Go to content

Zioła na zdrowe nerki. Jak wesprzeć ich pracę w sposób naturalny i bezpieczny?

zioła na nerki
Fot. iStock

Zioła na nerki to naturalne i łagodne wsparcie dla nich. Stosowanie naparów z właściwych roślin przyspiesza usuwanie wody z organizmu, co pomaga usunąć szkodliwe drobnoustroje i działa również łagodząco na obrzęki. Po jakie zioła na nerki warto sięgać, by wesprzeć ich zdrowie i prawidłowe funkcjonowanie?

Zioła na nerki

Nerki są niezwykle ważnym narządem, które nieustannie filtrują krew. Bez nich organizm nie jest w stanie funkcjonować, ponieważ dzięki nim, wraz z moczem, z organizmu usuwane są szkodliwe substancje, np. mocznik, kwas moczowy oraz kreatynina. Nerki mogą w ciągu doby przefiltrować nawet 1500 litrów krwi, i wyprodukować przy tym około 150 litrów moczu pierwotnego, przy czym organizm wydala około 1,5-2 litry moczu. Nerki regulują także ciśnienie osmotyczne, oraz ilość i skład płynów ustrojowych, wydzielają enzymy i hormony, oraz kalcytriol – aktywną formę witaminy D. Aby zachować nerki w zdrowiu, warto pamiętać o wypijaniu odpowiedniej ilości wody w ciągu doby, co ułatwi im pracę.

zioła na nerki

Fot. iStock/Zioła na nerki

Aby zadbać o zdrowe nerki, warto pamiętać o unikaniu dużej ilości białka i soli, które obciążają ich funkcjonowanie. Dobrym wsparciem są także zioła na nerki, które są naturalnymi diuretykami i także m.in.: zwiększają ilość moczu. Zawierają przy tym wartościowe dla zdrowia substancje i, podane w postaci naparów, dobrze nawadniają organizm.

Po jakie zioła na nerki sięgać?

Pokrzywa na obrzęki

Pokrzywa dostarcza do organizmu duże ilości witaminy C, K, E oraz B1, B2, B3, B5, kwasy organiczne, kwercetynę i rutynę (flawoniody), karoten i ksantofil (karotenoidy). Nie brakuje w niej minerałów takich jak: żelazo, magnez, krzem, mangan, miedź, cynk, selen. Pokrzywę od wieków stosuje się w leczeniu kamicy nerkowej, zapaleniu dróg moczowych oraz przy obrzękach. Zaleca się picie naparów z pokrzywy jako sposób na łagodzenie objawów łagodnego przerostu gruczołu krokowego u mężczyzn.

Zioła na nerki — skrzyp polny 

Skrzyp polny to dobre źródło witaminy C, żelaza, potasu, kobaltu, fosforu, wapnia. Zawiera flawonoidy oraz kwasy organiczne, sole mineralne. Skrzyp polny jest cennym wsparciem przy oczyszczaniu organizmu, działa moczopędnie i usuwa obrzęki. Poleca się go jako wsparcie w niektórych chorobach dróg moczowych i nerek.

Czarny bez na detoks

Czarny bez (kwiaty i owoce) w medycynie ludowej od wieków były stosowane jako środek moczopędny i przeciwzapalny. Kwiaty są skarbnicą flawonoidów (rutozydu, kwercetyny i kemferolu), kwasów fenolowych, śluzu, olejków eterycznych oraz garbników. Owoce z kolei zawierają glikozydy antocyjanowe, kwasy organiczne, garbniki, witaminę C, witaminy z grupy B, oraz pektyny. Wśród minerałów znajdziemy tu głównie: żelazo, potas, glin, sód i wapń. Soki i syropy z kwiatów i owoców dzikiego bzu pomagają oczyścić organizm z toksyn, oraz pomagają pozbyć się obrzęków.

Czarny bez owoce i kwiaty - przepis na sok, syrop, nalewkę

Fot. iStock

Zioła na nerki — mniszek lekarski

Ochronne zioła na nerki to także mniszek lekarski, który jest skarbnicą witaminy C, karotenu, witamin z grupy B, kwasów fenolowych, flawonoidów, kumaryny. Dostarcza również minerały takie jak: żelazo, wapń, fosfor, miedź, mangan, potas, kobalt, cynk, magnez, molibden i sód. Ponadto posiada właściwości moczopędne i odtruwające, dzięki czemu poprawia pracę nerek.

Zielona herbata na kamienie nerkowe

Napar z liści zielonej herbaty jest nie tylko smaczny, ale także działa zbawiennie na organizm, w tym na pracę nerek. Zielona herbata dostarcza m.in.: witaminy B1, B2, B5, K, PP, C, E, K oraz minerały, takie jak: wapń, żelazo, magnez sód, miedź, fosfor, mangan, fluor, krzem, jod. Zielona herbata przeciwdziała pojawianiu się kamieni w nerkach, utrudniając ich formowanie się, dzięki czemu są łatwiej usuwane wraz z moczem. Jej działanie moczopędne poprawia pracę nerek i usuwanie produktów ubocznych przemiany materii.

Zioła na nerki — glistnik

Glistnik jaskółcze ziele to roślina, która wymaga świadomości w jej stosowaniu. Jest ona jednocześnie rośliną trującą i leczniczą, stosowaną głównie w schorzeniach wątroby i dróg żółciowych, ale i kamicy moczowej. Napar z glistnika rozkurcza mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, dróg żółciowych i moczowych. Jednak z powodu zawartości toksycznych alkaloidów, należy go stosować pod kontrolą lekarza, przestrzegając odpowiednich dawek.

Czystek na stany zapalne

Czystek działa antybakteryjnie, antywirusowo i antygrzybicznie, jest bogaty w antyoksydanty, dzięki czemu można go wykorzystać w zwalczaniu stanów zapalnych, także w układzie moczowym. Napar z tego zioła pozwala usunąć z organizmu wolne rodniki, toksyny i metale ciężkie, co poprawia funkcjonowanie nerek.

Natka i korzeń pietruszki 

Zielona część pietruszki zapobiega rozwojowi szkodliwych bakterii w pęcherzu moczowym i nerkach. Dodawanie świeżej natki pietruszki jest szczególnie wskazane dla osób ze skłonnościami do infekcji dróg moczowych. Również korzeń pietruszki od dawna ceniony jest z powodu właściwości moczopędnych. Powinny go szczególnie docenić osoby ze skłonnościami do obrzęków oraz cierpiące na nadciśnienie tętnicze.

zioła na nerki

Fot. iStock/Zioła na nerki

Zioła na nerki trzeba stosować z głową

Leczenie ziołami może wspierać medycynę konwencjonalną, ale pod pewnymi warunkami. Zioła na nerki, mimo że są naturalnymi surowcami, powinno się spożywać w odpowiednich ilościach, zgodnie z zaleceniami ich producenta. Przed ich wdrożeniem należy przeczytać informacje zawarte na opakowaniu lub skonsultować to z lekarzem. Przyjmowanie niektórych z ziół wymusza zastosowanie przerwy po miesięcznej kuracji. Należy o tym pamiętać, by wykorzystane zioła na nerki rzeczywiście okazały się wartościowych wsparciem.

FB/ohmepl


źródło: www.izielnik.pl,  www.aptekagemini.pl