Psychologia Samorozwój

„Zamiast ciągle na coś czekać – zacznij żyć, właśnie dziś. Jest o wiele później, niż ci się wydaje” 25 cytatów ks. Jana Kaczkowskiego

Iwona Zgliczyńska
Iwona Zgliczyńska
25 marca 2022
cytaty ks. Jana Kaczkowskiego
Fot. Screen z / YouTube / Zjazd Gnieźnieński
 

Bardzo nam go dziś brakuje! Ksiądz Jan Kaczkowski odszedł 28 marca 2016 roku, w wieku 38 lat. Najpierw pomagał odchodzić innym, nieuleczalnie chorym. Wierzył, że dobro może być zaraźliwe: do pomocy w puckim hospicjum zaprosił „trudną młodzież” i ludzi po wyrokach. Później sam stanął przed najgorszą diagnozą: glejak, nowotwór mózgu. Ale nigdy nie tracił pogody ducha. Wybrałyśmy dla was najpiękniejsze cytaty z ks. Jana Kaczkowskiego.

„Chorobę wykryto u mnie 1 czerwca 2012 roku, dano mi najpierw sześć miesięcy życia, potem czternaście. Nie chcę być jak brazylijski wyciskacz łez… Może powiem tylko, że gdy się o tym dowiedziałem, byłem wściekły”, tłumaczył.

Jednak robił wszystko, by nie dać złamać się w chorobie. Żył tak, by jak najlepiej wykorzystać czas. Napisał trzy książki, które stały się hitami: „Nie ma szału, jest rak”, „Życie na pełnej petardzie” oraz „Grunt pod nogami”. Pisał w nich o swoim procesie godzenia się ze śmiercią, wypowiadał się jako bioetyk, ale też po prostu mądry ksiądz i człowiek. Nie gardził ateistami. Mimo swojej choroby do końca troszczył się o stabilność, w tym finansową, hospicjum.  O swojej chorobie mówił z pogoda ducha, dając tym samym wsparcie milionom innych chorych.

– Dlaczego Ksiądz nazywa siebie „onkocelebrytą”?
– Pewnie dlatego, że wiele osób mówi mi, że gdziekolwiek dziś nie otworzy lodówki, tam jest Kaczkowski.
– I to w najlepszym czasie antenowym.
– Śmieję się, że to właśnie taki „onkocelebrytyzm”, bo jestem głównie znany z tego, że mam raka.
– Ksiądz to mówi z przekąsem.
– Nie do końca. Raczej na takim półżarcie, ponieważ ten mój nowotwór – i mówię teraz zupełnie otwarcie – chciałbym umiejętnie „sprzedać”, nie tak śmiertelnie poważnie. Ja nie znoszę tej śmiertelnej powagi śmierci. Bo ona może człowieka zabić, jakkolwiek dziwnie by to zabrzmiało.

 W szóstą rocznicę jego śmierci przygotowaliśmy 25  cytatów ks. Kaczkowskiego

1. Małżeństwo jest ogromną wartością i jest nierozerwalne. Ale kiedy stanowi zagrożenie dla życia, to samo życie jest wartością wyższą i aby je zachować, należy się bronić lub uciec przed zagrożeniem. Ocalić siebie, to obowiązek!

2. Marnujesz miłość, kiedy o nią nie dbasz.

3. Można się z drugim spierać, kłócić, nawet wkurzać na niego, ale nie wolno nim pogardzać.

4. Nie, ponieważ cię kocham. Właśnie dlatego nie zrobię dla ciebie wszystkiego.

5. Nie, ponieważ cię kocham. Właśnie dlatego nie zrobię dla ciebie wszystkiego.

6. O cud można się modlić, ale cudu nie należy się spodziewać. One nie dzieją się na zawołanie i nie można ich na Panu Bogu wymusić.

7. Możemy całe życie przeżyć w bojaźni i przykucu albo być wyprostowani i dumni.

8. Pacta sunt servanda: umów trzeba dotrzymywać. Do tego wcale nie trzeba być wierzącym, wystarczy być przyzwoitym.

9. Wszystko utrudnia to, że jesteśmy mistrzami świata w oszukiwaniu własnego sumienia.

10. Zamiast ciągle na coś czekać – zacznij żyć, właśnie dziś. Jest o wiele później niż Ci się wydaje.

11. Bo jeżeli drugą osobę kocham miłością prawdziwą, nieegoistyczną i utylitarną i w pierwszej kolejności zależy mi na jej dobru, to nie jestem w stanie wyrządzić jej krzywdy i rzeczywiście w tej miłości można robić, co się chce. Wówczas nigdy tym drugim nie pogardzimy, nie potraktujemy go przedmiotowo.

12. Życie jest tak nieprzewidywalne! Za chwilę może się zdarzyć coś, co natychmiast rozwiąże wasze problemy.

13. Im bardziej ktoś jest inny, im bardziej ktoś jest dziwny, tym bardziej ma twarz Chrystusa.

14. Przebaczenie oczyszcza przede wszystkim tego, kto wybacza.

15. Nie bójcie się ryczeć, bo płacz jest bardzo męski. Krwotok trzeba hamować, a łzy niech popłyną.

16. Słuchaj.Nie tylko tego, co jest mówione wprost, ale zwłaszcza słuchaj tego, co jest mówione miedzy wierszami.

17. W życiu nie ma być jakoś, ale ma być jakość.

18. Człowiek, żeby być w pełni człowiekiem, musi pozwolić sobie na przywilej wyrzutów sumienia.

19. Granica między dobrymi i złymi wcale nie musi przebiegać między wierzącymi a niewierzącymi. Raczej pomiędzy wrażliwymi a niewrażliwymi.

20. Nie życząc wam żadnego nieszczęścia, namawiam was do tego, żebyście nie tkwili w sytuacjach, które was mocno męczą.

21. Nie bójcie się! Odwagi! Żyjcie w kontekście wieczności, bo przecież za chwilę staniemy po tamtej stronie.

22. Ocalejemy dzięki temu, że będziemy mieli w naszej rodzinie czy wśród przyjaciół wyćwiczony mechanizm rzucania się sobie w ramiona.

23. Jak będziemy wielcy w małych sprawach, to nad wieloma nas postawią.

24. Może to dziwnie brzmi, ale jest w tym sens. Żeby śmierć nas nie zabiła smutkiem i strachem.

25. Choroba nauczyła mnie tego, że trzeba wyluzować. Trzeba mieć sporo dystansu i umieć oddzielić rzeczy pilne od ważnych. Pilne trzeba załatwić. Nad ważnymi należy się zatrzymać.


Psychologia Samorozwój

Oscary 2022: Polacy na czerwonym dywanie. Anna Dzieduszycka zachwyciła!

Redakcja
Redakcja
28 marca 2022
Oscary 2022 "Sukienka", Anna Dzieduszycka
fot. Instagram Anny Dzieduszyckiej
 

Oscary 2022 rozdane. W tym roku emocji nie zabrakło, nie tylko tych związanych z nagrodami. Dla nas, Polaków, najważniejsze jednak było to, że po raz kolejny mogliśmy trzymać kciuki za naszych reprezentantów. W kategorii film krótkometrażowy nominowany był film „Sukienka”. Odtwórczyni głównej roli Anna Dzieduszycka na czerwonym dywanie pojawiła się w zielonej sukni projektu Tomasza Ossolińskiego.

Statuetka w kategorii Najlepszy krótkometrażowy film aktorski trafiła do Aneila Karia za obraz „The Long Goodbye”.

O czym jest „Sukienka”? Teoretycznie o tym, jak żyje niskorosła kobieta. Jak boli ją świat i jak świat ją rani. Reżyser nas nie oszczędza. Tu nie ma szczęśliwego końca. Jest obsesja, szaleństwo, ból. To nie tylko historia tej konkretnej dziewczyny, to historia bardzo uniwersalna. Bo mówi o pragnieniach, samotności, niespełnieniu.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Aktorka (@annadzieduszycka)

Bohaterka „Sukienki” po raz pierwszy w życiu spotyka na swej drodze mężczyznę, który zdaje się ją w pełni akceptować. Jednak czy jego intencje naprawdę są szczere? Film, jak mówią twórcy, przełamuje tabu narosłe wokół seksualności osób niepełnosprawnych i stara się walczyć z krzywdzącymi stereotypami.

W rolę główną wcieliła się Anna Dzieduszycka, której kreacja aktorska została doceniona na wielu festiwalach filmowych w Polsce i za granicą. Kolejny sukces, czyli Oscary 2022 – gratulujemy i trzymamy kciuki za kolejne. „Sukienka” jest wspaniała.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Aktorka (@annadzieduszycka)

Oscary 2022, "Sukienka"


Psychologia Samorozwój

Ciśnieniomierz do domu. Który kupić?

Redakcja
Redakcja
25 marca 2022
ciśnieniomierz

Mierzenie ciśnienia tętniczego to jedno z podstawowych badań, które wiele osób powinno wykonywać regularnie. Można je samodzielnie przeprowadzać je w domu – łatwo, bezpiecznie i skutecznie. Gdzie nabyć własny ciśnieniomierz i jaki będzie najlepszy?

Jaki cisnieniomierz wybrać?

Aparat do mierzenia ciśnienia tętniczego to sprzęt, który każdy może mieć w swoim domu. Niektórzy z nas powinni używać go regularnie, zwłaszcza jeśli borykają się z nadciśnieniem. Systematyczna kontrola (np. każdego ranka, a także przy niepokojących objawach, np. bólu głowy) pomaga w diagnostyce i leczeniu. Własny ciśnieniomierz można kupić w aptece stacjonarnej lub internetowej, np. a-Manada (https://a-manada.pl/cisnieniomierze). Ceny zaczynają się od kilkudziesięciu złotych, w zależności od rodzaju i ilość funkcji dodatkowych.

Ciśnieniomierz naramienny czy nadgarstkowy?

Wyróżniamy trzy rodzaje ciśnieniomierzy: zegarowy, naramienny i nadgarstkowy. W warunkach domowych najczęściej sięgamy po dwa ostatnie. Pierwszy typ, ciśnieniomierz zegarowy, jest wykorzystywany przez lekarzy i pielęgniarki w szpitalach i innych placówkach medycznych. Jest tradycyjnym sprzętem, pozbawionym elektronicznych elementów. Cechuje się dużą precyzją pomiarową, jednak wymaga wiedzy i umiejętności, które są niezbędne do prawidłowej interpretacji sygnałów.

Ciśnieniomierz manualny zegarowy możemy użytkować również w domu, jednak osiągnięcie wiarygodnych pomiarów może być ograniczone ze względu na brak doświadczenia, a także na brak drugiej osoby do pomocy. Wygodniejszą i łatwiejszą w obsłudze wersją jest cisnieniomierz elektryczny. Urządzenia dostępne na rynku z powodzeniem wypierają swoje pierwowzory, charakteryzując się dużą dokładnością i oferując przydatne opcje dodatkowe.

Cisnieniomierz nadgarstkowy mierzy ciśnienie na tętnicy promieniowej, a naramienny – na ramieniowej. Najczęściej sięgamy po ten drugi, który uznaje się za dokładniejszy. Aby zmierzyć ciśnienie, nakładamy mankiet nieco powyżej zgięcia łokcia. Mankiety mają dużą rozpiętość rozmiarów, dlatego naramienny ciśnieniomierz sprawdza się u wielu osób. Jeśli jednak u osób otyłych występuje problem z pomiarem, warto zamienić go na nadgarstkowy.

Mały cisnieniomierz przeznaczony do mierzenia ciśnienia na nadgarstku jest odpowiedni dla osób o zbyt szerokich ramionach, a także dla wrażliwych na ściskanie oraz często podróżujących. Pomiar możemy wykonać bardzo szybko, w dowolnym miejscu, pamiętając jednak, aby nie robić tego w ruchu. Z drugiej strony, również ciśnieniomierz naramienny z zasilaczem nie zajmuje wiele miejsca, dlatego zabranie go w podróż czy nawet do pracy nie powinno stanowić większego problemu. Jeśli mamy wybór, warto sięgnąć po naramienny.

Ciśnieniomierz automatyczny czy manualny?

Ciśnieniomierze manualne, jak już wspomnieliśmy wcześniej, są trudniejsze w obsłudze i zarezerwowane przede wszystkim dla pracowników służby zdrowia. Aby wspomóc się w regularnej praktyce wykonywania pomiarów (a przy okazji uzyskiwać najbardziej miarodajne wyniki), wybierzmy ciśnieniomierz naramienny automatyczny. Jedyne, co musimy zrobić, to nałożyć mankiet w odpowiednim miejscu i włączyć przycisk. Sprzęt sam pompuje powietrze, dobierając właściwą jego ilość. Wynik uzyskujemy bardzo szybko.

Zdarzają się także ciśnieniomierze półautomatyczne, jednak są rzadziej używane. Różnica polega na sposobie pompowania powietrza do mankietu: tutaj musimy zrobić to samodzielnie, kilkakrotnie naciskając gruszkę. Zwolnienie powietrza i sam pomiar odbywają się już automatycznie.

ciśnieniomierz

Cechy dobrego ciśnieniomierza elektronicznego

Ciśnieniomierz elektroniczny mierzy ciśnienie metodą oscylometryczną: nieinwazyjnie, bezpiecznie i szybko. Technologia cyfrowa pozwala na różne przydatne opcje, np. wykrywanie arytmii, zapamiętywanie ostatnich wyników oraz porównywanie ich z normami Światowej Organizacji Zdrowia. Każda z tych funkcji pozwala na dokładniejsze kontrolowanie stanu zdrowia, bez konieczności zaglądania do notesu czy Internetu.

Dobry ciśnieniomierz daje powtarzalne wyniki. Możemy to sprawdzić, kilkakrotnie wykonując pomiar w krótkich odstępach czasu. Maksymalny dopuszczalny błąd pomiaru to 3 mm Hg. Pamiętajmy przy tym, że nieznacznie różnice są zupełnie normalne: nasze ciśnienie zmienia się wielokrotnie w ciągu dnia.

Wybierając ciśnieniomierz do domu, zwracajmy uwagę na komfort jego używania. Jego jakość powinna pozwalać na długotrwałe użytkowanie, jeśli więc tani model prezentuje się podejrzanie, rozejrzyjmy się za bardziej wytrzymałym. Osobom starszym z pewnością przyda się czytelny ekran – i nie tylko im. Warto, żeby ciśnieniomierz miał także wyraźny wskaźnik naładowania baterii, aby zawsze był gotowy do planowanego użytku.

Ciekawą propozycją jest opaska mierząca ciśnienie dla seniora: podręczna, idealna dla aktywnych. Poza ciśnieniem mierzy też inne parametry, np. puls, wysycenie krwi tlenem, ilość kroków i spalone kalorie. Zarówno opaska, jak i ciśnieniomierz to świetny pomysł na prezent dla bliskiej osoby, która chce zadbać o zdrowie.


Zobacz także

Odejść czy zostać? Są tylko cztery scenariusze życia po zdradzie...

Odejść czy zostać? Są tylko cztery scenariusze życia po zdradzie…

5 wskazówek dla bliskich osób z zaburzeniami psychicznymi. By żyło się lżej

Dlaczego niektórzy ludzie są bardziej podatni na depresję