Zdrowie Zioła

Zioła na zdrowe nerki. Jak wesprzeć ich pracę w sposób naturalny i bezpieczny?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
14 września 2021
zioła na nerki
Fot. iStock
 

Zioła na nerki to naturalne i łagodne wsparcie dla nich. Stosowanie naparów z właściwych roślin przyspiesza usuwanie wody z organizmu, co pomaga usunąć szkodliwe drobnoustroje i działa również łagodząco na obrzęki. Po jakie zioła na nerki warto sięgać, by wesprzeć ich zdrowie i prawidłowe funkcjonowanie?

Zioła na nerki

Nerki są niezwykle ważnym narządem, które nieustannie filtrują krew. Bez nich organizm nie jest w stanie funkcjonować, ponieważ dzięki nim, wraz z moczem, z organizmu usuwane są szkodliwe substancje, np. mocznik, kwas moczowy oraz kreatynina. Nerki mogą w ciągu doby przefiltrować nawet 1500 litrów krwi, i wyprodukować przy tym około 150 litrów moczu pierwotnego, przy czym organizm wydala około 1,5-2 litry moczu. Nerki regulują także ciśnienie osmotyczne, oraz ilość i skład płynów ustrojowych, wydzielają enzymy i hormony, oraz kalcytriol – aktywną formę witaminy D. Aby zachować nerki w zdrowiu, warto pamiętać o wypijaniu odpowiedniej ilości wody w ciągu doby, co ułatwi im pracę.

zioła na nerki

Fot. iStock/Zioła na nerki

Aby zadbać o zdrowe nerki, warto pamiętać o unikaniu dużej ilości białka i soli, które obciążają ich funkcjonowanie. Dobrym wsparciem są także zioła na nerki, które są naturalnymi diuretykami i także m.in.: zwiększają ilość moczu. Zawierają przy tym wartościowe dla zdrowia substancje i, podane w postaci naparów, dobrze nawadniają organizm.

Po jakie zioła na nerki sięgać?

Pokrzywa na obrzęki

Pokrzywa dostarcza do organizmu duże ilości witaminy C, K, E oraz B1, B2, B3, B5, kwasy organiczne, kwercetynę i rutynę (flawoniody), karoten i ksantofil (karotenoidy). Nie brakuje w niej minerałów takich jak: żelazo, magnez, krzem, mangan, miedź, cynk, selen. Pokrzywę od wieków stosuje się w leczeniu kamicy nerkowej, zapaleniu dróg moczowych oraz przy obrzękach. Zaleca się picie naparów z pokrzywy jako sposób na łagodzenie objawów łagodnego przerostu gruczołu krokowego u mężczyzn.

Zioła na nerki — skrzyp polny 

Skrzyp polny to dobre źródło witaminy C, żelaza, potasu, kobaltu, fosforu, wapnia. Zawiera flawonoidy oraz kwasy organiczne, sole mineralne. Skrzyp polny jest cennym wsparciem przy oczyszczaniu organizmu, działa moczopędnie i usuwa obrzęki. Poleca się go jako wsparcie w niektórych chorobach dróg moczowych i nerek.

Czarny bez na detoks

Czarny bez (kwiaty i owoce) w medycynie ludowej od wieków były stosowane jako środek moczopędny i przeciwzapalny. Kwiaty są skarbnicą flawonoidów (rutozydu, kwercetyny i kemferolu), kwasów fenolowych, śluzu, olejków eterycznych oraz garbników. Owoce z kolei zawierają glikozydy antocyjanowe, kwasy organiczne, garbniki, witaminę C, witaminy z grupy B, oraz pektyny. Wśród minerałów znajdziemy tu głównie: żelazo, potas, glin, sód i wapń. Soki i syropy z kwiatów i owoców dzikiego bzu pomagają oczyścić organizm z toksyn, oraz pomagają pozbyć się obrzęków.

Czarny bez owoce i kwiaty - przepis na sok, syrop, nalewkę

Fot. iStock

Zioła na nerki — mniszek lekarski

Ochronne zioła na nerki to także mniszek lekarski, który jest skarbnicą witaminy C, karotenu, witamin z grupy B, kwasów fenolowych, flawonoidów, kumaryny. Dostarcza również minerały takie jak: żelazo, wapń, fosfor, miedź, mangan, potas, kobalt, cynk, magnez, molibden i sód. Ponadto posiada właściwości moczopędne i odtruwające, dzięki czemu poprawia pracę nerek.

Zielona herbata na kamienie nerkowe

Napar z liści zielonej herbaty jest nie tylko smaczny, ale także działa zbawiennie na organizm, w tym na pracę nerek. Zielona herbata dostarcza m.in.: witaminy B1, B2, B5, K, PP, C, E, K oraz minerały, takie jak: wapń, żelazo, magnez sód, miedź, fosfor, mangan, fluor, krzem, jod. Zielona herbata przeciwdziała pojawianiu się kamieni w nerkach, utrudniając ich formowanie się, dzięki czemu są łatwiej usuwane wraz z moczem. Jej działanie moczopędne poprawia pracę nerek i usuwanie produktów ubocznych przemiany materii.

Zioła na nerki — glistnik

Glistnik jaskółcze ziele to roślina, która wymaga świadomości w jej stosowaniu. Jest ona jednocześnie rośliną trującą i leczniczą, stosowaną głównie w schorzeniach wątroby i dróg żółciowych, ale i kamicy moczowej. Napar z glistnika rozkurcza mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, dróg żółciowych i moczowych. Jednak z powodu zawartości toksycznych alkaloidów, należy go stosować pod kontrolą lekarza, przestrzegając odpowiednich dawek.

Czystek na stany zapalne

Czystek działa antybakteryjnie, antywirusowo i antygrzybicznie, jest bogaty w antyoksydanty, dzięki czemu można go wykorzystać w zwalczaniu stanów zapalnych, także w układzie moczowym. Napar z tego zioła pozwala usunąć z organizmu wolne rodniki, toksyny i metale ciężkie, co poprawia funkcjonowanie nerek.

Natka i korzeń pietruszki 

Zielona część pietruszki zapobiega rozwojowi szkodliwych bakterii w pęcherzu moczowym i nerkach. Dodawanie świeżej natki pietruszki jest szczególnie wskazane dla osób ze skłonnościami do infekcji dróg moczowych. Również korzeń pietruszki od dawna ceniony jest z powodu właściwości moczopędnych. Powinny go szczególnie docenić osoby ze skłonnościami do obrzęków oraz cierpiące na nadciśnienie tętnicze.

zioła na nerki

Fot. iStock/Zioła na nerki

Zioła na nerki trzeba stosować z głową

Leczenie ziołami może wspierać medycynę konwencjonalną, ale pod pewnymi warunkami. Zioła na nerki, mimo że są naturalnymi surowcami, powinno się spożywać w odpowiednich ilościach, zgodnie z zaleceniami ich producenta. Przed ich wdrożeniem należy przeczytać informacje zawarte na opakowaniu lub skonsultować to z lekarzem. Przyjmowanie niektórych z ziół wymusza zastosowanie przerwy po miesięcznej kuracji. Należy o tym pamiętać, by wykorzystane zioła na nerki rzeczywiście okazały się wartościowych wsparciem.

FB/ohmepl


źródło: www.izielnik.pl,  www.aptekagemini.pl 

Zdrowie Zioła

Czym jest ślub humanistyczny i skąd bierze się jego coraz większa popularność?

Redakcja
Redakcja
14 września 2021
fot. Karim Tatarinov/iStock
 

Tego typu ceremonie od wielu lat są popularne na Zachodzie, w Polsce pierwszy ślub humanistyczny został zawarty w grudniu 2007 roku. To, jak chwalą jego zwolennicy, świetne rozwiązanie dla tych par, które utożsamiają się z humanistycznym systemem wartości i pragną wyjątkowego wydarzenia w swoim życiu, nie decydując się jednak na formalne zawarcie związku małżeńskiego czy wyznaniowego. Aktualnie formuła ta wykorzystywana jest też przez pary w dość swobodnie interpretowany sposób, bez udziału celebransa.


– Ślub humanistyczny to, według definicji, spersonalizowana i ideowa ceremonia małżeńska – tłumaczy Karolina Dokić-Pietuszko z portalu-katalogu ślubnego PlanujemyWesele. – Jego status można porównać do ślubu kościelnego w Polsce sprzed 1998 roku, czyli przed nastaniem ślubów konkordatowych. Nie niesie ze sobą skutków prawnych. Stanowi afirmację tolerancji, podkreśla równość płciową, wolność jednostki i zaufanie do drugiego człowieka – dodaje nasza ekspertka.

Ślub humanistyczny przez samych zwolenników i propagatorów uważany jest za wydarzenie społeczne, wspólnotowe. Śluby humanistyczne są opcją dla tych osób, które nie utożsamiają się z żadnym wyznaniem, ale są na przykład uduchowione, co chciałyby podkreślić w specjalny sposób po zawarciu związku małżeńskiego w urzędzie stanu cywilnego.

Kogo urządza ślub humanistyczny?

Ponieważ celem ślubu humanistycznego nie jest prokreacja, płeć małżonków nie ma znaczenia. To dość znaczący argument dla par homoseksualnych, które chcą mieć możliwość wzięcia ślubu dla faktu przeżycia tego wydarzenia i związanych z tym emocji, w sytuacji, w której aktualnie w Polsce nie ma jeszcze takiej możliwości prawnej. Część osób składających sobie przysięgę w imię wartości humanistycznych decyduje się wprawdzie na zawarcie związku małżeńskiego także przed urzędnikiem stanu cywilnego lub konkordatowego w Kościele katolickim. Jednak dla wielu par to właśnie ta humanistyczna ceremonia jest najważniejsza pod względem treści słów przysięgi i zindywidualizowanej oprawy

Kto może udzielić ślubu humanistycznego?

– Mistrz ceremonii to osoba, która odpowiedzialna jest za samo udzielenie ślubu, jak i organizację uroczystości – opowiada Karolina Dokić-Pietuszko z portalu-katalogu ślubnego PlanujemyWesele. – Najczęściej rolę tę pełni przedstawiciel stowarzyszeń humanistycznych, takich, jak Polskie Stowarzyszenia Racjonalistów. Ślubu humanistycznego może też udzielić bliska parze osoba (siostra, brat, rodzic, przyjaciółka, itp.) – w tym celu musi odpowiednio wcześnie zarejestrować się w Towarzystwie Humanistycznym w roli celebransa – wyjaśnia nasza ekspertka.

Kto może wziąć ślub humanistyczny

Istnieją pewne ograniczenia wynikające wprost z Kodeksu Rodzinnego. Ślubu stricte humanistycznego nie mogą wziąć osoby pozostające w innym związku małżeńskim ani ci, którzy nie ukończyli 18 lat. Kobiety powyżej 16. r.ż. mogą wstąpić tą drogą w humanistyczny związek, ale tylko za zgodą opiekunów prawnych i tylko z ważnych powodów. Ślubu humanistycznego nie można udzielić osobom całkowicie ubezwłasnowolnionym, dotkniętym chorobą psychiczną lub niedorozwojem umysłowym, będącym krewnymi w linii prostej, rodzeństwem lub w stosunku przysposobienia czy adopcji.

Własna przysięga małżeńska?

Element przysięgi w trakcie uroczystości jest w pełni spersonalizowany, a więc i nieszablonowy. To państwo młodzi ustalają, do czego się zobowiązują i co jest dla nich w życiu i relacji z małżonkiem/małżonką istotne. Entuzjaści humanistycznych ceremonii wychodzą z założenia, że najważniejszy jest człowiek oraz jego indywidualne spełnienie, wynikające z etycznego i twórczego życia. Taki ślub gloryfikuje tolerancję, wolność jednostki, a także równość kobiety i mężczyzny.
Bardzo istotna w ślubie humanistycznym jest możliwość kreatywnego ogłoszenia światu, że osoby wstępujące w ten szczególny związek małżeński wyznają te same wartości. To do nich dobiera się wypowiadane przez parę i celebransa słowa, muzykę oraz wszelkie symbole, które mają na celu pokazanie zgromadzonym, jak wiele łączy młodą parę.
– Cała ceremonia jest wykreowana na potrzeby konkretnej pary, zupełnie inaczej niż ma to miejsce w przypadku ślubów cywilnych czy kościelnych. Tutaj w samym centrum zainteresowania jest konkretny człowiek, a nie idea czy prawo – podkreśla nasza ekspertka Karolina Dokić-Pietuszko z portalu-katalogu ślubnego PlanujemyWesele.

Gdzie może odbyć się ceremonia?

Ślub humanistyczny to akurat idea bardzo odległa od jakichkolwiek zasad. Pary samodzielnie lub z pomocą profesjonalnych organizatorów ustalają miejsce, czas i przebieg ceremonii. Wybierając miejsce, warto pamiętać o powadze sytuacji, i nie o konwenanse tu chodzi, a o szacunek do faktu brania – i powodów, dla których para się na to zdecydowała. I szacunek do człowieka.
Na pewno warto zadbać o bezpieczeństwo i zapewnić sobie prawo do legalnego przebywania w danym miejscu, a także mieć pewność, że naprzykład życie miasta nie zburzy klimatu ceremonii. W przypadku ślubów stricte humanistycznych na podpowiedzi co do miejsc, które warto wybrać można na pewno liczyć w stowarzyszeniach humanistycznych. Ale pamiętajmy – brak zasad jest tu podstawową zasadą 😉. Także (prawie) niebo jest granicą.

Ślub humanistyczny – cena

W Polsce wiele firm oferuje już usługę organizacji ślubu humanistycznego; można też zaplanować i zaaranżować tę uroczystość samodzielnie. Minimalny koszt to kwota za usługę wyświadczoną przez celebransa (około 500 zł). Jeśli zdecydujecie się na ślub humanistyczny w myśl idei, że „żaden papier” Wam nie jest potrzebny, to koszty mogą być zarówno zerowe, jak i bez górnej granicy.

Dlaczego śluby humanistyczne są coraz bardziej popularne?

– Narzeczonym, którym pandemia przeszkodziła w organizacji ślubu w wymarzony przez siebie sposób, trudno się dziwić, że rozważali i nadal rozważają alternatywne rozwiązania – mówi Karolina Dokić-Pietuszko. Jednym z nich jest ślub humanistyczny lub ceremonia o podobnym dla pary znaczeniu, ale bez celebransa i skutków prawnych. Z powodu pandemii koronawirusa, klasyczne uroczystości, czy to cywilne czy kościelne, mogą się niedługo znów wiązać się z ograniczeniami. Humanistyczną ceremonię można za to zorganizować we własnym domu lub ogrodzie i cieszyć się już swoim szczęściem w gronie najbliższych – dodaje nasza ekspertka.
Kiedy takim ślubom nadamy bardziej sentymentalnego charakteru, na przykład poprzez złożenie własnej przysięgi małżeńskiej, wówczas bardzo blisko im już będzie do „prawdziwego” ślubu humanistycznego. A kiedy warunki będą bardziej sprzyjające i para nadal będzie chciała sformalizować lub uświęcić swój związek, nic nie będzie stało ku temu na przeszkodzie, bo ślub humanistyczny nie ma wpływu na status cywilno-prawny i sprawy wyznaniowe.

Ślub internacjonalny jako fuzja kultur i czas na… przeczekanie

Ceremonia humanistyczna jest także rozwiązaniem wybieranym przez pary międzynarodowe, dlatego w Polsce można już znaleźć celebransów praktycznie w każdym języku. Część tych narzeczonych decyduje się na ślub humanistyczny jako „uzupełnienie” ślubu cywilnego lub konkordatowego z połączeniem motywów obu kultur. To też dobra opcja na „przeczekanie” do czasu możliwości swobodnego zorganizowania uroczystości z cudzoziemcem lub cudzoziemką – poza warunkami pandemii, z udziałem kompletu zaproszonych gości zagranicznych.

Indywidualna historia, bogate dialogi jako przysięga i niebanalna scenografia – to częsty wyróżnik takich uroczystości, mający na celu podkreślenie ważności ślubu w życiu człowieka. Ceremonie te pokazują światopogląd pary, jej wyobraźnię, sposób wyrażania siebie w codziennym życiu. Wszak to jeden z filarów myśli humanistycznej.


PlanujemyWesele.pl to portal ślubny i katalog posiadający w swojej bazie ponad 17 tysięcy usługodawców z branży ślubno-weselnej z każdego regionu Polski. Portal to także porady ekspertów, inspiracje, reportaże ze ślubów czytelników i piękne sesje plenerowe. Każdego miesiąca PlanujemyWesele.pl inspiruje i łączy z usługodawcami ponad 140 tysięcy par młodych. W tym roku firma obchodzi swoje 13. urodziny, osiągając oglądalność serwisu na poziomie 1,5 mln odsłon.


Zdrowie Zioła

Migrena porażenna (hemiplegiczna) bywa mylona z udarem. Czym jest ta choroba i czy jest niebezpieczna dla zdrowia?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
14 września 2021
Migrena porażenna - przyczyny, objawy, leczenie
Fot. iStock

Migrena porażenna to rzadko spotykana forma migreny, która przebiega z dodatkowymi objawami mogącymi sugerować zaistnienie udaru mózgu. Czym jest migrena porażenna, jakie powoduje objawy i w jaki sposób można ją leczyć?

Czym jest migrena?

Migrena uważana jest za najczęściej występującą chorobą układu nerwowego. Według statystyk nawet 10% populacji świata cierpi na  migreny. Zazwyczaj napady migren pojawiają się po raz pierwszy w dzieciństwie lub w młodości, o wiele częściej cierpią z ich powodów kobiety, niż mężczyźni. Ta zależność może wynikać z faktu, że hormony płciowe (szczególnie estrogen) mogą wywoływać ataki bólu głowy.

Migrena porażenna - przyczyny, objawy, leczenie

Fot. iStock/Migrena hemiplegiczna

Napady migreny mają najczęściej charakter spontaniczny, ale czasem wyzwala je konkretny bodziec: zmiany pogody, podróż, różne pokarmy i napoje, miesiączka, niektóre leki (np. leki rozszerzające naczynia krwionośne). Napady migrenowego bólu głowy mogą trwać od 4 do 72 godzin. Nie ma reguły na ich pojawianie się. U jednej osoby zdarzy się kilka napadów w roku, u innej nawet kilka w miesiącu. Mogą mieć  lekki przebieg, czyli nie zakłócają funkcjonowania, średnio ciężki (następuje na czas ataku obniżenie zdolności do pracy) i ciężki (konieczność pozostania w łóżku).

Migrena porażenna  

Najczęściej pojawia się migrena bez aury oraz migrena z aurą (klasyczna lub oczna). Medycyna jednak rozróżnia także inne typy migren, które różnią się od siebie pojawiającymi się dolegliwościami. Do jednej z nich zaliczana jest migrena porażenna.

Migrena porażenna jest uważana za rzadką formę migreny. Migrena porażenna, znana także pod nazwami: migrena połowiczoporaźna, hemiplegiczna, czy połowicza, przebiega z towarzyszącym osłabieniem (niedowładem) mięśni połowy ciała, które mogą kojarzyć się z objawami udaru mózgu.

Choroba ta może pojawić się jako genetycznie uwarunkowana, czyli rodzinna migrena hemiplegiczna (FHM), lub bez obciążenia genetycznego, określana jako sporadyczna migrena hemiplegiczna (SHM). Za występowanie rodzinnej migreny hemiplegicznej odpowiadają mutacje w genach: CACNA1A, ATP1A2, SCN1A i PRRT2. Taką zależność można określić przy pomocy testów genetycznych.

Migrena porażenna trwa nie dłużej niż 72 godziny, choć objawy mogą towarzyszyć w pewnych przypadkach dłużej, nawet tygodniami. Objawy, które powoduje migrena porażenna, mogą pojawiać się również jedynie podczas niektórych ataków.

Migrena porażenna - przyczyny, objawy, leczenie

Fot. iStock/Migrena hemiplegiczna

Migrena porażenna — objawy

Przed epizodem migreny porażennej pojawia się aura, czyli pewne zmiany w słuchu, wzroku i mowie, m.in.: omamy słuchowe, mroczki przed oczami, zaburzenia mowy. Pacjenci najczęściej skarżą się na ból głowy i odczuwalne osłabienie mięśni. Pojawiają się wtedy trudności z wykonywaniem zwykłych czynności, utrzymaniem równowagi, można zaobserwować niezborność ruchów oraz niezdarność. Osłabienie obejmuje zazwyczaj kończyny lub twarz. Pełny paraliż należy jednak do rzadkości przy migrenie połowiczej. Należy przy tym odróżnić objawy migreny z aurą, podczas której pojawiają się drętwienia, od migreny porażennej, dla której charakterystyczne jest osłabienie mięśni i niedowłady.

Migrena porażenna może powodować również objawy, które obejmują:

  • silny ból odczuwalny z jednej strony głowy;
  • zawroty głowy;
  • zaburzenia mowy;
  • splątanie,
  • wrażliwość sensoryczną;
  • brak koordynacji.

Choć migrena porażenna może mieć duże nasilenie i łączyć się z paraliżem, to nie generuje ryzyka trwałych uszkodzeń neurologicznych lub fizycznych. Objawy, które powoduje migrena porażenna, zależą od indywidualnego przypadku i mogą przebiegać nieco inaczej.

Migrena porażenna - przyczyny, objawy, leczenie

Fot. iStock/Migrena hemiplegiczna

Migrena porażenna — leczenie

Zazwyczaj atak migreny porażennej nie wymaga pilnej pomocy lekarskiej, ale ponieważ jej objawy mogą być podobne do objawów udaru mózgu, szczególnie przy pierwszym ataku migreny należy skontrolować ten stan u lekarza. Specjalista może przeprowadzić lub skierować na dodatkowe badania, które dadzą odpowiedź, co jest przyczyną problemów. Do takich badań zaliczamy m.in.:

  • obrazowanie rezonansem magnetycznym (MRI) lub tomografia komputerowa (CT);
  • ocena naczyń krwionośnych, tętnicy szyjnej i serca w celu wykluczenia np. zakrzepu.

Nie da się wyleczyć migreny, natomiast można przyczynić się do uniknięcia nieprzyjemnych ataków. O ile jest taka możliwość, należy unikać czynników wywołujących ataki (zbyt długi lub zbyt krótki sen, niektóre pokarmy i leki, sytuacje stresowe).

Aby zmniejszyć ryzyko nawrotów i nasilenie ataku migreny porażennej, pacjent może przyjmować trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, beta-blokery, blokery kanału wapniowego. Ostre epizody można leczyć niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ) lub środkami przeciwbólowymi i lekami przeciw nudnościom w celu złagodzenia objawów. Ciężki przebieg migreny może wymagać dożylnego podania siarczanu magnezu, werapamilu lub kwasu walproinowego (VPA)


źródło: www.netinbag.com , neuropsychologia.org ,neurologia-praktyczna.pl 

Zobacz także

Kosmetyki organiczne

To musisz wiedzieć. Co „siedzi” w organicznych kosmetykach?

„Przepraszam, że moje dziecko zarazi twoje. Nie miałam wyjścia, to nie moja wina”

Magnes, który diagnozuje. Czyli co ci powie rezonans?