Lifestyle Psychologia

Druga osoba nigdy nie jest problemem. Miejmy świadomość, że nie zmienimy drugiego człowieka, ale możemy zmienić siebie

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
1 stycznia 2017
Fot. iStock/Portra
 

Raz w życiu, powiedzmy to sobie wyraźnie: to nie druga osoba jest problemem. To to, jak do niej podchodzimy powoduje nasz gniew, żal, frustrację, poczucie bycia lekceważonym, niezrozumianym. To nasze „nieradzenie sobie” z tym, że ktoś okazuje się inny, niż tego oczekiwaliśmy bądź potrzebowaliśmy, sprawia, że rodzą się w nas negatywne emocje. Miejmy świadomość, że nie zmienimy drugiego człowieka, nie mamy takiej magicznej mocy. Jeśli naprawdę trzeba zmian, jedyną siłą sprawdzą, które potrafi tego dokonać jest jego wewnętrzna energia, wola, przekonanie, że to słuszny kierunek. A jeśli zmian nie ma, trzeba dać sobie spokój i iść dalej.

Każdego dnia zdarza nam się (nawet bezwiednie) obwiniać innych ludzi na nasze frustracje, za złe samopoczucie, nerwy, złość, bezradność. Niektórzy nas drażnią, bo nie wykonują swoich obowiązków we właściwy sposób, czyli tak, jak byśmy tego chcieli. Są niekompetentni, niegrzeczni, nieuprzejmi, działają zbyt szybko, albo zbyt wolno. Wprowadzają chaos, są nudni albo nieczuli. Są „nie tacy”. Nie odpowiadają nam słowa, które wypowiadają i to, w jaki sposób je wypowiadają. Męczymy się przebywając w ich towarzystwie. Inni denerwują nas swoją biernością, konformizmem, ugodowością za wszelką cenę, rezygnacją.

Jeśli będziemy kurczowo trzymać się tej naszej krytycznej mentalności, zawsze będziemy sfrustrowani.  Zawsze będziemy źli, obrażeni, cierpiący, rozczarowani. Wszelkie „przestępstwa” wobec nas, będą trwały tak długo, jak długo będziemy decydować, że wszyscy inni są źli i nie tacy, jak trzeba.

A jednak to nie oni są problemem. Drugi człowiek nie jest problemem. Problemem jest nasza reakcja, to co dzieje się gdzieś w środku, to z czym my sami nie potrafimy sobie poradzić.

Różne nieprzyjemne sytuacje (kiedy np. ktoś jest  dla ciebie niegrzeczny, złośliwy, nieuprzejmy) zawsze będą się wydarzały, każdego dnia, a może nawet kilka razy dziennie. Nie możesz przewidzieć wszystkiego, nie zawsze możesz powstrzymać innych przed tym, by zachowywali się w stosunku do ciebie w  jakiś sposób – ale możesz zmienić swój sposób reagowania.

Jeśli będziesz reagować w spokojniejszy, bardziej „pokojowy” sposób, będziesz bardziej szczęśliwy. Będziesz wtedy działać w sposób bardziej współczujący, z uśmiechem, a to wpłynie korzystnie na całą sytuację.

Jak reagować pokojowo

1. Kiedy czujesz, że zaczynasz się obrażać, frustrować, złościć, irytować, zrób sobie przerwę. Powiedz: „stop” i odetchnij, głęboko.

2. Nie działaj pochopnie. Działanie pod wpływem gniewu i złości jest złe.

3. Zrób małą analizę: przyjrzyj się bliżej swoim oczekiwaniom, wobec tego, jak powinni się zachowywać ci „inni”. Zapewne kurczowo trzymasz się swojej wizji, która z rzeczywistością ma niewiele wspólnego. Tak długo, jak nie będziesz chciał tego zrozumieć, twoja frustracja nie ustąpi. Jeszcze się nie znalazł taki, któremu udałoby się zmienić całą, otaczającą go rzeczywistość, zgodnie ze swoimi oczekiwaniami, tak, jak mu się podoba.

4. Pożegnaj swoje oczekiwania wobec innych, zachowaj te, wobec siebie.

5. Uśmiechnij się. Warto zaakceptować tę osobę, która stoi przed tobą, ale także siebie, jako człowieka, kogoś komu również daleko do perfekcji.

6. Działaj z empatią. Kiedy przestaniesz ciągle robić innym wyrzuty za to, że nie zachowują się zgodnie z twoimi oczekiwaniami, możesz wówczas zacząć reagować właściwie i z współczuciem. Akceptowanie rzeczywistości nie jest biernością, bo odrzucając frustrację i nerwy – działasz. Zamiast skupiać się na innych, możesz wreszcie skupić się na własnych działaniach.

A co, wtedy, kiedy ważni dla ciebie ludzie, osoby bliskie, na których chciałbyś móc polegać, okazują się nieodpowiedzialne i nieuważne? Czy nie stanowi to prawdziwego, realnego problemu? Cóż, przyjmij do świadomości że ta druga osoba taka właśnie jest: nieodpowiedzialna i nieuważna. Taka jest rzeczywistość. Nie jesteś w stanie zmienić, ukształtować na nowo dorosłego człowieka. Pozostaje więc pytanie, jak możesz sobie z tym poradzić. Możesz się wściekać, możesz odejść, ale możesz też przestać oczekiwać zmian i zaakceptować taką rzeczywistość.

Odrzuć swoje oczekiwania, uśmiechnij się i bądź empatyczny. Druga osoba z pewnością się tego nie spodziewa.


Źródło: zenhabits.com


Lifestyle Psychologia

„Drogie siostry w nadwadze! Postanawiam po prostu polubić siebie”. 🎉 Akcja „Mówię dość niezrealizowanym postanowieniom noworocznym”

Listy do redakcji
Listy do redakcji
1 stycznia 2017
Fot. iStock
 

Drogie siostry w nadwadze! Ja, Małgorzata Szcześniak, gruba córka grubej matki oraz gruba wnuczka grubej babki jestem tu, aby powiedzieć Wam o swoich postanowieniach na rok 2017. Jak przystało na kobietę, której bogata osobowość i rzutka inteligencja nie mieszczą się w rozmiarze 38, mam coś do powiedzenia. I to głosem tubalnym, prosto z beczki.

Pewnie niejednokrotnie zadawałyście sobie pytanie: odchudzać się czy nie. I pewnie z reguły miałyście powód. I pewnie zazwyczaj obawiałyście się, że wy się odchudzicie, powód się nie zdecyduje, a wy z tą szczupłą sylwetką jak idiotki zostaniecie, prawda?

No więc drakońskie diety. Na śniadanie jeden listek sałaty, na obiad dwa listki sałaty, a na kolację trzy listki sałaty (nie, na kolację nie można się tak obżerać!). A w nocy tort z bitą śmietaną paluchami prosto z lodówki. Lub inaczej… Na śniadanie keks i seks, na obiad seks i keks, a na kolację tylko seks. Gdy nie wychodziło – odstawiałyście keks. Oraz, gdy nie wychodziło – powód zmykał w podskokach do szczuplejszej pani pomrukując pod nosem radośnie: „Hopsasa!”. Ale to jeszcze pół biedy!

Znam przypadek, że ona schudła a on umknął do takiej, jaką ona była poprzednio! To ci dopiero keks (albo kiks). I co mi na to powiecie? Nic? W takim razie posłuchajcie, co mam do powiedzenia ja!

Do tej pory ze mną było tak, że mniejsza, ile ważyłam – 80, 60 czy 50 kilogramów – zawsze czuję się gruba. Grubość to nie stan mojego ciała, ale stan umysłu! Ale wiecie co?
Istnieją badania, które wykazują, że jeden na czterech facetów lubi grube. I w roku 2017 ja tego jednego dla tych trzech nie zdradzę!

Istnieją dowody, że w obliczaniu wskaźnika BMI nie chodzi o to, że jesteśmy za grube – po prostu jesteśmy za niskie.

Mówi się też, że nie ma tłuszczu, jest tylko erotyczna powierzchnia użytkowa. (I że pingwin to tylko taka jaskółka, która jadła po osiemnastej – wszak można pokochać jaskółkę, co nie?).
Hm… I nadwaga pomaga nam poznać ciekawych ludzi – począwszy od dietetyczki a skończywszy na – dietetyczce.

Wniosek jest więc prosty, a moje noworoczne postanowienie brzmi: Zamiast zajadać sałatę na zmianę z surową marchwią (i zostać honorową dawczynią kubków smakowych), zamiast poddawać się presji chudości – postanawiam po prostu polubić siebie. Bo jestem ze sobą 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu! Tego samego, Wam, Kochane, życzę. Bez względu na to, jaki defekt posiadacie. Bo najprawdopodobniej posiadacie go tylko we własnych oczach.

Autorka: Małgorzata Szcześniak

Dołącz do akcji
„Mówię dość niezrealizowanym postanowieniom noworocznym!”

Co trzeba zrobić?

ZADANIE KONKURSOWE: 

Napiszcie do nas o waszych marzeniach, planach na nowy rok – skąd się wzięły, jak chcecie je zrealizować i kiedy.

Najciekawsze listy opublikujemy, nagrodzimy i będziemy mocno trzymać kciuki, byście w nowym roku osiągnęli to, co zaplanujecie.

Listy prosimy wysyłać na adres [email protected] dołączając oświadczenie:

Oświadczam, że jestem autorem nadesłanej pracy konkursowej oraz wyrażam zgodę na jej publikację przez portal Oh!me.
Wyrażam zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie przez Organizatora swoich danych osobowych uzyskanych w związku z organizacją Konkursu, wyłącznie na potrzeby organizowanego Konkursu, zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r., Nr 101, poz. 926 z późn. zm.).

Czas trwania akcji: 21.12.2016 – 15.01.2017. Ogłoszenie wyników nastąpi do 22.01.2017 roku.

Nagrody:

COLLAGEN

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

(COLLAGENSHOP.PL)

2 x  COLLAGEN NUTRI CLINIC

>W 100% naturalny produkt, posiada pozytywną opinię farmaceutyczną i fizjoterapeutyczną. Przyjmowanie COLLAGENU zwiększa efekty zabiegów liftingujących i ujędrniających w gabinetach kosmetycznych.​

AVENE

ZESTAW Serenage Krem na dzień_png ZESTAW Serenage Rewitalizujący balsam pod oczy_png

(www.eau-thermale-avene.pl)

2 x zestaw X- MASS

GABINET KOSMETYCZNY „Lakier do paznokci”

wilanow 2
(www.lakierdopaznokci.com)

2 x  komplet manicure i pedicure, czyli wykonanie zabiegów manicure i pedicure z dowolnie wybranym lakierem (lakier zwykły albo utwardzany w lampie) oraz kosmetyki  i lakiery niespodzianka, jako upominek.
wilanow 3
Odwiedźcie „Lakier do paznokci” na Facebooku

NOBLEMEDICA

royal-acerola acerolinki-naturalna-witamina-c-dla-dzieci.jpg

(WWW.NOBLEMEDICA.PL)

2 x zestaw ACEROLA plus ACEROLINKI

noble medica

Miraflores

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

2 1

(www.miraflores.pl)
1 x zestaw NATURIGIN, składający się z:
– dowolna organiczna farba do włosów,
– certyfikowany organiczny szampon do włosów
– certyfikowana organiczna odżywka do włosów

Farba Naturigin – Farba do włosów, do samodzielnej koloryzacji. Niezwykle trwała, o przyjemny zapachu i gładkiej konsystencji, pięknie nabłyszcza włosy i pozostawia je nie tylko trwale ufarbowane ale także i wypielęgnowane. Farba Naturigin nie zawiera agresywnych substancji chemicznych takich jak: Amoniak, Rezorcyna, PTD, SLS, Parabeny, jest polecana osobom z wrażliwą skórą głowy i uwrażliwionymi włosami.

W składzie farby znajduje się 12 certyfikowanych organicznych extraktów i olei roślinnych m.in: wyciągi z mandarynki, grejpfruta, słonecznika, cytryny, brzoskwini, moreli, winogron, jojoby. Zawiera również masło Shea, proteiny pszenicy, proteiny soi i Aloes. Farba Naturigin posiada międzynarodowy certyfikat ECOCERT, nie jest testowana na zwierzętach i jest przyjazna veganom. Przeznaczona do każdego rodzaju włosów, pokrywa 100% siwych włosów, czas aplikacji to 30 min.

NATURIGIN SZAMPON – Łagodny organiczny szampon przywracający miękkość i blask włosom farbowanym dzięki organicznemu wyciągowi z aloesu, olejkom z lawendy i oliwek. Posiada certyfikowane przez ECOCERT składniki.

ODŻYWKA – Odżywka do włosów farbowanych zapewniająca gładkość, lekkość i odżywienie dzięki proteinom hydrolizowanego jedwabiu oraz wyciągowi z kwiatów rumianku, lawendy, mięty oraz olejkom z eukaliptusa i kokosa. Posiada certyfikat ECOCERT.
MIRAFLORES jest dystrybutorem marki Naturigin na Polskę.

Marka Wierzbicki & Schmidt

ws academy

Marka Wierzbicki & Schmidt – stworzona przez duet stylistów fryzur oraz założycieli sieci salonów fryzjerskich WS Academy. Pomysłodawcy, Andrzej Wierzbicki i Tomasz Schmidt, pracują w zawodzie już prawie od 20 lat, odnosząc na tej płaszczyźnie liczne sukcesy. Wspólnie prowadzą program „Ostre cięcie”, w którym pomagają odwiedzanym salonom fryzjerskim. Prace nad stworzeniem marki poprzedzały dwa latach poszukiwań najlepszych składników, rozwiązań, badań oraz testów. W efekcie powstała profesjonalna linia kosmetyków wypełniona bogactwem łąk, skarbami oceanów i innymi dobroczynni substancjami aktywnymi. Te starannie wyselekcjonowane składniki wypełniają eliksiry i esencje czyli luksusowe szampony oraz odżywki, dzięki którym można cieszyć się profesjonalną pielęgnacją włosów w domowym zaciszu. Ich dobroczynną moc skrywa EUKALIPTUS & ROZMARYN, efektowna CZARNA ORCHIDEA, słodka i aromatyczna PACZULA WONNA oraz delikatna linia BEZZAPACHOWA dla osób wrażliwych.

1 x voucher na strzyżenie i koloryzację w wybranym salonie (lista salonów na http://wierzbicki-schmidt.pl/category/salony/ ).

12 x zestaw kosmetyków (esencja i eliksir) (więcej o kosmetykach na http://wierzbicki-schmidt.pl/kosmetyki/).

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Linia profesjonalnych kosmetyków WS Academy WIERZBICKI & SCHMIDT 

Zestaw PACZULA WONNA

Eliksir i esencja zawierają ekstrakt z owoców egzotycznych o kompleksowym działaniu, dzięki któremu włosy stają się odżywione i nawilżone. Składniki aktywne zawarte w produktach poprawiają stan uszkodzonych włosów, regenerując je i nadając im wyjątkową gładkość.

Zestaw CZARNA ORCHIDEA

Seria ma właściwości zarówno pielęgnacyjne, jaki i lecznicze. To propozycja dla osób szukających rozwiązań na problemy z wypadaniem włosów czy łojotokiem. Szampon i odżywka zwiększają wytrzymałość oraz sprężystość włosów, wygładzając je i dodając pięknego połysku.

Seria BEZZAPACHOWA

Profesjonalny zestaw dla osób poszukujących kosmetyków bez dodatku alergenów. Bardzo delikatny, a jednocześnie skuteczny w działaniu. Eliksir i esencja wnikają w głąb włosa, odbudowując go, wzmacniając oraz chroniąc przed negatywnymi wpływami środowiska.

EUKALIPTUS & ROZMARYN

Eliksir został opracowany z myślą o osobach, które mają kłopot z wypadaniem włosów. Dzięki wyjątkowym składnikom aktywnym, takim jak Tricorexina Hydro, szampon znacząco redukuje ten problem, stymulując jednocześnie produkcję keratyny i przyspieszając wzrost nowych włosów. To profesjonalny produkt, polecany także dla mężczyzn, chcących dłużej cieszyć się bujną fryzurą.

Davidoff

Davidoff jpeg bez spadow

Kawy Davidoff to mistrzowskie kompozycje. Wybitni sommelierzy łączą ziarna Arabiki pochodzące z najlepszych upraw świata w taki sposób, aby ich wyjątkowy aromat i delikatne niuanse smakowe tworzyły jedną wyśmienitą mieszankę kawy. To po prostu kawy, które czarują!

1 x zestaw Davidoff Cafe Creation Superieure Horizon, składający się z trzech kaw (rozpuszczalnej i mielonej).

Zdjęcie DAVIDOFF 2 Zdjęcie DAVIDOFF 1

Logo-DAVIDOFF

Wybranafirma.pl

Wybranafirma.pl to portal, w którym każdy Klient mający dostęp do Internetu:

  • znajdzie firmy z całego kraju oferujące swoje usługi w takich obszarach jak: salon fryzjerski, salon kosmetyczny, spa, nocleg, warsztat samochodowy, itp.
  • w szybki sposób dowie się o najnowszych promocjach, które w danym okresie czasu oferują nasi Partnerzy.
Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

3 x  Kuracja „Zdrowe włosy”

Kolagen Naturalny Souvre Internationale jest wyjątkowym kosmetykiem, dzięki któremu kobiety mogą zapomnieć  o codziennych problemach skórnych. To białko występujące w postaci potrójnej helisy, które odgrywa bardzo ważną rolę w różnych strukturach ludzkiego ciała.

Kolagen ma znaczący wpływ na nawilżenie naszej skóry. Kosmetyki, które zawierają kolagen naturalny wygładzają skórę, a także pomagają w zwalczaniu objawów starzenia, między innymi zmarszczki oraz utrata jędrności. Kolagen uzupełnia także niedobory aminokwasów w naszym organizmie.

Logo-WYBRANA FIRMA

Partnerów do współpracy, zainteresowanych promowaniem swoich usług w internecie wyszukujemy przede wszystkim poprzez rekomendacje. Dodatkowo poprzez formularz kontaktowy zainteresowani Przedsiębiorcy mogą się do nas zgłaszać – po odbyciu spotkania biznesowego podejmujemy decyzję czy będziemy nawiązywać stałą współpracę. Celem projektu jest aby z każdego miasta w Polsce oraz z danej branży wybrać ok. 10% firm, które zaprosimy do aktywnej i ścisłej współpracy.

Każda firma, która podejmuje z nami współpracę oferuje swoje usługi Klientom, a dodatkowo na poszczególne tygodnie lub miesiące proponuje usługi promocyjne – w zależności od zapotrzebowania i harmonogramu. Klienci po wyszukaniu danej firmy na portalu internetowym mają możliwość zapoznania się z promocjami i rabatami jakie obowiązują w danym okresie w wybranym mieście / salonie / itp. na obszarze całej Polski.

Portal internetowy zajmujący się promowaniem przedsiębiorców ściśle współpracuje z firmą Souvre Internationale Sp. z o.o. Sp. k. Każdy Przedsiębiorca będzie mógł dysponować i legitymować się Certyfikatami Jakości wydanymi przez Polską Izbę Handlu Zagranicznego w tym:

  • PN – EN ISO 9001:2008 – Wysoka jakość kolagenu naturalnego.
  • PN – EN ISO 22716:2007 – Wysoka jakość kosmetyków kolagenowych.
  • PN – EN ISO 22000:2005 – Bezpieczeństwo zdrowotne suplementów diety.

Zaangażowany Zespół Osób tworzących portal internetowy www.wybranafirma.pl  dołoży wszelkich starań, aby każdy współpracujący z nami Przedsiębiorca oraz każdy Klient był zadowolony z otrzymanych usług.

Kontakt
tel: +48 502 – 699 – 786
email: [email protected]

Design 24

(www.design24.com.pl)

Firma ta powstała z myślą o osobach, dla których ważne jest piękno otaczających je przedmiotów i wygląd wnętrz.

1 x Krzesło Teddy Black (o wartości 529 zł)

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Krzesło Teddy to fotelik wykonany na bazie krzesła PC018. Siedzisko tapicerowane i wyłożone wygodną pianką, która zwiększa komfort użytkowania do maksimum. Krzesło sprawdzi się zarówno w salonie, pokoju dziennym jak i w miejscach użyteczności publicznej czyli restauracji, kawiarni czy hotelu. Krzesło w wersji Teddy Black posiada podstawę w kolorze czarnym.

1 x  Bollard lampa czarna ( o wartości 340 zł)

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Lampa wykonana z sylikonu. Może służyć za pojedyncza lampę wiszącą, może być łączona po kilka sztuk, może służyć jak lampka nablatowa, a klosz dodatkowo jest ruchomy, można go układać w różnych pozycjach. Szeroka gama kolorystyczna i możliwości ,to jej niewątpliwe zalety.

Silky way

(www.silky-way.pl)

Firma ta oferuje oryginalne japońskie kosmetyki marki G&A, które dają szansę odnaleźć sekret wiecznej młodości.

1 x Serum Nawilżające z Koenzymem Q10 do Głębokich Zmarszczek – Organic Tea Moisture Essence Q. Pojemność 35 ml, cena: 298 zł. W skład wchodzi 26 aktywnych składników.

serum

1 x  zestaw kosmetyków składający się z :

KREM NA NOC – Uji Organic Catechin Cream. Pojemność  180 g, cena 199 zł. W skład wchodzą 33 aktywne składniki.
MASECZKA DO TWARZY – Ujino-Hana. Pojemność. 5 g , cena: 10 zł. W skład wchodzi 21 aktywnych składników.

krem4 maseczka3

logo_jap

Regulamin akcji dostępny jest tutaj.


Lifestyle Psychologia

Moje życie w zawieszeniu. Dlaczego boimy się podjąć decyzję?

Karolina Krause
Karolina Krause
31 grudnia 2016
Fot. iStock / PeopleImages

Jesteśmy tu. Ty i ja – w zawieszeniu. Bo żadna z nas nie zrobi ani kroku wstecz, ani kroku w przód. Ja – bo nie mogę, nie potrafię, ty – bo nie chcesz. Bo wydaje nam się, że czasami lepiej nie robić nic, niż popełnić błąd, którego potem mogłybyśmy żałować. A nie żałujesz czasem tego czasu? Tego życia uciekającego ci przez palce? Ja bardzo, a mimo to nadal się boję. Choć opowiem ci o strachu, który odbiera nam życie…

Podjęcie decyzji to jeden z tych aktów, który najbardziej definiuje nas jako człowieka. Stanowi o naszej godności i dlatego właśnie jest tak trudny i bolesny. Bardzo często wiąże się dla nas z walką i niebezpieczeństwem przez co naszą pierwszą i instynktowną reakcją staje się próba ucieczki, uniknięcia konfrontacji. W ten sposób odwlekamy ten moment na później, a w ostateczności nie podejmujemy się żadnej z możliwych dróg (co paradoksalnie też jest już jakimś wyborem). Większość decyzji w dzisiejszych czasach podejmowana jest właśnie w ten sposób. Raczej przez unikanie działania niż działanie. Mówimy sobie, że to wszystko jakoś się ułoży. Tylko, że zbiegiem lat okazuje się, że wcale tak nie jest, a my pożeglowaliśmy już zbyt daleko od naszego upragnionego portu.

Decyzje kosztują

Najczęściej robimy tak dlatego, że każdy z tych wyborów ma swoją cenę. Staramy się więc ciężar odpowiedzialności za nasze decyzje, przerzucić na kogoś innego. Dążymy do podejmowania decyzji grupowych, do anonimowego wypowiadania się. Bo nikt nie chce wyjść przed szereg, nikt nie chce się określić, nie chce zaryzykować, że może przyjdzie mu kiedyś za to „zapłacić”.

Podjęcie decyzji wymaga kosztów, bo kosztuje nas samookreślenie siebie. Strach przed zaangażowaniem, przed pomyłką, przed byciem sobą. To wszystko nas paraliżuje. Sprawia, że zaburza się nasza równowaga, marnujemy szanse, które daje nam los. Bo ten kto się boi, nie może wybrać dobrze. Dlatego w podejmowaniu decyzji prawdopodobnie najważniejsza jest odwaga. Odwaga do tego by się pomylić, odwaga by wybrać, by żyć. Dokonując osobistego wyboru dajemy samej sobie zobowiązanie, że cokolwiek się stanie „zrobiłyśmy dobrze”. Staramy się udowodnić sobie słuszność tej decyzji i dzięki temu sprawiamy, że rzeczywiście tak jest. To dodaje nam energii do działania. Ożywia.

Lęk przed zmianą

Lęk przed podjęciem decyzji to często także lęk przed zmianą. Boimy się tego, co nas czeka. Tego co obce, nieznane. Nierzadko zostajemy w starych schematach, bo choć nie jest nam w nich dobrze, wiemy przynajmniej czego możemy się po nich spodziewać. To daje nam złudne poczucie bezpieczeństwa. Myślimy wtedy: „jest jak jest”, niby mogłoby być lepiej, ale po co ryzykować?

Samooszukujemy się. Przekonujemy, że nie może być zbyt dobrze, zbyt idealnie, że nie potrzebujemy od życia nic więcej. Im niższe mamy poczucie własnej wartości, tym bardziej pozwalamy tym myślom siać spustoszenie w naszej głowie.

Ból rezygnacji

Jest jeszcze jedna, powszechna przyczyna, przez którą dążymy do odwlekania decyzji. To gorzki smak pożegnania z możliwością, której nie wybrałyśmy. Bo, z której strony by na to nie spojrzeć, dokonanie wyboru zawsze wiąże się z rezygnacją z tej drugiej „opcji” – drogi, którą mogłybyśmy pójść, ale już nie pójdziemy bo zdecydowałyśmy inaczej. Odwlekamy więc ten smutek możliwie jak najdłużej.

Tak jak to dziecko, które zmuszone do wyboru między dwoma lalkami, ostatecznie nie wybiera żadnej. Po chwili jednak upomniane przez mamę, że lepiej mieć jedną lalkę niż żadną, wraca do sklepu. Bierze jedną zabawkę, a tej drugiej daje wielkiego całusa. Wyrażając w nim cały ten ból, cierpienie i bezsilność, jaką niesie z sobą podejmowanie decyzji.

Dokonywanie wyboru często bywa niezwykle trudne. Nie raz przyjdzie nam w życiu podjąć złą decyzję. Dajmy sobie jednak do tego prawo. Zmierzmy się z własną omylnością, bezradnością, niewiedzą. Nie uda mi się – trudno. Obdarujmy same siebie wsparciem i zaufaniem.

Nieważne, co na tę naszą decyzję powie sąsiad, szef czy przyjaciółka. Ważne jak my się z nią czujemy. To przecież nasze życie i nasze wybory. Bardziej lub mniej fortunne, ale nasze. Lepsze to niż pozwolić, by ktoś przejął nad nim kontrolę, czy bierne trwanie w zawieszeniu. Dlatego ja robię dziś pierwszy krok. A ty?

 


Źródło: deon.plonet.pl


Zobacz także

Zabrałam te dwa zdjęcia, no bo jak lepiej mogłam potwierdzić, że nie jestem świruską zauroczoną idolem telewizyjnym

Cztery (nieoczywiste) typy toksycznych ludzi. Zepsują ci humor, podetną skrzydła

Konsumuj przyjemności. Tydzień drugi, dzień #6