Go to content

Zioła na nadciśnienie – które powinny znaleźć się w domowej apteczce?

Słabe włosy - jakie zioła stosować
Fot. iStock/Słabe włosy - jakie zioła stosować

Nadciśnienie tętnicze to jedno z bardziej podstępnych i trudnych do wykrycia schorzeń. Nie bez powodu nazywane jest „cichym” zabójcą. Nieleczone może doprowadzić do choroby serca, udaru, miażdżycy czy ślepoty. Przyjmowanie ziół, choć nie zastąpi farmakoterapii, może pomóc w walce z nadciśnieniem. Zioła na nadciśnienie – po które warto sięgnąć?

Zioła na nadciśnienie

  • Jemioła pospolita – związki fitochemiczne np. flawonoidy, kwasy organiczne, trójterpeny ukryte w jemiole pospolitej pomagają w obniżeniu ciśnienia krwi. Spowalniają, normują przyspieszone bicie serca, które spowodowane jest głównie nadmiernym pobudzeniem układu nerwowego. Rozszerzają naczynia krwionośne i dodatkowo posiadają łagodne działanie moczopędne. Właściwości jemioły wykorzystywane są przy podwyższonym ciśnieniu krwi i pomocniczo przy leczeniu miażdżycy.
  • Głóg – szczególnie polecany jest osobom zagrożonym zbyt wysokim ciśnieniem i chorobami serca. Kwiaty głogu są cennym źródłem flawonoidów, procyjanidów, fenolokwasów, fitosteroli, garbników, amin, witaminy C, soli mineralnych. Związki flawonoidowe mają korzystny wpływ na pracę naczyń krwionośnych, mięśni gładkich jelit i dróg moczowych. Kwercetyna posiada właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające. Dodatkowo zmniejsza stres oksydacyjny. Działanie rozkurczowe ma kluczowe znaczenie w przypadku naczyń wieńcowych – większy dopływ krwi utlenionej do mięśnia sercowego. Głóg zwiększa siłę skurczów serca i delikatnie zwalnia ich częstotliwość. Nalewka z głogu, dostępna w aptece, stosowana jest jako lek obniżający ciśnienie krwi.
  • Len zwyczajny – picie naparów z siemienia lnianego dostarcza organizmowi cenne kwasy omega-3, które obniżają ciśnienie. Nasiona lnu, bogate w kwas α-linolenowy, korzystnie wpływają na pracę serca i naczyń krwionośnych. Chronią przed chorobami układu sercowo-naczyniowego i miażdżycą.

Zobacz również:

BIO sok z głogu – wspaniały na co dzień

Mielony len odtłuszczony ma wiele zbawiennych właściwości

Herbatka ekologiczna ze skrzypu polnego 

  • Skrzyp polny – obniża ciśnienie krwi i pomaga w walce ze zmianami miażdżycowymi. Ziele skrzypu zawiera flawonoidy, związki krzemu i krzemionkę, a także alkaloidy i saponiny. Skrzyp posiada działanie moczopędne, uszczelniające naczynia krwionośne i wzmacniające. Dodatkowo przyspiesza gojenie się ran, pobudza przemianę materii.
  • Fiołek trójbarwny – regularne picie fiołka trójbarwnego, zwanego również bratkiem, pomaga w walce z nadciśnieniem tętniczym. Substancje w nim zawarte posiadają działanie rozkurczowe i poprawiają elastyczność ścian naczyń krwionośnych, co korzystnie wpływa na regulację ciśnienia tętniczego. Napar z fiołka wpływa leczniczo na układ moczowy, posiada właściwości moczopędne i oczyszcza drogi moczowe z toksyn. Dzięki obecności śluzu, zwiększa uczucie sytości i ułatwia walkę z nadwagą.
  • Melisa – regularne picie naparów z melisy pomaga obniżyć cholesterol we krwi, a także zapobiega powstawaniu miażdżycy. W liściach melisy znajdują się olejki eteryczne, które rozkurczają mięśnie gładkie jelita grubego, obniżają próg wrażliwości układu nerwowego i posiadają właściwości przeciwbakteryjne. Napar z melisy stosowany jest przy zaburzeniach rytmu serca, niepokoju, pobudzeniu, bólach głowy, bezsenności czy przeziębieniu.
  • Aronia sok z aronii pomaga w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia tętniczego krwi. Związki polifenolowe w nim zawarte posiadają zdolność hamowania enzymu przekształcającego angiotensynę I w II, która wywołuje skurcz naczyń krwionośnych. Zmniejszenie jej poziomu w konsekwencji zmniejsza ciśnienie krwi i częstotliwość pracy serca. Dodatkowo antocyjany ukryte w soku z aronii posiadają zdolności uszczelniające naczynia krwionośne. Sok z aronii pomaga zredukować poziom złego cholesterolu we krwi, podwyższa poziom dobrego cholesterolu, przeciwdziała miażdżycy i zawałowi serca.

Choć stosowanie ziół na nadciśnienie w większości przypadków jest bezpieczne, to zawsze dla pewności warto skonsultować się z lekarzem. Warto pamiętać, że domowe, naturalne kuracje mogą być wsparciem farmakologicznego leczenia nadciśnienia, ale nigdy nie powinny go zastępować.

Zioła na zdrowe nerki. Jak wesprzeć ich pracę w sposób naturalny i bezpieczny?