Go to content

Wazelina – kosmetyk do zadań specjalnych. Znamy kilka sposobów na to, by dzięki niej zadbać o urodę

Wazelina
Fot. iStock

Wazelina to kosmetyk, który chroni skórę przed niesprzyjającymi czynnikami zewnętrznymi. Poniekąd działa ona jak kompres na skórę, który pozwala ją uspokoić i właściwie nawilżyć, stąd też jest stosowana jako podstawa sluggingu — zabiegu na skórę twarzy. Wazelina ma szerokie zastosowanie dla urody, stąd też warto wiedzieć, do czego i w jaki sposób można ją wykorzystać. 

Czym jest wazelina?

Historia i pochodzenie wazeliny może nie zachwycać, gdyż jest to substancja ropopochodna, czyli niespecjalnie kojarząca się ze zdrowiem. Tymczasem pochodzenie a właściwości wazeliny to dwie inne sprawy, i warto sobie o nich powiedzieć.

Wazelina powstaje jako produkt uboczny podczas procesu rafinacji ropy. Przypadkiem, w drugiej połowie XIX wieku, odkryto jej właściwości kojące dla skóry. Okazało się, że substancja ta doskonale sobie radzi z leczeniem niewielkich ran i oparzeń. Początkowo miała ona dość ciemne zabarwienie i galaretowatą konsystencję. Zmianę przyniosło odkrycie metody destylacji wazeliny, która pozwoliła uzyskać lżejszą konsystencję oraz o jaśniejszą barwę. Sama nazwa wazeliny została zaczerpnięta od nazwy produkującej ją firmy. Początkowo określona została mianem „petroleum jelly”, jednak gdy stała się ona bardzo popularna, nazwę zaczerpnęła od produkującej ją firmy Vaseline.

Od końca XIX wieku wazelina zdobywała popularność jako ratunek dla suchej skóry, oraz preparat na skaleczenia i oparzenia słoneczne. Po upływie ponad stulecia nadal cieszy się powodzeniem, i nadal stanowi chętnie wykorzystywaną bazę w domowej pielęgnacji skóry.

Wazelina

Fot. iStock 

Rodzaje wazeliny 

Ze względu na stopień oczyszczenia wazelina dzielona jest na poszczególne rodzaje:

  • wazelina techniczna — czyli nieoczyszczona, o charakterystycznym zabarwieniu brązowym. Stosowana jest głównie do zabezpieczania różnych powierzchni narażonych na korodowanie, czy wysychanie. Wykorzystuje się ją również jako produkt do smarowania różnych mechanizmów;
  • żółta wazelina — oczyszczona, stosowana głównie w farmacji jako podstawa do tworzenia maści, jest też stosowana w celach kosmetycznych;
  • wazelina biała — to powtórnie oczyszczona wazelina żółta, delikatna, bez niepotrzebnych składników. Jest uważana za substancję bezpieczną i nieuczulającą;
  • wazelina kosmetyczna — to wazelina biała zawierająca dodatkowe barwniki lub aromaty. Stosuje się ją głównie w medycynie oraz kosmetyce jako składnik maści, oraz samodzielny kosmetyk.

Jak działa wazelina?

Wazelina, mimo iż sama nie zawiera składników odżywczych, może zostać o nie wzbogacona. Jej warstwa na powierzchni skóry stanowi  okład natłuszczający, zatrzymujący w skórze wilgoć, chroniący przed czynnikami zewnętrznymi. Uważana jest za produkt bezpieczny, który nie uczula i nie podrażnia skóry. Można ją nawet stosować u dzieci, na skórę wrażliwą i atopową. Trzeba jednak pamiętać o umiarze w stosowaniu jej na skórę, ponieważ stanowi ona tłustą, nieprzepuszczalną warstwę, co może blokować pory skóry i powodować kłopoty np. z wypryskami.

Wazelina

Fot. iStock

Wazelina — do czego można ją wykorzystać?

Wazelina ma wiele zastosowań, które czynią ją uniwersalnym produktem do pielęgnacji urody.

Wazelinowanie skóry — slugging

Slugging, czyli wazelinowanie skóry, stosowany raz na da tygodnie, pozwala na intensywne nawilżenie mocno przesuszonej i spierzchniętej skóry. Warstwa wazeliny położona na krem pielęgnacyjny działa niczym kompres zatrzymujący cenne składniki z kosmetyku, pozwalając na lepszą pielęgnację.

Wazelina na suche stopy, łokcie i kolana

Najczęściej przesuszoną i rogowaciejącą skórę znajdziemy na stopach. Wazelina pozwala na zmiękczenie suchej, szorstkiej skóry. Wystarczy po wieczornej kąpieli, najlepiej po wykonanym peelingu stóp, wmasować w problematyczny obszar. Najlepiej założyć przy tym skarpety, by nie zabrudzić pościeli, i chronić się przed upadkiem, jeśli pojawi się konieczność wstania z łóżka. Bywa także, że to właśnie skóra na łokciach i kolanach jest szczególnie kłopotliwa — często wysuszona i szorstka, więc również dla nich stanowi koło ratunkowe.

Wazelina do ust 

Nie bez przyczyny wazelinę stosuje się jako składnik pomadek ochronnych, szczególnie polecanych zimą, na wiatr i mróz. Można również użyć samej wazeliny do ust, która długo utrzymuje się na wargach, chroni je, zmiękcza i nadaje naturalny połysk.

Wazelina na twarde skórki wokół paznokci

Produkt ten sprawdzi się także w pielęgnacji suchych, twardych i pękających skórek wokół paznokci. Smarowanie ich wazeliną zmiękczy je, a w dodatku nada paznokciom ładny połysk i zdrowy wygląd.

Wazelina

Fot. iStock

Jak jeszcze można wykorzystać wazelinę?

Wazelina poradzi sobie z nabłyszczeniem i uczesaniem brwi, poprawia również wygląd rzęs. Sprawdzi się również jako produkt wydłużający  trwałość perfum na skórze. Po punktowym nałożeniu wazeliny np. za uszami czy na karku trzeba skropić perfumami te miejsca, a zapach będzie towarzyszył dłużej. Posmarowanie skóry twarzy wazeliną ochroni ją przed zabrudzeniem podczas nakładania na włosy farby, oraz pomoże zdjąć przyciasny pierścionek ze spuchniętego palca.

Wazelina — kiedy nie należy po nią sięgać?

Mimo swojego bezpieczeństwa i pozytywnego działania dla urody wazeliny nie poleca się w każdym przypadku. Odradza się jej stosowanie na dużej powierzchni skóry, ponieważ wazelina nie wchłania się w skórę, tworząc na niej warstwę otulającą, która stosowana w nadmiarze jednak zaburza oddychanie skóry. Dlatego wazeliny nie poleca się w przypadku oparzenia skóry po opalaniu. Stanowi ona szczelny kompres, który nie pozwoli uciekać nagromadzonemu ciepłu ze skóry, co szkodzi szybkiej regeneracji. Spieczona skóra potrzebuje jak najwięcej wody i substancji odżywczych, by móc się skutecznie zregenerować.

Nie może również służyć jako kosmetyk do codziennego stosowania na skórę całej twarzy. O ile nakładana na nią okazjonalnie poprawia kondycję skóry, to stosowana codziennie na duży obszar blokuje pory i zaburza proces oddychania skóry, co może powodować wypryski oraz  stany zapalne na skórze. O wiele rozsądniej jest po prostu stosować odpowiedni krem z wazeliną w składzie.

FB/ohmepl

 


źródło:  www.wiadomoscikosmetyczne.pl