Go to content

Peeling cukrowy do ciała, twarzy i ust. Jak zrobić trzy proste i skuteczne domowe peelingi?

Peeling cukrowy
Fot. iStock

Peeling cukrowy to kosmetyk, który warto mieć na półce i w dodatku można przygotować go samodzielnie w domu. Złuszczenie skóry jest bardzo ważne dla jej zdrowego wyglądu. Odpowiedni peeling cukrowy bezpiecznie i skutecznie usunie martwy naskórek, aby skóra lepiej wchłaniała odżywcze substancje z nakładanego następnie balsamu. Jak używać peelingu cukrowego na ciało, twarz i usta? Jak zrobić własny, domowy kosmetyk?

Peeling cukrowy dobry dla ciała

Co prawda cukier nie należy do produktów, które polecane są dla zdrowia, ale zastosowany pod postacią peelingu ma kilka zalet. Nie uczula i szybko się rozpuszcza, więc nie uszkadza skóry i nie powoduje podrażnień. Peeling cukrowy mogą stosować także osoby o wrażliwej skórze. Peeling do ciała pozwala na usunięcie ze skóry zanieczyszczeń i martwych komórki zewnętrznej warstwy naskórka. To z kolei pobudza skórę do regeneracji i sprawia, że staje się ona odświeżona, zmiękczona i lepiej przyswaja odżywcze substancje obecne w balsamach do ciała. Pozwala również zapobiec problemowi wrastania włosków w skórę po depilacji.

Inną zaletą peelingu cukrowego jest fakt, że przygotowywany samodzielnie kosztuje grosze, a składniki potrzebne do niego najczęściej mamy już pod ręką. W zależności od zastosowanych dodatków (owoce, olejki, kawa, przyprawy), dostarczy skórze innych, wartościowych substancji.

Jak zrobić peeling cukrowy ze skórką pomarańczy?

Przygotuj składniki:

  • 1/2 szklanki cukru
  • 4 łyżki oleju kokosowego (najlepiej nierafinowanego)
  • 1 łyżka miodu
  • 1 łyżka sproszkowanej kurkumy
  • skórkę startą z pomarańczy

Składniki wymieszaj do jednolitej konsystencji z grudkami. Jeśli peeling cukrowy nie będzie wystarczająco zwarty, dodaj do niego nieco więcej oleju. Nakładaj go na mokre ciało i delikatnie pocieraj skórę. Możesz zrobić to ręką, gąbką lub szczotką na długiej rączce, aby wykonać peeling cukrowy pleców. Szczególną uwagę poświęć kolanom i łokciom, na których skóra bywa pogrubiona i szorstka. Zaleca się masowanie ciała od dołu (od kostek) do góry, w kierunku serca.

Peeling cukrowy

Fot. iStock/Peeling cukrowy

Zobacz również: Niedoceniony kosmetyk z kuchennej półki… sól. Zrób peeling z soli lub domowe SPA

Peeling cukrowy do twarzy 

Peeling cukrowy może być również stosowany na twarz, choć w tym przypadku należy obchodzić się ze skórą delikatniej, nie trąc jej zbyt intensywnie. Stosując go trzeba po prostu obserwować reakcję skóry. Jeśli coś się zadzieje niepożądanego, należy zrezygnować z peelingu cukrowego na rzecz innej metody złuszczającej martwy naskórek.

Dlaczego warto stosować peeling z cukru na twarz? Ponieważ na skórze twarzy gromadzą się niewidoczne na pierwszy rzut oka zanieczyszczenia — sebum, pot, kurz, resztki kosmetyków kolorowych, których używamy do makijażu. Ich obecność na skórze sprawia, że wygląda ona gorzej, ponadto jest bardziej narażona na atak bakterii i tworzenie się wągrów lub trądziku. Poza tym „nieodświeżona” skóra gorzej wchłania substancje z kremu, serum, czy maseczki. Niedokładnie oczyszczona skóra jest także bardziej podatna na rozwój bakterii, występowanie stanu zapalnego, zaskórniki czy trądzik. Delikatny peeling cukrowy pozwala zapobiec takim problemom.

Peeling cukrowy

Fot. iStock/Peeling cukrowy

Jak zrobić peeling z cukrem do twarzy?

Przygotuj składniki:

  • 1/4 szklanki sypkiego cukru,
  • duża łyżka naturalnego miodu,
  • łyżeczka ciepłej oliwy z oliwek.

Cukier wymieszaj z miodem, dodaj do nich podgrzaną nieco oliwę. Wymieszaj, nałóż na skórę twarzy pomijając okolice oczu. Masuj delikatnie skórę twarzy, uwzględniając szczególnie nos i brodę, gdzie często pojawiają się zaskórniki. Peeling cukrowy spłucz ciepłą wodą i nałóż kosmetyk odżywczy na skórę.

Zobacz również: 7 domowych peelingów na wągry

Peeling cukrowy do ust

Usta, szczególnie zimą, są szczególnie narażone na wysuszenie i pierzchnięcie. Szkodzi im wiatr, mróz, jak i przebywanie w klimatyzowanym i bardzo ciepłym pomieszczeniu. Suche powietrze mocno wysusza skórę, także ust. Usunięcie martwego naskórka jest konieczne, a delikatny peeling cukrowy poprawi ukrwienie i wygładzi skórę ust.

Jak zrobić peeling cukrowy do ust?

Potrzebujesz do tego łyżeczki miodu, cukru (trzcinowy lub zwykły) oraz nieużywaną szczoteczkę do zębów.

Łyżeczkę miodu zmieszaj z cukrem trzcinowym (zwykłym). Szczoteczką do zębów namocz, nabierz na nią peeling i delikatnymi ruchami wymasuj wargi. Peeling myj z ust i nałóż pomadkę ochronną.

Fot iStock

Kto i jak często może sięgać po peeling z cukrem?

Peeling cukrowy polecany jest każdemu, kto zauważył u siebie szarą, szorstką  i przesuszoną skórę, potrzebującą natychmiastowego odświeżenia. Warto go stosować także profilaktycznie 1-2 razy w tygodniu, aby nie dopuścić do powyższej sytuacji. Nie poleca się zbyt częstego stosowania peelingu, ponieważ może to skutkować uszkodzeniem ochronnej warstwy hydrolipidowej skóry. W efekcie pojawiają się podrażnienia, skóra staje się sucha i szorstka. Należy również pamiętać, by nie stosować peelingu na uszkodzoną skórę, w przypadku zaognionego trądziku, stanów zapalnych i chorób skóry.


źródło:  www.elle.pl  www.poradnikzdrowie.pl