzi się pomiędzy dzieckiem a rodzicem przygotowuje grunt pod relację w życiu dorosłym. Kobiety wychowywane przez osoby z cechami narcystycznymi, często nieświadomie wybierają partnera podobnego do rodziców. Mają nadzieję, że tym razem poczują miłość i akceptację, której nie doświadczyły w dzieciństwie.
Zaczyna się jak w bajce
Kiedy poznajemy nową i interesującą osobę, dajemy z siebie wszystko, Chcemy zaprezentować się z jak najlepszej strony, często udając kogoś innego niż tak naprawdę jesteśmy. Nawet narcystyczny facet na początku znajomości bywa czuły, uczynny i pomocny. I nie ma nic dziwnego, ani nadzwyczajnego w tym, że kobietę, która nie czuła się kochana w dzieciństwie, będzie do niego ciągnęło. Przecież w końcu spotkała kogoś, kto daje jej to, czego od dawna pragnęła. Szkoda, że to tylko pozory.
Drogie kobiety…
jesteście jedyne w swoim rodzaju, cudowne i niepowtarzalne. Bez względu na to, jak wyglądało wasze dzieciństwo, w przyszłości możecie nawiązać zdrowe relacje. To co miało miejsce kilkanaście lat temu nie jest waszą winą. Nie obwiniajcie się, że być może nie byłyście „idealnymi” córkami, które nie zasługiwały na miłość. Każde dziecko na nią zasługuje! Zacznijcie pracować nad poczuciem własnej wartości, zwiększeniem samoświadomości. Nie jesteście bezbronne, a silne, dzielne i waleczne. Wiedzcie, że zasługujecie na piękny, prawdziwy i szczery związek!