Retinol to substancja o nieocenionym działaniu przeciwzmarszczkowym, która stanowi pierwszą broń w walce o zachowanie młodego wyglądu. Warto jednak wiedzieć, jak retinol wpływa na skórę, ponieważ nieprawidłowo stosowany może podrażniać i uczulać. Co trzeba wiedzieć o retinolu i jak go stosować, by przyniósł pożądane rezultaty?
Czym jest retinol?
Retinol jest substancją należącą do rodziny retinoidów, czyli pochodnych witaminy A. Retinoidy znalazły szerokie zastosowanie w dermatologii. Przy ich pomocy można pielęgnować skórę, na której pojawiają się pierwsze zmarszczki, wykorzystuje się je do pielęgnacji skóry tłustej, leczeniu trądziku oraz łuszczycy.
Retinol ulega przekształceniu do formy aktywnej, czyli kwasu retinowego, który ma ogromny wpływ na kondycję skóry. Uznany on został przed laty za jeden z najlepszych związków o udowodnionym działaniu przeciwstarzeniowym, wygładzającym skórę i rozjaśniającym pojawiające się na niej przebarwienia. W zależności od potrzeby można stosować produkty z retinolem o stężeniu 0,3%, 0,5%, 1%. Retinol działa skutecznie, jednak, by jego zastosowanie nie powodowało skutków ubocznych, musi być stosowany z rozsądkiem.
Jakie efekty daje retinol?
Retinol wykazuje działanie ujędrniające i wygładzające skórę, pobudzając cykl odnowy naskórka. Wpływa na regulację produkcji sebum, zmniejsza rozszerzone pory oraz działa przeciwtrądzikowo. Sprawia ponadto, że koloryt skóry ujednolica się, przebarwienia zostają zredukowane. Działa antyoksydacyjnie, wspiera produkcję kolagenu, elastyny oraz glikozyaminoglikanów (m.in. kwas hialuronowy), co wpływa na spłycenie zmarszczek oraz hamuje przedwczesne ich powstawanie.
Retinol na zmarszczki
Retinol w skórze zostaje przekształcony najpierw w retinal, a kolejno w kwas retinowy, który przenikania bezpośrednio do głębszych warstw skóry. Gdy kwas retinowy dociera na miejsce, wpływa na lepszą wydajność fibroblastów, które wytwarzają kolagen, elastynę i kwas hialuronowy. Te substancje odpowiadają za młody wygląd i dobrą kondycję skóry. Ponieważ z upływem lat fibroblasty pracują gorzej, retinol jest dobrym sposobem na przywrócenie ich wydajności.
Retinol na trądzik
Retinol prowokuje skórę do odbudowy, złuszczając delikatnie naskórek. Dzięki temu sprawniej zachodzi odnowa komórek, co wpływa na oczyszczanie zablokowanych sebum porów, poprawę stanu cery trądzikowej, oraz zahamowanie skłonności do pojawiania się stanów zapalnych.
Kosmetyki z retinolem na przebarwienia
Retinol, dzięki działaniu złuszczającemu, wpływa na szybszą regenerację skóry i pomaga rozjaśniać przebarwienia różnego pochodzenia. Systematyczne stosowanie retinolu wyraźnie poprawia koloryt twarzy, sprawia, że skóra jest rozjaśniona, bardziej promienna.
Aby zauważyć u siebie pozytywne działanie retinolu, należy kurację stosować systematycznie. Po jej zakończeniu zaleca się sięganie po kosmetyki z retinolem dla podtrzymania osiągniętych rezultatów.
Kidy warto sięgnąć po retinol?
Często pojawia się pytanie, kiedy warto sięgnąć po retinol? Dobrym czasem jest okolica trzydziestych urodzin, ponieważ po ukończeniu 25. roku życia w sposób naturalny zaczyna spadać produkcja kolagenu i elastyny. Na pewno będzie on dobrym wsparciem dla pań, które zauważyły u siebie zmarszczki mimiczne, jako ratunek przed ich pogłębianiem się. Kosmetyki z retinolem będą dobrym wyborem w przypadku walki z trądzikiem. W tym przypadku nie trzeba czekać do osiągnięcia pewnego wieku, tylko sięgnąć po nie, najlepiej po konsultacji z dermatologiem, gdy pojawi się taka potrzeba.
Jak stosować retinol, by sobie nie zaszkodzić?
Początkujący powinni pamiętać, że stosowanie substancji silnie działającej, jak retinol, musi być ostrożne. Najbezpieczniej jest sięgnąć w pierwszej kolejności po produkt z mniejszym stężeniem retinolu 0,2-0,5%. Niższe stężenie substancji aktywnej zadziała na skórę łagodniej i obniża ryzyko podrażnienia. Gdy skóra przyzwyczai się do mniejszej dawki, można sięgnąć po silniej działający produkt.
Ważne jest, by wybrany preparat nakładać wieczorem cienką warstwą na umytą i suchą skórę, ponieważ woda zwiększa szybkość przechodzenia retinolu w głębsze warstwy skóry. To może przyczynić się do podrażnień, odczuwania szczypania i zaczerwienienia skóry. Gdy kosmetyk z retinolem się wchłonie, można nałożyć już ulubiony krem nawilżający.
Najczęściej poleca się stosowanie kosmetyków z retinolem na wieczór, ponieważ może on zwiększać ryzyko pojawienia się reakcji fotouczuleniowej, przez co skóra staje się wrażliwsza. Najlepiej zdecydować się na włączenie retinolu do pielęgnacji jesienią lub zimą. W tym czasie promieniowanie słonecznie jest znacznie mniej intensywne niż w ciepłych miesiącach roku. To dodatkowo obniży ryzyko pojawienia się objawów uczulenia.
Należy pamiętać również o tym, że kobiety w ciąży nie powinny stosować preparatów z retinolem.
Reakcje niepożądane retinolu
Niewłaściwie stosowany retinol może powodować reakcje niepożądane, takie jak: świąd, pieczenie, zaczerwienienie, oraz nadmierne łuszczenie się naskórka. Jeśli objawy podrażnienia pojawią się, należy odstawić produkt i po ustąpieniu podrażnienia sięgnąć po kosmetyk z mniejszym stężeniem retinolu.