Go to content

Peeling kawitacyjny – na czym polega oczyszczanie skóry ultradźwiękami? Domowa kawitacja krok po kroku

Peeling kawitacyjny
Fot. iStock

Peeling kawitacyjny to jeden ze skutecznych sposobów na osiągnięcie czystej i świeżo wyglądającej skóry. Zabieg ten można wykonać w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych, jak i, dzięki odpowiedniemu urządzeniu, w zaciszu domowym. Na czym polega peeling kawitacyjny, jakie ma zalety i w jaki sposób wykonać go w domu?

Kawitacja, oczyszczanie ultradźwiękami — na czym polega ten zabieg?

Peeling kawitacyjny to świetny sposób na dokładne i bezbolesne oczyszczenie skóry okolicy twarzy, szyi, a także i innych partii ciała. Kawitacja, mimo że skuteczna i przynosząca szybkie efekty, jest zabiegiem bezbolesnym, delikatnym i niepodrażniającym skóry. Zabieg ten umożliwia efektywniejsze przyswajanie przez skórę składników, przy następujących po kawitacji zabiegach pielęgnacyjnych.

Peeling kawitacyjny wykonuje się za pomocą specjalnego urządzenia emitującego fale ultradźwiękowe. Ultradźwięki charakteryzują się bardzo wysoką częstotliwością, niesłyszalną dla ludzkiego ucha. Wynikają one ze zjawiska istnienia fali akustycznej. Aby ultradźwięki mogły zadziałać jak głęboki peeling, warunkiem jest stale wilgotna skóra twarzy. Woda obecna na skórze tworzy mikroskopijne pęcherzyki wypełnione rozrzedzonym gazem. One, w wyniku działania fal ultradźwiękowych, gwałtownie pękają, co powoduje rozbicie martwych komórek naskórka i odsłonięcie świeżej warstwy skóry, już bez zanieczyszczeń.

Peeling kawitacyjny

Fot. iStock/Peeling kawitacyjny

Kto może sięgnąć po peeling kawitacyjny?

Peeling kawitacyjny, mimo głębokiego oczyszczania skóry, nie niesie ze sobą ryzyka powikłań. Jest on doskonałym uzupełnieniem domowej pielęgnacji i alternatywą dla mechanicznych peelingów stosowanych w domu. Można z niego skorzystać bez względu na wiek, i przy każdym rodzaju skóry. Zaleca się jedynie posiadaczkom wyjątkowo delikatnej skóry, aby zabieg omówiły najpierw z kosmetologiem.

Peeling kawitacyjny świetnie się sprawdzi u osób ze skórą problematyczną — tłustą, mieszaną i trądzikową, z widocznymi zaskórnikami na twarzy. Poradzi sobie z cerą dotkniętą niewielkimi przebarwieniami, ziemistym kolorytem, oraz pierwszymi płytkimi zmarszczkami. Można go stosować w przypadku skóry suchej i pozbawionej blasku. Kawitację warto potraktować jako przygotowanie skóry do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych.

Jakie efekty przynosi peeling kawitacyjny?

Peeling kawitacyjny skutecznie złuszcza i usuwa martwe komórki naskórka. To pozwala na głębokie oczyszczenie skóry, odblokowuje pory, dzięki czemu zmniejsza ilość zaskórników. Kawitacja wspiera właściwe funkcjonowanie gospodarki wodnej skóry. Zastosowanie ultradźwięków poprawia przepływ krwi i limfy, dzięki czemu skóra jest bardziej dotleniona, odżywiona, pełna blasku. Na skutek kawitacji dochodzi do dotlenienia i pobudzenia komórek skóry do regeneracji. Peeling kawitacyjny wygładza drobne zmarszczki, delikatnie, ale widocznie odświeża skórę, rozjaśnia istniejące przebarwienia. Dogłębne oczyszczenie skóry prowadzi do zmniejszenia wągrów na skórze, wspiera leczenie trądziku. Po zabiegu kawitacji skóra jest dobrze oczyszczona, pełna blasku i bardziej napięta, na co wpływ ma mikromasaż  wywołany przez fale ultradźwiękowe.

Trzeba przy tym zaznaczyć, że peeling kawitacyjny usuwa ze skóry jej warstwę ochronną, co może sprawić, że może być ona bardziej wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych i promieniowania UV. Aby wzmocnić ochronę skóry po zabiegu, należy zastosować właściwe preparaty z filtrami ochronnymi, minimum SPF 25.

Peeling kawitacyjny

Fot. iStock/Urządzenie do peelingu kawitacyjnego

Peeling kawitacyjny w domu 

Peeling kawitacyjny można przeprowadzić w domu, samodzielnie. Potrzebne do tego jest odpowiednie urządzenie do kawitacji. Zadanie będzie łatwiejsze, jeśli ma ono wyświetlacz LED, który ułatwi wybór funkcji i odmierzanie czasu trwania zabiegu. Poza urządzeniem konieczne są również waciki kosmetyczne, przegotowana woda lub tonik do twarzy.

Peeling kawitacyjny w domu krok po kroku:

Najpierw wykonaj dokładny demakijaż skóry. Następnie jeden z wacików zamocz w wodzie lub toniku, po czym zwilż nim skórę. Pamiętaj, że skóra powinna być cały czas wilgotna, więc czynność należy często powtarzać. Innym, suchym wacikiem, co jakiś czas wycieraj szpatułkę urządzenia, aby pozbyć się z niej zanieczyszczeń. Przyłóż szpatułkę w odpowiedni sposób do skóry, zgodnie z instrukcją obsługi urządzenia, i  przesuwaj ją po twarzy płynnym ruchem. Nie zatrzymuj szpatułki w jednym miejscu, ponieważ to może skutkować podrażnieniem skóry.

Po wykonaniu peelingu kawitacyjnego przetrzyj twarz wodą lub tonikiem, następnie nałóż na skórę odpowiedni kosmetyk, np. serum lub ampułki, które dobrze wnikają w głąb skóry. Jeśli urządzenie ma opcję sonoforezy, czyli zabiegu wspierającego przenikanie składników pielęgnacyjnych w głąb skóry, zastosuj ją po peelingu kawitacyjnym. Na koniec nałóż na skórę odpowiedni regenerujący krem.

Peeling kawitacyjny w domu jest bezpieczny i prosty do przeprowadzenia, ale należy pamiętać o zasadach stosowania urządzenia oraz utrzymaniu wysokiej dbałości o higienę. Po zabiegu przez kolejne 24 h należy unikać opalania, wizyt na basenie, w saunie oraz nakładania makijażu.

Peeling kawitacyjny

Fot. iStock/Peeling kawitacyjny

Przeciwwskazania do wykonania peelingu kawitacyjnego

Peeling kawitacyjny jest prostym i skutecznym zabiegiem, ale nie każdy może się na niego zdecydować. Do przeciwwskazań dotyczących zastosowania kawitacji zaliczamy m.in.:

Peeling kawitacyjny nie jest również polecany kobietom ciężarnym, ze względu na możliwy wpływ fal ultradźwiękowych na płód.

Jak często można wykonywać peeling kawitacyjny?

Kawitację najlepiej wykonywać w okresie od września do początku kwietnia. Częstotliwość zabiegu należy dostosować do potrzeb skóry. Zazwyczaj zaleca się stosowanie peelingu raz w tygodniu, natomiast przy skórze delikatniejszej raz na 3-4 tygodnie. Ponieważ wskazania co do częstotliwości są różne, warto indywidualnie skonsultować je z kosmetologiem.

Cena peelingu kawitacyjnego 

Cena peelingu kawitacyjnego zależy od kilku czynników, w tym od indywidualnego cennika gabinetu, w którym ma zostać wykonany zabieg. W zależności od wielkości miasta koszt zabiegu na twarz wynosi od 40 do 100 złotych. Jeśli zabieg kawitacji wykonywany jest na inną część ciała, jego cena będzie odpowiednio wyższa. Cena urządzenia do peelingu kawitacyjnego w domu, w zależności od producenta i posiadanych opcji, może wynosić od ok. 100 zł wzwyż.


źródło:  www.akademiapiekna.com.pl