Stajesz się tym, w co wierzysz. Powtarzane w myślach, nawet nieświadomie, toksyczne przekonania, skutecznie przeszkadzają nam nie tylko realizować marzenia, ale także żyć tak, byśmy byli z tego życia zadowoleni, byśmy nie musieli żałować. Zatrzymani w pół drogi do sukcesu, szczęścia, jakiegokolwiek spełnienia, patrzymy na siebie bardziej okiem wroga, niż drogiego przyjaciela.
8 najczęstszych, toksycznych przekonań, z których nie zdajemy sobie sprawy
1. Teraźniejszość determinuje twoją przyszłość
Kiedy sprawy nie idą tak, jak się tego spodziewaliśmy, zakładamy, że przyszłość nie przyniesie nic lepszego, wolimy być złymi prorokami. Z jakiegoś dziwnego powodu, nie myślimy często w ten sam sposób, o tym co przed nami, gdy odnosimy sukces. Uśmiech, błogostan, są ulotne, i my to wiemy. Bierzemy z dobrych, radosnych momentów, to co najlepsze, a potem o nich zapominamy. Ale kiedy jesteśmy źli, sfrustrowani, kiedy się czegoś boimy, łatwo ulegamy pułapce myślenia, że tak będzie już „zawsze”. Błędne koło, samospełniająca się przepowiednia. Jeśli nie pozwolisz sobie na to, by iść dalej, zostawić to, co złe za sobą, nie będziesz w stanie realnie ocenić swoich możliwości.
2. Jest już za pózno na zmiany
Życie nie jest linią prostą. Nie istnieje jedna „właściwa” droga dla ciebie, czy twoich bliskich. Ale czasami presja, jaką odczuwasz, ze strony twoich znajomych, rodziny, społeczeństwa, sprawia, że czujesz się kompletnie podłamany, wewnątrz. Ich zdaniem nie masz „odpowiedniej” pracy, ułożonego „odpowiednio” życia, „odpowiedniej” sumy na koncie, więc coś z tobą musi być „nie tak”. A to nie jest prawda. Masz prawo szukać, drążyć, odnajdywać to, dzięki czemu będziesz szczęśliwy, spełniony. Masz prawo się zatrzymać na dłużej, a nawet na chwilę cofnąć. Masz prawo dowiedzieć się, co cię inspiruje na różnych etapach twojego życia. Życie może być pięknym bałaganem. Więc niezależnie od tego, w jakiej teraz jesteś sytuacji – to może się zmienić, jeśli tylko chcesz.
3. Bycie wrażliwym jest niebezpieczne
Boimy się powiedzieć zbyt wiele, poczuć coś zbyt mocno, odsłonić się ze swoimi emocjami „za bardzo”. Ale to nie jest zdrowe. Miłość i szczęście to pustki które musimy wypełnić. Kiedy otwierasz się na miłość i szczęście, zawsze ponosisz ryzyko. Twoje uczucie może nie zostać odwzajemnione, twoje myśli nie muszą być zrozumiane przez bliską osobę. Boimy się stanąć przed ukochanym człowiekiem z otwartym sercem i powiedzieć: „To ja! Kochaj mnie, albo powiedz, że nigdy nie będziemy razem”. Stawka jest zbyt wysoka, ale przecież w żadnej kwestii nie mamy nigdy 100% pewności. Jeśli ukrywasz swoje uczucia, zamykasz się przed innymi, tracisz szansę na to, by sięgnąć swoich marzeń.
4. Bycie samemu świadczy o tym, że masz problem
Prawdziwy problem pojawia się wtedy, kiedy jesteś z kimś, to sprawia, że czujesz się nieszczęśliwy i kiedy wiesz już, że nadszedł czas aby to zmienić. Nie pozwól by samotność popchnęła cię w ramiona kogoś, z kim nigdy nie poczujesz się spełniony w miłości. Zakochaj się, gdy będziesz na to gotowy, a nie samotny. Szukaj prawdziwego, szczerego uczucia, relacji, która motywuje, by stawać się kimś lepszym. W żadnym innym związku nie odnajdziesz większej intymności. Trzeba być samotnym, by zrozumieć kim się właściwie jest, czego się pragnie, co nas inspiruje. Na dobrą miłość warto czekać.
5. Dobrze jest się dopasowywać
Czasami pytasz się „Kim jestem, żeby się na to porywać?”. W rzeczywistości to pytanie powinno brzmieć: „Kim jestem, by myśleć, że nie mogę się na to porwać?”. Ignoruj swoje wątpliwości. Zapomnij o dostosowywaniu się. Wyróżnij się! Pomyśl o tym. Jeśli spędziłeś całe swoje życie koncentrując się na tym, co też wszyscy o tobie myślą, prawdopodobnie zapomniałeś już, kim naprawdę jesteś. Co, jeśli okaże się, że pod maską, którą pokazujesz całemu światu nic już nie ma?… Nie marnuj czasu, starając się być tym, kim oni chcą byś był. Nie sprzedawaj się, zachowaj twarz.
6. Gdzieś tam jest ktoś, kto idealnie do mnie pasuje
Szukając miłości, masz w głowie obraz tej jednej, idealnej osoby. Wiesz, co powinna lubić, jak wyglądać, kim być, żeby do ciebie „pasować”. Szukasz idealnej miłości, jak idealnego domu, pracy, przyjaciela, wycieczki w katalogu. Problem jednak w tym, że człowiek cały czas się zmienia: dojrzewa, nabiera doświadczenia, rozwija się. To, co dla ciebie idealne dziś, za chwilę stanie się niedoskonałe. Albo zbyt doskonałe. Ale przy odrobinie cierpliwości i otwartym umyśle, z biegiem czasu, „niedoskonały” dom stanie się komfortowy. Ta „niedoskonała” praca pozwoli ci na satysfakcjonującą karierę. Niedoskonały przyjaciel okaże się niezastąpiony. A niedoskonały partner stanie się najlepszym towarzyszem życia.
7. To, jak ktoś postępuje wobec ciebie, jest twoim osobistym problemem
Ludzie bywają wobec siebie samych toksyczni, kiedy uwierzą, że wszystko, czego doświadczają od innych jest bezpośrednim atakiem na nich. Prawda jest taka, że to, co inni ludzie ci mówią i jak wobec ciebie postępują, świadczy o nich samych, o ich perspektywie, o doświadczeniu życiowym, a nie o tobie. Nie bierz do siebie zbyt mocno krytycznych uwag.
8. Nigdy nie powinieneś być smutny
Dążenie do ciągłego odczuwania radości i szczęścia czyni nas nieszczęśliwymi. Wieczne oczekiwanie, że musi być pięknie i cudownie jest zgubne, bo nic w życiu nie jest stałe. Nie ma ani absolutnego szczęścia, ani absolutnego smutku. Poruszamy się pomiędzy tymi dwiema skrajnościami. Odpowiedzią jest umiejętność życia „pełnią”. Przeżyj wzloty i upadki, pozytywy i negatywy. Skup się na osiągnięciu poczucia, że jesteś „kompletny”. Tak, szczęście jest częścią tego poczucia, tak samo jak smutek, trudności, frustracja, a nawet porażka.
Na podstawie: 8 Toxic Beliefs Most People Think Are Normal