Go to content

Depresja zawłaszcza myśli, ale cierpi również ciało. Jakie objawy fizyczne mogą jej towarzyszyć?

depresja objawy fizyczne u kobiety
Fot. iStock

Depresja powoduje objawy fizyczne, które często są spychane na boczny tor zaburzenia, uważane za mniej istotne w jego przebiegu. Trzeba  pamiętać, że depresja to nie tylko kwestia psychiki, ale również ciała, które reaguje na zmiany. Odciska piętno, negatywnie wpływa na zdrowie, czasem nawet je odbierając. Jakie objawy fizyczne powoduje depresja?

Depresja to najczęściej spotykane zaburzenie psychiczne, które pojawia się u kobiet prawie dwa razy częściej niż u mężczyzn. Ogranicza sprawność i zdolność do pracy wielu ludzi na całym świecie, ale nie każdy chory otrzymuje potrzebną pomoc. Według statystyk wciąż ponad połowa przypadków depresji nie zostaje rozpoznana przez specjalistę i poddana koniecznemu leczeniu. Z tego powodu warto mówić o niej jak najczęściej, by problem dotarł do świadomości wielu osób, także tych potrzebujących pomocy.

Depresja zazwyczaj kojarzona jest z odczuwaniem przytłaczającego smutku, beznadziei, czy brakiem chęci do funkcjonowania. Osoba cierpiąca na depresję może jednak zakładać „maski”, sprawiać, że inni będą uważali, że wszystko jest w najlepszym porządku, gdy w rzeczywistości nie jest. „Założenie” uśmiechu na twarz nie usunie jednak smutku czy lęku, podobnie jak nie sprawi, że ciało przestanie boleć a wszystko inne po kolei wskoczy na właściwe miejsce.

Depresja — objawy fizyczne 

Ta przysłowiowa choroba duszy wpływa również na zdrowie, powodując przykre dolegliwości. Niestety depresja daje objawy fizyczne i psychiczne, które mają charakter nawracający i przewlekły. Depresja, szczególnie nieleczona, obniża samopoczucie i jakość życia osób chorych. Powoduje ona zmiany w organizmie, dla których nie udaje się zidentyfikować medycznej przyczyny. Jakie objawy fizyczne  powoduje depresja?

Fizyczne objawy depresji: bóle ciała

Badania wykazały, że osoby cierpiące na depresję cechują się niższą tolerancją na ból w porównaniu do zdrowych osób. Najczęściej towarzyszy im napięciowy ból głowy, bóle brzucha, bolesne wypróżnianie się, ból w okolicy klatki piersiowej, bóle mięśni i stawów, bóle pleców i inne. Czasem dolegliwości są tak duże, że przesłaniają inne objawy epizodu depresyjnego, przyczyniając się do szukania diagnozy nie tam, gdzie trzeba i opóźniając podjęcie właściwej terapii. W tej sytuacji mówimy o tzw. maskach bólowych depresji.

Zobacz również: Depresja maskowana. Gdy ciało ukrywa chorobę duszy

Somatyczne objawy depresji: brak sił fizycznych

Bóle ciała, brak sił i chroniczne zmęczenie to również fizyczne objawy depresji. Wyczerpanie i bóle ciała utrudniają wykonywanie zwykłych czynności, często zmuszają osoby cierpiące na depresję do pozostania w łóżku.

Fot. iStock

Fizyczne objawy depresji: problemy trawienne

Depresja może powodować problemy trawienne, ponieważ ośrodkowy układ nerwowy wpływa na jelitowy układ nerwowy (tzw. mózg brzuszny). Stres i negatywne emocje towarzyszące depresji mogą zaostrzać stan zapalny, zakłócać trawienie i powodować przykre dolegliwości takie jak: nudności, skurcze, dyskomfort odczuwany w jamie brzusznej, wzdęcia, zburzenia pracy jelit.

Fizyczne objawy depresji: chudnięcie lub tycie

Często osoby cierpiące z powodu depresji narzekają na słaby apetyt. Jedzą, bo czują, że powinni, ale jedzenie nie sprawia im przyjemności, a towarzyszące im niekiedy problemy trawienne zniechęcają do posiłków. Mniejszy apetyt pociąga za sobą utratę masy ciała. Depresji może towarzyszyć również zwiększone odczuwanie głodu, objadanie się (zwłaszcza słodyczami), co może z kolei skutkować zwiększeniem masy ciała.

Fizyczne objawy depresji: zaburzenia miesiączkowania

U kobiet cierpiących na depresję może dojść do zaburzeń cyklu miesięcznego takich jak: nieregularne cykle, czy brak miesiączki.

Zobacz również: PCOS negatywnie wpływa na ciało i psychikę. Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u lekarza?

Depresja zwiększa ryzyko rozwoju chorób przewlekłych 

Może wpływać na pojawienie się poważnych chorób, ponieważ obciążony stresem i wieloma negatywnymi emocjami organizm nie radzi sobie już tak dobrze z zagrożeniami. Stres oksydacyjny utrudnia usuwanie toksyn z organizmu, z co z kolei zaburza pracę organów. Towarzyszące depresji zaburzenia snu i nastroju osłabiają układ odpornościowy. Z tego powodu osoba cierpiąca na depresję jest bardziej narażona na rozwój chorób przewlekłych takich jak np.: choroby serca, cukrzyca, zaburzenia pracy tarczycy, czy choroby neurologiczne.


źródło:  www.mp.pl, www.poradnikzdrowie.pl