Go to content

Fiszbiny do stanika, gorsetu i koszuli. Co robić, by były wygodne i nie sprawiały kłopotów?

Fiszbiny do stanika, koszuli i gorsetu - wady i zalety
Fot. iStock

Fiszbiny to ten element stanika, który jedne kobiety kochają, a drugie wprost nie mogą znieść. Czasem sprawiają kłopoty, uwierają, potrafią ranić skórę. Powodów takiego stanu rzeczy jest kilka, ale można im zaradzić. Nie tylko stanik posiada fiszbiny – znajdziemy je w koszuli, gorsecie i sukience.

Fiszbiny do stanika

Fiszbiny do stanika to półokrągłe druty wszyte w miseczki biustonosza. Wykonywane są one standardowo z metalu, jednak można spotykać się w niektórych modelach biustonoszy z fiszbinami plastikowymi. Albo się je kocha, albo nienawidzi i unika jak ognia, bo jak każda rzecz, mają one swoje zalety i wady.

Za zakupem stanika z fiszbinami przemawia kilka bardzo mocnych argumentów. Dzięki ich obecności w staniku i dobrze dobranemu rozmiarowi miseczek, piersi zyskują ładny kształt, uwypuklają się, wyglądają na pełniejsze. Odpowiednio dobrany biustonosz z fiszbinami uniesie i weźmie w ryzy piersi pań zarówno z małym jak i z dużym biustem. Staniki z fiszbinami odciążają także ramiona, podtrzymując dzięki wzmocnieniu ciężar piersi. Dlatego zazwyczaj są elementem obowiązkowym w stanikach dla pań o obfitym biuście. Doceniają to zarówno młode dziewczyny, jak i dojrzałe panie, które lubią ładnie prezentujący się biust.

Niestety i fiszbiny mają swoje ciemne strony, ale najczęściej problemy wynikają ze źle dopasowanego lub kiepskiej jakości biustonosza. Biustonosz uszyty niedokładnie, z kiepskich materiałów najczęściej nie wytrzymuje obecności fiszbin, przerywa się, a druty zaczynają drażnić, a czasem nawet kaleczyć skórę pod piersiami.

Fiszbiny do stanika, koszuli i gorsetu - wady i zalety

Fot. iStock

Fiszbiny do stanika – kto wybiera je najchętniej?

Przy wyborze stanika z fiszbinami lub bez, można zaobserwować pewną zależność. Najczęściej na stanik bez fiszbin decydują się dziewczęta rozpoczynające okres dojrzewania. Takiego wyboru dokonują również panie, które z konkretnego powodu unikają stanika, do którego są wszyte fiszbiny. Zaliczamy do nich amazonki, kobiety ciężarne lub karmiące piersią. Z kolei fiszbiny do stanika lubiane są przez kobiety o obfitym i bardzo obfitym biuście, ponieważ pięknie kształtują one i unoszą piersi niż biustonosze bez fiszbin. Takie „rusztowanie” skutecznie podtrzymuje masywne piersi.

Fiszbiny – co zrobić, by nie przeszkadzały i nie wychodziły ze stanika?

Aby fiszbiny nie przeszkadzały i nie wychodziły ze stanika, trzeba zwrócić uwagę na pewne kwestie. Przede wszystkim, by fiszbiny do stanika spełniły swoje zadanie, biustonosz powinien być jak najlepiej dopasowany.  Miseczka powinna obejmować całą pierś tak, by fiszbina nie kończyła się na środku pachy. Zbyt małe miseczki spowodują, że fiszbiny okażą się za krótkie na potrzeby kobiety i będą uciskać biust. Za duża fiszbina będzie po pewnym czasie niszczyć materiał i wydostawać się poza niego. Miseczki zbyt duże sprawią, że ani stanik, ani fiszbiny nie spełnią swojego zadania. Nieodpowiedni stanik nie tylko spowoduje dyskomfort, ale może zniekształcać piersi. Warto skorzystać z usług salonu, w którym można skorzystać z porady pań bra-fitterek, które doradzą, jak dobrać stanik idealny.

Niekiedy panie zapobiegają „ucieczce” fiszbin ze stanika, naszywając w miejscu ich wszycia wzmacniające łatki. W domu warto prawidłowo przechowywać staniki ułożone odpowiednio w szufladzie, by nie powodować deformacji fiszbin. Ważne jest także pranie. Jeśli pierzemy stanik z fiszbinami rzucony luzem w pralce z wirowaniem na najwyższych obrotach bębna, ryzykujemy jego zniszczenie. Tej części garderoby najbardziej służy pranie ręczne. Decydując się na pranie w pralce, warto kupić specjalne kule do prania staników, które ochronią przed uszkodzeniem stanik.

Fiszbiny do koszuli  

Fiszbiny do stanika, koszuli i gorsetu - wady i zalety

Fot. iStock

Taki element jak fiszbiny zastosowanie znalazły nie tylko przy produkcji staników, ale również męskich koszul. W przypadku eleganckich koszul końce kołnierzyka powinny co najmniej przylegać do wierzchniego ubrania, a jeszcze lepiej – chować się pod nie. By kołnierzyk był sztywniejszy i układał się w ten najbardziej pożądany sposób, stosuje się fiszbiny do koszuli, a dokładniej do kołnierzyka. Pozwalają one mocno usztywnić końcówki kołnierzyka w niezauważalny sposób. Zazwyczaj są wykonane z plastiku lub metalu, ale stworzono także fiszbiny magnetyczne do koszuli. Zasada ich działania jest prosta – profilowany kawałek metalu wkłada się do kołnierzyka, magnes przykłada się od spodu koszuli. Dzięki temu obie części są niewidoczne, ale cały czas utrzymują kołnierzyk w jednym położeniu.

Fiszbiny do gorsetu

Fiszbiny do stanika, koszuli i gorsetu - wady i zalety

Fot. iStock

Fiszbiny to element, bez którego miłośniczki kształtującego sylwetkę gorsetu, nie wyobrażają sobie tej części garderoby. Najczęściej fiszbiny do gorsetu są produkowane z metalu, można zakupić także wykonane z akrylu. Ich końce mają specjalne zaślepki lub silikonowe wykończenie, co zapobiega uszkadzaniu gorsetu oraz chroni ciało przed poranieniem. Metalowe wybierane są chętniej, ponieważ są wytrzymałe i znakomicie dopasowują się do ciała, nie odkształcając się. Akrylowe fiszbiny go gorsetu są cieńsze, znacznie mniej trwałe i ulegają trwałemu odkształceniu, wiec znacznie częściej można je spotkać np. w strojach kąpielowych. Oba typy fiszbin wszywane są w tunele okalające gorset. Tylko idealne dopasowanie fiszbin pozwala na kształtowanie sylwetki gorsetem i gwarantuje wygodę noszenia go bez przekręcania i uwierania.


źródło: diores.pl, czasgentalmanow.pl, www.gorsety-pl.pl